darinasv
17.02.05,23:11
zákazníci platia v predajni platobnými kartami alebo stravnými lístkami. Ako to zaúčtovať v JÚ? Kedy ide platba do POD? V čase platby platobnou kartou, alebo až v čase úhrady na bankový účet? V čase platby stravným lístkom, alebo až v čase úhrady za odovzdané stravné lístky od Vašej stravovacej?

Príklad: Zákazník nakúpil a platil platobnou kartou 31.12.2004, úhrada od banky v ktorej má účet nabehla na náš účet 2.1.2005. Patrí ZDP do roku 2004 alebo 2005???
Díky
suzuka
17.02.05,22:39
Kedysi davno (r. 2001) som uctovala restauraciu a robila som to nasledovne. Trzba (z dennej uzavierky ERP) = 25000,- Sk. V tejto trzbe je hotovost 20000,- stravne listky 1000,- karta 4000,-.
Prijem do pokladne ovplyvnujuci ZD 31.12.01 = 25000,-
vydaj z pokladne neovplyvnujuci ZD 31.12.01 = 5000,-

Sumu 4000 som si uviedla do knihy pohladavok, ked mi banka peniaze pripisala, pohladavka sa mi vynulovala a v denniku to bolo nasledovne:

prijem na ucet za platobne karty 5.1.02= 4000,- neovplyvnujuci ZD

Stravne listky som si cely mesiac odkladala, na konci mesiaca vystavila fakturu pre stravovaciu spolocnost, uviedla do pohladavok a ked mi fakturu uhradili tak som to zuctovala ako prijem neovplyvnujuci ZD.

Mali sme aj danovu kontrolu a nemali voci tomu ziadne namietky.
jeso
19.02.05,00:56
zákazníci platia v predajni platobnými kartami alebo stravnými lístkami. Ako to zaúčtovať v JÚ? Kedy ide platba do POD? V čase platby platobnou kartou, alebo až v čase úhrady na bankový účet? V čase platby stravným lístkom, alebo až v čase úhrady za odovzdané stravné lístky od Vašej stravovacej?

Príklad: Zákazník nakúpil a platil platobnou kartou 31.12.2004, úhrada od banky v ktorej má účet nabehla na náš účet 2.1.2005. Patrí ZDP do roku 2004 alebo 2005???
DíkyJa to účtujem nasledovne :
tržba = 100+19 =119 s DPH -zákazník platil platobnou kartou 31 .12 .2004
do knihy pohladávok zaúčtujem sumu 119 Sk k dátumu 31.12.2004-aby som mala DPH v 12/2004
2.1.2005 mi nabehla platba na účet - 119 Sk : 100 Sk -POZD- JU je o zaplatení -a zaplatené mám až v roku 2005
+ 19 Sk PNZD -DPH
iva
19.02.05,21:11
V obchode, ktorý já učtujem tiež zákazníci platia kartou. ERP je nastavená tak, že všetky nákupy - aj tie, ktoré sú platené kartou idú do dennej aj mesačnej uzávieky. Ja zaúčtujem celomesačnú tržbu - napr. 119.000,- (v tom 100.000 príjem + 19.000 DPH), v tom je napr.platba kartou 30.000. Tak na konci mesiaca v pokladni preúčtujem - výdaj - priebežné položky 30.000, zároveň keď v tom mesiaci účtujem banku, tak jednotlivé platby z karty účtujem ako banka - príjem - priebežné položky. Niekedy v priebehu roku mi priebežné položky nesedia (lebo peniaze sú niekde "na ceste"), ale vždy posledný týždeň v roku má predajňa našťastie inventúru, takže sa nemôže stať, že by niekto platil kartou a že by mi nesedeli priebežné položky.
MIRKA
20.02.05,12:04
ja som to v 2004 robila takto:

celomesačnú tržbu zaúčtovala (spolu s kartami a odviedla DPH) a potom, keď prišiel výpis, kde bola suma za platbu kartou: výdaj pokladňa-priebežná položka a príjem banka-priebežná položka, ale nedávno som si uvedomila, že to robím pravdepodobne zle :( , takže sa tiež nechám inšpirovať vašimi skúsenosťami :) .

našťastie mávame tiež na konci roka inventúru, takže mi priebežné položky za celý rok sedia, ale reálne príjmy mesačne nie.

dúfam, že sa k tomu ešte niekto vyjadrí, lebo tiež som chcela nadhodiť túto tému.

