Hana
18.02.05,09:21
Dobrý deň,

chcem sa spýtať na uvádzanie dátumu danovej povinnoti pri opakovaných dodaniach služby konkrétne nájmu nehnut. Správne postupujem ak vystavím faktúru v januári za nájom nebytových priestorov v období od 1,2,2005 - 28,2,2005 s takýmito dátumami?
dátum vystavenia: 03,01,2005
dátum dodania: 15.02.2005

samozrejme ze ak sa uhrada faktúry uskutocní v januári tak odvediem aj DPH z platby, ale ak sa uskutoční vo februári odvediem DPH vo februári.

dakujem
Hana
22.02.05,12:55
to mi nikto nevie poradit?
Lucy
22.02.05,15:54
Hanka, skús si pozrieť §19, ods.3 zákona o DPH, ktorý sa menil po 01.01.2005. Do 31.12.2004 sa pri opakovaných plneniach bral dátum dodania ako dátum, kedy sa má podľa zmluvy zaplatiť. Od 01.01.2005 je to najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Podľa mňa, to je najlepšie dohodnúť v zmluve a potom kontrola nemôže namietať nič, samozrejme za podmienky dodržania ustanovení Zákona o DPH. Asi tak. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
FUFA
23.02.05,07:19
Celkom som nepochopila ako si došla na dátum vzniku daňovej povinnosti 15.2.2005.????

V podstate v zmysle zakona nie je určené kedy najskôr, iba kedy najneskôr vzniká daňová povinnosť, to znamená že keď vystavuješ faktúru 3.1.2005, tak dátum vzniku daňovej povinnosti môže býť hocikedy medzi dátumami od 3.1.2005 až do 28.2.2005. Ja by som dala dátum vzniku daňovej povinnosti rovnajúci sa dátumu vystavenia faktúry a vyhla by som sa tým sledovaniu či zákazník zaplatil v januáry alebo vo februáry.
lsulekova
23.02.05,10:17
Ja mám práve opačný problém. Faktúra za paušál - sa vystavuje k 03.02.2005 za január. Nie je v tom problém, keď ako dátum dodania služby je uvedený 31.01.2005?
Lucy
23.02.05,10:23
Paušál? A o čom sa konkrétne jedná? Nerozumiem.
Janna
23.02.05,12:46
Ja mám práve opačný problém. Faktúra za paušál - sa vystavuje k 03.02.2005 za január. Nie je v tom problém, keď ako dátum dodania služby je uvedený 31.01.2005?
Ja si myslím, že je to v poriadku. Faktúru vystavíš 3.2. za mesiac 01/2005 pri opakovaných plneniach je dátum dodania služby alebo tovaru najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - tj 31.1.
Takto isto fakturujú mesačne za telefony, internet ..

j.
adamt
23.02.05,13:40
FUFA nezavádzaj je to tak ako píše Janna menil sa zákon o DPH už nie dátum dodania
kedy má byť zaplatené ale posledný deň obdobia na ktoré sa platba vzťahuje.
Lucy
23.02.05,13:58
Od 01.01.2005 §19 odst3 zákona o DPH.
FUFA
25.02.05,08:47
pre adamt.
Prepac ale asi si si neprecital co sa vlastne Hana pytala, lebo ona vystavuje 3.1. fakturu na februar 2005 anie 3.2. za januar 2005. Dost podstatny rozdiel.
Ak vystavuje fakturu 3.1. a obdobie na ktore ju vystavuje je fabruar 2005 tak danova povinnost musi vzniknut najneskor 28.2.2005 ale moze vzniknut aj skor a to medzi datum vystavenia a 28.2.2005
S21
04.03.05,08:26
prosím poradiť, akosi som sa zchaosila

ZoD, opakované práce každý mesiac, opravy
splatnosť 45 dní, fa sa vystavuje na základe potvrdeného súpisu vykonaných prác za určitý mesiac

za 02/05 - súpis potvrdený 3.3.05, keď vystavím 3.3.05, splatnosť bude 17.4.05
aký bude dátum dodania?

ZoD, pravidelná mesačný servis
splatnosť 45 dni, ak paušál - tak netraba súpis, ak iná oprava, tak potvrdený súpis

02/05 - robím to takto, ak paušál: vystavená 28.2.05, splatnosť 14.3.05, dodanie 28.2.05

je to tak správne? poradte prosím
Katarína STR
04.03.05,08:30
prosím poradiť, akosi som sa zchaosila

ZoD, opakované práce každý mesiac, opravy
splatnosť 45 dní, fa sa vystavuje na základe potvrdeného súpisu vykonaných prác za určitý mesiac

za 02/05 - súpis potvrdený 3.3.05, keď vystavím 3.3.05, splatnosť bude 17.4.05
aký bude dátum dodania?

