r.a.d.o.
04.09.07,18:18
Chceli by sme sa osamostatniť a založiť si bytové spoločenstvo. Podľa zákona 182/1993... je na to potrebný súhlas 2/3 vlastníkov bytov (24 bytov). Problém je v tom, že na schôdzu pravdepodobne nedostaneme všetkých vlastníkov bytov (nie každý má v tom byte trvalý pobyt, prenajíma ho...) a tým pravdepodobne nedosiahneme 2/3 súhlas.
Rozhodol som sa preto obehať jednotlivo každého vlastníka s tlačivom, na ktorom svojim podpisom súhlasí so založením SVB a 2/3 vačšinu som získal. Je to vôbec použiteľná forma na ďalšie kroky v založení SVB alebo musím vyhlásiť oficiálne písomné hlasovanie oznamom 10 dní dopredu a chodiť podpisovať znovu v prítomnosti ďalšách dvoch vlastníkov bytov? Ak by takéto podpisy stačili ako právoplatný súhlas je potrebne ešte prikladať dáku zápisnicu z dalšej schôdze k výpovedi pre bytové družstvo.
Má niekto podobné skúsenosti. Radi by somto všetko stiholi do konca tohto mesiaca, keďže výpovedná lehota plynie 3 mesiace od 1.dňa nasledujúceho mesiaca odo ďňa doručenia výpovede. Čiže by sme tomohli stihnúť od nového roku 2008 čo by aj účtovne asi bolo jednoduchšie pre obe strany.
empaty
05.09.07,05:37
Chceli by sme sa osamostatniť a založiť si bytové spoločenstvo. Podľa zákona 182/1993... je na to potrebný súhlas 2/3 vlastníkov bytov (24 bytov). Problém je v tom, že na schôdzu pravdepodobne nedostaneme všetkých vlastníkov bytov (nie každý má v tom byte trvalý pobyt, prenajíma ho...) a tým pravdepodobne nedosiahneme 2/3 súhlas.
Rozhodol som sa preto obehať jednotlivo každého vlastníka s tlačivom, na ktorom svojim podpisom súhlasí so založením SVB a 2/3 vačšinu som získal. Je to vôbec použiteľná forma na ďalšie kroky v založení SVB alebo musím vyhlásiť oficiálne písomné hlasovanie oznamom 10 dní dopredu a chodiť podpisovať znovu v prítomnosti ďalšách dvoch vlastníkov bytov? Ak by takéto podpisy stačili ako právoplatný súhlas je potrebne ešte prikladať dáku zápisnicu z dalšej schôdze k výpovedi pre bytové družstvo.
Má niekto podobné skúsenosti. Radi by somto všetko stiholi do konca tohto mesiaca, keďže výpovedná lehota plynie 3 mesiace od 1.dňa nasledujúceho mesiaca odo ďňa doručenia výpovede. Čiže by sme tomohli stihnúť od nového roku 2008 čo by aj účtovne asi bolo jednoduchšie pre obe strany.
Založiť môžete SVB len uznesením vlastníkov na riadne zvolanej schôdzi, a to uznesením schválenom 2/3 väčšinou hlasov všetkých vlastníkov na schôdzi, presne v zmysle § 14, ods.3 zákona o vlastníctve bytov a NP.!

Postup ktorý si zvolil - podpisovú akciu - zákon nepripúšťa a priamo ho vylučuje. Takto sa nedá platne založiť SVB. Ak si chcete založiť SVB ako zmenu formy správy, mali by ste byť v dome aspoň natoľko znalí, že budete vedieť čo Vás čaká a budete mať aspoň prečítaný zákon 182/93 Z.z. o vlastníctve bytov a možno aj niektoré iné zákony, aby to u Vás neskončilo možno horšie ako máte teraz. SVB ako forma správy je pozitívna vtedy, ak sú v dome ľudia, ktorí sa odborne dennodenne budú správe domu venovať a prevezmú zodpovednosť.

