suvaha
04.09.07,14:58
prosim vas poradte mi niekto..kamaratka ma zivnostensky list od polovice juna..v nom ma uvedeny den zacatia zivnosti = den zacatia vedenia uctovnictva?? doteraz nezacala viest uctovnictvo . ma uz dokonca aj fakturu z juna..da sa to teraz este zauctovat??
potrebujem to vediet velmi surne..
vopred dakujem
vikinka
04.09.07,13:05
Účtovať začneš dňom kedy nastane prvý účtovný prípad od začatia živnosti.
Fa.zúčtuješ s dátumom dodania alebo vystavenia do záväzkov alebo pohľadávok a zároveň úhradu tým dňom kedy bola zaplatená.
Johanka
04.09.07,13:07
Zákon o účtovníctve
§ 16
(3) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy

a) ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu alebo vyrovnania.
suvaha
04.09.07,13:24
mozem teda tu fakturu zauctovat teraz v septembri? este sme nezacali uctovat a ja som o tejto fakture doteraz nevedela..
vikinka
04.09.07,13:24
Jedná sa o došlú alebo vystavenú fa.?
suvaha
04.09.07,13:25
je to dosla faktura..nakupila totiz nejaky tovar uz v tom spominanom juni..
vikinka
04.09.07,13:27
Tak potom na základe čoho si účtovala úhradu?Fa.treba zapísať do knihy záväzkov a dňom úhrady zapísať úhradu v knihe záväzkov.
ekopo
04.09.07,13:30
Igelitkári účtujú zásadne len v marci.
suvaha
04.09.07,13:33
doteraz sme neotvorili uctovne knihy..
mozno hlupa otazka ale den zacatia podnikania=den otvorenia uctovnych knih ??
manus
04.09.07,13:34
mozem teda tu fakturu zauctovat teraz v septembri? este sme nezacali uctovat a ja som o tejto fakture doteraz nevedela..
Účtovníctvo musíš viesť chronologicky, aby ti dátumy šli porade. Ak si ešte nezačala účtovať, tak si zoraď všetky doklady podľa dátumu a pekne začni:) . Najvyšší čas. Problém to nie je, veď máme aj "igelitkárov", ktorý nám donesú všetky doklady v januári (ešte ten lepší prípad)-februári-marci (to je ten horší prípad), ale to nemá žiadna účtovníčka rada.
Ale nič si z toho nerob, pokiaľ si ešte nezačala účtovať vôbec nič sa nedeje. Horšie by bolo, keby si mala odovzdané DP a v apríli našla doklad z predchádzajúceho roka, to by bol problém! Ale v rámci jedného roka sa to urobiť dá. - ovšem okrem prípradu, keď ste platiteľom DPH a odovzdávate mesačné výkazy DPH:eek: ???
ekopo
04.09.07,13:34
mozem teda tu fakturu zauctovat teraz v septembri? este sme nezacali uctovat a ja som o tejto fakture doteraz nevedela..
Faktúru je vhodné zaevidovať do knihy DF v mesiaci keď prišla , resp. podľa dátumu dodania, vystavenia (záleží od sw. koľko dátumov ponúkne).
Úhrada DF sa účtuje do DP na deň keď úhrada fyzicky prebehne, a zároveň sa vyznačí úhrada v knihe DF.
vikinka
04.09.07,13:35
doteraz sme neotvorili uctovne knihy..
mozno hlupa otazka ale den zacatia podnikania=den otvorenia uctovnych knih ??
Áno,tak ako píšeš.;)
suvaha
04.09.07,13:52
dakujem moc za radu...ja som cakala na prve faktury...o tejto nebolo ani slovo.takze si mam normalne otvorit penazny dennik, knihu zavazkov, pohladavok ? je to jedno k akemu datumu, nemusi to byt prvy den v mesiaci?
Johanka
04.09.07,13:55
Zákon o účtovníctve
§ 16
(3) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy

a) ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu alebo vyrovnania.
Musím odcitovať sama seba a znova znenie príslušného ustanovenia Zákona o účtovníctve. Zákony sú pri našej práci dôležité a treba ich čítať pozorne ;) .
Ak je deň začatia podnikania napr. 15.12. otvoríš účtovné knihy 15.12.
vikinka
04.09.07,13:56
Začneš účtovať tým dňom kedy máš prvý účtovný prípad.
suvaha
04.09.07,14:16
este mam otazku..ako zauctovat prispevok z uradu na zacatie podnikania? len ako vklad do pokladne a z neho kupa notebooku ktoreho OC je VOZD a dan VNZD?
taktiez naklady ktore su este pred zacatim podnikania ako kolky, cestovne vydavky ak nepresiahli 50.000 mozem ich dat na prevadzkovu reziu?
vikinka
04.09.07,14:22
Dotácia z ÚP ako POZD-príjmy otatné,nákup notebooku do 30 000,-s DPH ako VOZD,ak si platca DPH,DPH na odpočítaš na vstupe,ak nie tak celú sumu.Ak suma notebooku je vyššia ako 30 000,-zaradiť do majetku a odpisovať 4 roky.
Zriaďovacie výdavky ako prev.réžiu.
ekopo
04.09.07,14:43
este mam otazku..ako zauctovat prispevok z uradu na zacatie podnikania? len ako vklad do pokladne a z neho kupa notebooku ktoreho OC je VOZD a dan VNZD?
taktiez naklady ktore su este pred zacatim podnikania ako kolky, cestovne vydavky ak nepresiahli 50.000 mozem ich dat na prevadzkovu reziu?
O účtovaní dotácie som nedávno písal tu http://www.porada.sk/511079-post5.html
Johanka
04.09.07,14:47
Dotácia z ÚP ako POZD-príjmy otatné,nákup notebooku do 30 000,-s DPH ako VOZD,ak si platca DPH,DPH na odpočítaš na vstupe,ak nie tak celú sumu.Ak suma notebooku je vyššia ako 30 000,-zaradiť do majetku a odpisovať 4 roky.
Zriaďovacie výdavky ako prev.réžiu.
... treba prihliadnuť na § 17 ods.3 písm.h/ ;) , najmä pri OC > ako 30 tis. Sk. Aj pri sume nižšej dotácia nemusí byť vo výške sumy zaplatenej za notebook ....
betka
04.09.07,18:22