ZoD, pravidelná mesačný servis
splatnosť 45 dni, ak paušál - tak netraba súpis, ak iná oprava, tak potvrdený súpis

02/05 - robím to takto, ak paušál: vystavená 28.2.05, splatnosť 14.3.05, dodanie 28.2.05

je to tak správne? poradte prosím

za 02/05 - dátum vystavenia 3.3.2005, dátum splatnosti 17.4.2005, dátum dodania 28.2.2005

za 02/05 - dátum vystavenia 28.2.2005, dátum splatnosti 14.3.2005, dátum dodania 28.2.2005.

je to tak správne
S21
04.03.05,08:40
totiž môj daňák mi v prvom prípade hovoril, že mám dať dátum dodania 3.3.05, vtedy keď je súpis potvrdený

do 31.12.04 som dávala dodanie deň splatnosti
ešte predtým dátum potvrdenia súpisu, a teraz že vraj zase má tak dávať
Katarína STR
04.03.05,08:48
Zákona o DPH § 19 odst. 3

Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodavaný tovar alebo službu vzťahuje.

To znamená, že ty vystavuješ opakovane a vystavuješ za február, musí byť dátum dodania FEBRUÁR.
S21
04.03.05,08:54
ďakujem, no musím si to sním ujasniť, lebo tým pádom mám zle fa aj za december, vystavené v januári, aj za január.
Katarína STR
04.03.05,09:56
príspevok č. 15 platí od 1.1.2005


za december 2004 - príklad z komentára z zákonu o DPH :

Platiteľovi dane A vzniká daňová povinnosť z nájmu za december 2004 najneskôr 15.januára 2005 /nájom sa začal poskytovať v čase právnej úpravy platnej do konca roka 2004, t.j. aj deň dodania sa posúdi podľa právnej úpravy platnej do konca roka 2004/ a zároveň z nájmu za mesiac január 2005 mu vznikne daňová povinnosť najneskôr 31.1.2005 / ak platiteľ dane vyhotovil faktúru za nájomné december 2004 ešte v decembri 2004 s uvedením dňa dodania - vzniku daňovej povinnosti 31.december , plnenie uviedol do daňového priznania za mesiac december 2004/
vladan
04.03.05,11:25
ZoD, opakované práce každý mesiac, opravy
splatnosť 45 dní, fa sa vystavuje na základe potvrdeného súpisu vykonaných prác za určitý mesiac
za 02/05 - súpis potvrdený 3.3.05, keď vystavím 3.3.05, splatnosť bude 17.4.05
aký bude dátum dodania?
dátum dodania bude 28.2.2005, lebo práce boli vykonané a odsúhlasené za február 2005 ... ide o čiastkovo dodávané služby počas trvania zmluvy, čiže ten paragraf, čo píše Katka STR


ZoD, pravidelná mesačný servis
splatnosť 45 dni, ak paušál - tak netraba súpis, ak iná oprava, tak potvrdený súpis
02/05 - robím to takto, ak paušál: vystavená 28.2.05, splatnosť 14.3.05, dodanie 28.2.05
dátum dodania bude 28.2.2005, lebo práce boli vykonané za február 2005 ... ide o čiastkovo, resp. opakone dodávané služby počas trvania zmluvy, čiže opäť ten istý paragraf, čo píše Katka STR
S21
04.03.05,11:29
ďakujem a som v r..., no ale bude veselo
Hana
07.03.05,06:42
Ano moze vzniknut aj skor, ale v obdobi za ktoré sa služba poskytuje a to je február a nie január. Takze najskorsí datum dodania moze byt 1,2,2005 aj ked som faktúru vystavila 3,1,2005. a z toho my vyplýva povinnost sledovat uhrady. bohuzial :-)
pre FUFA: ten dátum 15,2,2005 som uviedla ako jednu z moznosti. Vysvetlenie je aj v 1000 rieseni 2/2005
Susan
07.03.05,07:17
V § 19 odst. 3 sa pise: za den dodania sluzby sa povazuje den vyhotovenia faktury. Ak faktura nie je vyhoveena do konca tretieho kalendarneho mesiaca nasledujuceho po obdobi, na ktore sa opakovana sluzba vztahuje, danova povinnost vznika poslednym dnom tretieho kalendarneho mesiaca nasledujuceho po tomto obdobi.
vladan
07.03.05,08:22
V § 19 odst. 3 sa pise: za den dodania sluzby sa povazuje den vyhotovenia faktury. Ak faktura nie je vyhoveena do konca tretieho kalendarneho mesiaca nasledujuceho po obdobi, na ktore sa opakovana sluzba vztahuje, danova povinnost vznika poslednym dnom tretieho kalendarneho mesiaca nasledujuceho po tomto obdobi.
Susan, neviem k akej otázke je tvoja odpoveď, len chcem podotknúť, že toto platí pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu (osobitný predpis = 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách).