SAIVI
04.09.07,11:31
Dobrý deň
Prebrala som účtovanie sro, platiteľa DPH a zistila som, že v účtovníctve rokov 2005 a 2006, nemá zaúčtované niekolko úhrad za prijaté aj vydané faktúry.K úhradám ale došlo, boli aj vystavené pokladničné doklady, boli popripájané k faktúram, ale neboli zaúčtované. Možem ich teraz zaúčtovať do pokladne s augustovým dátumom ,alebo nechať na pokladničných dokladoch povodné dátumy a dám ich ako interné doklady?
Další problém mám, že v r.2006 bol zaúčtovaný výdavkový pokladničný doklad k faktúre, ktorá nebola zaúčtovaná a platba bola priradená k inej faktúre.Na 321 vznikla dvojitá platba. Na aký účet mám odúčtovať 321 (58.300,-) ked v r.2006 nebol zahrnutý základ do nákladov ani uplatnená DPH.Možem to ešte nejak dostať do nákladov roku 2007 alebo to musí isť celé na nedanové výdavky? :confused:
KEJKA
04.09.07,13:11
zober si tie pokl. doklady, (príp. len kópie) a urob jeden príjmový a jeden výdavkový s aktuálnym dátumom na meno konateľa. zaúčtuj 211/355 a 365/211 . Predtým však interným dokladom zaúčtuj vyrovnanie DF 321/365a vyrovnanie OF 355/311.
Peniaze prevzal konateľ, resp. vyplatil konateľ, a finančne sa to usporiada teraz voči nemu.

Ten druhý prípad - faktúra existovala, ale nebola zaúčtovaná?
za určitých okolností DPH by sa dala uplatniť teraz, neda sa to však jednoznačne povedať (nepoznám podrobnosti)
náklad sa týka obdobia 2006, to je zrejmé zo súvislosti. Takže dodatočne DPPO.
SAIVI
05.09.07,08:48
Kejka dakujem...
...ešte k tej faktúre-ano tyka sa roku 2006.Ale nechceme podavať dodatocne DPPO. ...musim je vtedy dat celu na 513? nemozem to dat oproti 429?
KEJKA
05.09.07,17:34
Kejka dakujem...
...ešte k tej faktúre-ano tyka sa roku 2006.Ale nechceme podavať dodatocne DPPO. ...musim je vtedy dat celu na 513? nemozem to dat oproti 429?
pretože sú to dodatočné náklady a teda ti nevzniká dodatočná daňová povinnosť, nemusíš podávať dodatočné DPPO.
náklady dáš na ten účet kam patria - služby 518.99-ostatné služby nedaňové (napríklad), nie na 513 ! a v DPPO 2007 to daj ako pripočitateľnú položku.
alebo môžeš dať celú sumu na 429 - aspoň ti to nebude zavadzať pri ročnej uzávierke. Zasa ale nezabudni v poznámkach k výkazom uviesť vysvetlivku.
cacka
09.11.12,09:19
zober si tie pokl. doklady, (príp. len kópie) a urob jeden príjmový a jeden výdavkový s aktuálnym dátumom na meno konateľa. zaúčtuj 211/355 a 365/211 . Predtým však interným dokladom zaúčtuj vyrovnanie DF 321/365a vyrovnanie OF 355/311.
Peniaze prevzal konateľ, resp. vyplatil konateľ, a finančne sa to usporiada teraz voči nemu.

Ten druhý prípad - faktúra existovala, ale nebola zaúčtovaná?
za určitých okolností DPH by sa dala uplatniť teraz, neda sa to však jednoznačne povedať (nepoznám podrobnosti)
náklad sa týka obdobia 2006, to je zrejmé zo súvislosti. Takže dodatočne DPPO.

Dobrý deň,
tento rok som tiež prebrala účto jednej spoločnosti a zistila som, že veľa uhradených záväzkov za cca 20 000 EUR nebolo vôbec vypárovaných. Ťahá sa to z roku 2009-2011. Veľa išlo aj cez banku, tak neviem k čomu priradila predchádzajúca účtovníčka tie platby. Opravovať predchádzajúce roky nepripadá do úvahy, konateľ to nie je ochotný zaplatiť a ja na to nemám čas. Môžem to na základe odsúhlasenej inventarizácie prehnať cez pokladňu ako uvádza vyššie KEJKA?
Ďakujem za všetky rady.
cacka
09.11.12,10:39
Posúvam...