duficek
04.09.07,16:59
prosim o radu ako postupovat v tomto pripade.
bol som u predajcu novych vozidiel v CR objednat uzitkovy automobil (s narokom na odpocet DPH - obaja sme platci DPH vo svojej krajine), po dohodnuti platobnych a inych podmienok som zaplatil zalohu. dohodnute bolo, ze auto bude predane bez DPH, faktura bude zaplatena prevodom z uctu po dodani vozidla (a ja si DPH vysporiadam v danovom priznani k DPH).
dnes som si pre vozidlo prisiel do ciech, ale vystavena zalohova faktura je vycislena s DPH a predajca mi teraz tvrdi, ze DPH musim zaplatit u nich v CR a potom ju mozem ziadat spat.

je mozne alebo nutne platit tu DPH v CR a aka zlozita je procedura vratenia DPH z CR. pristupom predajcu som znechuteny a bojim sa ze dalsim papierovanim sa mi kupa predrazi a ze bude nevyhodnejsia ako keby som auto kupoval v SR....
auto som momentalne neprevzal - nepaci sa mi myslienka platit 2x DPH a behat po uradoch...
vdaka
Kazu
04.09.07,15:35
A aké má dôvody na predaj auta s DPH? A nie som si ani istá, či ti tú DPH niekto vráti, veď v EÚ sa DPH nevracia. A od koho to budeš žiadať späť, od neho? Veď to nevyvážaš z EÚ. Mňa by na to nepresvedčil.
emgeton
04.09.07,15:59
prosim o radu ako postupovat v tomto pripade.
bol som u predajcu novych vozidiel v CR objednat uzitkovy automobil (s narokom na odpocet DPH - obaja sme platci DPH vo svojej krajine), po dohodnuti platobnych a inych podmienok som zaplatil zalohu. dohodnute bolo, ze auto bude predane bez DPH, faktura bude zaplatena prevodom z uctu po dodani vozidla (a ja si DPH vysporiadam v danovom priznani k DPH).
dnes som si pre vozidlo prisiel do ciech, ale vystavena zalohova faktura je vycislena s DPH a predajca mi teraz tvrdi, ze DPH musim zaplatit u nich v CR a potom ju mozem ziadat spat.

je mozne alebo nutne platit tu DPH v CR a aka zlozita je procedura vratenia DPH z CR. pristupom predajcu som znechuteny a bojim sa ze dalsim papierovanim sa mi kupa predrazi a ze bude nevyhodnejsia ako keby som auto kupoval v SR....
auto som momentalne neprevzal - nepaci sa mi myslienka platit 2x DPH a behat po uradoch...
vdaka

Argumentujte mu citáciou českého zákona, konkrétne:

zák. 235/2004 Sb. - o DPH
§ 64
Osvobození při dodání zboží do jiného členského státu
(1) Dodání zboží do jiného členského státu plátcem osobě registrované k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou dodání zboží osobě, pro kterou pořízení zboží v jiném členském státě není předmětem daně.
(2) Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu plátcem osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje, nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.
.......


Na Váš prípad sa vzťahuje zvýraznená časť 1. ods.
duficek
04.09.07,18:51
A aké má dôvody na predaj auta s DPH? A nie som si ani istá, či ti tú DPH niekto vráti, veď v EÚ sa DPH nevracia. A od koho to budeš žiadať späť, od neho? Veď to nevyvážaš z EÚ. Mňa by na to nepresvedčil.
presviedca ma, ze si tu DPH zaplatenu v CR mozem narokovat (resp. zapocitat v SR) a ze to mam v podstate jedno kde ju zaplatim, kedze sadzba je 19%. jeho uctovnicka mu to "doporucila".
na co som samozrejme nepristupil, neprevzal fakturu ani auto a zatial mi visi u neho zaplatena zaloha. teraz cakam ci sa rozhodne a vyfakturuje bez DPH, inak neviem ako potom postupovat pri "vymahani" zalohy...jednoznacne u mna stratil doveru ako predajca :(
betka
04.09.07,19:03
presviedca ma, ze si tu DPH zaplatenu v CR mozem narokovat (resp. zapocitat v SR) a ze to mam v podstate jedno kde ju zaplatim, kedze sadzba je 19%. jeho uctovnicka mu to "doporucila".
na co som samozrejme nepristupil, neprevzal fakturu ani auto a zatial mi visi u neho zaplatena zaloha. teraz cakam ci sa rozhodne a vyfakturuje bez DPH, inak neviem ako potom postupovat pri "vymahani" zalohy...jednoznacne u mna stratil doveru ako predajca :(

