Maňuša
03.09.07,10:08
Má niekto skúsenosti s kozím mliekom fo forme tabliet Unimil ?
hudko
18.12.07,06:08
Tie tabletky sa volajú UNIMILK. Výrobcom je kozia farma v Podvysokej Abel plus. Vyrábajú ich štyri druhy. Základom je sušené kozie mlieko a doplnené sú rôznymi druhmi vitamínov. Bližšie info je na stránke www.Biospotrebitel.sk (http://www.Biospotrebitel.sk) Myslím že sa jedná len o doplnkovú výživu. Farma vyrába aj sušené kozie mlieko bez prísad. Jedná sa o super produkty. Ja keďže mám tú možnosť radšej zostávam verný čerstvému koziemu mlieku. Ale tím ktorí tú možnosť nemajú výrobky odporúčam.
korduľa
18.12.07,07:55
ja ich uzivam uz dlhsiu dobu, ale rovnako ako napriklad pri chlorelle, alebo zelenom jacmeni nemozem povedat, aky maju ucinok, pretoze je to vec, ktora by mala byt sucast stravy a nie nieco na kratkodobe uzivanie. ale napriklad uz par rokov som nebola chora a po operacii som bola - na pocudovanie lekarov , velmi skoro schopna "fungovat", takze je to nieco ako napriklad zelenina, ktoru clovek je, pretoze je zdrava. aj cenovo su celkom v pohode tie tabletky
Zita5
11.01.08,18:25
Má niekto skúsenosť s kozím mliekom pri cukrovke ?Napíšte prosím .
Bionda
14.01.08,17:19
Zitka, čo sa týka pri cukrovke - to si istá nie som, ale hlavne sa kozie mlieko vyznačuje vysokým obsahom tuku . Chcem však napísať, že na kozom mlieku mi vyrástla staršia dcéra- dávala som jej pomer 1:2 diel mlieka 2 diely vody a to od 2 týždňov - ako novorodencovi- veľmi dobre spala a aj prospievala. Musím dodať, že aj dnes v 15r. je to (musím si zaklopať) veľmi zdravé dieťa a naozaj všetci musíme byť už "polomŕtvy" kým ona obíde len s nádchou.
VikinaS
16.07.10,20:23
Pekný večer,

viete mi, prosím, poradiť, či aj pasterizované kozie mlieko má rovnaké pozitívne účinky ako nepasterizované, čerstvé? Tiež či prevarené kozie mlieko si zachováva všetky tie dobré látky...

Na jednej strane je asi nie veľmi bezpečné piť čerstvé mlieko bez prevarenia, príp. pasterizácie - napr. aj kvôli kliešťom a aj rôznym nežiaducim mikroorganizmom, hlavne keď neviete, ako čisto ho spracovávajú..., ale zaujíma ma, či po prevarení alebo pasterizácii nestráca svoj pozitívny účinok.

A ešte jedna prosba - poznáte, prosím, niekoho, kto v Košiciach predáva kvalitné, čisté. čerstvé kozie mliečko? Rada by som niekoho seriózneho, u koho sa dá spoľahnúť, že je mlieko naozaj čerstvé, čisté...

Ďakujem veľmi pekne.
durisovad
16.07.10,20:46
Odborne otazky zodpovedat neviem, ale co sa tyka cistoty pri praci s mliekom, moja stara mama mala takuto zasadu: gazdina, ktora ma cisto v kuchyni, vie cisto robit aj s mliekom. Kupovavali sme kedysi mlieko, smotanu a maslo od gazdov. Od takych, ktori v kuchyni az tak cisto nemali, sme kupovali zemiaky.
calawen
17.07.10,07:09
Pekný večer,

viete mi, prosím, poradiť, či aj pasterizované kozie mlieko má rovnaké pozitívne účinky ako nepasterizované, čerstvé? Tiež či prevarené kozie mlieko si zachováva všetky tie dobré látky...

Na jednej strane je asi nie veľmi bezpečné piť čerstvé mlieko bez prevarenia, príp. pasterizácie - napr. aj kvôli kliešťom a aj rôznym nežiaducim mikroorganizmom, hlavne keď neviete, ako čisto ho spracovávajú..., ale zaujíma ma, či po prevarení alebo pasterizácii nestráca svoj pozitívny účinok.

