Katy a R
03.09.07,13:12
Potrebovala by som poradiť, ako to bolo so zdravotným poistením diaľkových študentov v rokoch 2002 a 2003. ZP požaduje doplatiť poistné od študenta VŠ (diaľkové štúdium). Riadny PP nemal, evidovaný na UPSVaR nebol - nechceli ho zaevidovať, pretože na potvrdení zo školy akceptovali pre evidenciu len externé štúdium.
Musí za túto dobu doplatiť poistné?
Katy a R
03.09.07,18:03
Bude v tomto prípade stačiť potvrdenie školy? Nepochodila som ani v ZP.
Zoltán Kovács
03.09.07,18:20
Potrebovala by som poradiť, ako to bolo so zdravotným poistením diaľkových študentov v rokoch 2002 a 2003. ZP požaduje doplatiť poistné od študenta VŠ (diaľkové štúdium). Riadny PP nemal, evidovaný na UPSVaR nebol - nechceli ho zaevidovať, pretože na potvrdení zo školy akceptovali pre evidenciu len externé štúdium.
Musí za túto dobu doplatiť poistné?

Môžeš prosím ťa toto trošku vysvetliť. Nerozumie tomu celkom, že prečo nechceli ho zaevidovať na ÚP.
Katy a R
03.09.07,18:32
Problém bol v tom, že nemohli zaevidovať študenta, ak mal na potvrdení o návšteve školy napísané, že je študentom diaľkového štúdia. Ak bolo na potvrdení, že je študentom externého štúdia, tak to išlo bez problémov. (som z toho magor, ale takéto bolo vysvetlenie UPSVaR).
Zoltán Kovács
03.09.07,18:34
Problém bol v tom, že nemohli zaevidovať študenta, ak mal na potvrdení o návšteve školy napísané, že je študentom diaľkového štúdia. Ak bolo na potvrdení, že je študentom externého štúdia, tak to išlo bez problémov. (som z toho magor, ale takéto bolo vysvetlenie UPSVaR).

S prepáčením, ale väčšiu hlúposť som ešte nepočul. Veď diaľkové štúdium = externé štúdium. Ale keď ho nezaevidovali, čiže "ostal" dobrovoľne nezamestnaným mal sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ. Takže asi bude musieť doplatiť dlžné poistné, a to čo najskôr. Ak mu vyrúbili aj úrok z omeškania, možno by bolo dobré požiadať o odpustenie.
Katy a R
03.09.07,18:57
S prepáčením, ale väčšiu hlúposť som ešte nepočul. Veď diaľkové štúdium = externé štúdium. Ale keď ho nezaevidovali, čiže "ostal" dobrovoľne nezamestnaným mal sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ. Takže asi bude musieť doplatiť dlžné poistné, a to čo najskôr. Ak mu vyrúbili aj úrok z omeškania, možno by bolo dobré požiadať o odpustenie.

Tiež som tomu najskôr nechcela ani veriť! Hra so slovíčkami.

Ešte mi napadlo, že určité obdobie robil osobného asistenta (zák. o soc. pomoci), ale s príjmom veľmi malým – tak možno 500-800 Sk mesačne. Teraz je príjem z OA vyňatým príjmom, ale neviem ako to bolo v tom období.
Andyke
03.09.07,22:49
V roku 2002 a 2003 platil zákon 273/1994:

§10
(2) Poistné sú povinné platiť aj osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré
a) nie sú v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý má sídlo na území Slovenskej republiky,
b) nie sú samostatne zárobkovo činné osoby na území Slovenskej republiky,
c) nie sú osobami, za ktoré platí poistné štát, Národný úrad práce, Sociálna poisťovňa a orgán, ktorý priznáva, vypláca, zastavuje a odníma dávky nemocenského zabezpečenia podľa osobitného predpisu s výnimkou osôb vyňatých zo zdravotného poistenia podľa § 3 ods. 3 písm. b) a c).