celkom sa mi pozdáva ivin postup. myslíte, že to treba cez pohľadávky???
babenko1
20.02.05,15:09
Ja som tieto platby zaratávala priamo do tržieb - tak ako iva, a ked mi prišiel výpis.. tak tie príjmy som dala ako neovplyvňujúce, nakoľko som ich mala v tržbách.
MIRKA
20.02.05,15:38
Ja som tieto platby zaratávala priamo do tržieb - tak ako iva, a ked mi prišiel výpis.. tak tie príjmy som dala ako neovplyvňujúce, nakoľko som ich mala v tržbách.
no hej, lenže zaúčtovala si do tržieb platby kartami podľa mesačnej uzávierky alebo skutočne prišlé platby z banky??? tie nemusia sedieť...
lebo keď ti zaplatia kartou 31., tak peniaze prídu neskôr a ty to budeš mať v ovplyvňujúcich ten prvý mesiac a nie kedy si platbu skutočne prijala, i keď tovar si už vydala.
jeso
20.02.05,17:37
aj po prečítaní vašich príspevkov-niektorých -si stále myslím , že úhrada, hoci aj za tržbu z RP má byť vtedy, ked ju mám zaplatenú-čiže ak mi ju niekto zaplatí 31.12.2004 platobnou karou ja peniaze nemám hned, mám ich v podstate na druhý, tretí den...-až vtedy by to mal byť príjem ovplyvnujúci základ dane
beriem to v podstate, ako úhradu pohladávky...
robím to takto už druhý rok, dúfam, že to mám dobre...
MIRKA
22.02.05,21:35
aj po prečítaní vašich príspevkov-niektorých -si stále myslím , že úhrada, hoci aj za tržbu z RP má byť vtedy, ked ju mám zaplatenú-čiže ak mi ju niekto zaplatí 31.12.2004 platobnou karou ja peniaze nemám hned, mám ich v podstate na druhý, tretí den...-až vtedy by to mal byť príjem ovplyvnujúci základ dane
beriem to v podstate, ako úhradu pohladávky...
robím to takto už druhý rok, dúfam, že to mám dobre...
stále mi to nedá spávať.......................

tiež myslím, že by to malo byť v ovplyvňujúcich vtedy, keď to je zaplatené...

jeso, ako to účtuješ???????

môže byť takto????? :
na začiatku mesiaca:
1. tržbu (aj s kartami ) - príjem za tovar ovlyvňujúci (odvediem DPH)
2. výdaj z pokladne ovplyvňujúci (v sume nablokovaných tržieb PK)
pri prijatí platby:
3. príjem na BÚ ovplyvňujúci
babenko1
22.02.05,21:50
no hej, lenže zaúčtovala si do tržieb platby kartami podľa mesačnej uzávierky alebo skutočne prišlé platby z banky??? tie nemusia sedieť...
lebo keď ti zaplatia kartou 31., tak peniaze prídu neskôr a ty to budeš mať v ovplyvňujúcich ten prvý mesiac a nie kedy si platbu skutočne prijala, i keď tovar si už vydala.podľa dennej uzávierky... ved keď si pozrieš dennú, či mesačnú uzávierku, vždy ti vyčísli celkovú tržbu, DPH, základ. A až potom je delenie, či to bolo v hotovosti, alebo kartou. Tak potom by si musela všeeetko rozdeľovať podľa toho, kedy ti to nabehlo na účet.. teda aj DPH... Neviem, ako by to zobrala kontrola DPH, keby si v mesačnej uzávierke mala napr. 20000 sk a v daňovom priznaní iba 15000 sk...a okrem toho.. tá platba sa predsa aj tak týka toho predchádzajúceho mesiaca, tak to tam aj patrí...
Martas
22.02.05,22:00
"Jeso" má úplnú pravdu! DPH sa musí odviesť vtedy, kedy ste vydali tovar, alebo službu. Takže vo vašom prípade v 12/04. A príjem ovplyvní základ dane až v mesiaci kedy ste peniaze dostali. Takže v 1/05. Niekedy banka urobí chybu a peniaze dostanete až o 2-3mesiace. Takže príjem je tiež až vtedy.
Ja to robím takto: celú tržbu podľa pásky zaúčtujem do pohľadávok(tu sa odvedie DPH), a potom párujem pohľadávku s pokladňou a s bankou. Neviem či som to napísala zrozumiteľne.
susu
22.02.05,22:15
DPH ihneď.
Daň z príjmu, až prídu "chechtáky".
Samozrejme, že sa jedná o JÚ.
V PÚ nie som až tak "doma".
MIRKA
23.02.05,13:26
podľa dennej uzávierky... ved keď si pozrieš dennú, či mesačnú uzávierku, vždy ti vyčísli celkovú tržbu, DPH, základ. A až potom je delenie, či to bolo v hotovosti, alebo kartou. Tak potom by si musela všeeetko rozdeľovať podľa toho, kedy ti to nabehlo na účet.. teda aj DPH... Neviem, ako by to zobrala kontrola DPH, keby si v mesačnej uzávierke mala napr. 20000 sk a v daňovom priznaní iba 15000 sk...a okrem toho.. tá platba sa predsa aj tak týka toho predchádzajúceho mesiaca, tak to tam aj patrí...
ja chápem, že DPH musím odviesť v prvom mesiaci celú, lebo tovar bol predaný, ale myslím si, že do ovplyvňujúcich môžem platbu cez kartu zaúčtovať až v deň, kedy som ju skutočne obdržala.
neviem, či sa chápeme...:confused:
MIRKA
23.02.05,13:32
"Jeso" má úplnú pravdu! DPH sa musí odviesť vtedy, kedy ste vydali tovar, alebo službu. Takže vo vašom prípade v 12/04. A príjem ovplyvní základ dane až v mesiaci kedy ste peniaze dostali. Takže v 1/05. Niekedy banka urobí chybu a peniaze dostanete až o 2-3mesiace. Takže príjem je tiež až vtedy.
Ja to robím takto: celú tržbu podľa pásky zaúčtujem do pohľadávok(tu sa odvedie DPH), a potom párujem pohľadávku s pokladňou a s bankou. Neviem či som to napísala zrozumiteľne.
asi takto som si predstavovala odpoveď...;) :D
jeso
23.02.05,19:11
stále mi to nedá spávať.......................