A ešte jedna prosba - poznáte, prosím, niekoho, kto v Košiciach predáva kvalitné, čisté. čerstvé kozie mliečko? Rada by som niekoho seriózneho, u koho sa dá spoľahnúť, že je mlieko naozaj čerstvé, čisté...

Ďakujem veľmi pekne.

Tiež neviem odborne odpovedať, ale pôjdem tým smerom, že ako pasterizované kravské mlieko nemá toľko živín a dobrých látok ako nepasterizované (zvlášť čo sa týka vápnika, technológiou UHT je z neho už iba "kameň", ktorý nevie organizmus spracovať...)

Od svokry viem, že pokiaľ sa kozie mlieko pije liečebne, nemá sa prevárať, inak je dobré ho prevariť.

Čo sa týka chovu, kvalitného čistého mlieka, môžem odporučiť moju svokru, býva v Zemplínskej Teplici (nemajú tam kliešte), chová ich bio spôsobom - čiže spásajú trávu z dvora, prípadne seno od suseda z lúky a prikrmuje ich zrnom a "zvyškami" z kuchyne (rozumej šupy zo zeleniny ako napr. mrkva). Ale teraz kozy čakajú mladé, takže mlieko bude najskôr v novembri...
mamka Danka
21.07.10,08:50
Vie niekto aký je rozdiel medzi bielkovinou kravského mlieka a bielkovinou kozieho mlieka?
Syn mojej známej má alergiu na bielkovinu kravského mlieka, ale kozie mlieko mu zdravotné problémi nespôsobuje. Do piatich rokov pil len kozie mlieko, mali kozu a až keď sa jej zbavili a začali kupovať kravské mlieko prišli mu na alergiu na kravské mlieko a tak si zadovážili ďalšiu kozu.
calawen
21.07.10,13:01
Ide o to, že bielkovina kozieho mlieka je ľahšie stráviteľná, má iné zloženie, bielkovina kravského mlieka je veľmi kompaktná a ťažšie sa trávi... Bližšie povedať neviem.
calawen
21.07.10,13:09
lofr
24.07.10,13:31
Ja mam skusenosti s doma vyrobenym kefirom so suroveho kozieho mlieka, a nikdy nikdy za cely zivot, mi nic rychlejsie neupravilo situaciu v crevach, hnacku to riesi doslova za par hodin. Staci pit cely den kefir, tak 1,5-2 litre za den, a vodu, funguje to az neuveritelne dobre na vseliake problemy (este primiesat trochu kokosoveho oleja, a je to uz uplne dokonale).
VikinaS
25.07.10,13:53
Dakujem durisovad, calawen za reakcie. :) Aj ja som mala pocit, ze cerstve kozie mliecko je zdravsie, nie su znicene tie dobre latky... Skoda, ze sa nikde nepredava.

Na zaciatku tejto temy sa rozoberali tablety z kozieho mlieka. Lenze tam je tiez to mlieko spracované, dokonca susene..., takze neviem, ci to naozaj ma dobre liecebne ucinky, ak nejake. Pomohlo uz niekomu pri liecbe nejakych ochoreni, na posilnenie imunity.... ?

Calawen, dakujem za tip na mliecko od Vasej svokry. Vidim, ze ste z Kosic, tak ked budete mat cerstve mliecko na predaj, ozvala by som sa cez ss. Skoda, ze nie teraz, ked sa kozicky mozu past vonku. :) Ale aspon budete mat male kozliatka. :)

Vsetko dobre prajem.
calawen
25.07.10,13:59
Dakujem durisovad, calawen za reakcie. :) Aj ja som mala pocit, ze cerstve kozie mliecko je zdravsie, nie su znicene tie dobre latky... Skoda, ze sa nikde nepredava.

Na zaciatku tejto temy sa rozoberali tablety z kozieho mlieka. Lenze tam je tiez to mlieko spracované, dokonca susene..., takze neviem, ci to naozaj ma dobre liecebne ucinky, ak nejake. Pomohlo uz niekomu pri liecbe nejakych ochoreni, na posilnenie imunity.... ?

Calawen, dakujem za tip na mliecko od Vasej svokry. Vidim, ze ste z Kosic, tak ked budete mat cerstve mliecko na predaj, ozvala by som sa cez ss. Skoda, ze nie teraz, ked sa kozicky mozu past vonku. :) Ale aspon budete mat male kozliatka. :)

Vsetko dobre prajem.

Našťastie sa pomery trošku zmenili, svokra prikúpila ďalšiu dojacu kozu, takže konečne má mlieka dosť, aj syry a jogurty konečne môže robiť...
VikinaS
25.07.10,14:02
Milý/á lofr,

ako rada by som si taký kefír urobila. :) Len kde zohnať čisté, kvalitné, čerstvé kozie mliečko? Nie a nie sa dopátrať. :( Už len si kúpiť kozičku a chovať ju na blakóne.:D
Aankaa
26.07.10,05:55
Ja mam skusenosti s doma vyrobenym kefirom so suroveho kozieho mlieka, a nikdy nikdy za cely zivot, mi nic rychlejsie neupravilo situaciu v crevach, hnacku to riesi doslova za par hodin. Staci pit cely den kefir, tak 1,5-2 litre za den, a vodu, funguje to az neuveritelne dobre na vseliake problemy (este primiesat trochu kokosoveho oleja, a je to uz uplne dokonale).

... súhlasím a ešte pridám skutočnosť, že takýto kefír domáci je najlepším
prostriedkom na vyrovnanie vysokého tlaku, obzvlášť v tých horúčavách čo boli....
hubatá
26.07.10,06:59
Kozy treba kontrolovať čo žerú, lebo sú veľmi pažravé a preto sa aj priväzujú na kolík. Sú to veľmi múdre zvieratá, nedajú sa len tak hocikomu podojiť koho nepoznajú. Už podľa kroku poznajú gazdu a známych, podľa mekotu sa dá rozoznať či sa radujú alebo sa niečoho zľakli. Pre istotu kozie mlieko piť len prevarené. Keď si človek na kozie mlieko a jeho chuť zvykne, nemôže ani cítiť mlieko ktoré sa predáva v obchodoch ako "kravské mlieko". Okrem syrov aj tvaroh, bryndza, smotana pri varení, proti smädu studená žinčica..... mňam !
Škoda že sa nevyužíva neobrábaná pôda na chov kôz, nemuseli by byť výrobky potom až tak drahé a už vôbec sa mi nepáčia výrobky vo forme tabliet, veď to musí byť samá chemikália !!!!

Škoda že koza keď ochorie, alebo sa zraní - len veľmi ťažko sa vylieči, častokrát nepomôže ani zverolekár. Vidno jej na smutných očiach že zomiera, ale koza nebojuje.........
hubatá
26.07.10,07:09
Má niekto skúsenosť s kozím mliekom pri cukrovke ?Napíšte prosím .


Mala som známeho, od 26 rokov veku mal cukrovku, striedavo choval, potom nejaký čas aj nechoval kozy, ale zasa sa k nim na dôchodku vrátil a vyrábal z kozieho mlieka všetky výrobky. Dožil sa 73 rokov, bol bez diabetickej nohy, mal výborný tlak, vyzeral mlado fyzicky aj psychicky. Myslím že prirodzený pohyb okolo chovu dvoch kôz mu tiež k tomu dopomohol. Aj si privyrobil, lebo ľudia k nemu chodili po mlieko a výrobky zo širokého okolia. Zomrel na srdiečko.
calawen
26.07.10,08:50
Kozy treba kontrolovať čo žerú, lebo sú veľmi pažravé a preto sa aj priväzujú na kolík. Sú to veľmi múdre zvieratá, nedajú sa len tak hocikomu podojiť koho nepoznajú. Už podľa kroku poznajú gazdu a známych, podľa mekotu sa dá rozoznať či sa radujú alebo sa niečoho zľakli. Pre istotu kozie mlieko piť len prevarené. Keď si človek na kozie mlieko a jeho chuť zvykne, nemôže ani cítiť mlieko ktoré sa predáva v obchodoch ako "kravské mlieko". Okrem syrov aj tvaroh, bryndza, smotana pri varení, proti smädu studená žinčica..... mňam !
Škoda že sa nevyužíva neobrábaná pôda na chov kôz, nemuseli by byť výrobky potom až tak drahé a už vôbec sa mi nepáčia výrobky vo forme tabliet, veď to musí byť samá chemikália !!!!

