M.Anka
04.09.07,12:29
Ak používam súkromné vozidlo na služobné účely (nie služobná cesta) t. zn. vybavovanie služobných záležitostí na úradoch v sídle firmy a pod. na aké náhrady mám nárok? Pomôžte mi, ďakujem.
ekopo
04.09.07,10:41
Všetko o tom súkromné vozidlo . Máš nárok na 6,20 + prepočítaná spotreba PHM.
Johanka
04.09.07,11:24
Ak používam súkromné vozidlo na služobné účely (nie služobná cesta) t. zn. vybavovanie služobných záležitostí na úradoch v sídle firmy a pod. na aké náhrady mám nárok? Pomôžte mi, ďakujem.
:--- máte v sídle firmy úrady a chodíš tam autíčkom :) ???
Pýtaš sa ako zamestnanec?
M.Anka
04.09.07,12:13
Pýtam sa aj ako zamestnanec. Firmu máme mimo mesta cca 5 km od centra, v ktorom sú všetky úrady, pošta.... Preto treba chodiť autom...
atka4
04.09.07,12:22
Pýtam sa aj ako zamestnanec. Firmu máme mimo mesta cca 5 km od centra, v ktorom sú všetky úrady, pošta.... Preto treba chodiť autom...
Vypísať cestovný príkaz a uplatniť so náhrady ako pri služobnej ceste.

Je ale potrebný predchádzajúci súhlas zamestnávateľa.

Pozri tiež zákon o cestovných náhradách
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6) Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.

(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.

(5) Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla a spotreby. Ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa smerníc ES, pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.

(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

(8) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
svc
16.02.08,16:00
chcem Vás poprosiť poradte pri používanie súkromného vozidla na služobné účely okrem PHM čo môžem zúčtovať do nákladov
Anja111
16.02.08,16:04
chcem Vás poprosiť poradte pri používanie súkromného vozidla na služobné účely okrem PHM čo môžem zúčtovať do nákladov
Paušálnu náhradu vo výške 6,20 Sk/km... A úhradu dane z MV.
Anja111
16.02.08,16:13
Ak potrebuješ vedieť viac, tak skús cez vyhľadávanie. Je tu toho veľmi veľa. Vybrala som Ti aspom toto:
http://www.porada.sk/t55766-szco-sukromne-auto-nahrady-za-kilometre.html
sjuzn
16.02.08,18:47
Ahojte poradaci, ja by som sa chcela spytat, ako to je ked konatel - zamestnanec pouziva sukromne vozidlo na podnikatelske ucely, je treba napisat oznamenie na danovy urad ze ho pouziva tej a tej znacky... aby sa za rok 2008 potom zaplatila cestna dan???? Nie je mi to jasne.
Dakujem Vam za rady, ahojte.
jamis
16.02.08,18:50
Manual
16.02.08,18:52
Ahojte poradaci, ja by som sa chcela spytat, ako to je ked konatel - zamestnanec pouziva sukromne vozidlo na podnikatelske ucely, je treba napisat oznamenie na danovy urad ze ho pouziva tej a tej znacky... aby sa za rok 2008 potom zaplatila cestna dan???? Nie je mi to jasne.
Dakujem Vam za rady, ahojte.
Nie, na DU nič teraz nenahlasuje, pretože je to súkromné auto zamestnanca. Firma keď bude podávať v r. 2009 DP na DzMV za r. 2008, v tomto DP zohľadní aj používanie súkromného vozidla zamestnana.
svc
17.02.08,06:41
prosím Vás poradte môže sa zúčtovať do nákladov napr. zákonná poistka, alebo drobné opravy auta pokial sa jedná o súkromné vozidlo na služobné účely?
Anja111
17.02.08,18:27
prosím Vás poradte môže sa zúčtovať do nákladov napr. zákonná poistka, alebo drobné opravy auta pokial sa jedná o súkromné vozidlo na služobné účely?
Nie, nemôže. Je to zahrnuté v paušálnej náhrade...
liba2
17.02.08,19:28
prosím Vás poradte môže sa zúčtovať do nákladov napr. zákonná poistka, alebo drobné opravy auta pokial sa jedná o súkromné vozidlo na služobné účely?Môže účtovať dialničnú nálepku (nie ročnú), DzMV.
natkov
20.02.08,08:29
prvý krát idem počítať paušál na MV.
Prosím: vzorec na výpočet paušálu som si našla ale chcem vedieť či je to správne!
a. cena PHL je - cena z jedného dokladu z kúpi PHL z dokladov za mesiac.
b. Priemerná spotreba MV je aritmetický priemer všetkých spotrieb (cez mesto, mimo miest)/2.
c. najazdené km podľa knihy jazd (služobné)
vikinka
20.02.08,08:40
Pri zákl.náh.-paušál je 6,20,-Sk na 1/km + priemerný cena za 1 l PL
napr.cena PL je 40,.-Sk-spotreba auta na 100 km-7 l-na 1 km-0,07 l
Spotreba PL bude 40,-Skx0,07l-je 2,80,-za PL na 1 km
Takže na 1 km bude paušál 6,20+2,80 spolu 9,-sk
Chobot
20.02.08,08:45
prvý krát idem počítať paušál na MV.
Prosím: vzorec na výpočet paušálu som si našla ale chcem vedieť či je to správne!
a. cena PHL je - cena z jedného dokladu z kúpi PHL z dokladov za mesiac.
b. Priemerná spotreba MV je aritmetický priemer všetkých spotrieb (cez mesto, mimo miest)/2.
c. najazdené km podľa knihy jazd (služobné)

