bobo1
04.09.07,16:08
Priatelia bývajú v 4-poschodovom bloku - pod strechou majú podkrovný byt. Majú vlastný kotol a kúrenie. V chodbách bloku nie sú umiestnené žiadne radiátory. V ročnom vyúčtovaní mali nedoplatok za teplo - vraj sú povinní zo zákona sa podielať na stratách. Vedel by mi prosím niekto poradiť podľa akého zákona? - zdá sa mi to neuveriteľne nefér a tá čiastka bola príliš vysoká, aby sa nad tým len mávlo rukou.
svojar
04.09.07,14:18
Bolo by treba napísať viacej informácíí. Kto má vlastný kotol - byt, alebo dom?
Tie straty sú nejaké divné - kde sa vzali? Rozúčtováva sa náklad na teplo. Podľa čeho rozúčtovanie prebehlo - podľa plochy, alebo majú merače /asi nie/.
bobo1
04.09.07,14:58
Ich byt má vlastný kotol - nie sú napojený na kotolňu - spoločné rozvody s ostatnými majú vlastne len na studenú vodu a el. energiu. To rozúčtovanie je za teplo, ktoré oni vôbec neodberajú - vraj za straty v rozvodoch
svojar
05.09.07,08:08
Ja by som to nenazval stratami, ale teplom, ktoré uvedený získá prestupmi zo susediacich bytov. Teda postup správcu je správny v tom, že im účtuje aj teplo zo spoločného zdroja. Ide len o to či nie veľa.
Ako sa to počíta pri individuálnom vykurovaní rieši Vyhláška ÚRSO č. 630 Z.z./2005, konkrétne § 5 ods. 2. Je treba zistiť, či postup správcu korešponduje s týmto ustanovením.
Polis
12.09.07,12:08
Takto isto je to v našej bytovke. Byty v nadstavbe majú vlastné kúrenie, sú napojené iba na studenú vodu, elek. a kanalizáciu. Bytovka má vlastnú kotolňu. Vo vyúčtovaní im nepočítame žiadne teplo aj keď správca tvrdí, že by sa mali podielať aj na vykurovaní. V zmysle zákona sú spoluvlastníkom aj spoločných zariadení ... nemáme merače tepla takže rozučtovanie sa robí len na priame náklady.(cena za Gj je len na porovnanie).
buonapacta
12.09.07,18:22
Takto isto je to v našej bytovke. Byty v nadstavbe majú vlastné kúrenie, sú napojené iba na studenú vodu, elek. a kanalizáciu. Bytovka má vlastnú kotolňu. Vo vyúčtovaní im nepočítame žiadne teplo aj keď správca tvrdí, že by sa mali podielať aj na vykurovaní. V zmysle zákona sú spoluvlastníkom aj spoločných zariadení ... nemáme merače tepla takže rozučtovanie sa robí len na priame náklady.(cena za Gj je len na porovnanie).
Správca má pravdu. Minimálne základná zložka by sa mala rozpočítavať aj na tieto byty v zmysle zákona 630/2005 URSO.
vvsys
25.04.08,08:40
Kto moze poradit ohladom vyuctovania svb za rok 2007 pre kontrolu ,jedna sa o byt na 8 poschodi nad bytom rovna strecha, zo severnej casti okna vymenene /kde najviac fukalo/ a vyuctovanie je horsie oproti roku 2006 ,nastali rekonstrukcie a to merace ,termostaticke ventily vsetko aj v panelaku celom vymenene a na 5 poschodi kde nie su ani okna vymenene,nie su ani pod strechou ,panelak zatepleny a vyuctovanie maju raz take vyssie na 5 ako na 8 poslednom poschodi kde by mali byt zohladnene pohladavky bytu.Neviem ake koeficienty sa rataju na 8 a ci maju byt pouzite pri vyratavani na kazdu miestnost.Ak ano poprosim blizsie info ak sa da.Dakujem pekne.
vvsys
25.04.08,08:54
Kto moze poradit ohladom vyuctovania svb za rok 2007 pre kontrolu ,jedna sa o byt na 8 poschodi nad bytom rovna strecha, zo severnej casti okna vymenene /kde najviac fukalo/ a vyuctovanie je horsie... za rok 2006, na 5 pos.maju o polovicu vyssie preplatky ako my na 8 kde sme rovno pod strechou /na 5 nemaju ani okna vymenene/ ,uniky su na 8vyssie a nevieme ake koeficienty pri vyuctovani sa rataju a ci maju sa ratat na kazdu miestnost ,panelak je zatepleny a merace su v kazdom byte aj termostaticke ventily v kazdom byte a aj v kazdom vchode regulacia zavedena .Poprosim o radu dakujem.
peton
25.04.08,09:11
Kto moze poradit ohladom vyuctovania svb za rok 2007 pre kontrolu

