rybanka1
03.09.07,13:58
Ako sa dá najlepšie umyť smaltovaná vaňa, mám čierne fľaky a nič nepomáha?
cactus
03.09.07,13:28
podľa mňa najlepšie vymeniť za novú. Ja, keď som mala smaltovanú a tiež už nie peknú, tak som sa ju snažila vyčisťiť fixinelou, a to si mala vidieť........
nie aby sa vyčistila, ale všetok smalt bol preč. Celkom som ju zničila. Taže - vymeniť za akrylovú. Tie sa čistia veľmi dobre.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
manus
03.09.07,13:58
Ako sa dá najlepšie umyť smaltovaná vaňa, mám čierne fľaky a nič nepomáha?

Ja mám vaňu akrylovú, tá sa čistí super, ale u mojej maminy máme smaltovú, a má už aj dosť rôčkov, takže tam keď ju čistím, používam na ňu biely Cif, ktorý mi ju ako-tak vyčistí. Píšem ako-tak, pretože smaltovú vaňu ak máš niečím zájdenú, tak sa toho len ťažko celkom zbavíš. Ale ten cif je účinnejší ako iné prípravky na čistenie. Alebo porozmýšľaj, či by si si ju nedala nanovo posmaltovať, stojí to myslím okolo 2000-3000,-Sk (neviem presne). Sú na to firmy, pohľadaj na nete. ;)
ZEvina
04.09.07,08:41
podľa mňa najlepšie vymeniť za novú. Ja, keď som mala smaltovanú a tiež už nie peknú, tak som sa ju snažila vyčisťiť fixinelou, a to si mala vidieť........
nie aby sa vyčistila, ale všetok smalt bol preč. Celkom som ju zničila. Taže - vymeniť za akrylovú. Tie sa čistia veľmi dobre.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif

... presne to sa stalo aj mne! Vyčistila som vaňu aj so smaltom :D :D :D , takže neodporúčam žiadne silné čistiace prostriedky!
ayya
04.09.07,09:31
nie som na toto odbornik, tak prosim o zhovievavoat ...smalt je v podstate porovity material, na ktorom sa tepelnou upravou vytvori neporovita a trvanliva vrstva ... ktora ale nie je odolna voci kyselinam, takze necistit privelmi abrazivnymi prostriedami a ak fixinelou, tak ihned po odstraneni vodneho kamena oplachnut ... tak vydrzi roky krasna biela leskla hladka ... ak sa ta povrchova vrstva "zrusi" tak potom ta spodna vrstva smaltu nasava vsetky farby ako spongia ... na vybielenie vtedy docasne pomoze savo, alebo nieco podobne ...
my sme mali dlho smaltovanu vanu, ktoru som pred piatimi rokmi vymenila za kvalitnu znackovu akrylovu, ale aj pri najvacsej starostlivosti a pri jemnom cisteni uz taka leskla nie je ... navyse: ak sa nepodmuruje (v navode je to obycajne napisane) tak moze pri zatazeni prasknut ... ale maloktora firma to podmurovanie vykonava ...
teraz budeme menit byvanie, a kedze mam skusenosti s oboma druhmi, inu ako smaltovanu vanu by som uz nechcela ... tepelna stabilita (ci ako sa to vola), ktoru ma akrylova vana, ale nie smaltovana plechova, sa da dosiahnut zospodu "vypenenim" stavebnymi penami ... tolko moj nazor na vane :)
manus
04.09.07,09:40
teraz budeme menit byvanie, a kedze mam skusenosti s oboma druhmi, inu ako smaltovanu vanu by som uz nechcela ... tepelna stabilita (ci ako sa to vola), ktoru ma akrylova vana, ale nie smaltovana plechova, sa da dosiahnut zospodu "vypenenim" stavebnymi penami ... tolko moj nazor na vane :)

