M77
04.09.07,12:57
Osobné auto som dala do prenájmu jednej s.r.o. na dobu neurčitú. Je tento príjem oslobodený od dane? V§9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmu sa hovorí o oslobodení príležitostného prenájmu hnuteľných vecí. Je môj prípad "príležitostný prenájom"? Kto platí v tomto prípade daň z motorových vozidiel na toto auto? (podľa mňa by mala s.r.o.) Ďakujem za odpovede.
betka
04.09.07,16:44
Ak by išlo o príležitostný prenájom, išlo by o príjem podľa 8/1/a. auto ste neprenajali len tak príležitostne, ale .....

Prenájom máte uzatvorený na dobu neurčitú. Plynú Vám príjmy z prenájmu hnuteľných vecí v pravidelných časových intervaloch, kt. majú charakter príjmov z podnikania podľa par.6/1/b. Mali by ste mať živnostenské oprávnenie.

Podnikaním sa rozumie - sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Príjem z prenájmu má charakter podnikania. V tomto prípade ide o sústavnú činnosť, kt. vykonávate podľa definície podnikania.
M77
05.09.07,07:49
A keď zmluvu uzavriem iba na pár mesiacov? Tak potom už to nebude podnikanie?
betka
05.09.07,10:26
Je to podnikanie.
Ak by si uzavrel zmluvu príležitostne-jednorazovo, že prenajmeš auto na urč. časový úsek - možno mesiac, potom by som to dala ako príjem do par.8.
Ale ak máte príjmy z prenájmu auta, dostávate zaplatené mesačne, podnikáte, využívate auto na podnikanie.