Darana
04.09.07,09:37
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať nasledovné:

Môže pracovník - živnostník pre nás vykonávať prácu vodiča nákladného auta spôsobom, že nám mesačne po odjazdení x kilometrov vyfakturuje svoju prácu???

príklad..mesačne k poslednému dňu si spočíta kilometre vystaví nám vo svojom mene faktúru a my ju uhradíme...

Ide mi o to či je to takto možné...či je to v poriadku , či sa náhodou niečo ohľadom tejto problematiky nezmenilo čo nám ušlo...

vopred ďakujem
emgeton
04.09.07,07:42
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať nasledovné:

Môže pracovník - živnostník pre nás vykonávať prácu vodiča nákladného auta spôsobom, že nám mesačne po odjazdení x kilometrov vyfakturuje svoju prácu???

príklad..mesačne k poslednému dňu si spočíta kilometre vystaví nám vo svojom mene faktúru a my ju uhradíme...

Ide mi o to či je to takto možné...či je to v poriadku , či sa náhodou niečo ohľadom tejto problematiky nezmenilo čo nám ušlo...

vopred ďakujem

Podľa mňa sa takáto činnosť posudzuje ako závislá.
misomiso
04.09.07,07:43
Zmenilo. Ak pouziva vlastne vozidlo, PHM, a jazdi (fakturuje) aj pre ine subjekty, bude to asi stale O.K., ale ak by jazdil s vasim, to by bol asi teraz problem.
vikinka
04.09.07,07:43
Na akom vozidle vykonáva prácu?Ak na vašom teda zamestnávateľa,na vašu zodpovednosť,podľa vašich pokynov tak je to závislá činnosť.
Darana
04.09.07,07:46
Na akom vozidle vykonáva prácu?Ak na vašom teda zamestnávateľa,na vašu zodpovednosť,podľa vašich pokynov tak je to závislá činnosť.

No práve....je to vozidlo, ktoré máme v nájme...čiže jedna spoločnosť nám mesačne fakturuje jeho nájom...opravy idú na ich triko...
Darana
04.09.07,07:46
PS a čo sa zmenilo..kde sú prosím Vás uvedené tieto zmeny ohľadne posudzovania činnosti...ak máte nejaký link budem rada....
vikinka
04.09.07,07:47
No práve...závislá činnosť
emgeton
04.09.07,07:51
PS a čo sa zmenilo..kde sú prosím Vás uvedené tieto zmeny ohľadne posudzovania činnosti...ak máte nejaký link budem rada....

Pozrite si §5/1 zák. 595/2003 - je tu definovaná závislá činnosť.
A ešte §2/6 zák. 511/1992.
vikinka
04.09.07,08:03
Zákonník práce § 1 ods.2 platný od 1.9.2007-pôsobnosť ZP
Darana
04.09.07,08:46
Vďaka...mám pocit, že k tejto téme budem mať ešte veľa otázok...
Darana
04.09.07,08:49
Zákonník práce § 1 ods.2 platný od 1.9.2007-pôsobnosť ZP


To znamená, že tento živnostník si má živnosť zrušiť a my ho máme zamestnať ako riadneho zamestnanca...či si stojím na kábly...????
Johanka
04.09.07,08:55
karcoolka1
04.09.07,09:20
Rada by som načala túto tému - závislá práca.
Popri zamestnancoch máme aj živnostníkov. Obidvaja vykonávajú to isté, s tým istým náradím, v tých istých priestoroch, používajú firemné autá. Je jasné, že ide o závislú prácu.
Povedzte mi, čo spraviť, ak živnostník chce byť živnostník... nechce byť zamestnanec?! Ako sa má chrániť zamestnávateľ?
Vďaka za link, teraz som si všimla.

http://mihal.blog.sme.sk/c/104727/No...sla-praca.html
misomiso
04.09.07,09:24
Treba si pozorne precitat, co pise pan Mihal v tom clanku, co sem prilepila Johanka. Nikto ti lepsie neporadi. Precitaj si to 5 x za sebou a urcite najdes riesenie.
emgeton
04.09.07,09:26
Rada by som načala túto tému - závislá práca.
Popri zamestnancoch máme aj živnostníkov. Obidvaja vykonávajú to isté, s tým istým náradím, v tých istých priestoroch, používajú firemné autá. Je jasné, že ide o závislú prácu.
Povedzte mi, čo spraviť, ak živnostník chce byť živnostník... nechce byť zamestnanec?! Ako sa má chrániť zamestnávateľ?

