jana@centrum.sk
04.09.07,19:20
Dobrý deň,
potrebovala by som radu:

sused uprosil môjho brata,aby ho autom odviezol do Prešova, nakolko mal sused vypité. Pri návrate domov sa stala dopravná nehoda, pri ktorej bolo poškodené auto druhého účastníka nehody, auto suseda bolo poškodené, tak že oprava nie je možná. Zároveň bola poškodená brána súkrom.pozemku. Pri náhlasení nehody v poistovni, mi bolo oznámené, že dotyčný susud nemá zaplatenú zákon.poistku a majiteľom vozidla je jeho otec. Ako postupovať voči susedovi, ktorý si bol vedomý,že vodičský preukaz má môj brat iba 3 mesiace, čiže je začiatočník? Má znášať všetky následky iba môj brat, má nejakú spoluvinu aj sused?
katarina.j
04.09.07,20:45
Ahoj Janka, tvoj brat nemusí platiť žiadnu materiálnu škodu, za poistenie auta je zodpovedný jeho majiteľ, nie vodič!!!
Braňo
05.09.07,04:57
Katka, za poistenie je zodpovedený majiteľ vozidla, ale nie za materiálnu škodu, ktorú spôsobil iný vodič.
katarina.j
05.09.07,06:37
Branko, nemáš pravdu, zákon o PZP je trošku inej špecifikácie ako iné zákony o občianskej zodpovednosti- proste v tomto prípade budú škodu vymahať od MAJITEĹA VOZIDLA, fakt to tak je...
katarina.j
05.09.07,06:40
Jediný prípad, kedy neplatí to čo som napísala vyššie, je v prípade krádeže vozidla- vtedy je za škody zodpovedný samotný zlodej, ale vo všetkých ostatných prípadoch sa vždy na zodpovednosť berie majiteľ vozidla...
Braňo
05.09.07,09:59
nesúhlasím. zodpovednosť za škodu voči tretím osobám (ktorú spôsobíš druhému) a zodpovednosť za škodu (napr. z havárie- ktorú spôsobíš sebe) sú dve rozdielne veci.
dad111
05.09.07,13:45
Za skodu sposobenu prevadzkou motoroveho vozidla zodpoveda prevadzkovatel, to je osoba zapisana v TP vozidla. Jeho povinnostou je aj uzavriet PZP, z ktoreho su hradene skody sposobene inym osobam. Jeho povinnostou je aj nedopustit aby bolo vedenie vozidla zverene osobe, ktora nesplna poziadavky, to ale Tvoj brat splna, aj ked je zaciatocnik. Vodic zase na druhej strane je povinny okrem ineho pri jazde mat u seba doklady poterbne k vedeniu vozidla a teda aj doklad o PZP. To len k tomu, co kto porusil. Pri udalosti vznikli viacere skody. Z PZP aj ked nebolo uzavrete bude hradena skoda inym ucastnikom, vratane brany. PZP nekryje okrem ineho ani skodu na zdravi vodica, ak vznikla, a tiez ani skodu, ktora vznikla osobam zijucim s poistnikom v spolocnej domacnosti, co by mohol byt syn majitela. Je tu ale este skoda na vozidle majitela. Ten si asi bude uplatnovat nahradu na vinnikovi nehody.