Marcelka dun
04.09.07,13:31
Zdravím poraďáci,

mám otázky ohľadom predaja a kúpy auta.
1. Najprv by som chcela ohľadom predaja auta. Bolo kúpené v roku 2006 a je zaradené v majetku SZČO. Toho roku ho chce predať. Bolo kúpené čiastočne na úver. Odpisy boli uplatnené za rok 2006. Urobím správne ak ho ku dňu predaja odpíšem v zostatkovej cene a príjem z predaja zaúčtujeme ako ostatný príjem? Stačí ak bude vyhotovená kúpno-predajná zmluva? A čo ak bude suma predajná nižšia ako zostatková cena? Potom by som chcela vyplatiť zbytok úveru. Takže mi vyčíslia úroky z úveru, môžem tieto dať do nákladov?

2. SZČO kúpila auto. ČSOB leasing ho predala SZČO na základe kúpnej zmluvy za 420 tis. nejde o leasing. Existuje len kúpna zmluva. Dala sa akontácia 120 tis. a zbytok je v splátkach mesačných na 48 mesiacov. Mesačné splátky neobsahujú žiadne úroky. Poistky si uzatvárala SZČO sama. Môžem auto zaradiť do majetku v hodnote 420 tis. a budem ho odpisovať 4 roky? Čiže za rok 2007 uplatním ročný daňový odpis?

Ďakujem vopred za dobré rady.:mee:
Anja111
04.09.07,11:48
Zdravím poraďáci,

mám otázky ohľadom predaja a kúpy auta.
1. Najprv by som chcela ohľadom predaja auta. Bolo kúpené v roku 2006 a je zaradené v majetku SZČO. Toho roku ho chce predať. Bolo kúpené čiastočne na úver. Odpisy boli uplatnené za rok 2006. Urobím správne ak ho ku dňu predaja odpíšem v zostatkovej cene a príjem z predaja zaúčtujeme ako ostatný príjem? Áno, POZD - ostatané a ZC do VOZD. Stačí ak bude vyhotovená kúpno-predajná zmluva? Áno. A čo ak bude suma predajná nižšia ako zostatková cena? Nevadí. Potom by som chcela vyplatiť zbytok úveru. Takže mi vyčíslia úroky z úveru, môžem tieto dať do nákladov? Áno.

2. SZČO kúpila auto. ČSOB leasing ho predala SZČO na základe kúpnej zmluvy za 420 tis. nejde o leasing. Existuje len kúpna zmluva. Dala sa akontácia 120 tis. a zbytok je v splátkach mesačných na 48 mesiacov. Mesačné splátky neobsahujú žiadne úroky. Poistky si uzatvárala SZČO sama. Môžem auto zaradiť do majetku v hodnote 420 tis. a budem ho odpisovať 4 roky? Áno. Čiže za rok 2007 uplatním ročný daňový odpis? Áno.

Ďakujem vopred za dobré rady.:mee:

Uvažuješ správne. Odpovede sú v texte tmavým...
Marcelka dun
04.09.07,12:58
Ďakujem za radu.
VladoaKatka
25.09.07,11:05
Ďobrý deň, nechcem zakladať novú tému, preto sa pýtam tu.

Mám ako SZČO v majetku firmy osobné mot. vozidlo, na ktorom som skončila leasing v 06/2006. Teraz by som ho chcela predať resp. prepísať na syna.Ako mám postupovať z hľadiska daní z príjmov, vyradenia ako mám oceniť auto, dať ho ohodnotiť alebo spravím to sama? Prosím poradte všetko okolo tohoto problému?
Zoltán Kovács
25.09.07,11:09
Ďobrý deň, nechcem zakladať novú tému, preto sa pýtam tu.

Mám ako SZČO v majetku firmy osobné mot. vozidlo, na ktorom som skončila leasing v 06/2006. Teraz by som ho chcela predať resp. prepísať na syna.Ako mám postupovať z hľadiska daní z príjmov, vyradenia ako mám oceniť auto, dať ho ohodnotiť alebo spravím to sama? Prosím poradte všetko okolo tohoto problému?