Škoda že koza keď ochorie, alebo sa zraní - len veľmi ťažko sa vylieči, častokrát nepomôže ani zverolekár. Vidno jej na smutných očiach že zomiera, ale koza nebojuje.........

Áno, koza je pažravá, ale zas nezožerie čokoľvek ako ovca, vyberá si rastliny, ktoré zožerie.
Mne osobne kozie mlieko veľmi nechutí a dávam ho keď tak iba do palaciniek, ale po prevarení je znesiteľnejšie...
svokra mala raz kozu chorú, napadol ju streptokok a úspešne ju vyliečila s pomocou homeopatie...
Ajuška
26.07.10,08:58
Mala som známeho, od 26 rokov veku mal cukrovku, striedavo choval, potom nejaký čas aj nechoval kozy, ale zasa sa k nim na dôchodku vrátil a vyrábal z kozieho mlieka všetky výrobky. Dožil sa 73 rokov, bol bez diabetickej nohy, mal výborný tlak, vyzeral mlado fyzicky aj psychicky. Myslím že prirodzený pohyb okolo chovu dvoch kôz mu tiež k tomu dopomohol. Aj si privyrobil, lebo ľudia k nemu chodili po mlieko a výrobky zo širokého okolia. Zomrel na srdiečko.
...som poškrabok viacdetnej rodiny... ;):D ...nedaavno sme tak hodili spoločnú úvahu, aké máme ozaj šťastie... že nás zdravotné záseky obchádzajú... a zvažovali sme, čím to asi je... :--- ...genetika isto má prvotné slovo... ale vyrastali sme na kozom mlieku (s bielymi fúzami som do kuchyne odnášala čerstvo nadojené mlieko so značnou stratou:D) ...a mäsová lahôdka, okrem "zajačiny" bola mladá kozľacina k Veľkej noci... (hoci sme v dedine boli za tých "chudobnejších" čo nemali kravu... bilancia po rokoch je jednoznačne v náš prospech...) ...s radosťou mapujem, že pozitívim i na naše dietky sa úspešne prenáša... čo viac, než zdravie si človek môže priať... :rolleyes: ...
hubatá
26.07.10,09:10
Mne ten môj známy poradil bielu kávu z kozieho mlieka pre deti a veru chladenú ju v lete milovali.
Ajuška
26.07.10,09:13
Mne ten môj známy poradil bielu kávu z kozieho mlieka pre deti a veru chladenú ju v lete milovali.
...na svojskú chuť kozieho mlieka si ozaj treba zvyknúť... som bola vo výhode, že to pre mňa bola samozrejmosť od mlada... zato odkedy prestali predávať fľaškové plnotučné s červeným uzáverom som sa s chuti mlieka nenapila... :--- ...kvótu mám asi doživotne splnenú... :D ...
P.S... biela káva s klasickou meltou je naozaj mňamková spomienka... mávali sme ju ako v "Dalase" fuuurt navarenú... :D ...
hubatá
26.07.10,09:20
Tu si ?
Veru..... dalo sa skysnúť a upiekli sa k nemu zemiačky a bola dobrá zdravá večera.
Od čias "červeného uzáveru" som kyslé kravské mlieko už nejedla ..... lebo toto sa jedlo lyžicou a nie pilo.
Kvaka
29.09.12,07:15
Mám možnosť kupovať kozie mlieko aj kozí syr. Je nutné ho prevárať?
Ak budem robiť acidko, či jogurt, tam sa mlieko ohrieva na 70°C, potom sa ochladí na 42°C, zamieša sa jogurtová kultúra a postupuje sa ako pri kravskom mlieku. Predpokladám.
Prvé mlieko, čo som mala, som pila neprevarené, keď začalo byť nabrzlé, primiešala som kravské acidko a nechala vykvasiť. Bolo vynikajúce.
Aj keď domáci tvrdia, že ich kozy sú zdravé a domáca pani pije surové, bojím sa, lebo kliešťov bolo neúrekom.
wagner
29.09.12,19:49
