AGS
03.09.07,09:59
dobrý den,

chcela by som sa opýtať ako zaučtujem zmenu v ZI s.r.o. ak spoločnosť A vlastní a splatila 160 tis v spoločnosti B a teraz je zmena v OR a doplatila do 40 tis do ZI.
a taktiež ako zaučtujem vyplatenie 40 tis predchádzajúcemu spoločníkovi.

Dakujem velmi pekne.
Johanka
03.09.07,14:45
dobrý den,

chcela by som sa opýtať ako zaučtujem zmenu v ZI s.r.o. ak spoločnosť A vlastní a splatila 160 tis v spoločnosti B a teraz je zmena v OR a doplatila do 40 tis do ZI.
a taktiež ako zaučtujem vyplatenie 40 tis predchádzajúcemu spoločníkovi.

Dakujem velmi pekne.
Nerozumiem ...
Kto bol spoločníkom ( kto predáva ) a kto nadobúda obchodné podiely v spoločnosti B ? Mení sa aj výška základného imania?
AGS
04.09.07,09:58
asi som zle naformulovala otazku, 1 spoločnosť vlastnila do 20.8.2007 OP v nasej spoločnosti a splatila 160 tis ZI a zvysných 40 tis vlastnila FO, teraz sa má vyplatiť 40 tis tej FO a spoločnost ktora predtym spaltila 160 tis teraz dopaltila 40 tis je 100 % majitelom nasej spoločnosti.

ako to prosim zauctujem ? dakujem velmi pekne
ayya
04.09.07,10:20
1 spoločnosť vlastnila do 20.8.2007 OP v nasej spoločnosti a splatila 160 tis ZI a zvysných 40 tis vlastnila FO, teraz sa má vyplatiť 40 tis tej FO a spoločnost ktora predtym spaltila 160 tis teraz dopaltila 40 tis je 100 % majitelom nasej spoločnosti.


na ucte zakladneho imania by mala byt analytika podla jednotlivych vlastnikov ... takze to jednoducho preuctujes z analytickeho uctu FO na analyticky ucet druheho vlastnika (tej spolocnosti, ktora bude jedinym vlastnikom)
a podkladom na to zauctovanie ti bude novy vypis z registra, kde uz tato zmena bude realizovana - kym sa to nezapise v registri, tak sa to uctovnictva ani netyka - je to "iba" nakladanie s vlastnym majetkom jednotlivych spolocnikov: obchodnym podielom v sro

to vsetko za predpokladu, ze aj tych 40 tis. uz bolo v plnej vyske splatenych - ina situacia by bola, keby ta FO este nemala plne splateny svoj podiel, to by si musela tak podobne preuctovat aj pohladavku voci spolocnikovi
Johanka
04.09.07,10:21
No, musím to zrekapitulovať....
Ty účtuješ XY s.r.o., ktorej spoločníkmi boli AB s.r.o. a Jano Mrkvička. AB s.r.o. odkúpila obchodný podiel od Jana Mrkvičku.
Ak je toto správne pochopené , tak v spoločnosti XY s.r.o. sa účtuje iba 411AE/411 AE, pretože sa menili iba vlastníci obchodných podielov. O nadobudnutí obchodného podielu a zaplatení ceny obchodného podielu podľa zmluvy o prevode OP pánovi J.M.:--- sa bude účtovať v spoločnosti AB s.r.o.
atka4
04.09.07,10:36
na ucte zakladneho imania by mala byt analytika podla jednotlivych vlastnikov ... takze to jednoducho preuctujes z analytickeho uctu FO na analyticky ucet druheho vlastnika (tej spolocnosti, ktora bude jedinym vlastnikom)
a podkladom na to zauctovanie ti bude novy vypis z registra, kde uz tato zmena bude realizovana - kym sa to nezapise v registri, tak sa to uctovnictva ani netyka - je to "iba" nakladanie s vlastnym majetkom jednotlivych spolocnikov: obchodnym podielom v sro

to vsetko za predpokladu, ze aj tych 40 tis. uz bolo v plnej vyske splatenych - ina situacia by bola, keby ta FO este nemala plne splateny svoj podiel, to by si musela tak podobne preuctovat aj pohladavku voci spolocnikovi