Zamestnávateľ takého "živnostníka" nech dodrží dikciu zákona. Pozrite § 35 a hlavne § 39-40 zák. 595/2003 Zz.
karcoolka1
04.09.07,10:16
Čítala som to 3x. Plán zamestnávateľa bol, že pri všetkých živnostníkoch sa vypracujú zmluvy o dielo podľa Obchodného zákonníka vždy pri každej zákazne nové.
Z 9 bodov závislej práce živnostníci nespĺňajú iba 3.
Ale po tom dodatku pána Mihála neviem čo bude...

Emgeton, môžeš mi to v skratke vysvetliť. Vďaka!
emgeton
04.09.07,10:27
Čítala som to 3x. Plán zamestnávateľa bol, že pri všetkých živnostníkoch sa vypracujú zmluvy o dielo podľa Obchodného zákonníka vždy pri každej zákazne nové.
Z 9 bodov závislej práce živnostníci nespĺňajú iba 3.
Ale po tom dodatku pána Mihála neviem čo bude...

Emgeton, môžeš mi to v skratke vysvetliť. Vďaka!

Čo nespĺňajú ?
karcoolka1
04.09.07,10:34
Živnostník nedostáva mzdu, vystavuje faktúru, ktorú mu zamestnávateľ prepláca. Nemá určený pracovný čas, A posledný tak čiastočne: ide o opakovanú činnosť, keďže je ten živnostník zvárač, ale miesto je vždy iné, raz dieľňa zamestnávateľa, inokedy stavby po celej Európe.
emgeton
04.09.07,10:57
Živnostník nedostáva mzdu, vystavuje faktúru, ktorú mu zamestnávateľ prepláca. Nemá určený pracovný čas, A posledný tak čiastočne: ide o opakovanú činnosť, keďže je ten živnostník zvárač, ale miesto je vždy iné, raz dieľňa zamestnávateľa, inokedy stavby po celej Európe.

V každom prípade nespochybňujete vzťah nadriadenosti "zamestnávateľa" a podriadenosti "zamestnanca" - vo vašom prípade živnostníka. Podľa môjho názoru pokiaľ nespochybníte tento vzťah, bude sa to považovať za závislú činnosť.
V predch. príspevkoch ste písali, že máte aj zamestnancov vykonávajúcich tú istú činnosť. V takom prípade ani argument o nesplnení 3 bodov z 9-tich spomínaných v článku p. Mihála neobstojí. §2/6 zák. 511/1992 Zz Vám to nepustí.
karcoolka1
04.09.07,11:06
Ja to plne chápem, len čo so šéfom? Ten nechce nič meniť!
Odporúčate s takým živnostníkom uzatvoriť pracovnú zmluvu? Ale šéf mi povie, že nemáme na celý rok pre neho prácu...
emgeton
04.09.07,11:07
Ja to plne chápem, len čo so šéfom? Ten nechce nič meniť!
Odporúčate s takým živnostníkom uzatvoriť pracovnú zmluvu? Ale šéf mi povie, že nemáme na celý rok pre neho prácu...


Existuje doba určitá.
JAJA11
04.09.07,11:18
V každom prípade nespochybňujete vzťah nadriadenosti "zamestnávateľa" a podriadenosti "zamestnanca" - vo vašom prípade živnostníka. Podľa môjho názoru pokiaľ nespochybníte tento vzťah, bude sa to považovať za závislú činnosť.
V predch. príspevkoch ste písali, že máte aj zamestnancov vykonávajúcich tú istú činnosť. V takom prípade ani argument o nesplnení 3 bodov z 9-tich spomínaných v článku p. Mihála neobstojí. §2/6 zák. 511/1992 Zz Vám to nepustí.