Nepotrebuješ ocenenie. Najprv z majetku vyradíš auto do osobného úžívania, a potom napr. darovaciou zmluvou to dáš synovi a na základe darovacej zmluvy sa vykoná prepis auta na dopravnom inšpektoráte.
VladoaKatka
25.09.07,11:20
Smith - dakujem za odpoveď, ale ešte by ma zaujímalo, sumu si určím sama
akú dám do účtovníctva a bude to iný zdaniteľný príjem - JÚ.
skaspa
25.09.07,11:49
Smith - dakujem za odpoveď, ale ešte by ma zaujímalo, sumu si určím sama
akú dám do účtovníctva a bude to iný zdaniteľný príjem - JÚ.
keď to auto vyradíš, nemáš prečo jeho predaj zachytávať v JÚ; ak by si predala auto vyradené z obchodného majetku a toto by ešte nespĺňalo podmienky pre oslobodenie dane pri tomto príjme, tak je to príjem podľa § 8 a o tom predsa neúčtuješ;
a ak ho synovy daruješ toto vyradené auto nemáš ani aký príjem zdaniť, veď pri darovaní sa tvoj príjem = 0
VladoaKatka
01.10.07,17:09
keď to auto vyradíš, nemáš prečo jeho predaj zachytávať v JÚ; ak by si predala auto vyradené z obchodného majetku a toto by ešte nespĺňalo podmienky pre oslobodenie dane pri tomto príjme, tak je to príjem podľa § 8 a o tom predsa neúčtuješ;
a ak ho synovy daruješ toto vyradené auto nemáš ani aký príjem zdaniť, veď pri darovaní sa tvoj príjem = 0
Ešte tak teoreticky: ak by syn to darované auto sa rozhodol predať trebárs po roku musí priznať príjem z predaja? Je SZČO a nechce auto využívať v súvislosti s podnikaním - nebude si uplatňovať náhradu.
betka
01.10.07,17:23
Ešte tak teoreticky: ak by syn to darované auto sa rozhodol predať trebárs po roku musí priznať príjem z predaja? Je SZČO a nechce auto využívať v súvislosti s podnikaním - nebude si uplatňovať náhradu.

Ak syn nezaradí OA do OM:
Ide o príjem oslobodený od dane podľa par.9/1/d.- z predaja hnuteľnej veci.
Môže si uplatňovať i náhradu 6.2 Sk i PHM Podstatou je, že ho nemá v OM.
Príroda
08.10.07,10:12
Mám tiež otázku na túto tému. SZČO chce vyradiť už odpísané auto a ak som spávne pochopila z predošlého pri darovaní svojmu synovi na súkromné účely nemusí v JU nič účovať, len ho vyradiť.
Potom chce kúpiť nové auto, rozhoduje sa, či je výhodnejší leasing alebo hotovosť? Pri kúpe na leasing si akontáciu napr.120 tis. nemôže dať do nákladov ? Hneď pri prevzatí auta /osobné/ si ho zaradí do majetku a do nákladov môže dávať odpisy, teda štvrtinu celej sumy? A splátky potom môže dávať do nákladov,teda výdavkov ovplyv.základ dane alebo nie? Spotrebu PHM si môže od začiatku tiež dávať do výdaja na základe blokov, samozrejme aj prepočítania v knihe jázd? Prosím o radu, kto vie poradiť, čo je výhodnejšie. Potrebujem vedieť, či v tomto roku dá do výdaja viac pri kúpe v hotovsti alebo na leasing, keby auto kúpil ešte v dec.toho roku? Ďakujem vopred za odpovede a želám všetkým krásny deň.
ekonom99
08.10.07,10:42
Mám tiež otázku na túto tému. SZČO chce vyradiť už odpísané auto a ak som spávne pochopila z predošlého pri darovaní svojmu synovi na súkromné účely nemusí v JU nič účovať, len ho vyradiť.
Potom chce kúpiť nové auto, rozhoduje sa, či je výhodnejší leasing alebo hotovosť? Pri kúpe na leasing si akontáciu napr.120 tis. nemôže dať do nákladov ? Hneď pri prevzatí auta /osobné/ si ho zaradí do majetku a do nákladov môže dávať odpisy, teda štvrtinu celej sumy? A splátky potom môže dávať do nákladov,teda výdavkov ovplyv.základ dane alebo nie? Spotrebu PHM si môže od začiatku tiež dávať do výdaja na základe blokov, samozrejme aj prepočítania v knihe jázd? Prosím o radu, kto vie poradiť, čo je výhodnejšie. Potrebujem vedieť, či v tomto roku dá do výdaja viac pri kúpe v hotovsti alebo na leasing, keby auto kúpil ešte v dec.toho roku? Ďakujem vopred za odpovede a želám všetkým krásny deň.
Pri rozhodovaní medzi lízingom a hotovosťou rozhoduje množstvo peňazí, ktoré máš k dispozícii. Pri lízingu stačí akontácia 20-25%, zaplatíš prvú pslátku a máš auto k dispozícii. Samozrejme počas doby lízingu (3 alebo 4 roky) preplatíš cenu min. o 7%. Podľa mňa splátky aj akontáciu musíš časovo rozlišovať, jedná sa o nájomné, ktoré sa v JÚ rozlišuje.
betka
08.10.07,10:52
TO PRIRODA

]Postup pri odpisovaní HM: [/B]
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

Spotreba PHM-ide do daňových výdavkov. Vediem knihu jázd.