všetci a nikto, a najlepšie si poradíš sám. Z Tvojho príspevku nie je totiž vôbec jasné o čo žiadaš a v čom chceš poradiť. To, že niekto má o polovicu vyššie preplatky ako Ty, neznamená, že si o niečo ukrátený. Takto to nikto ani pri najlepšej vôli nemôže porovnávať, čo žiaľ 90% ľudí robí. Treba sa pozrieť aj na druhú stranu "preplatku" a to aké vysoké zálohy dotyčný vlastník z 5. poschodia platil.
Čo sa týka koeficientov (polohy) tie by si mal poznať, samozrejme za predpokladu, že chodíš na zhromaždenia. Tam ste si ich mali odsúhlasovať. A čo sa týka iných koeficientov tie by sa mali nachádzať vo vyúčtovaní.
Takže úhrnom a záverom - zobrať kalkulačku, papier a pero a počítať a počítať a sám poprichádzaš na to čo si tu vlastne chcel po nás vedieť.

P.S. Máš tu hneď prilepený zákon 182/1993, takže študuj. :-) A ďalšie zákony, vyhlášky, usmernenia nájdeš tu na Porade - príjemné čítanie prajem.
vvsys
25.04.08,09:26
ok beriem ze papier ,pero a pocitat to vie kazdy ale vykurovanie je 70%podla meraca,30%je podla plochy ,koeficienty nam nikto nezverejnil a co mame na papieri ja iba uvedeny na 3 miestnostiach ,mame 5 miestnosti a na kazdej je iny koeficient takze sme chceli vediet ci sa maju ratat na kazdu miestnost a ake maju byt ,dokonca suseda ma hodnotu podla meraca /napr.4000 a po koef.1,54/ ma hodnotu vyssiu/6160/ tak podla coho sa to vyratava.Na 5 poschodi maju vykurovane z kazdej strany a maju mat koeficient 0,15 ?Samozrejme ze preplatky maju vyssie lebo ich vykurujeme a za strechu mozeme sami a preto aj koef.vyssi? Nie je to na hlavu postavene?
vvsys
25.04.08,09:29
zalohy za byt mame vsetci stejnake akurat je rozdiel /pocet osob/ ale ja sa zaujimam co sa tyka vyuctovania vykurovania bytu ostatne je ok.
Chobot
25.04.08,09:41
Kto moze poradit ohladom vyuctovania svb za rok 2007 pre kontrolu ,jedna sa o byt na 8 poschodi nad bytom rovna strecha, zo severnej casti okna vymenene /kde najviac fukalo/ a vyuctovanie je horsie oproti roku 2006 ,nastali rekonstrukcie a to merace ,termostaticke ventily vsetko aj v panelaku celom vymenene a na 5 poschodi kde nie su ani okna vymenene,nie su ani pod strechou ,panelak zatepleny a vyuctovanie maju raz take vyssie na 5 ako na 8 poslednom poschodi kde by mali byt zohladnene pohladavky bytu.Neviem ake koeficienty sa rataju na 8 a ci maju byt pouzite pri vyratavani na kazdu miestnost.Ak ano poprosim blizsie info ak sa da.Dakujem pekne.

Si nový, tak ti odpustím, že si pridal otázku tam, kde by sa nemali pridávať otázky. Preto som ti to presunul do podobnej témy.

Ale toto ti tu nikto nezodpovie, lebo nevidíme vstupné údaje na vyúčtovanie. Nevidíme, koľko toho spotrebovali na tom 5. a koľko na 8. poschodí. Porovnávaš neporovnateľné. Niekto môže mať naplno pustený radiátor celú zimu, niekto môže regulovať spotrebované teplo tým, že radiátor priškrtí.

Koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu bytov sú uvedené vo vyhláške č. 630/2005, tam si to môžeš pozrieť. Ale samotné koeficienty ti nepomôžu, treba ísť za správcom (alebo za tým, kto vykonal rozúčtovanie tepla) a popýtať sa tam. Mal by ti ukázať podklady, ale nie je povinný ti vysvetliť postup výpočtu.
svojar
25.04.08,09:45
Nameraná hodnota x koef.radiátoru x koef.prestupu x prípadný koeficient nevýhodnej polohy/ pokiaľ je stanovený a používanie schválené/
GABRIELA
25.04.08,10:01
Najlepšie by bolo sadnúť si s tým čo Vám to vyúčtovanie robil a prejsť si s ním jednotlivé položky. Ale vo všeobecnosti sa používajú koeficienty v každej miestosti. Jednotlivé koeficienty ako odporúčané su vo vyhláške 630/2005.Treba si ju naštudovať. Je tam aj vzorec ako sa tieto koeficiety pri kombinácii orientácie izby prepočítavajú ( vrchný byt, dve steny voľné a jedna strana na sever a pod.) Tiež si pozri zákon 182/1993.
Vyúčtovanie nikdy neporovnávaj len cez výšku preplatku a nedoplatku. V rovnakých bytoch sa môžu líšiť zálohové platby i spotreba jednotlivých služieb. Preto jediným porovnateľným kritériom sú spotrebované veličiny, vody , tepla a pod.
Z mojej vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že byty pod strechou a byty nad pivnicami majú objektívne vyššiu spotrebu tepla na meračoch, a pocitovo v bytoch viac zimu. Preto tieto koeficienty majú zohľadňovať aspoň čiastočne tieto nevýhodné polohy jednotlivých izieb. Nikdy to však nebude spravodlivé.
Orim
25.04.08,14:56
Skús popozerať cez vyhľadávač na túto tému sa už popísalo veľa, aj postup ako sa to počíta. :)
Určite niečo najdeš.
Chobot
25.04.08,18:04
Kto moze poradit ohladom vyuctovania svb za rok 2007 pre kontrolu ,jedna sa o byt na 8 poschodi nad bytom rovna strecha, zo severnej casti okna vymenene /kde najviac fukalo/ a vyuctovanie je horsie... za rok 2006, na 5 pos.maju o polovicu vyssie preplatky ako my na 8 kde sme rovno pod strechou /na 5 nemaju ani okna vymenene/ ,uniky su na 8vyssie a nevieme ake koeficienty pri vyuctovani sa rataju a ci maju sa ratat na kazdu miestnost ,panelak je zatepleny a merace su v kazdom byte aj termostaticke ventily v kazdom byte a aj v kazdom vchode regulacia zavedena .Poprosim o radu dakujem.

Už tvoj prvý príspevok som ti presunul do príslušnej témy a ty miesto toho, aby si si pozrel odpoveď, si zadal otázku ešte raz v novej téme. TAk som ti presunul aj túto tému ako pokračovanie otázky.

Dúfam, že otázku nezadáš ešte raz...:confused::confused:
vvsys
28.04.08,05:55
tak teda prepac ,som vtom este nie zbehly tak sa stale len ucim tak dakujem za pochopenie ved sa ucime cely zivot
vvsys
28.04.08,06:10
no ,som tu znova , vase kroky poradenia som ucinil,dozvedeli sme sa omnoho viac a to tym sposobom ze len co spravca dvere otvoril tak nam dal vysvetlenie ze ci si myslime ze nas oje...popritom na spolocnej schodzi sa dohodlo o 70% z nameranej a 30% z plochy a o ziadnych koef.,tak nam povedal ze sa davali koeficienty na radiatory s mensou plochou a to jednotne kazdemu jednemu,cize zvyhodneny neboli ani spodny ani vrchny,a ked sa manzelka opytala slusne ci to ratal podla tych radiatorov tak odpovedal ze co to hovori ze mal prist sam muz ze sa do toho nerozumie/ a co keby bol byval muz prave pocas reklamacie nie doma /ako by jej dal spravnu odpoved tymto jednanim a komunikaciou urobil seba za dobreho a ona sa nevyzna tak mozeme uctovat co sa nam paci?panelak je zatepleny ,strecha rovna,okna sme na vrchu vymenili za ucelom aby teplo neodchadzalo nielen strecou ale aj starymi oknami tak nakoniec povedal ze okna nam nic neprinesu lebo spodne byty na/4,5,/maju stare okna ,velke uniky a velke preplatky ako sa podielaju na spolocnom ?
Jozef I
28.04.08,12:01
Už tvoj prvý príspevok som ti presunul do príslušnej témy a ty miesto toho, aby si si pozrel odpoveď, si zadal otázku ešte raz v novej téme. TAk som ti presunul aj túto tému ako pokračovanie otázky.