V podstate súhlasím.
V niektorých firmách mám napr. zavedenú analytiku na jednotlivých spoločníkov na ZI splatené a nesplatené, zapísané a nezapísané, a to z toho dôvodu, že v účtovníctve takto podchytím zmenu na základe
- 1. Rozhodnutia VZ - prejednanie a schválenie predaja obchodného podielu, t.j. tých 40% z FO by som preúčtovala na PO v analytike podľa podmienok zmluvy - ZI nezapísané - nesplatené alebo splatené -podľa konkrétnych podmienok
- 2. výpisu z OR - z nezapísaného na zapísané.
(okamžite vždy viem, kto je spoločník, a či má čiastočne alebo úplne splatené ZI)
Záleží tiež na zmluve, odkedy je Zmluva o prevode obch. podielu platná a účinná, pretože môže byť stanovené, že prevod je platný a účinný - dňom zaplatenia, dňom zápisu v OR - rôzne možnosti
ayya
04.09.07,10:56
...
Záleží tiež na zmluve, odkedy je Zmluva o prevode obch. podielu platná a účinná, pretože môže byť stanovené, že prevod je platný a účinný - dňom zaplatenia, dňom zápisu v OR - rôzne možnosti

jj ... ocenujem a suhlasim, v tvojom prispevku je to uplne vycerpavajuce a presne, moja odpoved bola "minimalisticka", podla zadania otazky uz asi maju vypis z registra, hlavne z toho som vychadzala ... a - je to malicka spolocnost, aj to dost zavazi myslim

pekny den prajem :)
Janiela
16.07.08,03:23
Dobrý deň, spoločnosť má dvoch spoločníkov A a B. B spoločník odišiel (to som sa dozvedela čírou náhodou). To čo vložil spoločník B sa preúčtuje na spoločníka A a spoločníkovi B sa vyplatí len časť výsledku hospodárenia?
Zoltán Kovács
16.07.08,04:48
Dobrý deň, spoločnosť má dvoch spoločníkov A a B. B spoločník odišiel (to som sa dozvedela čírou náhodou). To čo vložil spoločník B sa preúčtuje na spoločníka A a spoločníkovi B sa vyplatí len časť výsledku hospodárenia?

Na tieto operácie potrebuješ zápisnicu z valného zhromaždenia, na ktorom sa rozhodne o predaji podielu. Na základe tohto rozhodnutiu vykonáte zmeny v obchodnom registri. Až potom sa pristúpí k účtovaniu.

Či odchodzajúcemu spoločníkovi vyplatí podiel na zisku sa tiež rozhodne na VZ.
Janiela
16.07.08,06:32
Ďakujem.
Janiela
16.07.08,06:35
Ďakujem
Tinika
01.08.08,15:40
Dobrý deň,
prosím o radu. Dňa 22.2. bola podpísaná zmluva o prevode vlastníckych podielov z pôvodných majiteľov na nových majiteľov firmy. Ide mi o to, k akému dátumu mám previesť ZI, ak v OR je táto zmena zaregistrovaná k 1.4.. Mám to urobiť podľa OR? ďakujem
Zoltán Kovács
01.08.08,15:41
Dobrý deň,
prosím o radu. Dňa 22.2. bola podpísaná zmluva o prevode vlastníckych podielov z pôvodných majiteľov na nových majiteľov firmy. Ide mi o to, k akému dátumu mám previesť ZI, ak v OR je táto zmena zaregistrovaná k 1.4.. Mám to urobiť podľa OR? ďakujem

Áno k dátumu zápisu zmien v OR.
Petra29
02.08.08,07:32
Na tieto operácie potrebuješ zápisnicu z valného zhromaždenia, na ktorom sa rozhodne o predaji podielu. Na základe tohto rozhodnutiu vykonáte zmeny v obchodnom registri. Až potom sa pristúpí k účtovaniu.

