Anonymka
18.02.05,06:32
Chcela by som sa opýtať, aký účet používate súvsťažne s nákladovým účtom na doplnkové dôchodkové poistenie (už sporenie). Má to byť účet 336 alebo 379? Firma má uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu a prispieva 100,- Sk každému sporiteľovi.
Sany
18.02.05,07:41
Ja používam 379
SOME
18.02.05,08:02
Ja tiež 379.
Anonymka
18.02.05,08:31
Dík, tak aj ja opravým všetko.
Lucy
07.03.06,15:25
V niektorej publikácii som videla účtovať cez 336.

U nás nie je zmluva so zamestnávateľom. Pracovníkovi sa odvádza zo mzdy iba suma, ktorú ma dohodnutú v svojej zmluve.

Aký zápis bude správny:

MD D
331 336 alebo
331 379?

Ďakujem :)
Lucy
07.03.06,17:39
nikto nič? :eek:
lenkak
07.03.06,17:42
Ing. Anna Cenigová v Podvojnom účtovníctve podnikateľov uvádza 379.
Martinella
20.03.06,08:30
Ing. Anna Cenigová v Podvojnom účtovníctve podnikateľov uvádza 379.

Nie tak celkom, je tam uvedené účtovanie cez 336:
a.)záväzky z poistenia hradené zamestnancami, spoloč., a členmi 331,366/336
b.)záväzky z doplnk.dôch.sporenia hradené z nákladov účtovnej jednotky alebo zo socialneho fondu
525,472/336
Tweety
20.03.06,08:37
V niektorej publikácii som videla účtovať cez 336.

U nás nie je zmluva so zamestnávateľom. Pracovníkovi sa odvádza zo mzdy iba suma, ktorú ma dohodnutú v svojej zmluve.

Aký zápis bude správny:

MD D
331 336 alebo
331 379?

Ďakujem :) Ak nie je zmluva so zamestnávateľom, tak potom predpis 331/379. Odvod 379/221.
Janiča
07.04.07,20:19
Mohol by mi, prosím, niekto napísať, ako zaúčtovať DDP u živnostníka(FO) účtujúceho v systéme PÚ? Prosím predpis aj platbu. Ďakujem.
ondrejvla
07.04.07,20:27
Mohol by mi, prosím, niekto napísať, ako zaúčtovať DDP u živnostníka(FO) účtujúceho v systéme PÚ? Prosím predpis aj platbu. Ďakujem.

Janiča tak isto, ako aj u PO. Ako napísala Tweety : Ak nie je zmluva so zamestnávateľom, tak potom predpis 331/379. Odvod 379/221.
Janiča
08.04.07,04:33
Janiča tak isto, ako aj u PO. Ako napísala Tweety : Ak nie je zmluva so zamestnávateľom, tak potom predpis 331/379. Odvod 379/221.

Ondrejvla, ďakujem za odpoveď, ale asi som nezadala jednoznačnú otázku. Myslela som DDP za živnostníka účtujúceho v PÚ a nie za jeho zamestnancov. Je správny zápis 525/379, 379/221 alebo 525/336,336/221? A ešte by som potrebovala vedieť s akým dátumom sa tento záväzok zapisuje so knihy záväzkov.
Janiča
08.04.07,08:43
Práve som si v Postupoch prečítala, že sumy plnené za FO - podnikateľa sa účtujú súvzťažne na ťarchu účtu 526 - Sociálne náklady FO - podnikateľa(§ 51 Postupov). Mám tomu rozumieť tak, že si vytvorím AE a účtujem
526 001 Zdravotná poisťovňna/336
526 002 Sociálna poisťovňa /336
526 003 DDP /379 alebo 336???
a nepoužijem účet 524 ???
Kto máte skúsenosti s vedením PÚ pre FO vyjadrite sa prosím. Ďakujem.
Kedy a s akým dátumom sa tieto záväzky dávajú do ostatných záväzkov?
elPi
08.04.07,10:05
To Janiča:
Ano, tak je dobre účtované a účtuje sa to posledný deň mesiaca (interným dokladom), za ktorý je poistné/príspevok platené. A splatnosť je 8-ho dňa nasledujúceho mesiaca.
Janiča
18.04.07,05:29
Môj klient mi oznámil, že v zmluve s DDP má stanovenie platenia príspevku na DDP do konca mesiaca, za ktorý sa platí (takže napr.v marci za marec). Do záväzkov to dám s dátumom 31.03. 07 a so splatnosťou 31. 03. 07??? Alebo to nemám vôbec dávať do záväzkov? Ďakujem za odpoveď.
Paula
18.04.07,05:33
Môj klient mi oznámil, že v zmluve s DDP má stanovenie platenia príspevku na DDP do konca mesiaca, za ktorý sa platí (takže napr.v marci za marec). Do záväzkov to dám s dátumom 31.03. 07 a so splatnosťou 31. 03. 07??? Alebo to nemám vôbec dávať do záväzkov? Ďakujem za odpoveď.


Sme v téme pre PÚ, tvoja otázka sa ale zrejme týka SZČO a jedn. účtovníctva. Keďže u SZČO sa v priebehu roka účtujú tieto platby do výdavkov neovpl. základ dane, nemyslím, že je potrebné dávať ich do záväzkov.
Janiča
18.04.07,06:32
Sme v téme pre PÚ, tvoja otázka sa ale zrejme týka SZČO a jedn. účtovníctva. Keďže u SZČO sa v priebehu roka účtujú tieto platby do výdavkov neovpl. základ dane, nemyslím, že je potrebné dávať ich do záväzkov.