Dúfam, že otázku nezadáš ešte raz...:confused::confused:

Dúfal si zle.. zadal . :confused::o
Orim
28.04.08,15:52
Jedna otázočka ako vám vyšli hodnoty tepla pýtam sa preto, že mám veľmi veľké rozdiely medzi majiteľmi bytov čo sa týka preplatkov a nedoplatkov. Ja viem že by boli stále veľké nech by to bolo kdekoľvek.

Mne to vyšlo takto:
Cena za GJ tepla = 442,2686788.- Sk
počet GJ na m2 = 0,380997193 GJ počítané len na plochu bytov
Cena 1 m3 TUV = 201,0724123.- Sk

no nič moc podľa mňa tá spotreba tepla na plochu sa mi zdá dosť veľká.
svojar
28.04.08,18:04
Ceny za 1 GJ tepla aj za 1 m3 TÚV máme podstatne vyššie, iba GJ na m2 nám vychádza 0,3430043 pri vykurovanej ploche. Keby sme brali celú plochu domu vrátane chodieb, pivníc, schodísk a kočikární bylo by to nižšie číslo.
lubica_02
28.04.08,18:15
Ja mám v jednom dome na ÚK 0,24927 GJ/m2
na TÚV vychádza ohev - základná zložka = 224,94 Sk/m3
spotrebná zložka = 143,64 Sk/m3
SPOLU = 368,58 Sk/m3
Cenu za GJ majú podstatne vyššiu = 547,38 Sk/GJ
tento rok mali prvý krát zúčtovaný po termostatizácii a od tohoto roku majú aj pomerové rozdeľovače. Tak som zvedavá čo bude za rok.
Elena Navrátilová
29.04.08,02:43
Ja mám v jednom dome na ÚK 0,24927 GJ/m2
na TÚV vychádza ohev - základná zložka = 224,94 Sk/m3
spotrebná zložka = 143,64 Sk/m3
SPOLU = 368,58 Sk/m3
Cenu za GJ majú podstatne vyššiu = 547,38 Sk/GJ
tento rok mali prvý krát zúčtovaný po termostatizácii a od tohoto roku majú aj pomerové rozdeľovače. Tak som zvedavá čo bude za rok.

Ľubka, pridaj potom prosím Ťa energetické úspory aj do tejt témy http://www.porada.sk/t38169-p5-naklady-na-sluzby-spojene-s-byvanim-pred-a-po-obnove-rekonstrukcii.html#post704830
Je to vhodné pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť akú postupnosť zvoliť pri obnove, rekonštrukcii, zavádzaní technických prvkov. Ďakujem.
mta
30.04.08,11:03
Vážený pán Vaňo, ale ja Vás fakt neoje... Ano mate za r.2007 preplatok 6408,- Sk čo je asi o 4000,- Sk menej ako za rok 2006.
Musím však podotknúť že vyúčtovanie UK za rok 2006 bolo na vykurovanú plochu a za rok 2007 podľa meračov. Hovoríte že vy stesa vo vykurovaní správali rovnako v roku 2007 ako v r.2006 avšak merače urobia svoje a navyše pripomínam že hoci pre rok 2007 bola cena za UK a ohrev vody zvýšená vaše evidenčné listy sa nemenili nakoľko som predpokladal že spotreba UK po namontovaní meračov klesne a aj sa tak stalo. Klesla o 350 Gj, ale ta úspora sa neprejavila tak ako predtým rovnakým dielom na všetky byty ale podľa toho kto ako kúril. Navyše je potrebné spomenúť že zateplená je aj strecha. A ako priklad ešte uvediem, že rovnaký byt ako Váš na 8 poschodí ako krajný má preplatok 8715,- Sk tak nevyhovárajme sa len na strechu
svojar
01.05.08,04:44
Najnovšie nám vyšlo na celý dom 0,291923 GJ/m2.