Ak ide o zamestnanca, ktorý použil auto na služobné účely, nezabudnite zaplatiť za takéto auto daň z MV (tzv. cestnú daň).
natkov
20.02.08,08:59
odkiaľ mám mať cenu PHL z dokladov (priemer cien PHL za mesiac)?
vikinka
20.02.08,09:02
odkiaľ mám mať cenu PHL z dokladov (priemer cien PHL za mesiac)?
Áno,z bločku o nákupe PL,stačí jeden za príslušný mesiac.
natkov
20.02.08,09:05
Netreba robiť priemer dokladov za nákup PHL za mesiac???
vikinka
20.02.08,09:06
Ak máš doklady,tak je lepšie urobiť,je potom cena preukázateľna.
Evanka
20.02.08,09:13
Ak ide o zamestnanca, ktorý použil auto na služobné účely, nezabudnite zaplatiť za takéto auto daň z MV (tzv. cestnú daň).
Termín na zaplatenie je až v roku 2009. Dúfam.....
natkov
20.02.08,09:23
Urobiť priemer ????
vikinka
20.02.08,09:25
Urobiť priemer ????
Áno,z dokladov o nákupe PL urobiť priemer a použiť priemernú cenu PL za príslušný mesiac.
KvetkaK
20.02.08,09:25
Termín na zaplatenie je až v roku 2009. Dúfam.....
Áno termín je do 31.01.2009, kedy sa musí podať aj DP k dani z motor.vozidiel.
natkov
20.02.08,10:16
Vzorec som si našla v "porade" je môj vypočet správny?
(cena PHL x priemerna spotreba) :100 = koeficient,
(koef. + paušál 6,2) x najazdené km = suma výdavku napr. 37,33x5,5(spotreba v TP)/100= 2,05, (2,5+6,2(paušal))x2471km=20385,75=20386
Manual
20.02.08,10:26
Áno,z bločku o nákupe PL,stačí jeden za príslušný mesiac.
Ale § 19 ods.2 písm. e) Zákona o DzP platný od 1.1.2008 hovorí niečo iné, časť citujem:
...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupua základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Takže nie jeden bloček za mesiac, ale ak sa bude tankovať 3x tak tri bločky a vždy prepočítavať cenu = paušálnu náhradu. A tiež nie priemerná cena z bločkov za mesiac.
vikinka
20.02.08,10:34
Ale § 19 ods.2 písm. e) Zákona o DzP platný od 1.1.2008 hovorí niečo iné, časť citujem:
...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupua základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Takže nie jeden bloček za mesiac, ale ak sa bude tankovať 3x tak tri bločky a vždy prepočítavať cenu = paušálnu náhradu. A tiež nie priemerná cena z bločkov za mesiac.
Súhlasím,ale natkov nenapísala za aký rok robí paušál,predpokladala som že za 2007,preto tá odpoveď.;)
Manual
20.02.08,10:36
Súhlasím,ale natkov nenapísala za aký rok robí paušál,predpokladala som že za 2007,preto tá odpoveď.;)
Súhlasím, len aby tak nerobila r. 2008...
natkov
20.02.08,10:37
Prepáčte nenapísala som za ktorý rok (2007). Neviem si predstaviť ako viem prepočítavať nákup PHL pri kombinácii služobných a súkromných ciest. Ako to funguje v praxi.? od 1.1.2008
Manual
20.02.08,10:42
Ako je to za rok 2007. Neviem si predstaviť ako viem prepočítavať nákup PHL pri kombinácii služobných a súkromných ciest. Ako to funguje v praxi.?
Ak dorábaš KJ za r.2007, tak je ako bolo písané na cenu PHL použi túto stránku
http://www.natankuj.sk/?go=vyhladavanie&submenu=priemerne_ceny_tab
Súkromnými cestami sa v KJ nezaoberáš, ani nesleduješ tachometer, pozri celý rad príspevkov cez vyhľadávanie
natkov
20.02.08,10:52
Manual.....V kroku 26 je výpočet správny??? Rok 2007
Manual
20.02.08,11:07
Manual.....V kroku 26 je výpočet správny??? Rok 2007
Musíš tiež postupovať podľa Zákona o cestovných náhradách citujem:
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
...a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.

(5) Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla a spotreby. Ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa smerníc ES, pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.

