Mase22
04.09.07,22:35
Prosím poradte či môže zamestnávateľ prinútiť zamestnanca k čerpaniu náhradného voľna v snahe vyhnúť sa plateniu nadčasov. Zamestnanec má v pracovnej zmluve dohodnutý časový fond 40 hod. týždene a nemá ani uvedené že dohodnutá mzda zohladnuje aj prípadné nadčasy...
dakujem pekne.
Shane
05.09.07,04:59
Prácu nadčas vymedzuje Zákonník práce v § 97 ako prácu vykonávanú zamestnancom na príkaz zamestnávateľa, alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávanú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

Odmeňovanie práce nadčas Zákonník práce upravuje v § 121 formou poskytnutia mzdy a mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas alebo možnosťou dohody so zamestnávateľom o čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas. Zákonník práce uprednostňuje peňažnú formu, teda poskytnutie mzdového zvýhodnenia najmenej vo výške 25 % priemerného zárobku k dosiahnutej mzde.

Náhradné voľno za prácu nadčas je možné čerpať, len ak sa na takomto riešení zamestnávateľ a zamestnanec individuálne dohodne. V prípade čerpania náhradného voľna zamestnancovi mzdové zvýhodnenie nepatrí. Zamestnávateľ má poskytnúť náhradné voľno počas 3 mesiacov od vykonania práce nadčas, prípadne v inej dobe alebo v termíne, na ktorom sa so zamestnancom dohodne. Pokiaľ toto voľno zamestnancovi neumožní v dohodnutej dobe vyčerpať, zamestnancovi vyplatí mzdové zvýhodnenie vo výške, na ktorú mu vznikol nárok.

Postup zamestnávateľa je teda v rozpore s § 121 odst. 1 Zákonníka práce ktorý hovorí, že mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas zamestnancovi nepatrí iba v prípade, ak sa zamestnanec so zamestnancom dohodnú na čerpaní náhradného voľna.

Zamestnávateľ ťa nemôže donútiť k čerpaniu náhradného voľna. Porušil by tým povinnosť ustanovenú § 121 odst. 1 Zákonníka práce vyplatiť zamestnancovi mzdový príplatok za prácu nadčas, pokiaľ neexistuje dohoda o čerpaní náhradného voľna.
karcoolka1
05.09.07,05:02
Ja si myslím, že by to mal mať v pracovnom poriadku. Inak nemôže ho nútiť. Musia sa dohodnúť.
Mase22
23.02.11,12:43
Takže Vám ešte napíšem ako to nakoniec dopadlo v mojom prípade a ako sa dá zákonník práce obísť a tým sa vysmiať do tváre zamestnancovi zo strany zamestávateľa.
Keďže sme sa na čerpaní náhradného voľna nedohodli - nesúhlasil som s tým, dostal som podmienku. Buď na čerpanie náhradného voľna pristúpim dobrovoľne, alebo mi budú síce nadčasy preplácané, ale bude mi vzatá časť osobného ohodnotenia, teda budem na tom istom, alebo ešte horšie za moju "drzosť". Takáto je prax, takže Zákonník práce je len trápny zdrap, deravý ako rešeto.
Inak už tam nepracujem :)
Inak už tam nepracujem.