Ja tiež pijem kozie mlieko neprevarené. Ale ich kozy sa nepasú, takže možnosť kliešťa je snáď menšia. Inak som zaočkovaná aspoň proti kliešťovej encefalitíde(dúfam že som to dobre napísala). Mlieko kupujem dva krát do týždňa v utorok večer a v piatok večer. Mám ho v chladničke a ešte som ho nemala nábrzlé. Syr robievam z kravského mlieko - vozia k nám z družstva v mliekomate. Mlieko zohrievam asi na 35 stupňov.
Kvaka
29.09.12,20:11
Ja tiež pijem kozie mlieko neprevarené. Ale ich kozy sa nepasú, takže možnosť kliešťa je snáď menšia. Inak som zaočkovaná aspoň proti kliešťovej encefalitíde(dúfam že som to dobre napísala). Mlieko kupujem dva krát do týždňa v utorok večer a v piatok večer. Mám ho v chladničke a ešte som ho nemala nábrzlé. Syr robievam z kravského mlieko - vozia k nám z družstva v mliekomate. Mlieko zohrievam asi na 35 stupňov.Ďakujem ti za odpoveď. Ja kupujem v dvojlitrovej fľaši, mala som ho už piaty deň, keď začalo byť nabrzlé. Preto teraz zmrazujem v menších dávkach, pijem tak 3 dc denne. Pijem ho iba ja, mužovi to nešmakuje. Ale ten syr je vynikajúci, tiež som zamrazila po 200 g. Chcem ho nabudúce odložiť inak, zaliaty v olivovom oleji, našla som nejaké recepty. Nie som očkovaná ako ty, bojím sa toho. Tam, kde ja kupujem mlieko, sa kozy pasú na oplotenom pozemku domácich pri dome.
wagner
30.09.12,18:57
Ďakujem ti za odpoveď. Ja kupujem v dvojlitrovej fľaši, mala som ho už piaty deň, keď začalo byť nabrzlé. Preto teraz zmrazujem v menších dávkach, pijem tak 3 dc denne. Pijem ho iba ja, mužovi to nešmakuje. Ale ten syr je vynikajúci, tiež som zamrazila po 200 g. Chcem ho nabudúce odložiť inak, zaliaty v olivovom oleji, našla som nejaké recepty. Nie som očkovaná ako ty, bojím sa toho. Tam, kde ja kupujem mlieko, sa kozy pasú na oplotenom pozemku domácich pri dome.
Môžeš iba dúfať, že tam kliešť nebude. mimotemy Lebo kliešte sú svine, mne sa chytil v decembri, :confused: lebo mrazy ešte neboli. A to bolo obdobie slabej aktivity. Preto som sa dala zaočkovať.
Inak kozie mlieko je zdravé, určite nebudeš banovať že ho piješ. Ja ho pijem od mája, ešte bude asi do pol novembra. Potom zase až na rok.
Kvaka
30.09.12,19:20
Môžeš iba dúfať, že tam kliešť nebude. mimotemy Lebo kliešte sú svine, mne sa chytil v decembri, :confused: lebo mrazy ešte neboli. A to bolo obdobie slabej aktivity. Preto som sa dala zaočkovať.
Inak kozie mlieko je zdravé, určite nebudeš banovať že ho piješ. Ja ho pijem od mája, ešte bude asi do pol novembra. Potom zase až na rok.K tým kliešťom, no nedalo mi, dnes som hľadala nejaké info o tom, ale že kliešte by museli byť infikované. To by asi bolo známe, lebo určite by niekoho nakazili. Na tom ich pozemku sa kliešte ani nemajú kde držať lebo kozičky sa starajú o nízky porast. Nákaze z kliešťov sa dá vyhnúť prevarením alebo pasterizovaním kozieho mlieka.
Takže asi budem mlieko prevárať, očkovať sa nedám.
Našla som na blogu jedneho veterinára, že "tvrdenia o znehodnocujúcom účinku pasterizácie sú nepodložené a odborne spochybniteľné, preto vzhľadom k spomínaným rizikám, je preváranie čerstvého mlieka, či už z farmy alebo mliečneho automatu, jedinou účinnou prevenciou možných ochorení".