(6) Štát je platiteľom poistného za
a) nezaopatrené deti,9) ak nemajú vlastný príjem, ktorý podlieha dani z príjmov9a) a nepresahuje 3 000 Sk,
b) osoby, ktoré poberajú dôchodky z dôchodkového zabezpečenia Slovenskej republiky a dôchodky z výsluhového zabezpečenia vojakov podľa osobitného predpisu,9c) ak aj sú zamestnancami alebo samostatne zárobkovo činnými osobami, ak príjem z týchto činností nie je vyšší ako 3 000 Sk,
c) osoby, ktoré poberajú dôchodky z dôchodkového zabezpečenia Českej republiky, ak aj sú zamestnancami alebo samostatne zárobkovo činnými osobami, ak príjem z týchto činností nie je vyšší ako 3 000 Sk,
d) osoby vedené v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
e) ženy poberajúce peňažnú pomoc v materstve do dňa pôrodu,
f) osoby, ktoré sa osobne celodenne a riadne starajú o dieťa vo veku do piatich rokov alebo o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vo veku do 18 rokov, ktoré vyžaduje mimoriadnu starostlivosť alebo osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť10) a nie je umiestnené v zariadení pre takéto deti s celoročným alebo týždenným pobytom, ak nie sú zúčastnené na zdravotnom poistení už z iného dôvodu,
g) osoby, ktoré sa osobne celodenne a riadne starajú o blízku osobu,11) ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna alebo staršia ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnej starostlivosti alebo v obdobnom zdravotníckom zariadení, alebo v zariadení na poskytovanie sociálnych služieb podľa osobitného predpisu,11a) ak nie sú zúčastnené na zdravotnom poistení už z iného dôvodu,
h) osoby, ktorým z dôvodu starostlivosti o dieťa alebo starostlivosti o blízku osobu nevznikol nárok na dôchodok a vzhľadom na svoj vek nie sú zárobkovo činné,
i) osoby, ktoré poberajú dávky sociálnej starostlivosti z dôvodu sociálnej odkázanosti, a osoby, ktoré sú invalidné a nevznikol im nárok na invalidný dôchodok,
j) vojakov základnej (náhradnej) vojenskej služby a osoby vykonávajúce civilnú službu, ak nemajú príjem, ktorý podlieha dani z príjmov9a) a presahuje 3 000 Sk,
k) osoby vo výkone väzby a vo výkone trestu odňatia slobody, ak nie sú zárobkovo činné,
l) osoby, ktoré dosiahli vek potrebný pre nárok na starobný dôchodok, avšak nespĺňajú podmienky na jeho priznanie a nemajú príjmy zo zamestnania, zo samostatnej zárobkovej činnosti, z kapitálového majetku, z prenájmu alebo ostatné príjmy podľa zákona o daniach z príjmov alebo nepoberajú dôchodok z cudziny, alebo ak výška príjmov a dôchodkov z cudziny nepresahuje mesačne 3 000 Sk,
m) cudzích štátnych príslušníkov a osoby bez štátnej príslušnosti, ktoré majú priznané postavenie utečenca a nie sú zamestnancami, alebo samostatne zárobkovo činnými osobami,
n) osoby, ktoré vykonávajú pracovnú činnosť pre cirkevné, rehoľné a charitatívne spoločenstvo a nemajú z tejto alebo z inej činnosti príjem,
o) osoby, ktoré sú umiestnené v zariadeniach sociálnej starostlivosti alebo v zariadeniach na poskytovanie sociálnych služieb podľa osobitného predpisu11a) s celoročným pobytom, ak nie sú zúčastnené na zdravotnom poistení už z iného dôvodu,
p) zahraničných študentov na zabezpečenie záväzkov z medzinárodných zmlúv a zahraničných študentov, ktorým bolo priznané postavenie zahraničného Slováka.11aa)

§ 12
(7) Osoby uvedené v § 10 ods. 2 platia poistné v sume 14,0 % z nimi určeného vymeriavacieho základu, najmenej však z 3 000 Sk.
Katy a R
05.09.07,07:14
Len pre informáciu (možno sa niekomu zíde). Už sme to medzitým vyriešili.
a musím poznamenať, že tento krát bola ochota aj na strane pracovníčok nemenovanej súkromnej ZP.
V tomto prípade je platiteľom štát (odst. 6, písm i). - predložil doklady o poberaní dávky v hmotnej núdzi.