Som živnostník, mám svoje stroje, na ktorých vyrábam pre inú firmu. Robím však len pre túto jednu firmu, vdy keď ma o to požiada. Musím sa vždy prispôsobiť ich požiadavkam - dalo by sa povedať, že sú mi nadradení. Určite však nevykonávam závislú činnosť. Nadradenosť je dosť často u služieb, musíme sa držať hesla - "Náš zákazník, náš pán" pokiaľ nechceme prísť o zákazku. Takže vzťah nadradenosti nie je dostatočným na určenie či ide o závislú činnosť alebo nie. Takže nesplnenie niektorých bodov, niekedy aj iba troch môže stačiť, že to nie je závislá činnosť.
karcoolka1
04.09.07,11:19
Áno. To som si aj ja myslela,že budem výnimka podľa ZP §48 ods.6 písmena g, keďže teraz máme 14 zamestnancov. Ale pri uzatvorení nových pracovných pomerov by nás bolo nad 20.
karcoolka1
04.09.07,11:22
Ako často ťa žiadajú niečo pre "zamestnávateľa" vyrobiť?
Máš zmluvu o dielo?
emgeton
04.09.07,11:27
Prečítajte si :
http://www.porada.sk/t52553-dan-kontrola.html

od prísp. 11 sa začína zaujímavá debata.

Je na zvážení každého daňového subjektu ako sa k tomu postaví a ako si to bude pri kontrole obhajovať. Závislá práca nie je len o zákonníku práce.
Manual
04.09.07,11:27
Som živnostník, mám svoje stroje, na ktorých vyrábam pre inú firmu. Robím však len pre túto jednu firmu, vdy keď ma o to požiada. Musím sa vždy prispôsobiť ich požiadavkam - dalo by sa povedať, že sú mi nadradení. Určite však nevykonávam závislú činnosť. Nadradenosť je dosť často u služieb, musíme sa držať hesla - "Náš zákazník, náš pán" pokiaľ nechceme prísť o zákazku. Takže vzťah nadradenosti nie je dostatočným na určenie či ide o závislú činnosť alebo nie. Takže nesplnenie niektorých bodov, niekedy aj iba troch môže stačiť, že to nie je závislá činnosť.
U teba z toho čo píšeš je to v poriadku, buď bez obáv.
- máš svoje stroje
- robíš to doma vo svojej dielni
- nevyužívaš priestory objednávateľa, jeho energiu atď...
- objednávateľ ti neposkytuje ochranné prostriedky "stravné lístky:)" nič.
A tá nejaká nadradenosť objednávateľa je vždy, lebo má možnosť si medzi konkurenciou vyberať.
karcoolka1
04.09.07,11:31
Ďakujem, už to tam čítam!
JAJA11
04.09.07,11:34
U teba z toho čo píšeš je to v poriadku, buď bez obáv.
- máš svoje stroje
- robíš to doma vo svojej dielni
- nevyužívaš priestory objednávateľa, jeho energiu atď...
- objednávateľ ti neposkytuje ochranné prostriedky "stravné lístky:)" nič.
A tá nejaká nadradenosť objednávateľa je vždy, lebo má možnosť si medzi konkurenciou vyberať.

Ja to viem, ale v dnešnej dobe tu niekto chce diktovať niekomu, či má vykonávať svoju činnosť na živnosť, alebo v pracovnom pomere. A ja hovorím, že vždy sa dá zabezečiť, aby tá činnosť nebola závislou činnosťou. (napr. nepravidelná pracovná doba) len som chcela upozorniť na to, že kvôli pár zamestnávateľom, ktorí nútia zamestnancov pracovať na živnosť budú postihnutí aj tí, ktorí na živnosť robiť chcú. Veď máme Inšpektoriáty práce, ktoré prídu na kontrolu aj v prípade anonymného udania a môžu takýmto "zamestnávateľom" riadne zavariť. :(
ajobs
04.09.07,11:53
Ja to plne chápem, len čo so šéfom? Ten nechce nič meniť!
Odporúčate s takým živnostníkom uzatvoriť pracovnú zmluvu? Ale šéf mi povie, že nemáme na celý rok pre neho prácu...

Okrem toho, že existuje PP na dobu určitú (ako píše emgeton) je možné využiť prácu na kratší pracovný úväzok, resp. pracovný pomer s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom - takže tých kombinácii zamestnávania je naozaj veľa.
karcoolka1
04.09.07,11:59
Prečítala som ten príspevok: dan.kontrola
Ja si myslím, že je mnoho ľudí, ktorí chcú pracovať ako živnostníci.
"Zamestnávateľ" nemôže a nevie ho donútiť podpísať pracovnú zmluvu.
Odíde! A viete aké je ťažké nájsť odborníka...?

