lebepe
04.09.07,13:03
Dobry den, prosila by som o odbornu radu ohladne platenia dane pri predaji bytu. Jedna sa o to, ze som 5 rokov dozadu kupila byt, pricom kupno-predajna zmluva bola podpisana 29.6.2002 a vklad na kataster bol zapisany 4.9.2002. Na konci minuleho roku 2006 som sa rozhodla, ze byt predam kamaratke a 29.1.2007 sme podpisali kupno-predajnu zmluvu. Kedze som byt mala zatazeny hypotekou, tak som byt koncom roka vyplatila, kamaratka si vzala novu hypoteku a tieto tahanice trvali do leta tohto roku a momentalne je to v stadiu, ze byt je stale pisany na moje meno, ale zalozne pravo je v prospech kamaratkinej banky, ktora splaca uz par mesiacov hypoteku na dany byt.
V byte som nemala trvaly pobyt, ale viem, ze ak som vlastnikom nehnutelnosti min. 5 rokov, tak som od dane oslobodena. Moja otazka teraz znie, ze ak urobime vklad na kataster na noveho majitela, teda moju kamaratku a teda zmena vlastnickeho prava bude po 4.9.2007, teda po uplinuti 5-rocnej lehoty, tak ci je toto jednanie v sulade so zakonom ? To znamena ci nemoze niekto na katastri protestovat, resp. na danovom, ze zmluva bola podpisana v januari este pred uplinutim 5-rocnej lehoty, ale navrh na vklad bol dany az po vyprsani 5-rocnej lehoty a teda oslobodenie od dane ?
Zaujimali by ma hlavne rady od odbornikov, lebo by som mala v buducnosti nerada nejake opletacky kvoli nezaplatenej dani.
Dakujem krasne za pomoc
martinez
04.09.07,12:05
podla mojho nazoru bude problem : oslobodenie §9,1,b "....okrem prijmov, ktore plynu danovnikovi podla zmluvy o buducom predaji predaji nehnutelnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia..."

Aj ked sa ta zmluva nevola zmluva o buducom predaji, ma charakter...

okrem toho podla §9,4 sa u vas posudzuje prevod dnom uzatvorenia zmluvy alebo prijatia platby, resp. preddavku... cize aj ked bol zapis do katastra po 5tych rokoch, predaj nie je oslobodeny...