Takže zvolaj riadnu schôdzu, kde príde viac ako 2/3 ľudí a schváľte si uznesením vznik SVB ako formu správy domu. K tomu by ste mali mať pripravenú a pripomienkovanú Spoločenskú zmluvu a súhlas ľudí, ktorí budú v orgánoch Vášho spoločenstva. Toto je totiž dôležité, aby vlastníci vedeli do čoho idú a či chcú dať týmto splnomocnenie svojim spoluvlastníkom prevziať správu domu a v tejto oblasti ich právoplatne zastupovať.
Ak sa Vám to nepodarí, znamená to, že u Vás o založenie SVB nie je záujem, lebo toto je pomerne vážna vec, týkajúca sa majetku všetkých vlastníkov.
r.a.d.o.
05.09.07,06:48
Vdaka za odpoved, v podstate som sa nakoniec k nej dopracoval vecer aj sam ked som sa dostal §14 ods.6 a ods.3, ktory to ako pises aj ty jasne vylucuje. Na druhej strane ta podpisova akcia mala aj pozitivum lebo som sa s kazdym porozpraval osobne o aktualnych problemoch a moznostiach ako ist dalej a hlavne ziskal prehlad kto je za co. Takze mi nezostava nic ine len verit, ze dokazem namotivovat vsetkych ludi aby sa zucastnili na shodzi.
Suhlasim, ze SVB je naozaj vazna vec, ktora si vyzaduje vela pozornosti a poznatkov. No neustale kontrolovat netransparentnos a "uzernictvo" byt. druzstva si vyzaduje podla mna rovnaku pozornost ak nie vacsiu :-)
Jozef I
05.09.07,06:52
Ak je to problém len pár ludí a inak je snaha o založenie SVB a ostatní ludia sa chcú a budú zúčastňovať schôdzí, tak sa to dá vyriešiť splnomocneniami. Ak tam nebývajú a nemôžu prísť na schôdzu, tak treba od nich dostať splnomocnenie s úradne overeným podpisom a s týmto splnomocnením sa dá hlasovať na samotnej schôdzi. Splnomocnenie sa dá vydať iba na nejaký úkon alebo sa v ňom dá konkrétne napísať, že platí len na založenie SVB a pod.
Elena Navrátilová
06.09.07,02:39
Vdaka za odpoved, v podstate som sa nakoniec k nej dopracoval vecer aj sam ked som sa dostal §14 ods.6 a ods.3, ktory to ako pises aj ty jasne vylucuje. Na druhej strane ta podpisova akcia mala aj pozitivum lebo som sa s kazdym porozpraval osobne o aktualnych problemoch a moznostiach ako ist dalej a hlavne ziskal prehlad kto je za co. Takze mi nezostava nic ine len verit, ze dokazem namotivovat vsetkych ludi aby sa zucastnili na shodzi.
Suhlasim, ze SVB je naozaj vazna vec, ktora si vyzaduje vela pozornosti a poznatkov. No neustale kontrolovat netransparentnos a "uzernictvo" byt. druzstva si vyzaduje podla mna rovnaku pozornost ak nie vacsiu :-)
Výpoveď doterajšiemu správcovi môžeš dať už teraz. Uvidíš ako budeš úspešný v snahe založiť SVB. Ja osobne Ti držím veľmi palce. Viem čo všetko to obnáša. V konečnom dôsledku sa dá aj ako SVB uzavrieť na základe mandátnej zmluvy dodávateľským spôsobom zabezpečenie služieb potrebné k správnemu fungovaniu v SVB. Podľa mňa je najlepšou formou správy práve založenie SVB. Ak by aj nastali niektoré problémy, ktoré sa vlastne "vykryštalizujú" práve pri zabezpečovaní predmetných služieb, stále môžete uzavrieť aj so správcom mandátnu zmluvu. SVB funguje vtedy správne, ak je predseda ochotný pre ostatných členov vykonávať fukciu so všetkými kladmi a zápormi, ktoré k funkcii patria.