A len pre info, tak-nejak to spravím, ako píše JAJA11. Zabezpečím to konkrétnymi ustanoveniami v zmluve.
Napríklad:
- živnostník používa svoje náradie
- materiál kupuje priamo "zamestnávateľ"
- bude definovaný výsledok služby živnostníka, nie jeho pracovný čas
A to, že podpíše dobrovolne takúto zmluvu, značí, že nie je nútený byť živnostníkom.
Danila
04.09.07,12:34
Prečítala som ten príspevok: dan.kontrola
Ja si myslím, že je mnoho ľudí, ktorí chcú pracovať ako živnostníci.
"Zamestnávateľ" nemôže a nevie ho donútiť podpísať pracovnú zmluvu.
Odíde! A viete aké je ťažké nájsť odborníka...?

A len pre info, tak-nejak to spravím, ako píše JAJA11. Zabezpečím to konkrétnymi ustanoveniami v zmluve.
Napríklad:
- živnostník používa svoje náradie
- materiál kupuje priamo "zamestnávateľ"
- bude definovaný výsledok služby živnostníka, nie jeho pracovný čas
A to, že podpíše dobrovolne takúto zmluvu, značí, že nie je nútený byť živnostníkom.Definície, ktoré uvádzaš platia aj pri závislej činnosti. Potešil by ma v tejto téme názor právnika zaoberajúceho sa pracovným právom.
Heleč
04.09.07,14:26
Ja by som si tiež rada prečítala radu právnika.
Som totiž v opačnej situácii, živnostník a chcem byť živnostník, robím účto priamo vo firme, na ich stroji, s ich programom...
misomiso
04.09.07,18:21
Definície, ktoré uvádzaš platia aj pri závislej činnosti. Potešil by ma v tejto téme názor právnika zaoberajúceho sa pracovným právom.

No ja som s takym pravnikom konzultoval. Nie je podla neho problem obist to napr. zmluvou o dielo. Podla neho ale hlavne bude zalezat na tom, ako sa k celej veci postavi vlada. Pretoze ak bude celu vec so zakonnikom prace povazovat za uzavretu tym, ze sa prijal zakon a zalepia sa oci odborom, bude to O.K. Ale ak im bude skutocne chybat v statnom rozpocte nejaka ta miliarda a rozhodnu sa spravit nejake bojove brigady, ktore skutocne poslu do terenu, bude problem. Potom sa totiz bude dat ocakavat aj vyrazny tlak na sudy (sudcov) aby rozhodovali v prospech statu spory, ku ktorym nepochybne (mozno v masovom meradle) pride. Vsetko bude zalezat na urovni demokracie, ktoru sa tu podari udrzat. Takze asi tolko som sa dozvedel.
JAJA11
05.09.07,04:25
Ja by som si tiež rada prečítala radu právnika.
Som totiž v opačnej situácii, živnostník a chcem byť živnostník, robím účto priamo vo firme, na ich stroji, s ich programom...

Ja som na tom podobne, robím účtovníctvo aj malým živnostníkom, tým robím doma, mám svoje programy. Ale robím účtovníctvo aj vo veľkej firme, ktorá má požiadavku, že jej doklady nesmú byť vynášané z firmy. Máme dohodu o mesačnej odmene. Ale pracujem aj s vlastnými nástrojmi (kúpila som si perá, ceruzky ;) ), pracovnú dobu mám podľa toho ako to vyhovuje mne, vystavujem faktúry. Myslím, že by aj právnici mali veľmi veľa roboty, aby dokázali, že to je závislá činnosť. Program si kúpila firma, ale bolo by neekonomické aby som ho kúpila ja, keďže som neplatca DPH. A je prirodzené, že sa správame ekonomicky. :rolleyes:
Jozef Mihál
06.09.07,19:17
Ja by som si tiež rada prečítala radu právnika.
Som totiž v opačnej situácii, živnostník a chcem byť živnostník, robím účto priamo vo firme, na ich stroji, s ich programom...
... = závislá práca...