tiež myslím, že by to malo byť v ovplyvňujúcich vtedy, keď to je zaplatené...

jeso, ako to účtuješ???????

môže byť takto????? :
na začiatku mesiaca:
1. tržbu (aj s kartami ) - príjem za tovar ovlyvňujúci (odvediem DPH)
2. výdaj z pokladne ovplyvňujúci (v sume nablokovaných tržieb PK)
pri prijatí platby:
3. príjem na BÚ ovplyvňujúci

dennú tržbu mám rozdelenú na :úhrada v hotovosti a úhrada platobnou kartou-robí mi to program
úhradu v hotovosti účtujem ako príjem OZD+DPH hned v ten den napr. 31.11.
úhradu kartou zaevidujem do knihy pohladávok , s dátumom 31.11.-aby som mala DPH v 11. mesiaci a ked mi príde výpis , na ktorom je tá úhrada -stiahnem to len z knihy pohladávok ako úhradu pohladávky-základ mi ide do príjmov OZD a DPH ako príjem NZD
dúfam, že som pomohla
MIRKA
23.02.05,20:01
jasné, že si pomohla. ďakujeeem
jeso
23.02.05,20:04
jasné, že si pomohla. ďakujeeem
nie je začo, aj inokedy
darinasv
28.02.05,22:00
No neviem, v JÚ by sa mal príjem ovplyvňujúci účtovať až v okamihu prijatia peňažných prostriedkov, a to je až keď ich banka pripíše na účet. Ja to robím takto:
Na konci mesiaca zaúčtujem tržbu (včetne platieb plat. kartami.), ale keďže by mi nesedel stav na pokladni, pretože fyzicky tie peniaze nemám, odúčtujem z príjmu mínusom sumu uhradenú platobnými kartami (s nulovou DPH ) a zaúčtujem ju do príjmu až keď príde na bankovom výpise tiež s nulovou DPH.
Len neviem čo s koncom roka, keď mi banka uhradila platby za tovar predaný v decembri 2004 až v januári 2005.
Či to teraz účtovať ako prijatú zálohu a doúčtovať do príjmu roku 2004, alebo príjem až do januára 2005
Toto je v PÚ úplne jednoduché a v JÚ mi to nedá spávať.......




stále mi to nedá spávať.......................

tiež myslím, že by to malo byť v ovplyvňujúcich vtedy, keď to je zaplatené...

jeso, ako to účtuješ???????