dufiček, zatoč s ním aj ty.
Ak Ti nevráti zálohu, povedz mu, že sa pôjdeš popýtať na jeho subjekt na DU k nim. Že si si chcel u nich v Čechách kúpiť NA, ale bol si nútený odstúpiť od kúpnej zmluvy, pretože predajca Ti nechcel predať auto ako oslobodené od DPH, nakoľko si i ty plátca DPH.... možno zmení názor, a ešte k tomu vystaví FA tak, ako má. A ešte mu odkáž, že nech vymení účtovníčku...;)
emgeton
04.09.07,19:04
presviedca ma, ze si tu DPH zaplatenu v CR mozem narokovat (resp. zapocitat v SR) a ze to mam v podstate jedno kde ju zaplatim, kedze sadzba je 19%. jeho uctovnicka mu to "doporucila".
na co som samozrejme nepristupil, neprevzal fakturu ani auto a zatial mi visi u neho zaplatena zaloha. teraz cakam ci sa rozhodne a vyfakturuje bez DPH, inak neviem ako potom postupovat pri "vymahani" zalohy...jednoznacne u mna stratil doveru ako predajca :(

Doporučte mu , aby upozornil účtovnícku firmu na zákon o DPH platný v ČR. Predaj v rámci EU je jedna zo základných vecí, kt. by mala takáto firma ovládať.

Ono nie je jedno, kde sa DPH odvedie. Ak by ste pristúpili na jeho fakturáciu s DPH, budete mať problém dostať tú DPH z Čiech naspäť, nakoľko nasplníte podmienku na vrátenie DPH osobe registrovanej k DPH v inom čl. štáte ( z pohľadu českého zákona). Nebudete mať totiž faktúru vystavenú v súlade s ich zákonom. Podobnú vec som riešil ( ohľadom vracania dane) a min. financií ČR mi dalo za pravdu, že pokiaľ fa nie je vystavená v zmysle zákona o DPH správne ( t.z. ak má byť plnenie oslobodené, tak tam musí byť DPH = 0), nebudete spĺňať podmienky na vrátenie dane.
duficek
04.09.07,19:11
dakujem za rady, uvidim ako to s nim dopadne...ale najradsej by som vzal spat zalohu a obratil sa na serioznejsieho predajcu...
misomiso
04.09.07,19:14
DPH sa vracala ked sme este neboli v EU. Zrejme si nestihol vsimnut, ze uz aj ti "blbi Slovaci" su tiez v EU...
emgeton
04.09.07,19:16
dufiček, zatoč s ním aj ty.
Ak Ti nevráti zálohu, povedz mu, že sa pôjdeš popýtať na jeho subjekt na DU k nim. Že si si chcel u nich v Čechách kúpiť NA, ale bol si nútený odstúpiť od kúpnej zmluvy, pretože predajca Ti nechcel predať auto ako oslobodené od DPH, nakoľko si i ty plátca DPH.... možno zmení názor, a ešte k tomu vystaví FA tak, ako má. A ešte mu odkáž, že nech vymení účtovníčku...;)

