Lanska
04.09.07,17:50
Na cestách sa podľa vyhlášky nemôže používať auto, "na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, alebo ktoré je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou". V preklade to znamená, že auto po tuningových úpravách súčasťami, neschválenými u nás alebo v inej krajine Európskej únie, nemôže jazdiť v premávke alebo môže dovtedy, kým mu na to nepríde cestná kontrola.

Vlastním tuningové BMW. Má platnú STK a som si istý, že je v lepšom stave ako 99% motorových vozidiel pohybujúcich sa na našich cestách. Prečo? Pretože majiteľ sa oňho stará s láskou, tak ako každý tuner, veď je to naše hobby.... V poslednej dobe ma čoraz častejšie. počas dovoleniek na Slovensku, zastavujú policajti a stále im niečo nesedí. 17tky kolesá mám zapísané v technickom preukaze, spojlere, podbehy a nárazníky sú namontované a vyrobené známymi firmami, ktoré na ich výrobu vlastnia certifikáty, takze žiadne podomácky vyrobené srandičky naňom nemám. Zavarené kľučky, ale len vzadu a xenónové svetlomety, ktoré svietia lepšie ako, ktorékoľvek iné svetlá.

Na vojne som slúžil u vojsk ministerstva vnútra. Výkon služby bol doprovod policajta, ktorý rozdával pokuty motoristom za rôzne priestupky. Za 8 hodinovú službu sme museli dať pokuty za minimálne 2500Sk. Inak by šéf nebol spokojný. Bol rok 2001. Maximálna peňažná pokuta, ktorú mohol policajt dať na mieste bola 500Sk. Ak sme vybrali málo peňazí, keďže vodiči boli slušný a neprekračovali rýchlosť, alebo zastavovali na stopke, tak sme museli zájsť do podrobností, napr. kontrola lekárničky, či dezénu pneumatík. Skratka buzerácia slušných občanov a okrádanie ich o ich ťažko zarobené úspory. Inak si to neviem vysvetliť, pretože momentálne na nejaký čas žijem v Írsku a tu sú policajti čistý opak tých našich. Pokiaľ vodič dodržuje všetky predpisy cestnej premávky, má vykonanú technickú kontrolu na vozidle a zaplatenú poistku, tak ho nemajú dôvod zastaviť a nikdy ani nezastavia.

