VladoG
18.02.05,09:37
Manželka poberá starobný dôchodok a pritom má živnosť - predaj obchodu a služieb. Ako uplatní odpočítateľné položky pre seba - resp. musí podať daňové priznanie za rok 2004 aj keď nedosiahla 40 000.

Ako je to s platením zdravotného poistenia v roku 2005 pre takúto osobu?
Vladimír Ozimý
18.02.05,11:00
No ak je poberatelkou starbneho dôchodku od zaciatku roka tak nema narok na odpocitatelnu polozku v pripade ak jej dochodok presahuje sumu 80832 SK Ak nie tak potom si môže uplatniť rozdiel medzi touto sumou a sumou dôchodku, ktorý dostala za celý rok. Danove prizanie živnostnici podavaju v kazdom pripade, bolo to v usmerneni DRSR. Co sa tyka zdravotneho poistenia, pokial doteraz nebola poistena na zdravotnom poisteni tak by to malo prebiehat asi tak, ze ked poda danove priznanie pride na zdravotnu poistovnu, kedze je dôchodkyna plati za nu stat, ale napriek tomu si urci vysku preddavku na rok 2005. Pokial je mensi ako 100 SK na mesiac, nemusi platit nic, pretoze preddavky do 100 SK sa nevyberaju. Potom v roku 2006 pri podani danoveho priznania zuctuje svoje prijmy a vysporiada platby do zdravotnej poistovne.
marcelaStanakova
23.02.08,08:46
Chcela by som poradiť či má dôchodca nárok na odpočitateľnú položku, poberal celý rok dôchodok, a pracoval na základe pravovnej zmluvy vypracujeme mu daňové priznanie typu A, alebo typu B ?
Mám potvrdenia o zdaniteľnej mzde a to položky úhrn príjmov 130902,- poistné 15726,- preddavky na daň 22875,- a suma dôchodku
A či si môže odpočítať aj 12.000 životné poisteni
Andyke
23.02.08,09:48
Nárok na nezd.časť vo výške 95.616 nemôže uplatniť, životné poistenie áno , ale iba v takej výške aké potvrdenie dostal od poistenie, pokiaľ má uzavreté životné poistenie (max. do výšky 12.000 Sk)

Mohol požiadať aj v práci o ročné zúčtovanie dane, pokiaľ tak neurobil, tak daňové priznanie typu A.
Zoltán Kovács
23.02.08,09:49
Chcela by som poradiť či má dôchodca nárok na odpočitateľnú položku, poberal celý rok dôchodok, a pracoval na základe pravovnej zmluvy vypracujeme mu daňové priznanie typu A, alebo typu B ?
Mám potvrdenia o zdaniteľnej mzde a to položky úhrn príjmov 130902,- poistné 15726,- preddavky na daň 22875,- a suma dôchodku
A či si môže odpočítať aj 12.000 životné poisteni

Ak bol k 1.1.2007 starobným dôchodcom, tak na nezdaniteľnú čiastku má nárok iba vo výške rozdielu medzi NČ a dôchodku. Stačí DP typu A, ak nemal iné príjmy ako podľa §5 (závislá činnosť).
Anja111
23.02.08,09:50
Chcela by som poradiť či má dôchodca nárok na odpočitateľnú položku, poberal celý rok dôchodok, a pracoval na základe pravovnej zmluvy vypracujeme mu daňové priznanie typu A, alebo typu B ?
Mám potvrdenia o zdaniteľnej mzde a to položky úhrn príjmov 130902,- poistné 15726,- preddavky na daň 22875,- a suma dôchodku
A či si môže odpočítať aj 12.000 životné poisteni
Starobný dôchodca, ktorý bol na dôchodku k 1.1.2007, nemá nárok na NČ, iba ak by bol jeho dôchodok nižší ako NČ. Vtedy by mal nárok na rozdiel... Vypracuješ DP typu A. Ak spĺňa životné poistenie zákonom stanovené podmienky, tak si ho môže uplatniť...
marcelaStanakova
24.02.08,14:44
Ďakujem za odpovede!
Ešte mám takú otázku . Dôchodcovi vyšla paltiť daň z príjmu podľa DP typu A 4 koruny.
Aj tie sa platia daňovému aj keď sú len štyri koruny?
Zoltán Kovács
24.02.08,14:54
Ďakujem za odpovede!
Ešte mám takú otázku . Dôchodcovi vyšla paltiť daň z príjmu podľa DP typu A 4 koruny.
Aj tie sa platia daňovému aj keď sú len štyri koruny?

Nie neplatí sa, jedine v prípade ak by chcel 2% z daní "darovať".