rommy
04.09.07,17:34
Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o pomoc. Zakladáme novú sro a ideme majetok z jednej sro vložiť do ZI tej novej sro. Chcem sa spýtať ak vložíme majetok do ZI tento majetok sa bude v novej sro odpisovať z ceny zo znaleckého posudku alebo ako to je? Odpisuje sa vôbec?
Johanka
04.09.07,15:39
V účtovníctve bude nepeňažný vklad ocenený (obstarávacia cena) sumou, v akej bol zapísaný ako vklad do ZI. Pre daňové odpisy bude vstupná cena stanovená podľa § 25 Zákona o dani z príjmov - vstupnou cenou bude daňová zostatková cena majetku zistená u vkladateľa.

§ 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
...
f) zostatková cena majetku zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania okrem majetku vylúčeného z odpisovania,
g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania.
Johanka
04.09.07,15:49
mimotemy už sa zakladá s.r.o. a bude sa "predávať" hotel:) ?
rommy
04.09.07,16:17
Ešte sme neni ani na pol ceste... Išlo mi o to či sa takto vložený majetok odpisuje. Väčšina majetku je už odpísaná a poradili nám že ho máme dať oceniť znaleckým posudkom...
Johanka
04.09.07,16:23
Znaleckým posudkom musí byť ocenený každý nepeňažný vklad do ZI, vyžaduje to Obchodný zákonník. Ak vložíte do ZI majetok, ktorý je u vkladateľa odpísaný,tzn. že daňovú ZC má nulovú, daňové odpisy v novej s.r.o. budú nulové. Nie je to pre účtovníka vďačná situácia - rozdielne účtovné a daňové odpisy - úprava účtovného výsledku hospodárenia, odložená daň ...
rommy
04.09.07,16:25
Takže sa bude evidovať v majetku v cene podľa znaleckého posudku odpisovať sa bude účtovne ale nie daňovo?
Johanka
04.09.07,16:41
Áno, ak pôjde o majetok, ktorého daňová ZC u vkladateľa je nula.
Ak niektorý z nepeňažných vkladov má určitú daňovú zostatkovú cenu, daňovo sa bude odpisovať z tejto zostatkovej ceny.
rommy
04.09.07,16:47
Aha tak to je aké čudné... to som fakt netušila, myslela som že znalecký posudok mi dá cenu, vložím do ZI, z tejto ceny uplatním odpisy a hotovo... Jaj musím sa ešte véééľa učiť...
Johanka
04.09.07,16:53
Musíš veeeeľa čítať :) a posudzovať veci z pohľadu viacerých zákonov ;) .
rommy
05.09.07,06:58
Dobrá rada nad zlato :D . A musí byť znaleckým posudkom ocenený každý majetok zvlášť alebo sa môže oceniť znal. posudkom celok v prípade, že ide o dosť vecí aj drobných (počítače, nábytok, kuch. linky, poháre...).