MartinkoK
04.09.07,09:07
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu výživné bolo stanovené 21.09.2004 v tento deň bol vyčíslený aj dlh - zameškané výživné od narodenia dieťaťa, ak nie je tento dlh ešte splatený môžem ho ešte vymáhať cez exekútora?
Ďakujem
olga88
04.09.07,08:16
Na dlh na vyzivnom neexistuje premlcacia doba, treba ho vymahat exekutorom.
cascade
15.09.07,22:02
To sa dá aj so spätnou platnosťou ? Nie len od určenia súdu,ale od narodenia,či rozchodu?
hiker
16.02.08,08:47
Na dlh na vyzivnom neexistuje premlcacia doba, treba ho vymahat exekutorom.

Pozor vsak. Podla § 77 zakona o rodine:

(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.

To znamena, ze ked uz je sudom priznana nejaka vyska vyzivneho, tak toto plnenie uz premlcaniu podlieha. Nepremlcuje sa to samotne pravo dietata mat nejake vyzivne.
Tu tiez treba rozlisovat ci ide o vyzivne ako pravidelne (kazdy mesiac) opakujuce sa plnenie alebo suma, ktora sa ma zaplatit naraz (zameskane vyzivne, ktore sa ma zaplatit napr. do 15 dni).

§ 110 OZ:

(1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.

(2) Rovnaká premlčacia doba platí aj pre jednotlivé splátky, na ktoré bolo plnenie v rozhodnutí alebo v uznaní práva rozložené; premlčacia doba sa pri jednotlivých splátkach začína odo dňa ich zročnosti. Ak sa nesplnením niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565 (javascript: fZzSRInternal('22023', '3064758', '3064758', '3978304', '3978305', '0'))), začne plynúť desaťročná premlčacia doba od zročnosti nesplnenej splátky.

(3) Úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní.

To znamena, ze v pripade povodnej pisatelky to zameskane vyzivne (ktoreho vyska bola vycislena v rozsudku) moze vymahat, kazdomesacne bezne vyzivne len 3 roky spatne (resp. moze aj tie predtym, ale vystavuje sa riziku, ze povinny vznesie namietku premlcania).

A samozrejme exekutorom je mozne vymahat len sumu, ktora bola sudom priznana. A ten rozhodne o tom, ci prizna vyzivne od podania navrhu alebo vynimocne aj spatne (max. 3 roky).