bbke
04.09.07,17:48
:) Dobry den.Chcela by som Vas vsetkych poprosit o radu.Chcela by som zacat podnikat a otvorit si malu krcmu,stacilo by aby mi vyrobila jeden cisty mesacny prijem,mam nejake info ako na to ale je to vsetko len z pocutia.Neviem ako je to teraz u nas a preto by som vas chcela poziadat ak by ste mi mohli napisat co je potrebne pre takyto start a ak uz niekto zacal s niecim podobnym kolko financii cca potrebujem.Velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.S pozdravom :) bbke
CarminaBurana
04.09.07,16:17
Krcmu?
Ja si myslim, ze slovaci su postupne narocnejsi a otvorit si krcmu je ako kupovat ojazdenu skodovku z 1995.:cool:
bbke
04.09.07,16:31
Hm,zaujímavé.Ale ďakujem.No neviem ja si myslím že ešte vždy sa nájdu ľudia ktorý si radi posedia pri "krigly".A v čom sa dnes oplatí podnikať?
A čo tak tý menej "náročný"?
S pozdravom BBKE
Ďakujem za ochotu odpovedať
Danila
04.09.07,16:36
Hm,zaujímavé.Ale ďakujem.No neviem ja si myslím že ešte vždy sa nájdu ľudia ktorý si radi posedia pri "krigly".A v čom sa dnes oplatí podnikať?
A čo tak tý menej "náročný"?
S pozdravom BBKE
Ďakujem za ochotu odpovedaťTí menej nároční majú radi točené pivko v dedinskej krčme aj dnes. Nedaj sa odradiť.......:)
CarminaBurana
04.09.07,16:38
Alebo druha moznost by bola otvorit nejaku "krcmu" v oldtime style, kde by som si aj rada sadla pri pohari pivka :--- . Podmienkou by ale boli vzdy ciste stoly, vzdy prazdne popolniky, mile casnicky alebo casnici(pekny) ;) , klimatizacia atd... Ale atmosferu "krcmi" by to stale malo! Pochopitelne by si mohla aj ceny prisposobit smerom hore.
vikinka
04.09.07,16:41
To, či sa ti oplatí otvoriť živnosť ti nikto konkrétne neodpovie.Ale najprv si musíš vybaviť živnostenský list,registrovať sa na DÚ,prihlásiť sa ako samoplatca na zdravot.poisť.Nájsť priestory,kde chceš vykonávať svoju živnosť,ohlásiť otvorenie prevádzky na živ.úrade,povolenie od hygieny,oznámenie mestu alebo obci o otvorení prevádzky,to je tak na začiatok.Financie závisia od tvojej náročnosti na vybavenie napr.tej krčmičky,potrebuješ nakúpiť tovar,neskôr budeš musieť aj zamestnávať,takže mzdové náklady,atď.
bbke
04.09.07,16:42
Ďakujem za reakcie.Tak to Vás všetkých priaznivcou pivča pozývam,len mi vlastne ešte nikto neodpovedal na moju prvú otázku.Ale inak vďaka.
CarminaBurana
04.09.07,16:45
To urcite zalezi od narocnosti prevadzky, kolko musis investovat. Kde to ma byt, najomne atd... Ale tusim na Slovensku davaju aj nejaku pomoc zacinajucim podnikatelom? Ci sa mylim?
A stratova urcite nebudes, ked sa vzdy budes usmievat pridu ti aj ludia :cool:
bbke
04.09.07,16:45
VIKINKA.Ďakujem.Aspoň na začiatok,aspoň sa nebidem nudiť až s tým začnem.A nevieš mi náhodou poradiť?dá sa niečo z toho vybaviť aj po nete?a nevieš koľko stojí každá táto sranda? s pozdravom bbke
Danila
04.09.07,16:46
Ďakujem za reakcie.Tak to Vás všetkých priaznivcou pivča pozývam,len mi vlastne ešte nikto neodpovedal na moju prvú otázku.Ale inak vďaka.Myslíš otázku o financiách?. Nóóóóó, to je závislé od toho, kde bude krčma, čia bude krčma, koľko v nej bude stolov a stoličiek, koľko sudov pivča a koľko utopencov. Pre začiatok. A to nie je až taká ťažká matematika...:) :D
bbke
04.09.07,16:49
CarminaBurana.
Ďakujem.No možno by sa dalo niečo vybaviť a získať nejaké plus od štátu ale zase len ďalšie vybavovanie a po pravde neviem aké veľké šance sú že ti ich vôbec dajú-požičajú.BBKE
bbke
04.09.07,16:51
Danila.
No ja som skôr mala na mysli čo všetko mi treba povybavovať ak by som chcela začať.Samozrejmosťou je ŽL
A čo ďalej?
vikinka
04.09.07,16:52
Zatiaľ u nás z toho čo som napísala nevybavíš po nete nič,všetko treba osobne alebo poštou.Vybavenie živnosti-1 000,-sk kolok,zatiaľ do 30.09.2007,potomod 1.10.2007 platí novela zákona,100,-sk za jeden druh živnosti.Mesačne platiť zo zákona 1 064,-zdrav.poistenie,sociálne poistenie zo zákona nemusíš,až po podaní daň.priznania za rok 2007 podľa výšky príjmu.Na živ.úrade je to myslím 50,-alebo 100,-kolok,neviem presne.Hygiena tuším 500,-tieto sumy sú len informatívne,ale určite to nebude žiadna veľká suma.Ešte doplním,že k vybav.živnost.listu potrebuješ výpis z registra trestov a to je 100,-sk kolok.
CarminaBurana
04.09.07,16:54
Ja by som sa na tvojom mieste najprv poinformovala na urade prace, zivnost. atd... Zisti si podmienky ako daju, nakolko, za kolko atd... A musis mat presny podnikatelsky plan, kde zrejme musis uviest ake mas startovne naklady na otvorenie prevadzky. Ale za opytanie nic nedas .
Lion Topoľčany
04.09.07,16:54
bbke, podľa všetkého momentálne pracuješ v Írsku, čo takto si otvoriť krčmu-áno súhlasím, ale, čo keby bola v írskom štýle-"obkukaj" vonku, čo sa dá, je to ohromná a nevyčísliteľná devíza, všímaj si interiéry, spôsob obsluhy a všetky tie "ňuansy", čo to obnáša...Urob Tvoj podnik atraktívnym-zjavom, ale
zachovaj "ľudové ceny". Podnik tohto druhu musí mať jednoducho "dušu".
Otázne, aká a kedy bude návratnosť. V prípade rozbiehania vlastného biznisu
je to jednoducho tak. S tým treba rátať.
bbke
04.09.07,16:57
Vikinka
Jeee ďakujem.Tak to vyzerá zaujímavo.No mám v pláne mať len jednu činnosť ale uvažovala som nad tým že by som podavala aj nejakú tu "klobásku" teoreticky niečo pod zub a to sa už ráta ako ďalší druh činnosti?
Takže ak to zrátam vyjde mi cca 5000 skk len na papiere?
bbke
04.09.07,17:00
LION
Ďakujem aj za takúto odpoveď.Ale ver že až by som obkukala len s polovice z toho čo je tu tak by som zákazníkom musela platiť ja aby vôbec prišli.Ale nie predstavi by boli len mám "malinký" strach začať aby som potom náhodou nespadla na nos.BBKE
vikinka
04.09.07,17:05
No 5 000,-určite nie,za jednu živnosť to bude 100,-sk,Ak budeš mať tri živnosti tak to bude 300,-
CarminaBurana
04.09.07,17:09
Za zivnostensky sa plati kolok 1.000 SKK
vikinka
04.09.07,17:11
Za zivnostensky sa plati kolok 1.000 SKK
Áno,ale od 1.10.2007 je novela zákona,podmienky sa menia.;)
bbke
04.09.07,17:15
No ale za cca všetky papiere by to malo byť nejako tak,či nie? a ešte otázočka,je tu niekto podnikajúci?ak áno bolo to na začiatku ťažké???
Zoltán Kovács
04.09.07,17:18
No ale za cca všetky papiere by to malo byť nejako tak,či nie? a ešte otázočka,je tu niekto podnikajúci?ak áno bolo to na začiatku ťažké???