Julian
06.09.07,17:56
Chceli by sme sa osamostatniť a založiť si bytové spoločenstvo. Podľa zákona 182/1993... je na to potrebný súhlas 2/3 vlastníkov bytov (24 bytov). Problém je v tom, že na schôdzu pravdepodobne nedostaneme všetkých vlastníkov bytov (nie každý má v tom byte trvalý pobyt, prenajíma ho...) a tým pravdepodobne nedosiahneme 2/3 súhlas.
Rozhodol som sa preto obehať jednotlivo každého vlastníka s tlačivom, na ktorom svojim podpisom súhlasí so založením SVB a 2/3 vačšinu som získal. Je
Myslím si, že najprv budete musieť dať výpoveď terajšiemu správcovi tak ako píše Elena N. ale pravdepodobne každý z vás má vlastnú zmluvu o správe s OSBD a tam sú aj podmienky vypovedania. Tak sa mi zdá, že 2/3 vlastníkov bude musieť dať aj výpoveď každý zvlášť a nie spoločnú, lebo spoločnú zmluvu vlastne asi ani nemáte.
hasta
07.09.07,06:35
Myslím si, že najprv budete musieť dať výpoveď terajšiemu správcovi tak ako píše Elena N. ale pravdepodobne každý z vás má vlastnú zmluvu o správe s OSBD a tam sú aj podmienky vypovedania. Tak sa mi zdá, že 2/3 vlastníkov bude musieť dať aj výpoveď každý zvlášť a nie spoločnú, lebo spoločnú zmluvu vlastne asi ani nemáte.
Nesúhlasím s tebou. Aj ked by mal každý vlastník individuálnu zmluvu, musí sa rešpektovať terajší platný právny stav daný zákonom ako vyššou právnou normou a vlastníci môžu dať výpoveď na základe uznesenia v zápisnici zo schôdze, ktorú stačí mať podpísanú nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov. A výpoveď sa nemusí dať správcovi nutne predtým, stačí to na tej istej schôdzi, kde sa schvaľuje vznik SVB.
Julian
07.09.07,08:00
Nesúhlasím s tebou. Aj ked by mal každý vlastník individuálnu zmluvu, musí sa rešpektovať terajší platný právny stav daný zákonom ako vyššou právnou normou a vlastníci môžu dať výpoveď na základe uznesenia v zápisnici zo schôdze, ktorú stačí mať podpísanú nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov. A výpoveď sa nemusí dať správcovi nutne predtým, stačí to na tej istej schôdzi, kde sa schvaľuje vznik SVB.
U nás to nestačilo.
hrvat
07.09.07,18:18
U nás to nestačilo.
Komu?
r.a.d.o.
07.09.07,20:21
Vdaka za vyjadrenia,
vo stvrtok je schodza a uvidim ako sa to vyvinie. Je pravda, ze zalezi na tom ako predseda bude aktivny. Ja som to vzal len z toho dovodu, ze tam mam byt. Mame tam aj rodicovsky byt a po sietich rokoch byvania v MT kde mimochodom bolo SVB a fungujuce som si kupil v "rodicovskej" bytovke vlastny byt. Za tych 31 rokov co som tam stravil sa v tej bytovke neudialo absolutne nic. Snad sa mi podari prebudit byvajucich a uz len koli sebe a mojemu bytu musim byt zainteresovany, tlacit veci dopredu hoci aj sam ci chcem alebo nie. Nastastie sa tam najde este par ako som ja...
Dnes som akurat pozeral na Katastr. port. LV-cko nasej bytovky a zistil som, ze jeden byt je na s.r.o.-cku. Akurat sa predal ale nove LV este nie je na noveho majitela tak verim, ze sa dohodneme a povodny majitel da zatial splnomocnenie vo veci jednat uz "novemu" majitelovi.