môže byť takto????? :
na začiatku mesiaca:
1. tržbu (aj s kartami ) - príjem za tovar ovlyvňujúci (odvediem DPH)
2. výdaj z pokladne ovplyvňujúci (v sume nablokovaných tržieb PK)
pri prijatí platby:
3. príjem na BÚ ovplyvňujúci
Beata
01.03.05,00:54
darinasv, môj osobný názor je taký, že platby realizované prostredníctvom platobných kariet sú pohľadávky až do pripísania finančných prostriedkov na bankový účet, tzn. ak si predala tovar v decembri 2004, no banka pripísala peniaze na Tvoj účet až v januári, tak tento príjem sa týka roku 2005. DPH samozrejme odvádzaš za december 2004. V žiadnom prípade nemôžeš považovať takéto platby za preddavok, veď si žiadny ani neprijala...
jess
01.03.05,07:14
No a ja som asi pred mesiacom čítala v PORADCOVI presne o účtovaní úhrad plat.kartou toto, že sa v peň.denníku účtuje denne, čiže ak som mala celkovú tržbu za deň 30000,- a z toho bolo 10000 hradené plat.kartou potom :

1.1. v PD príjem z ERP 30000,- /samozrejme s rozpisom na DPH/
1.1. výdaj na priebež.položku 10000,-
2.1. príjem z priebež.položky 10000,- na bank.účet

prieb.položky síce denne nesedia, ale celkovo áno, v ALFE si škrtnem políčko nekontroluj a potom mi ani pri kontrole nepiští, že mi to nesedí denne.
MIRKA
02.03.05,21:14
s tým PORADCOM to je niekedy divnééé...

ešte mám na vás otázku, lebo som tu viackrát postrehla: prečo účtujete tržbu až na konci mesiaca? ja ju zaúčtujem (raz meačne dostávam) na začiatku mesiaca, aby keď niečo platím z pokladne, som nešla do mínusu.
babenko1
02.03.05,21:45
to je tržba z ERP... a účtujeme ju z mesačnej uzávierky... zbytočne veľa dokladov a papierov pri účtovaní denných uzávierok...:-)))
jeso
02.03.05,21:59
to je tržba z ERP... a účtujeme ju z mesačnej uzávierky... zbytočne veľa dokladov a papierov pri účtovaní denných uzávierok...:-)))
babenko1-máš pravdu je to veľa účtovania, ale tržba cez ERP by sa mala účtovať denne-denne prijímaš peniaze od zákazníkov,ja vždy na konci dna /v penažnom denníku / zapíšem tržbu -POZD + DPH -povinnosť, takto hocikedy počas mesiaca viem zistiť, koľko DPH mám platiť voči danovému úradu...
babenko1
02.03.05,22:02
môžeš aj tak.. ale mala som aj kontroly z DÚ..a ani jednej nevadilo, že je to raz mesačne.. len chceli vidieť vždy knihu pokladne...
jeso
02.03.05,22:12
jasné každý účtovník účtuje tak ako mu vyhovuje...
ale pozerám sa na to aj z inej stránky-ak som platená za počet účtovných prípadov určite radšej účtujem tržbu každý den-miesto jedného účtovného prípadu mám hned min.22 prípadov...
babenko1
02.03.05,22:14
vidíš... daj si to paušálne..a ušetríš si robotu :-)
jeso
02.03.05,22:17
vidíš... daj si to paušálne..a ušetríš si robotu :-)
u niekoho sa oplatí paušál , u niekoho nie , aspon mne...
jess
03.03.05,06:52
tržba cez ERP by sa mala účtovať denne-denne prijímaš peniaze od zákazníkov,ja vždy na konci dna /v penažnom denníku / zapíšem tržbu -POZD + DPH -povinnosť, takto hocikedy počas mesiaca viem zistiť, koľko DPH mám platiť voči danovému úradu...ja som to tiež takto robila roky až mi to vytkli na daň.kontrole,, že aby som spravila na zač.mesiaca vklad a na konci výber podnikateľa, lebo sa im nechcelo toľko dokladov kontrolovať. Tak som to tak začala robiť, robila som to takto pol roka a pretože som nikdy nevedela koľko peňazí mám akurát v pokladni aká mi vychádza DPH - no, bol v tom poriadny bordel a tak som sa pekne vrátila k môjmu osvedčenému a aj podľa zákona danému DENNÉMU zapisovaniu tržieb z ERP a je v tom poriadok !
jess
03.03.05,07:03
toto písali o prijatej tržbe prostredníctvom Platobnej karty v PORADCOVI - Ing.Hudecová Ivana (12/2004)
citujem :
Postupy účtovania v JU túto formu inkasa tržby osobitne neriešia, preto je pri jej zaúčtovaní potrebné vychádzať z obsahu účt.prípadu (verne zobraziť skutočnosť). Potom, ak sa prijatá platba za predaný tovar uskutočňuje PK (účt.jednotka neobdrží peniaze, šeky, stravné poukážky), namiesto príjmu peňazí v hotovosti zaúčtuje prijatú tržbu do stĺpca "priebežné položky príjem" a ako "príjem ovplyvňujúci ZD" v ďalšom členení "predaj tovaru". Keď účt.jednotka obdrží bankový výpis, príjem peňazí na bankovom účte za predaný tovar zaúčtuje ako "príjem peňazí na bankovom účte a "prieb.položky výdaj". V pokladničnej knihe si účt.jednotka poznačí, že tržbu prijala cez platobnú kartu.
jeso
04.03.05,22:35
ja som to tiež takto robila roky až mi to vytkli na daň.kontrole,, že aby som spravila na zač.mesiaca vklad a na konci výber podnikateľa, lebo sa im nechcelo toľko dokladov kontrolovať. Tak som to tak začala robiť, robila som to takto pol roka a pretože som nikdy nevedela koľko peňazí mám akurát v pokladni aká mi vychádza DPH - no, bol v tom poriadny bordel a tak som sa pekne vrátila k môjmu osvedčenému a aj podľa zákona danému DENNÉMU zapisovaniu tržieb z ERP a je v tom poriadok !

