petacuckova
05.09.07,06:22
Prosím Vás, ak niekto pracuje vo sviatok, mám mu preplatiť mzdu + príplatok za sviatok a tiež náhradu vo výške priemerného zárobku ? Lebo program mi to robí tak .
Zoltán Kovács
05.09.07,04:36
Pozri si § 122 Zákonníka práce.
petacuckova
05.09.07,04:43
Len mne to program robil takto a ja som to doteraz vyplácala, zisťujem zle. Platilo aj náhradu aj mzdu plus príplatok. Čo teraZ???
karcoolka1
05.09.07,05:39
2. otázka:
Kto je zbehlí v ZP §122 odstavec 2?
Znamená, že môže sa z-ec so z-ľom dohodnúť na čerpaní náhradného voľná aj v priebehu celého kalendárneho roka?
Čo má na výplatnej páske v mesiaci, kedy pracuje vo sviatok?
Čo má v mesiaci, kedy si čerpal náhradné voľno?
karcoolka1
05.09.07,06:48
2. otázka:
Kto je zbehlí v ZP §122 odstavec 2?
Znamená, že môže sa z-ec so z-ľom dohodnúť na čerpaní náhradného voľná aj v priebehu celého kalendárneho roka?
Čo má na výplatnej páske v mesiaci, kedy pracuje vo sviatok?
Čo má v mesiaci, kedy si čerpal náhradné voľno?

Naozaj nikto to nečítal, kto tomu rozumie?
Čakám na vás, chcem to sformulovať na papier.:rolleyes:
Peterka
05.09.07,06:54
Myslím si že za práci vo sviatok treba vyplatiť mzdu + príplatok. Pokiaľ sa čerpá za prácu vo sviatok náhradné voľno tak nepatrí príplatok ale mzda áno.Za čerpanie náhradného voľna za prácu vo sviatok patrí náhrada mzdy. Podobný problém som nedoriešil v príspevku "Práca nadčas" .Zaujímajú ma aj príspveky iných.
karcoolka1
05.09.07,07:10
Ano, ani ja som to nikde nenašla.
Pomože nám niekto...?
ivemar
05.09.07,07:56
Za pracu vo sviatok patri mzda a priplatok. Pokial sviatok pripadol na den, ktory nie je pracovnym dnom zamestnanca( napr. pre zamestnancov s 5-dnovym pracovnym tyzdnom na So a Ne), tak je to pre neho aj praca nadcas a za nadcas patri zamestnancovi navyse mzda a priplatok za pracu nadcas. Za pracu nadcas moze zamestnanec cerpat nahradne volno. Za cas nahradneho volna mu uz mzda nepatri - mal ju uz dostat za ten nadcas , len bez priplatku.
ivemar
05.09.07,08:03
este dodatok - ak by vo sviatok robil viac ako je jeho denny praovny cas, tak samozrejme za hodiny navyse mu tiez patri mzda a priplatok za nadcas, ked si za tie hodiny nadcasu beria nahradne volno, plati to iste, co uz bolo napisane.
karcoolka1
05.09.07,08:39
Sorry, asi som nechápavá...
V 8/07 má nadčas (alebo sviatok) 8 hodín. Má náhradu mzdy bez príplatku, lebo viem,že bude mať náhradné voľno. Ako to vykážem? Takýto počet hodín sa nemá kumulovať do počtu nadčasových hodín!
V 9/07 nerobí jeden deň, lebo si čerpá náhradné voľno. Čo s tým?
Peterka
05.09.07,08:48
Za pracu vo sviatok patri mzda a priplatok. Pokial sviatok pripadol na den, ktory nie je pracovnym dnom zamestnanca( napr. pre zamestnancov s 5-dnovym pracovnym tyzdnom na So a Ne), tak je to pre neho aj praca nadcas a za nadcas patri zamestnancovi navyse mzda a priplatok za pracu nadcas. Za pracu nadcas moze zamestnanec cerpat nahradne volno. Za cas nahradneho volna mu uz mzda nepatri - mal ju uz dostat za ten nadcas , len bez priplatku.
Tento príspevok ma potešil lebo presne tak aj ja uvažujem -za čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas (nie za prácu vo sviatok) mu nepatrí mzda a ani náhrada mzdy( v inom príspevku sa tvrdí inak, neviem vložiť link na tento príspevok) ale ešte jedna poznámka, ohľadne práce vo sviatok, .t.j.pokiaľ čerpá náhradné voľno za prácu vo sviatok, potom dostane mzdu za prácu vo sviatok bez príplatku a keď čerpá náhradné voľno, tak dostane náhradu mzdy za čerpanie náhradného voľna.
karcoolka1
05.09.07,09:46
Za pracu vo sviatok patri mzda a priplatok. Pokial sviatok pripadol na den, ktory nie je pracovnym dnom zamestnanca( napr. pre zamestnancov s 5-dnovym pracovnym tyzdnom na So a Ne), tak je to pre neho aj praca nadcas a za nadcas patri zamestnancovi navyse mzda a priplatok za pracu nadcas. Za pracu nadcas moze zamestnanec cerpat nahradne volno. Za cas nahradneho volna mu uz mzda nepatri - mal ju uz dostat za ten nadcas , len bez priplatku.