Aj keby odberateľ nebol platiteľom DPH, dokonca keby vôbec nebol podnikateľom, aj vtedy by bol predaj nového vozidla oslobodený od DPH ( §64/2 zák. 235/2004 Sb. - český zákon). Jednoznačne mu treba odporučiť aby kúpil svojej účtovníčke tento zákon a zvýrazní jej tento praragraf.
duficek
04.09.07,19:23
DPH sa vracala ked sme este neboli v EU. Zrejme si nestihol vsimnut, ze uz aj ti "blbi Slovaci" su tiez v EU...
pri dohadovani podmienok bol spociatku velmi seriozny a ustretovy, DPH samozrejmost a zdoraznil ze ma zakaznikov aj zo slovenska a s nicim este nebol problem...
takze som bral ako samozrejmost zlozenie zalohy a nasledne on poslal objednavku na dany model....
Jana Acsová
05.09.07,07:37
...je mozne alebo nutne platit tu DPH v CR a aka zlozita je procedura vratenia DPH z CR.V každom prípade, nie že je to možné ... ale je to nesprávne. Vrátenie dane sa vzťahuje na prípady, kedy je DPH odvedená v ČR správne a netýka sa prípadov chybnej fakturácie. Veľmi ľahko by sa mohlo stať, že príslušný finančný úrad by namietol nesprávnu fakturáciu, ktorá sa má riešiť v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov a nie cez finančný úrad. A mal by pravdu.
Johanka
05.09.07,08:20
pri dohadovani podmienok bol spociatku velmi seriozny a ustretovy, DPH samozrejmost a zdoraznil ze ma zakaznikov aj zo slovenska a s nicim este nebol problem...
takze som bral ako samozrejmost zlozenie zalohy a nasledne on poslal objednavku na dany model....
Keď vtáčka lapajú ..... :mee:
duficek
05.09.07,08:20
no, z predajcu vyliezlo ze tu DPH odo mna ziada preto, lebo on ju pri nakupe vozidla bude platit a ked mi to vozidlo preda bez DPH, tak bude bez znacnej sumy penazi, ktore mu DU vrati o dost neskor - standardna situacia predsa.
takze jeho uctovnik mu doporucil, aby fakturoval aj s DPH a neprisiel tak o "peniaze".
ja som mu teda argumentoval citaciou ich zakona o DPH (este raz vdaka) a ze DPH platit nemienim z viacerych dovodov....takze bude mat este debatu s uctovnikom....
Jana Acsová
05.09.07,08:25
... takze jeho uctovnik mu doporucil, aby fakturoval aj s DPH a neprisiel tak o "peniaze". Nazvala by som to "serióznym prístupom". Riešiť prieťahy v daňovom konaní presunom problému nesprávnou fakturáciou na zákazníka. Nech platí on ...
duficek
05.09.07,08:58
uz ma zaplatenu zalohu, tak vystrkuje rozky :( ach....
Excise Duty
05.09.07,09:37
uz ma zaplatenu zalohu, tak vystrkuje rozky :( ach....

V Čechách takých ľudí volajú "vychcálek". Treba trvať na cene bez DPH alebo od kúpy odstúpiť.
duficek
05.09.07,09:59
odstupil by som aj hned, ale nechcem prist o zalohu :(
Kazu
05.09.07,15:38
no, z predajcu vyliezlo ze tu DPH odo mna ziada preto, lebo on ju pri nakupe vozidla bude platit a ked mi to vozidlo preda bez DPH, tak bude bez znacnej sumy penazi, ktore mu DU vrati o dost neskor - standardna situacia predsa.
takze jeho uctovnik mu doporucil, aby fakturoval aj s DPH a neprisiel tak o "peniaze".
ja som mu teda argumentoval citaciou ich zakona o DPH (este raz vdaka) a ze DPH platit nemienim z viacerych dovodov....takze bude mat este debatu s uctovnikom....
A ako sa volá tá firma? Blbý a blbší?
LucyM
16.02.09,20:00
chcela by som sa spytat, co znamana "a ja si DPH vysporiadam v danovom priznani k DPH"
akym spôsobom? dakujem