Skoro každý tu podniká, a začiatky sú rôznorodé.
vikinka
04.09.07,17:19
Každý začiatok je ťažký,ak to chceš treba to skúsiť.;)
bbke
04.09.07,17:21
A že sa nikto z nás nestretol s negatívom??ak máte niekto negatívne skúsenosti s úradmi alebo ak máte nejaké plus tak prosím poraďte.Ďakujem BBKE
Zoltán Kovács
04.09.07,17:23
A že sa nikto z nás nestretol s negatívom??ak máte niekto negatívne skúsenosti s úradmi alebo ak máte nejaké plus tak prosím poraďte.Ďakujem BBKE

Položím protiotázku: Na Slovensku sa dá vôbec hovoriť o pozitívnych skúsenostiach s úradmi?
bbke
04.09.07,17:28
Ďakujem Vám všetkým za vaše odpovede,momentalne sa lúčim.S pozdravom BBKE.
Pekný večer
mirpo
04.09.07,17:38
mimotemy
Na zriadenie prevádzky "krčmy" je možné získať aj príspevok...
Príspevok na začatie podnikania z úradu práce môže získať osoba, ktorá:
- je evidovaná na UPSVaR aspoň 4 mesiace.
Sú dva druhy projektov JPD a SOP - od toho závisí aj výška príspevku. Podstatné však je, že osoba musí byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 4 mesiace, má vypracovaný podnikateľský zámer /alebo si ho vypracuje na kurze z úradu práce/ a podá si písomnú žiadosť o príspevok na príslušnom ÚPSVaR.