(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
Neviem akú máš uvedenú normu v TP mot. vozidla. Ak máš spotrebu napr. podľa písm.b) musíš viesť KJ tak, aby bolo zrejmé v akom režime auto jazdí atď.
Pre jednotlivé režimy jazdy treba zvlášť spočítať náhradu = je to pracné a "na nervy":D
Ja počítam pri cene PHL 40 Sk:
Spotreba mesto napr. 7,5 x 40 = 300 : 100 = 3 Sk na 1 km za PHL
6,20 + 3 = 9,20 náhrada na 1 km jazdy po meste.
Asi takto.
bea
21.02.08,09:33
Ale § 19 ods.2 písm. e) Zákona o DzP platný od 1.1.2008 hovorí niečo iné, časť citujem:
...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupua základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Takže nie jeden bloček za mesiac, ale ak sa bude tankovať 3x tak tri bločky a vždy prepočítavať cenu = paušálnu náhradu. A tiež nie priemerná cena z bločkov za mesiac.

Ale v § 19 ods.2 písm. e) ide o SZČO. Keď používa zamestnanec súkromné vozidlo na služobné účely - pracovné cesty, platí to čo je v Zákone o cestovných náhradách § 7 ods. 4 - "podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla". Teda, ja som prišla k tomuto záveru... :)
dipe
21.02.08,14:03
Ahojte.
Ako je to ak konateľ spoločnosti pre firemné účely používa svoje osobné mot.vozidlo. Jazdy sú prevážne po meste. Môžem vystavovať cestovný príkaz na tieto jazdy?

Ďakujem
Zoltán Kovács
21.02.08,14:07
Ahojte.
Ako je to ak konateľ spoločnosti pre firemné účely používa svoje osobné mot.vozidlo. Jazdy sú prevážne po meste. Môžem vystavovať cestovný príkaz na tieto jazdy?

Ďakujem

Otázka z inej témy:
http://www.porada.sk/653299-post32.html

A odpoveď na otázku:
http://www.porada.sk/653299-post32.html
dipe
21.02.08,14:17
....ďakujem za upozornenie, no mňa zaujíma konkrétne, ako je to v prípade tých ciest po meste. Môžem vystaviť CP alebo len knihu jázd a prerátať 6,20+PHM?
Prosím aspoň usmerniť.

Ďakujem
Zoltán Kovács
21.02.08,14:21
....ďakujem za upozornenie, no mňa zaujíma konkrétne, ako je to v prípade tých ciest po meste. Môžem vystaviť CP alebo len knihu jázd a prerátať 6,20+PHM?
Prosím aspoň usmerniť.

Ďakujem

Samozrejme, je to rovnocenná služobná cesta ako iné.
Manual
22.02.08,07:20
Ale v § 19 ods.2 písm. e) ide o SZČO. Keď používa zamestnanec súkromné vozidlo na služobné účely - pracovné cesty, platí to čo je v Zákone o cestovných náhradách § 7 ods. 4 - "podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla". Teda, ja som prišla k tomuto záveru... :)
Veď hej, súhlasím, ale ak bude zamestnávateľ napr. vysielať na pracovnú cestu zamestnanca jeho vlastným autom každý deň, tak bude preukazovať cenu PHL podľa bločkov a podľa môjho názoru jeden bloček bude málo.
nováčik66
13.10.11,07:05
Prepáčte, ale som úplný začiatočník. Viem, že sa pýtam pre niekoho úplne bežnú záležitosť, ale mám na Vás takúto prosbu. Pri výpočte cestovného príkazu, keď zamestnanec používa vlastné auto na služobnú cestu, tak potrebujem mám doklad o nákupe PHM. Keď mám na bločku napísané 26,32 litrov a cena 1,33. Beriem do výpočtu cenu 1,33 (táto cena je už aj s DPH). Alebo si mám od tej ceny za 1 liter 1,33 odrátať DPH? ďakujem.
Zužu
13.10.11,07:13
neodrátava sa DPH, cena 1,33 €
nováčik66
13.10.11,07:41
Jupíí veľmi pekne ti ďakujem, už ma samé pochybnosti chytajú, či náhodou niečo zlé nespravím. Si zlatá.
Tatikat
13.10.11,14:26
ahoj, nakolko preplacas naklady zamestnancovi spojene s pouzitim jeho vlastneho auta, vychadzas z ceny celkovej, t.j. neodpocitavas dph. v pripade, ze by si nemal prilozeny doklad o nakupe PHM (co nie je podmienkou), vies vychadzat z priemernych cien, ktore zverejnuje napr. statisticky urad - http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5645
fortunka
17.10.11,20:00
Vedel by mi prosim niekto poradit, kde viem stiahnut tabulku na cestaky pre zamestnanca (dakedy to bola tabulka - cesta z / do, pocet km.. v hlavicke bol typ vozidla a spotreba atd. - ja som si to vymazala) Potrebujem mu vyuctovat cesty na osobnom aute a chudatko nevie ako a co ma robit. Nechcem mu to davat vypisovat do papierov. Velmi by ste mi pomohli.

Dakujem