My máme pod vaňou polystyrén - špeciálne od výrobcu vane. A to ti poviem, v teplej vode sa môžem plavočiť aj hodinu, ozaj vydrží teplá. :)
ayya
04.09.07,11:03
ech, az dodatocne som si vsimla a precitala starsiu temu o vaniach, ospravedlnujem sa ... nemyslim si, ze kazdy kto si kupi akrylatovu vanu robi chybu, alebo je hlupy ... to nie, tie nove vane su velmi oblubene a vela ludi je s nimi uplne spokojnych, navyse ponuka v nich je siroka aj co sa tyka tvarov aj farieb ... ide o osobne preferencie, niekomu sa viac paci jedno, inemu druhe ... takze: akrylatove nezatracujem, iba som napisala moje osobne skusenosti, ale mozno aj ze som staromodna ... tak sorry :o
manus
04.09.07,13:07
... tak sorry :o
Vôbec sa nemusíš ospravedlňovať, nemáš za čo, diskutujeme tu o vaniach, a obidve tu prezentujeme svoje skúsenosti. Treba hovoriť aj klady, aj zápory, keď si túto tému pozrie človek, ktorý rozmýšľa nad kúpou vane (Téma je Vaňa), nech sa dozvie viacero názorov (aj keď sme od čistenia smaltovej prišli k diskusii o akrylových:--- ). Ja si veľmi chválim to obalenie do polystyrénu, ktoré som spomínala v predchádzajúcom príspevku na margo tepelnej "izolácie".
ekopo
04.09.07,13:28
Moje skúsenosti so "smaltovou" vaňou. Mal som od 1986 roku "totalitnú" smaltovú vaňu, ktorá bola aj po 15 rokoch biela. Po rekonštrukcii kúpeľne som ju už nechcel daď naspäť (nevyhovovala rozmerovo) tak som kúpil druhú - akože smaltovanú. Nie najdrahšiu ani najlacnejšiu. Stredná trieda. So zašpinenými nohami (zo záhrady) tam nemôžem stúpiť. Ihneď je flak. Čistená bola pritom vždy šetrne, žiadny prášok alebo agresívne prostriedky. Teraz mi iné nezostáva, len skákať rovno hlavičky. :)
dad111
04.09.07,13:36
Ak mozem aj ja pripojim moju skusenost s vanou, aj ked povodna tema je ina. Ja som pouzil akrylatovu vanu so spodnou castou vyplnenou penou, vtedy to bolo v ich katalogu uvadzane ako luxusny model. Po piatich rokoch som ju musel vyburat. Praskla (spodok mala cely vyplneny penou, v ktorej bola preglejkova vystuha) aj ked sa podla vyrobcu len osadila do vrstvy lepidla. Preglejka uz bola napadnuta hnilobou, povrch bol matny. Telefonicky som sa spojil s vyrobcom, uznal, ze teraz uz to vraj robia inac a ponukal mi zlavu na novu, aj ked to bolo uz davno po zaruke. Dnes uz nechcem akrylatovu vanu ani vidiet. Osadil som novu smaltovanu. Na izolaciu spodnej casti som pouzil nalepenie vrstvy Mirelonu, ktory sa pouziva na izolaciu potrubi. Penu by som nedoporucoval, nie je stabilna, casom dochadza k jej rozpadu, co som videl na starej vani. Poriadne podmurovanie je potrebne aj u plechovej vane.
Paula
04.09.07,13:37
Moje skúsenosti so "smaltovou" vaňou. Mal som od 1986 roku "totalitnú" smaltovú vaňu, ktorá bola aj po 15 rokoch biela.


Takú mám od r. 1979 a ešte dnes je ako nová....a nie preto, že by sa nepoužívala :) .
manus
04.09.07,13:42
Moje skúsenosti so "smaltovou" vaňou. Mal som od 1986 roku "totalitnú" smaltovú vaňu, ktorá bola aj po 15 rokoch biela. Po rekonštrukcii kúpeľne som ju už nechcel daď naspäť (nevyhovovala rozmerovo) tak som kúpil druhú - akože smaltovanú. Nie najdrahšiu ani najlacnejšiu. Stredná trieda. So zašpinenými nohami (zo záhrady) tam nemôžem stúpiť. Ihneď je flak. Čistená bola pritom vždy šetrne, žiadny prášok alebo agresívne prostriedky. Teraz mi iné nezostáva, len skákať rovno hlavičky. :)

Ber to pozitívne - pri tom skákaní si troška zacvičíš a ponaťahuješ svaly :D
ayya
04.09.07,14:00
... Penu by som nedoporucoval, nie je stabilna, casom dochadza k jej rozpadu, co som videl na starej vani. Poriadne podmurovanie je potrebne aj u plechovej vane.
velka vdaka, uz som si to aj napisala do blbnicka :D v akych formatoch sa to predava - to asi vygooglim, keby nie, tak sa ti ohlasim, ak dovolis, este raz diky :)
dad111
04.09.07,14:17
velka vdaka, uz som si to aj napisala do blbnicka :D v akych formatoch sa to predava - to asi vygooglim, keby nie, tak sa ti ohlasim, ak dovolis, este raz diky :)
Videl som to v roznych sirkach. Je to v balikoch ako metraz, byva to aj samolepiace, ale da sa to lepit Chemoprenom.
manus
04.09.07,14:18
velka vdaka, uz som si to aj napisala do blbnicka :D v akych formatoch sa to predava - to asi vygooglim, keby nie, tak sa ti ohlasim, ak dovolis, este raz diky :)
No vidíš ayya, od čistenia vane k akým dobrým radám sme sa dostali, však?;)
Manual
06.10.07,05:43
Kto pozná firmu alebo niekoho z TT alebo okolia kto smaltuje vane ?
Nič sa mi nedarí vygooglovať :confused: :D
Manual
07.10.07,13:38
Kto pozná firmu alebo niekoho z TT alebo okolia kto smaltuje vane ?
Nič sa mi nedarí vygooglovať :confused: :D
Posúvam, aby sa na to nezabudlo. Nikto nevie ?
Ďakujem