Príspevok sa neposkytuje na dopravu, predaj potravín...

Po podpise dohody o poskyt. príspevku musíš podnikať min. 2 roky.

Viac informácií ohľadne projektov nájdeš na: www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk) - Služby zamestnanosti - Aktívna politika trhu práce - Národné projekty - NP I

Pripájam aj info o projekte = § 49:---
biaaa
05.09.07,11:17
Krcma je cista ryza !!! A najma ked je na dobrom mieste a ked to podnikatel ako sa povie "umí" !!!
Filip Glasa
05.09.07,11:38
čo výpalníci? stále v krčmách a reštavráciách fungujú?
xBORISx
05.09.07,12:49
pokial ja viem, a myslim ze mam ake take vedomosti tak hej
bbke
06.09.07,05:06
Prajem krasne dobre rano.No neviem ako je to momentalne s vypalnikmi ale pevne verim ze taketo casi pominuli,ale uz aj keby nie tak si nemyslim ze sa budu zaoberat nejakou pomensou krcmou.A dufam ze az sa mi to moje podnikanie podari zrealizovat tak ma nik taky nenavstivy.Mal niekto z vas podobny problem?ako ste to riesili?zeby pomohla "VB"???
Excise Duty
06.09.07,05:18
Krcma je cista ryza !!! A najma ked je na dobrom mieste a ked to podnikatel ako sa povie "umí" !!!

Bez slov...
http://www.bratislavskenoviny.sk/50855/sluzby/ked-je-pohar-vody-drahsi-ako-mineralka
Filip Glasa
06.09.07,05:48
je možné oficiálne zaplatiť SBS na všelijké prípady - opilcov, krádeže, bitku. A niektoré SBS sú možno niekdajší výpalníci. Ak im platíš oficiálne, tak už by asi neotravovali. Nemám presné informácie, ale najčastejšie sa to asi robí cez nejaké tlačitko z ktorého sa privolá hliadka SBS.
biaaa
06.09.07,11:07
ja som pocul ze ak mas sbs tak normalny vypalnici by ti mali dat pokoj (ktovie preco) a sbs si das aspon do nakladof
Muška
06.09.07,11:28
ja som pocul ze ak mas sbs tak normalny vypalnici by ti mali dat pokoj (ktovie preco) a sbs si das aspon do nakladof

sbs je väčšinou slušnejšie slovo pre "výpalník"

Niektorí klienti legálne platia "výpalníkov" pod názvom "stráženie objektu".
Filip Glasa
07.09.07,13:56
Niektoré SBS sú firmy bývalých mafiánov. Možno neskôr zistili, že je to výhodnejšie a ľudia nosia peniaze dobrovoľne a legálne. Ja ak by som mal krčmu či reštiku, tak by som tiež niečo podobné potreboval. Snáď si tam nebudem opilcov vyhadzovať sám. Navyše v niektorých obchodných prevádzkach (zlatníctva) vyžaduje poisťovňa napojenie na nejaký pult centrálnej ochrany. Možno už ani nemusia vydierať a majú bežných klientov dosť.
Lekon
10.09.07,06:46
mimotemy
Na zriadenie prevádzky "krčmy" je možné získať aj príspevok...
Príspevok na začatie podnikania z úradu práce môže získať osoba, ktorá:
- je evidovaná na UPSVaR aspoň 4 mesiace.
Sú dva druhy projektov JPD a SOP - od toho závisí aj výška príspevku. Podstatné však je, že osoba musí byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 4 mesiace, má vypracovaný podnikateľský zámer /alebo si ho vypracuje na kurze z úradu práce/ a podá si písomnú žiadosť o príspevok na príslušnom ÚPSVaR.

Príspevok sa neposkytuje na dopravu, predaj potravín...

Po podpise dohody o poskyt. príspevku musíš podnikať min. 2 roky.