Jediné čoho sa v takomto prípade je možné chytiť je argument, že nemáte stanovený pracovný čas:

"zamestnávateľ" nesleduje Vašu dochádzku, nenariaďuje Vám, kedy máte byť v práci - organizácia práce - kedy čo urobíte - je čiste na Vás, jediné, čo musíte rešpektovať, sú dohodnuté termíny, kedy má byť hotové to a to...
renataj
11.09.07,09:03
Ahojte poraďáci.Prečítala som si už asi všetko na porade,čo sa popísalo o závislej práci.Já mám tiež podobný problém.Je už september a neviem ako ďalej´.Manžel je SZČO a má zmluvu s 2 firmami ale pre jednu už vôbec nepracuje.Pre druhú pracuje 40hod týždenne.Dochádza do neďalekej obci,kde tá druhá firma má výkupňu železného šrotu a drahých kovov.Pracuje tam ako výkupca,na ich pečiatku,v ich priestoroch a mesačne si fakturuje za prácu.
Viem,že je to ukážkovo "závislá práca".V zmluve / zmluva o spolupráci/má ale okrem výkupu aj práce s hydraulickou rukou,vyhľadávanie nových dodávateľov,skládok šrotu a pod.Vie mi niekto z Vás poradiť,ako by som to celé mala riešiť,aby pri kontrole nebol problém?Určite už niekto vymyslel,ako sa dá z toho celého vykľučkovať a popritom zostať SZČO.
Ďakujem za každú radu
renataj
11.09.07,10:08
To mi nikto nevie poradiť??
Jana Motyčková
11.09.07,10:11
Riešiť by sa to dalo jedine tak, že by niektorý zo znakov závislej práce nespĺňal, čo bude asi problém - napr. ak by vykupoval vo svojom mene a predával druhej firme.
renataj
11.09.07,10:35
Ďakujem.Už aj na tento smer som rozmýšlala.Možem dať k zmluve dodatok,že nakoľko firma mu dá priestor zadarmo/nájom platí firma/,predávať šrot bude len im?
Inak pomôcky,náradie ktoré je potrebné,je manželove.Len problém je v tom,že otváracia doba je pravielná.
Štefka
11.09.07,10:47
Zamestnávame živnostníkov, ktorí spĺňajú vo všetkých bodoch § 1 nového ZP. Do pracovného pomeru nám vstúpiť nechcú, ale ani my nechcem prísť o nich, lebo sú naši kľúčoví zamestnanci. Ako by sa dala obísť závislá práca, čo treba vložiť to ich zmluvy?
A.D.P.Accounting
11.09.07,11:17
Nám na školení, keď sa preberala i otázka živnostník a práce pre inú firmu, prednášajúca doporučila doplniť do zmluvy, že túto prácu živnostník vykonáva na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku.
renataj
25.09.07,05:13
Ahojte poraďáci.Prečítala som si už asi všetko na porade,čo sa popísalo o závislej práci.Já mám tiež podobný problém.Je už september a neviem ako ďalej´.Manžel je SZČO a má zmluvu s 2 firmami ale pre jednu už vôbec nepracuje.Pre druhú pracuje 40hod týždenne.Dochádza do neďalekej obci,kde tá druhá firma má výkupňu železného šrotu a drahých kovov.Pracuje tam ako výkupca,na ich pečiatku,v ich priestoroch a mesačne si fakturuje za prácu.
Viem,že je to ukážkovo "závislá práca".V zmluve / zmluva o spolupráci/má ale okrem výkupu aj práce s hydraulickou rukou,vyhľadávanie nových dodávateľov,skládok šrotu a pod.Vie mi niekto z Vás poradiť,ako by som to celé mala riešiť,aby pri kontrole nebol problém?Určite už niekto vymyslel,ako sa dá z toho celého vykľučkovať a popritom zostať SZČO.
Ďakujem za každú radu
Myslím,že som to vyriešila celkom slušne. Spýsala sa zmluva o spolupráci medzi dvoma fi.,kde som uviedla,že živnostník/manžel/ bude práce vykonávať na vlastnú zodpovednosť,s vlastnými prac.pomôckami a na dosahovanie zisku.Tiež sa tam v zmluve uviedlo,že priestori mu budú poskytnité zadarmo a ako odplatu za to,bude odpredávať len tej jednej firme vykúpený šrot. Podľa Vás,malo by to takto byť OK?Myslím si,že takto upravená zmluva už nenesie známky závislej práce.