Mohol by mi prosím niekto poradiť ako sa brániť? Napríklad by mi stačilo pár inteligentných viet, po ktorých by ma policajt rýchlo pustil a nemusel by som sa sním hádať.
dad111
07.09.07,12:17
So ziadnym policajtomm nie je potrebne hadat sa o comkolvek. Nezastavam sa ich aj mna niekedy stvu. Stve ma to, ak mna za nieco chcu potrestat a vidim, ze iny ide okolo a jeho si ani nevsimnu. Neviem ako je to v Irsku, ja som nadobudol na mojich cestach taky nazor, ze toto sa nedeje v niektorych krajinach. Ale aby som sa drzal temy radu mam a jednoduchu. Nikdy som nezazil, aj ked som o tom pocul, ze by ma policajti nasilim prinutili zaplatit pokutu. Rada je teda nasledovna. Nauc sa perfektne vsetko, co hovori zakon. Ak si si isty, ze mas pravdu a nedopustil si sa ziadneho priestupku, s kludom odmietni zaplatit pokutu a domahaj sa postupenia prejednania priestupku. Je to sice narocne na cas. Aj ten policajt na ceste je len clovek a moze sa mylit. Nechcem sa chvalit, uz som to skusil urobit. Mal som mozno stastie, mozno si policajt nebol isty svojou pravdou a pustil ma. Ale POZOR! musisi si byt isty svojou pravdou. Ved keby to tak nebolo, nejedna sa o buzeraciu. Pravda je to, ze si z vodicov robia dojne kravy. Ferovo ale musime priznat, ze my tie predpisy porusujeme. Sor by sme mali bojovat za to, aby sme neboli obmedzovani zbytocnymi nepotrebnostami (obmedzenie rychlosti, zbytocne zvelicovanie a hlavne prenasanie obmedzeni na inych len preto, ze kompetentni nerobia vsetko pre tych, ktori ich zivia). Predpisy a zakony musia existovat, to by sme to daleko nedotiahli. Poznajme teda co sa od nas ziada a dozadujme sa aj svojich prav. Nikto si potom na nas netrufne.
Lanska
08.09.07,10:18
Ďakujem za dobrú radu. Vôbec som napríklad nevedel, že existuje niečo také ako pojednávanie priestupku. Môžeš mi prosím ťa podrobnejšie napísať aký je postup pri takom pojednávaní priestupku a v ktorých zákonoch si môžem podrobnejšie vyhľadať načo má či nemá policajt právo pri udeľovaní pokuty? Zaujíma ma konkrétne odobranie technického preukazu. Napríklad kamarátovi zobral technický preukaz len zato, že mal modré žiarovky v parkovacích svetlách. Za nič viac, nič viac nespravil... To myslím úplne smrteľne vážne a k tomu mu dal ešte pokutu a zaželal mu šťastné a veselé keďže bolo deň pred Vianocami.
Iný známy mi poradil, že niektoré firmy ako Hamann či AC Shneicer (neviem či som to správne napísal) upravia príklad 300 BMW a potom ich už nepredávajú ako BMW ale ako Hamann, no do technického preukazu sa to nepíše, zostáva pomenovanie BMW avšak auto má bežné úpravy ako zavarené kľučky, hliníkové krídla, väčšie kolesá, je znížené atď.. Tieto autá sa predávajú pekne draho. Tuning ako umenie. Všetky úpravy sú samozrejme podložené certifikátom, ktorý vlastní spomínaná firma. Všetky doplnky podliehajú bezpečnostnému testovaniu inak by na ne nemohol byť vydaný certifikát. Napríklad odpor vzduchu na krídle musí presne sedieť, pri vysokých rýchlostiach, by mohlo dôjsť k nehode ak by to bolo podomácky vyrobený kus plechu namontovaný od oka. V technickom preukaze sa však neuvádzajú takéto doplnky! Tak akým právom sa policajt považuje za technického odborníka, keď moje auto bolo privezené z Nemecka už s danými úpravami v roku 2003, je riadne prepísané a má platnú STK?
ali_m
09.09.07,11:23
Oplatí sa ozaj neakceptovať pokutu. V tomto prípade má policajt pomerne dosť papierovačiek - a tiež ako bolo už spomenuté sú to len ľudia, tak sa stáva (mne doposiľ vždy-teda 2x som to takto), že to radšej nechajú tak a ani si ťa nepredvolajú. V opačnom prípade je vhodné buď si byť istý svojou nevinou, alebo čo je efektívnejšie, mať známeho policajta čo to pomôže "zniesť zo sveta". Pozor však na to, že v tomto prípade (pri predvolaní) sú pokuty vyššie ako by bola pokuta na mieste.
andreaS
09.09.07,13:19
Co sa tyka konkretne tuningu tak si myslim ze existuje obrovske kvantum internetovych stranok, kde sa o tom hovori. Nechcem robit reklamu, ale napr. www.tuningklub.sk (http://www.tuningklub.sk) - sice stary dobry tuningklub to uz nie je, ale je tam stale vela informacii tohto typu.

Tiez som fanusik tuningu, ale uz nie tak ako kedysi. Prave kvoli tej buzeracii nas to prestalo bavit, i ked sme si auto nekazili. Mam rada taky ten decentny tuning, ako napr. pekny lak, pekne elektrony, interier precaluneny, ladny zvuk (nie rev) a to mi staci :)

