Chudíková Katarína
04.09.07,09:40
Krásny aj keď upršaný deň,
chcela by som si overiť postup pri odpisovaní os.mot. vozidla kúpeného v zahraničí a to:
v marci firma kúpila os.motorové vozidlo za účelom ďalšieho predaja, to znamená ako tovar.Od predajcu je riadna faktúra a je plátca DPH. S daňovým úradom bola vysporiadana DPH, ale nie cestná daň.
Firma toto os. mot. vozidlo nepredala z dôvodu poklesu kurzu EURA a preto sa rozhodla, že toto mot. vozidlo zaradí do užívania. Dňom preradenia tohto vozidla zaplatila firma cestnú daň/čo si myslím, že to nebolo správne, ja by som cestnú daň zaplatila v termíne po zapísaní na polícií/ a taktiež DPH. Odpisujem toto mot. vozidlo z kúpnej ceny+DPH? Alebo táto cena bude navýšená aj o sumy, ktoré boli vynaložené na zapísanie auta na polícii, recyklačný poplatoka, fakt. za sprostredkovanie kúpy a dovoz auta z Nemecka? Táto suma je nejakých 100.000,- Sk.
Ďakujem za radu. Katka
ekopo
04.09.07,07:59
Ak auto bolo pôvodne určené na predaj, cestná daň sa neplatí. Až potom, keď sa firma rozhodla že ho vyradí z tovarových zásob a zaradí do užívania sa platí cestná daň. IM sa odpisuje z OC vozidla vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. DPH tam nevstupuje.
Chudíková Katarína
10.09.07,06:28
Zdravím EKOPO,
ďakujem za odpoveď, cestnú daň som potom urobila správne, fajn, ale prečo sa odpisová cena nenavýšuje o DPH. Však ak sa kúpi os. motor. vozislo u nás, OC auta je cena bez DPH+DPH? Nie je to tak aj u týchto dovezených áut? Predsa DPH musím odviesť daňovému úradu v období, keď sme ho zaradili do majetku, alebo to nie je tak? Poraď mi ešte v tom, nie som v tom vôbec zbehlá, mám takýto prípad iba teraz a nemôžem kvoli tomu ani spávať, chcem to urobiť správne. Vďaka
Chudíková Katarína
08.10.07,19:30
Dala som dotaz na daňové riaditeľstvo a dali mi takúto odpoveď:
U platiteľa DPH táto daň nevstupuje do základu dane s výnimkou prípadov vymedzených v zákone č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov.Daň z pridanej hodnoty, na ktorú platiteľ DPH nemá nárok na jej odpočítanie, ovplyvňuje základ dane z príjmov cez priame daňové výdavky-
par. 19 odst. 3 písm. k/ bod 2/ platného zákona o dani z príjmu.
Podľa toho mi vycháza, že DPH nemožno odpočítať a preto vstupuje do
priamych daní a navýšuje OC vozidla na odpisy.
Zoltán Kovács
08.10.07,19:34
Dala som dotaz na daňové riaditeľstvo a dali mi takúto odpoveď:
U platiteľa DPH táto daň nevstupuje do základu dane s výnimkou prípadov vymedzených v zákone č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov.Daň z pridanej hodnoty, na ktorú platiteľ DPH nemá nárok na jej odpočítanie, ovplyvňuje základ dane z príjmov cez priame daňové výdavky-
par. 19 odst. 3 písm. k/ bod 2/ platného zákona o dani z príjmu.
Podľa toho mi vycháza, že DPH nemožno odpočítať a preto vstupuje do
priamych daní a navýšuje OC vozidla na odpisy.

A platila si DPH pri obstaraní?