Toto chápem. Aj ste to odsúhlasili.
Ale ostatné mi nie je jasné. Môže to niekto polopate vysvetliť? Alebo aspoň odsúhlasiť príspevky...
karcoolka1
05.09.07,10:50
Tak nič! Idem do Nr na školenie p.Mihála.
ivemar
05.09.07,11:04
Ano , dakujem za upresnenie. Od sviatku som presla k nadcasu a tym so to asi trochu zamotala. Ine je nahradne volno za sviatok a ine za nadcas.
Anču
03.10.07,04:48
Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou. Ak pripadne sviatok na pracovný deň, dostanú zaplatenú celú mesačnú mzdu . Čo im mám vyplatiť ak budú v deň sviatku pracovať? 15.9. v sobotu tiež pracovali. Dostanú mesačnú mzdu, odpracované hodiny v sobotu a počasový príplatok za prácu v sobotu. Preplácam im ešte aj náhradu za sviatok?
petacuckova
03.10.07,06:33
Ak sú odmeňovaný mesačnou mzdou...
Ak je Sviatok cez týždeň, dostanú náhradu mzdy.
Ak je sviatok cez víkend a nepracujú, nedostanú nič a ak pracujú, vyplatíš im mzdu + mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok.
Anču
03.10.07,06:50
Príplatok za prádcu nadčas im nepatrí?
karcoolka1
03.10.07,12:26
POSÚVAM (17)
Zita4
03.10.07,12:36
Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou. Ak pripadne sviatok na pracovný deň, dostanú zaplatenú celú mesačnú mzdu . Čo im mám vyplatiť ak budú v deň sviatku pracovať? 15.9. v sobotu tiež pracovali. Dostanú mesačnú mzdu, odpracované hodiny v sobotu a počasový príplatok za prácu v sobotu. Preplácam im ešte aj náhradu za sviatok?
Ak pracuje vo sviatok, nemôže mať náhradu mzdy za sviatok (náhrada mzdy je za neodpracovanú dobu, nie za prácu). Dostane mzdu za odpracované hodiny, príplatok za sviatok, ak je to nadčas, tak aj nadčas a všetky ostatné príplatky, ktoré mu prináležia (napr: sobota, nočné atď.)
Zita4
03.10.07,12:41
Ak sú odmeňovaný mesačnou mzdou...
Ak je Sviatok cez týždeň, dostanú náhradu mzdy.
Ak je sviatok cez víkend a nepracujú, nedostanú nič a ak pracujú, vyplatíš im mzdu + mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok.
S týmto nemožno súhlasiť. Pozri Zákonník práce:
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
samo zv
05.10.07,12:05
Prosím o radu, máme zamestnanca, ktorý robí v Piatok 6 h, V so a ne po 11 hodín a v Pondelok a utorok po 6 hodín, voľno má v stredu a vo štvrtok. 40 hodinový týždeň. Teraz pracoval aj 1. aj 15.9. Má dostať i príplatok za sviatok. Ako by sme mu mohli poskytnúť náhradné voľno?Na konci mesiaca má 22 hodín v pluse, ktoré sa ale v nasledujúcom období znížia tým, že má taký posunutý "víkend".
petacuckova
09.01.08,11:31
Mám zamestnanca, ktorý má v pracovnej zmluve tarifnú mzdu ( Mesačnú mzdu dostane vo výške odrobených hodín - t.j. tarifná mzda / fond pracovného času * počet odrobených dní ). Pracoval celý mesiac a zamestnávateľ mu nariadil prácu vo sviatok, t.j. 26.12. Vyplatila som mu za tento deň mzdu a príplatok vo výške 50 % za prácu vo sviatok. Keďže počet pracovných dní v decembri bolo 18 a on odrobil 18 dní plus jeden sviatok... bol to jeho nadčas a mala som mu vyplatiť mzdu, príplatok za sviatok aj príplatok vo výške 25% za prácu nadčas ? Ďakujem za odpoveď.
Infarkt
09.01.08,11:48
Nejak som nepochopil dotaz...v pojmoch tarifná mzda - mesačná mzda :confused: :eek:

