Iška
03.09.07,10:34
Sme rozpočtová organizácia s vlastnou školskou jedálňou. Takže zamestnávateľ si splnil povinnosť poskytovania stravy zamestnancom. Chceli by som sa Však opýtať - máme zamestnanca, ktorý je alergický na určitý druh potravín v jedle /potvrdenie od lekára/ a nemôže sa stravovať v školskej jedálni. Má nárok na "iné" stravné lístky(Naša stravovacia.. a pod.), ktoré by mu mal zamestnávateľ zakúpiť? A čo v prípade zamestnanca vegetariána - nakoľko v ŠJ je bezmäsité jedlo cca 1xv týždni? V prípade nepedagog.zamestnancov, ktorí počas prázdnin pracujú a v ŠJ sa nevarí majú nárok na zakúpenia stravných lístkov od zamestnávateľa - školy? Ďakujem za odpoveď.
kvet
04.09.07,04:28
Ak je zamestnanec podľa potvrdenia od špecializovaného lekára alergický na určitý druh potravín a preto sa nemôže stravovať v školskej jedálni, zamestnávateľ má pvoinnosť zabezpečiť mu stravovanie iným spôsobom, napr. aj formou "gastrolístkov". Ustanovenie § 152 ods. 5 Zákonníka práce v takomto prípade nevylučuje možnosť aj poskytnúť finančný príspevok.
V prípade vegetariána a tiež v čase, keď sa v školskej jedálni nevarí by som uvedenú situáciu riešil tiež zabezpečením starvovania formou "gastrolístkov".
Treba mať na pamäti, že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť stravovanie zamestnancov, ak zamestnanec vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.
asma
04.09.07,05:50
Iška
K stravovaniu zamestnancov počas prázdnin - neviem odkiaľ si ale u nás to riešime tak, že zamestnávateľ RO zabezpečí stravovanie v najbližšom stravovacom zariadení - u nás je to konkrétne MŠ, ktorá jeden mesiac je v prevádzke a OU, ktoré tiež v lete varí - stravné potom vyfaktúruje RO, ktorá uhradí celú faktúru a k nej si priloží prepočet stravy - rozdelí stravné na 55 %, ktoré uhrádza zamestnávateľ a 45 % ktoré uhradí zamestnanec.
Praktizujeme to takto už dva roky a funguje to.
Iška
10.09.07,08:18
Asma
Ďakujem za odpoveď. Ale ako som uviedla počas prádznin ŠJ nevarí a nenachádza sa blízko školy iné zariadenie, ktoré by nám poskytlo stravu. Chcela som ťa ešte poprosiť o radu - škola si má v našom prípade zakúpiť gastro lístky vždy podľa dochádzky na konci mesiaca, pretože aj v prípade prázdnin sa nedá dopredu odhadnúť počet odobratých obedov, pretože dochádzka sa niekedy počas prázdnin mení. To znamená, že máme lístky nakúpiť až po ukončení mesiaca, kedy vieme presnú dochádzku? A ešte prosím ťa zamestnanci nám za stravu uhradia príspevok na príjmový účet?
Ďakujem Iška