Či odchodzajúcemu spoločníkovi vyplatí podiel na zisku sa tiež rozhodne na VZ.
Toto ma tiež zaujíma, neviem sa dopátrať, či bývalý spoločník /al.akcionár v a.s./ má nárok na časť rozdelného zisku /al. dividendu/, ak bol spoločníkom /akcionárom*/ v min.účtovnom období, ktorého zisk sa rozdeľuje a v čase zasadania VZ už nie je spoločníkom /al.akcionárom/ ?
liba2
02.08.08,08:10
... a pozrela si do Obchodného zákonníka ? ;)
Tinika
02.08.08,08:19
Áno k dátumu zápisu zmien v OR.

Ďakujem pekne
Petra29
02.08.08,11:21
... a pozrela si do Obchodného zákonníka ? ;)

;) Tak to si ma dostala. Áno, pozrela som sa, moja formulácia v otázke si žiadala túto odpoveď. ;)
Podľa OZ usudzujem, že právo rozhodnúť o rozdelení zisku je v kompetencii VZ, v ktorom sú súčasní spoločníci /al. akcionári/. Držia sa spoloč.zmluvy /stanov/ a OZ. Ak to nie je v spol.zmluve /stanovách/ vyslovene uvedené, bývalý spoločník /al.akcionár/ nemá zákonné právo na zisk spoločnosti, ktorý spoločnosť vykázala za obdobie, keď ešte patril medzi jej majiteľov.
Tak?
Alebo ešte nakuknem lepšie? ;)
KEJKA
02.08.08,13:26
dobre nakúkaš. Nemá nárok, lebo pri prevode obchodného podielu, resp. predaja akcii sa do ceny zakalkuluje aj zisk spoločnosti - konečná cena aj tak závisí na dohode.
bubusko
07.12.09,16:10
Ahojte, k tejto teme mam jednu otazocku. mam dve s.r.o., pricom 1. je spolocnikom v 2. Neviem si poradit so zauctovanim uhradeneho ZI v 1. s.r.o. velmi pekne dakujem.
bubusko
24.02.10,05:15
prosim, vie mi niekto poradit?dakujem
FAA
19.04.10,10:49
Zdravím vás ľudkovia, vie mi niekto poradiť prosím vás?
Spoločník v jednoosobovej sro, v ktorej bol konateľom + další konateľ, prevádza svoj podiel na nového spoločníka, tento nový spoločník nebude konateľom, mám už urobenú zmluvu o prevode obch.podielu, aj zápisnicu z valného zhromaždenia, ktoré schválilo prevod obch.podielu aj zmenu konateľov aj zmenu zakladateľskej listiny.
Ide mi o zakladateľskú listinu, podpisuje ju len nový spoločník, alebo obaja, ja si myslím, že len nový, len som si nie istý.
A ešte, v decembri bol podaný návrh na zmenu imania na sk/euro metódou zaokrúhľovania na celé eurá, ale na internete ešte nie je zmena zverejnená, či to mám robiť v sk, alebo v eurách. Ďakujem pekne.
FAA
19.04.10,11:18
Zdravím vás ľudkovia, vie mi niekto poradiť prosím vás?
Spoločník v jednoosobovej sro, v ktorej bol konateľom + další konateľ, prevádza svoj podiel na nového spoločníka, tento nový spoločník nebude konateľom, mám už urobenú zmluvu o prevode obch.podielu, aj zápisnicu z valného zhromaždenia, ktoré schválilo prevod obch.podielu aj zmenu konateľov aj zmenu zakladateľskej listiny.
Ide mi o zakladateľskú listinu, podpisuje ju len nový spoločník, alebo obaja, ja si myslím, že len nový, len som si nie istý.
A ešte, v decembri bol podaný návrh na zmenu imania na sk/euro metódou zaokrúhľovania na celé eurá, ale na internete ešte nie je zmena zverejnená, či to mám robiť v sk, alebo v eurách. Ďakujem pekne.

Odpoveď by mi moc pomohla, ďakujem
liba2
19.04.10,16:45
FAA
20.04.10,06:21