moja reč....
Janna
21.06.05,06:28
Zaplatili sme za opravu auta platobnou kartou. Mám faktúru k oprave, ale na nej nie sú uvedené všetky potrebné údaje o našej firme.
Chcem sa opýtať, mám všetky tieto doklady o oprave priložiť k bankovým výpisom a uplatniť si DPH dátumom, aký je uvedený na faktúre (dátum dodania)?

Vedieme JU.

Ďakujem
evina
21.06.05,08:05
Zaplatili sme za opravu auta platobnou kartou. Mám faktúru k oprave, ale na nej nie sú uvedené všetky potrebné údaje o našej firme.
Chcem sa opýtať, mám všetky tieto doklady o oprave priložiť k bankovým výpisom a uplatniť si DPH dátumom, aký je uvedený na faktúre (dátum dodania)?

Vedieme JU.

Ďakujem
Pre uplatnenie DPH nie je podstatný spôsob úhrady. Pre uplatnenie DPH je rozhodujúci § 51 ods. 1:


Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a/ pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a/ má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

To znamená, ak máš faktúru a nie sú na nej všetky
náležitosti, ktoré má faktúra obsahovať podľa § 71 vráť ju
na prepracovanie, a potom si uplatni DPH, pre uplatnenie
ktorej je rozhodujúci dátum prijatia faktúry.
Janna
21.06.05,08:10
Ďakujem.
Len ešte jedná otázka..
Keď platíme za niečo kartou, dávate tie bločky k bank.výpisom (ja som to doteraz tak robila), alebo napr. ak mi opravia túto faktúru, aby mala všetky náležitosti čo má mať, tak ju zaevidujem do ev. záväzkov a potom na základe výpisu z účtu uhradím?
Jara
21.06.05,12:16
Janka áno, tak to bude OK

Keď som to poslala tak mi zasvietilo, že vedieš JU, tak to zapíšeš do záväzkov a potom naučtuješ výdaj z účtu a opravu ako výdaj ovplyvňujúci základ dane.
Badko
06.02.11,18:22
Dobrý večer,
chcela by som sa Vás spýtať, ako by ste v JU účtovali:
toľko to pozerám, že som už celá zmagorená.
Firma nie je plátca dph účtuje v JU - gastronómia - predáva aj za stravné poukážky ale v tržbách má len hotovosť. Podľa mňa to nie je správne ale nechce registračnú pokladňu upraviť nakoľko mi tvrdia, že sa zákazníka nebudú dopredu pýtať ako platí či hotovosťou alebo stravnou poukážkou. Doteraz som ani netušila, že berú aj stravné poukážky až teraz sa mi dostala faktúra za vyúčtovanie stravných lístkov. To je všetko pekné ale tu vznikol môj problém - je tam písané " poukázané na METRO účet". A faktúra z metra je platená z kupónov. Ako to zaúčtovať v JU.
Rozmýšľam, že by som spätne spravila knihu cenín podľa odovzdaných poukážok a v pokladni by som dala hotovosť. mínusom. Odovzdanie poukážok spoločnosti by som dala ako VNZD a zapísala do knihy pohľadávok ale čo s tým METRO účtom a ako vypárovať pohľadávku.... už neviem ... a nákup tovaru v Metre je vlastne uhradený s poukážkami.. pomôžte. Ďakujem
Badko
06.02.11,18:49
Prosím poradí niekto?