A co sa tyka odobratia technicaku za modre ziarovky... to je taky problem nahodit tam normalne ziarovky a prist si po technicky preukaz? Nemaju dovod ho nevratit...
dad111
11.09.07,10:35
Za co moze zobrat policajt vodicak a osvedcenie o evidencii (TP) je napisane v Zakone 315/1993 Zz § 65, 66, 67 a zakone 171/1993 Zz § 33. Vkladat by zabralo vela miesta, pokusil som sa ich nakopiroval do prilozeneho suboru. O priestupkoch a pokutach sa docitas na http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=288
Prejednavanie priestupku pred spravnym organom napriklad DI PZ nasleduje potom, ako prehlasis, ze nie si si vedomy priestupku a nie si ochotny zaplatit blokovu pokutu na mieste. Nasledne Ta predvolaju na DI PZ podla miesta Tvojho bydliska a tam pokracuje boj ako pise ALI_M. K tomu zadrzaniu TP za farebne ziarovky: je to logicke, ale ak pominie dovod na zadrzanie policajt je povinny TP ihned vratit. Teda ziarovky vymenit na ceste a hotovo. Je ale pravda, ze policajt nie je povinny cakat, dokedy sa to soferovi podari. Tak moze teda hocikto prist o papiere za vypalenu ziarovku. Este mi neda nevratit sa k prirovnaniu nasich a zahranicnych policajtov v suvislosti s buzeraciou. Ano policajti casto buzeruju a bezdovodne, ale nie len nasi. Tu sa ich musim zastat. Nie je to tak davno, co na rakuskych hraniciach ich colnici a policajti, aj ked nie len dopravni, striehli a vracali nasich ludi za nepovolene potraviny prevazane v autach, na nasich ludi, ktorych vracali z hranic len preto, ze mali v aute monterky, britski policajti zase nepustali na ich uzemie nasich spoluobcanov. Isto mnohi nasi ludia mozu hovorit o arogantnom pristupe a buzeracii zo strany americkych imigracnych uradnikov. Vsetky tieto pripady maju spolocny nadych buzeracie aj ked nakoniec pravdu a oporu v zakone ma ten policajt. Nasi su v tom ale ozaj dost dotieravi a zial malo profesionalni.
Lanska
17.09.07,18:00
"Policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii vozidla (osvedčenie o technickom preukaze), ak je podozrenie, že v ňom boli neoprávnené vykonané zmeny."
Škoda, že zákon presnejšie nedefinuje čo sú to neoprávnené zmeny vo vozidle. Ja si skôr myslím, že tento zákon je skôr schválený proti zlodejom, obchodu s kradnútými dielmi atď., alebo proti fakt extrémnenu tuningu začo považujem napr. podomácky vyrobené krídlo z nerezu s ostrými hranmi čo by niekoho mohlo pri miernej zrážke naozaj zraniť alebo zabiť.
"Ak pominú dôvody zadržania osvedčenia o evidencii vozidla (osvedčenia o technickom preukaze), policajt ho bezodkladne vráti."
Myslím, že ak mám zavarené klučky vzadu na dverách, tak tie dôvody nepominú. Čo mám robiť?
dad111
19.09.07,14:03
To zadrzanie osvedcenia pri podozreni na neopravnene vykonane zmeny je myslene na zmeny v osvedceni o evidencii, teda v talcive TP, nie na vozidle. Ak pominu dovody na zadrzanie Osvedcenia, policajt ho bezodkladne vrati znamena, ze na ceste pred policajtom dokazes odtranit zavadu, pre ktoru sa policajt rozhodol OEV zadrzat. Teda ak Ti nesvieti tlmene svetlo, pre vypalenu ziarovku a Ty ju nevies vymenit, policajt Ti moze zadrzat OEV. Ak ale ziarovku vymenis pred policajtom musi Ti OEV vratit, pokutu vsak od Teba chciet moze. Ak si zavaril klucky, to na ceste neopravis. Podotykam, ze policajt nie je povinny cakat az sa i to podari opravit. Za tu ziarovku Ti teda zoberie OEV, bez cakania odide a Ty si musis ist pre papiere k nim.
nokia_user
14.11.11,09:38
pepsikova
14.11.11,11:43
Dá sa brániť všeliako...

http://video.tuningforum.sk/policia-cr-vs-pravnik/ (http://www.video.tuningforum.sk/policia-cr-vs-pravnik/)..

...no však od zadania témy (4.9.2007
to sú 4 roky, tak sa aj majitelia-tuneri naučili čosi viac...ale rozumu nikdy nie je dosť, to je fakt...
lujza.j
14.11.11,16:38
asi vytvoril video tak potrebuje nejaké "videnia":)