Moja otázka sa týka SZČO účtujúceho v PÚ. Takže ako by to bolo teraz_
Paula
18.04.07,10:17
Tak potom ako iné záväzky....528xx/379....528 ako pripoč. položka k základu dane. Nemala som taký prípad, hádam sa niekto ešte pripojí s iným riešením.
Janiča
18.04.07,10:54
Účtovanie DDP fyzickej osoby v PÚ
Tak teraz mám z toho už poriadny zmätok. V príspevku 14 mi elPi odobril
526xx/379(336) daňový náklad, v príspevku 18 Paula uvádza predkontáciu 528xx/379 ako nedaňový náklad. Vedel by sa k tomu este niekto vyjadriť?
Paula, ďakujem za ochotu.
Paula
18.04.07,11:03
Príspevky na doplnkové sporenie (poistenie) sú aj v JÚ pre SZČO (teda nejedná sa o zamestnancov) nedaňovým výdavkom. Uplatnia sa až v daň. priznaní ako odpočítateľná položka ZD do výšky max 12 tis....a ja som tvoj príspevok pochopila tak, že ide o SZČO.
Janiča
18.04.07,11:12
Ďakujem za objasnenie (bod už bohužiaľ nejde prideliť). Takže tá predkontácia bude nedaňová 526/379 alebo 528/379? Ktorá je správna?. Treba to uvádzať v knihe záväzkov. Ak áno, s akými dátumami_
jana89
18.04.07,11:13
Ja tiež používam 331 / 336.
Janiča
18.04.07,11:16
Ja tiež používam 331 / 336.
Ale to je predkontácia, ktorá sa týka zamestnancov. V mojom prípade sa jedná o SZČO účtujúceho v PÚ a tie príspevky sú platené za neho a nie za jeho zamestnancov. Takže, ak by mohol niekto zareagovať na príspevok 21, veľmi by mi pomohol. Ďakujem.
Paula
18.04.07,11:25
Takže tá predkontácia bude nedaňová 526/379 alebo 528/379? Ktorá je správna?. Treba to uvádzať v knihe záväzkov. Ak áno, s akými dátumami_


Môžeš to zaúčtovať vždy interným dokladom k 1. v mesiaci. Žiaľ, neviem s tým zápisom ako, iba som uvažovala a tiež čakám na "správnosť" :)
plavčík
19.11.07,13:08
Pridávam sa do chaosu....;)

Napríklad: zamestnanec si necháva zo mzdy posielať 800SK na DDP
k tomu mu zamestnávateľ prispieva 200SK
čiže za zamestnanca príde do poisťovni 1000,-Sk


Takže účtujem takto:
predpis na 200 Sk .......525/336
úhrada 200Sk 336/221

predpis zrážka zo mzdy zamestnanca 379/331.....800Sk
úhrada 800.....331/221


alebo ako???:confused:
zuzanask
18.04.08,06:27
myslite ze 331/333 a 333/221 nie je správne pre učtovanie DDP ako zrazka zamestnanca zo mzdy ked si iba on plati DDP?
Tweety
18.04.08,06:28
myslite ze 331/333 a 333/221 nie je správne pre učtovanie DDP ako zrazka zamestnanca zo mzdy ked si iba on plati DDP?
Áno, nie je to správne .Nie je to záv. voči zamestnancovi ale voči spoločnosti. Podľa postupov účtovania to účtujeme cez účet 336.
NICOLETTA
12.05.08,10:12
Prosím o radu.

Zamestnávateľ prispieva na DDS 100Sk. Treba pripočítať pri výpočte mzdy tých 100 Sk ku hrubej mzde? Ovplyvní to odvody?
Tweety
12.05.08,10:50
Prosím o radu.

Zamestnávateľ prispieva na DDS 100Sk. Treba pripočítať pri výpočte mzdy tých 100 Sk ku hrubej mzde? Ovplyvní to odvody?
Áno.
NICOLETTA
12.05.08,10:51
Ako to ovplyvní odvody a daň?
Ing. Pavol Zúber
04.06.08,05:42
Sme PO a máme zamestnanca, ktorý má DDP.Čo všetko musíme urobiť ak chceme zamestnancovi prispievať na DDP? Treba posielať aj nejaké mesačné výkazy, alebo sa nejako registrovať ako zamestnávateľ v tejto poisťovni?
Tweety
04.06.08,05:51
Je potrebné uzatvoriť s poisť. zamestnáv. zmluvu, potom aj zamestnaneckú zmluvu.
Ing. Pavol Zúber
04.06.08,06:01
To znamená, že zamestnávateľ musí uzatvoriť zmluvu s danou poisťovňou a aj so zamestnancom. A do akej výšky môže zamestnávateľ prispievať?
Tweety
04.06.08,06:02
To znamená, že zamestnávateľ musí uzatvoriť zmluvu s danou poisťovňou a aj so zamestnancom. A do akej výšky môže zamestnávateľ prispievať?
Do akéjkoľvek, ale daň. uznanou je max. výška 6% z HM.
horka
18.06.08,12:40
Platia sa z príspevku zamestnávateľa zamestnancovi odvody. Viem, že sa suma zdaňuje, ale neviem či to opvlyvňuje aj vymeriavací základ pre odvody do poistovní??????