Čítajte viac: http://holko.blog.sme.sk/c/239363/Mlieko-z-automatu-prevarat-ci-neprevarat.html#ixzz27zCL2aDX
korela
01.10.12,11:13
Kto by sa štítil kozieho mlieka kvôli jeho chuti, tak inú chuť kozieho mlieka spôsobuje prítomnosť capa pri koziach.
Ak sú kozy izolované, mlieko má normálnu chuť. Ešte viem, že chuť mlieka sa líši od potravy (bylín), ktorú v daný deň koza spásla.
Ja si kupujem jogurty, kefír a syr, žervé. Buď malé jogurty z Rakúska, alebo z Čiech syr žervé, jogurty, kefír. Žervé bez príchute.
Cena je takmer rovnaká. Rakúsky je úplne bez príchute, český má niekedy veľmi miernu príchuť.
Mala som aj zdroj jogurtu aj priamo z farmy z Rakúska, vraj alpský, trojlitrové balenie, odoberala som si z neho každodennú dávku, vydržal nepokazený v chladničke 3 týždne.
Výborný, tiež úplne bez príchute.

Kto má záujem o kozie výrobky vrátane mlieka, skúšajte, aby ste sa zbytočne neochudobňovali.
terezamaria
01.10.12,11:25
K tým kliešťom, no nedalo mi, dnes som hľadala nejaké info o tom, ale že kliešte by museli byť infikované. To by asi bolo známe, lebo určite by niekoho nakazili. Na tom ich pozemku sa kliešte ani nemajú kde držať lebo kozičky sa starajú o nízky porast. Nákaze z kliešťov sa dá vyhnúť prevarením alebo pasterizovaním kozieho mlieka.
Takže asi budem mlieko prevárať, očkovať sa nedám.
Našla som na blogu jedneho veterinára, že "tvrdenia o znehodnocujúcom účinku pasterizácie sú nepodložené a odborne spochybniteľné, preto vzhľadom k spomínaným rizikám, je preváranie čerstvého mlieka, či už z farmy alebo mliečneho automatu, jedinou účinnou prevenciou možných ochorení".

Čítajte viac: http://holko.blog.sme.sk/c/239363/Mlieko-z-automatu-prevarat-ci-neprevarat.html#ixzz27zCL2aDX


Rozhodne by som kozie mlieko nechala pasterizovať - kratšie, či dlhšie, to je už na každom.
http://www.syridlo-predaj.sk/index.php/radime-zacinajucim-syrarom-a20
Pokiaľ sú kozy chované doma v koterci a nechodia sa pásť, je menšie riziko nákazy, ale pokiaľ sa denne pasú, určite každá z nich má kliešťa.... kliešťov. Navyše pasterizáciou sa odstránia aj iné miktoorganizmy.
http://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/cerstve-mlieko-je-surove-trend.html?page_id=4191
http://www.mlieko.sk/mikro_m.php
wagner
01.10.12,19:55
Nenamietam, tvrdím, že každý si rozumie sebe. Ja prevarené mlieko nezjem, tak mám smolu.
milo2
11.09.15,18:55
Má niekto skúsenosť s kozím mliekom pri cukrovke ?Napíšte prosím .
kozie mlieko je vyborný ak mate cukrovku, zvlašt vhodné piť, zlepší vám výsledky.
lujza.j
11.09.15,19:09
kozie mlieko....proti rakovine?!...alebo prevencia.....otec mojej kolegyni....vlastné kozy ....mlieko pravidelne roky rokúce....rakovina kože....:(
milo2
12.09.15,16:13
Mám možnosť kupovať kozie mlieko aj kozí syr. Je nutné ho prevárať?
Ak budem robiť acidko, či jogurt, tam sa mlieko ohrieva na 70°C, potom sa ochladí na 42°C, zamieša sa jogurtová kultúra a postupuje sa ako pri kravskom mlieku. Predpokladám.
Prvé mlieko, čo som mala, som pila neprevarené, keď začalo byť nabrzlé, primiešala som kravské acidko a nechala vykvasiť. Bolo vynikajúce.
Aj keď domáci tvrdia, že ich kozy sú zdravé a domáca pani pije surové, bojím sa, lebo kliešťov bolo neúrekom.
kozie mlieko neradím prevárať, zničíte to dobré čo v mlieku je. Ak teda viete odkial pochadza a o kozu sa staraju ako o vlastného člena rodiny.
Nikde som napr. nečítal, že by sa na liečbu chorôb a rakoviny používalo trvanlivé mlieko, naopak, na liečbu chorôb sa používa výhradne surové kozie alebo aj kravské mlieko, sú tam všetky látky enzýmy bielkoviny v prirodzenom vitálnom stave. Trvanlivé má presne opačné účinky, spôsobuje alergie, zahlienenie, choroby.