Viac informácií ohľadne projektov nájdeš na: www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk) - Služby zamestnanosti - Aktívna politika trhu práce - Národné projekty - NP I

Pripájam aj info o projekte = § 49:---

Síce mimo témy, ale pre mňa k téme. ;)
Chcela by som sa poradiť, jedna známa je na materskej a od 14.10. sa chce zaevidovať na ÚP na 4 mesiace, lebo by si potom chcela otvoriť živnosť a získať nejaký príspevok (je zubný laborant - protézy, strojčeky atď.). Viete mi napísať, aké sú podmienky a akú výšku príspevku by mohla dostať? A či tieto príspevky davajú každému evidovanému nad 4 mesiace, ktorý si chce otvoriť živnosť. Ďakujem veľmi pekne za rady.
mirpo
10.10.07,09:50
Síce mimo témy, ale pre mňa k téme. ;)
Chcela by som sa poradiť, jedna známa je na materskej a od 14.10. sa chce zaevidovať na ÚP na 4 mesiace, lebo by si potom chcela otvoriť živnosť a získať nejaký príspevok (je zubný laborant - protézy, strojčeky atď.). Viete mi napísať, aké sú podmienky a akú výšku príspevku by mohla dostať? A či tieto príspevky davajú každému evidovanému nad 4 mesiace, ktorý si chce otvoriť živnosť. Ďakujem veľmi pekne za rady.
Príspevok dostane každý uchádzač o zamestnanie, ktorý splní podmienky dohody:
-4 mesiace v evidencii
- podnikateľský zámer
- nemá pohľadávky voči zdravotným poisťovniam, soc. pois., daňovému úradu ani voči úradu práce, nezamestnával nelegálne zamestnancov

Z dôvodu novej minimálnej mzdy sa budú výšky príspevkov na projekty meniť, ale doteraz boli príspevky vo výške:
a) znevýhodnený uchádzač podľa § 8 zák. 5/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov, ktorý je v evid. nad 4 mes. - 66 588,- Sk v Bratislavskom kraji
-absolvent do 25 r. do 2 r. od ukončenia štúdia
- slobodný rodič, alebo rodič s 3 a viac deťmi
- osoba so ZP
- dlhodobo evidovaný uchádzač o zamestnanie (UoZ)
- UoZ, ktorý vykonával aktivačné práce, alebo absolventskú prax
- atď.
b) UoZ nad 4 mesiace v evidencii bez znevýhodnenia - 46 859,-

Príspevok poskytuje úrad, v koho územnej oblasti sa činnosť bude vykonávať.
POZOR! Treba sa informovať na príslušnom úrade práce, či na danú profesiu môže dostať príspevok.

Viac informácií nájdete na:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/93ede8b7c4d1bdfbc125714200279419/$FILE/ATTS8BDV/NPI%20_aktualizacia_01_01_2007.rtf
mirpo
10.10.07,18:58
Príspevky sa poskytujú najmä pre začínajúcich živnostníkov, ktorí poskytujú služby. Príspevok sa poskytuje aj pre zubných laborantov.
V podnikateľskom zámere by mala mať uvedené, v akej profesnej oblasti bude podnikať, aké sú jej výhody a nevýhody, plány na ďalšie roky...
V prílohách je dôležité uviesť, čo bude hradiť z príspevku a čo bude nakupovať z vlastných zdrojov. ;)
meihime
18.12.07,17:23
Neviem ci to je este aktualne, ale ja som si tiez otvorila krcmu a tiez mi nemal kto poradit tak sa ucim na vlastnych chybach. Ale je to poriadne tazke, ked nemas dostatocny kapital. Pivne zariadenie ti poskytnu pivne spolocnosti takisto pohare podpivniky, ale to je vsetko. Pritom sa musis upisat na 5rokov a nesmies predavat ine pivo ako ich. Nie je celkom pravda, ze staci maly prijem. Zatial tolko
Exrevucan
18.12.07,17:30
Prajem ti tento boj vydržať a nech sa ti pred týmito krasnými sviatkami rozbehne aj tvoje podnikanie. Držím ti palce.;)
Halli
18.12.07,17:35
Neviem ci to je este aktualne, ale ja som si tiez otvorila krcmu a tiez mi nemal kto poradit tak sa ucim na vlastnych chybach. Ale je to poriadne tazke, ked nemas dostatocny kapital. Pivne zariadenie ti poskytnu pivne spolocnosti takisto pohare podpivniky, ale to je vsetko. Pritom sa musis upisat na 5rokov a nesmies predavat ine pivo ako ich. Nie je celkom pravda, ze staci maly prijem. Zatial tolko

Aj ja ti prajem všetko dobré v podnikaní a vedz, že takých čo to máme tažké je nás veľmi veľa, ale čo nás nezabije - to nás posilní /chi, to ma vždy nabudí/:D
tetrisss
18.12.07,18:27
Zijem v malom meste a krciem je tu milion a vsetky ziju, vsetky si nasli svojich navstevnikov a ked nikde nie su ludia, tak tam ano, mam jednu vo vedlajsich dverach. Nikto nemoze povedat, ze zacat podnikat je lahko, ale kto nezacne, neuvidi. Treba mat vela odvahy, dost penazi a trocha stastia a trpezlivosti, no a este som zabudla, aj vedomosti samozrejme. Ja povazujem krcmu za fajn, keby som zacinala znova, tak krcma /samozrejme to je trochu pejorativny nazov/ je moj top.