Nejde o toho čo výhodnejšie, ale čo je efektívnejšie.
Pri leasingu odpisujem auto podľa LZ, najmenej 36mes. Závisí od toho, kedy ste auto kúpili, v kt. mesiaci.

Ak by ste kúpili auto na základe kúpno predajnej zmluvy v dec/2007, do daňových výdavkov Vám pôjde 1/4 auta. Pri leasingu časovo odpisujete podľa počtu kalend. mesiacov. Teda do daňových výdavkov Vám pôjde iba 1 mes.
tetrisss
08.10.07,10:58
ak ide o vysku nakladov, ktore si mozem v tom ktorom roku odpisat, tak jednoznacne je vyhodnejsie kupit auto v hotovosti, pretoze hned prvy rok odpisem 25%nadobudacej ceny, kdezto pri leasingu si v decembri si mozete odpisat len 1/36 zo sumy akontacie a jednu mesacnu splatku.
Príroda
12.10.07,09:06
Vďaka za skoré odpovede. Ešte sa spýtam - pri vyradení odpísaného os.auta do 0 hodnoty je potrebné vyhotoviť Zápis o vyradení majetku? Neviete mi poradiť, kde ho nájdem? Tak isto aj pri zaradení treba Zápis o zaradení do používania alebo stačí kúpno-predajná zmluva?
Môže SZČO osobné auto /odpísané/ vyradiť z podnikania a nechať v osobnom užívaní v rodine bez akýchkoľvek dokladov,zmlúv ap., pričom si do príjmu neúčtuje žiadnu hodnotu za os. auto?
Anik
16.10.07,21:14
Prajem dobrý večer
mám na Vás jednu veľkú prosbu teraz čítam že už odpísané auto vyradím z obchodného majetku a na základe darovacej zmluvy ho jednoducho podarujem
synovi a on si ho len tak predá. Ja som bola doteraz vtom, že by to pre syna
mal byť jednoducho iní príjem napr. nemateriálny ja neviem napr. také 3 ročné
auto Opel,VW atď. má napr. trhovú hodotu pi x oko 200.000,- Sk -- naozaj to rieši len darovacia zmluva a nič ???????? žiadne dane z nikoho strany napr. synovej ??? budem rada ak sa mýlim, ale nejako sa mi to nezdá. Dúfam že mi niekto oveľa skúsenejší ako ja odpovie.
Ešte raz ďakujem
Anik
liba2
17.10.07,01:49
Prajem dobrý večer
mám na Vás jednu veľkú prosbu teraz čítam že už odpísané auto vyradím z obchodného majetku a na základe darovacej zmluvy ho jednoducho podarujem
synovi a on si ho len tak predá. Ja som bola doteraz vtom, že by to pre syna
mal byť jednoducho iní príjem napr. nemateriálny ja neviem napr. také 3 ročné
auto Opel,VW atď. má napr. trhovú hodotu pi x oko 200.000,- Sk -- naozaj to rieši len darovacia zmluva a nič ???????? žiadne dane z nikoho strany napr. synovej ??? budem rada ak sa mýlim, ale nejako sa mi to nezdá. Dúfam že mi niekto oveľa skúsenejší ako ja odpovie.
Ešte raz ďakujem
Anik
Si v správnej téme, stačí prečítať..... najmä od betky č.9:
"Ide o príjem oslobodený od dane podľa par.9/1/d.- z predaja hnuteľnej veci."
Anik
17.10.07,16:22
ďakujem za promtnú odpoveď, ktorá ma potešila.
Môžem auto podarovať aj manželovi, alebo bratovi? Je to obdobné ako so synom?
a ešte takto leas. sa skončí napr. v júli auto vyjmem z OM potom ho podarujem a v XI.ale bo XII. mesiaci kúpim ďalšie auto prostred. napr. autocreditu volswagen a odpíšem si 1/4 ceny auta ? dúfam,že som to veľmi nepoplietla
vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Anik:D
Johanka
17.10.07,16:59
Manželovi ho v prípade nezrušeného BSM podarovať nemôžete ;) .