Skús uzrejmiť, lebo ja mám dojem, že tarifná mzda podľa tvojho vyjadrenia je teda hodinová ?
petacuckova
09.01.08,11:54
Áno, hodinová. Má zaplatené len odrobené hodiny. Podľa môjho názoru by príplatok za nadčas nemal mať len mzda + príplatok za sviatok vo výške 50% priemerného zárobku. Chcem si to len overiť. Ďakujem
Infarkt
09.01.08,11:57
Presne tak...nie je to nadčas, takže len v zmysle tohto :

§ 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
petacuckova
09.01.08,11:59
Lebo v jednom príspevku som čítala, že ak by odrobil 10 hodín, tak by za 2,5 hod mal dostať aj príplatok za nadčas.
Infarkt
09.01.08,12:03
No dobre, ale odrobil len svoju normálnu smenu, teda bežný pracovný čas, alebo niečo navyše... ?
petacuckova
09.01.08,12:17
Odrobil len svoju smenu, čiže 7,5 a ja som mu preplatila mzdu + 50 % príplatok. Postupovala som správne ?
Ale v jednom príspevku som čítala, že ak by odrobil 10 hodín cez sviatok zaplatila by som mzdu 10 hod, príplatok za sviatok 10 hod a za prácu nadčas 2,5 hod??? Je toto správne ?
Infarkt
09.01.08,12:31
Áno, ty si postupovala správne ;)

V tom druhom prípade by to bolo tak ako uvádzaš... :)
petacuckova
09.01.08,12:37
Ďakujem ti krásne za odpoveď.
petacuckova
09.01.08,12:54
A ešte ma napadol takýto prípad. Ak by náš zamestnanec robieval len pondelok - piatok a sviatok by pripadol na sobotu. Zamestnanec by sviatok odrobil 7,5 ho. Patrí mu mzda,príplatok za sviatok ...a mala by som mu dať aj príplatok za prácu nadčas vo výške 25 priemerného zárobku ?
Infarkt
09.01.08,13:04
Presne tak...len tam pozor...pri nariaďovaní nadčasu je potrebné sa riadiť §97 ZP ;)
petacuckova
09.01.08,13:19
A keď odrobí sviatok v týždni... Veď to je tiež práca nadčas, nie ? Začínam mať z toho hokej.
Infarkt
09.01.08,13:38
Nie je to nadčas...lebo sviatok je započítaný do fondu pracovného času ;)

Pripájam ti ešte aj Metodický pokyn Štatistického úradu :)
Zoltán Kovács
09.01.08,13:43
Nie je to nadčas...lebo sviatok je započítaný do fondu pracovného času ;)

Pripájam ti ešte aj Metodický pokyn Štatistického úradu :)

A nie je to tak iba pri zamestnancoch odmeňovaných mesačnou mzdou?
Infarkt
09.01.08,14:03
A nie je to tak iba pri zamestnancoch odmeňovaných mesačnou mzdou?

Prečo si to myslíš :confused: Mernou jednotkou pracovného času je predsa hodina...ale samozrejme môže ňou byť aj napríklad deň...týždeň...mesiac...štvrťrok...rok... a podobne :)
Zoltán Kovács
09.01.08,14:07
Prečo si to myslíš :confused: Mernou jednotkou pracovného času je predsa hodina...ale samozrejme môže ňou byť aj napríklad deň...týždeň...mesiac...štvrťrok...rok... a podobne :)

Preto lebo pri mesačnom odmeňovaní sa do mesačnej mzdy sa už zarátavajú aj sviatky. Kým pri hodinovej mzde odmena je podľa skutočne odpracovaných hodín.
Infarkt
09.01.08,14:55
Preto lebo pri mesačnom odmeňovaní sa do mesačnej mzdy sa už zarátavajú aj sviatky. Kým pri hodinovej mzde odmena je podľa skutočne odpracovaných hodín. + zaplatené sviatky
;)
Zoltán Kovács
09.01.08,15:05
Ale hodinovo odmeňovaní zamestnanci dostávajú náhradu za sviatky, podľa priemeru, kým mesačne odmeňovaní to majú v tej mesačnej odmene.
Infarkt
09.01.08,15:21
Ale nemusia mať...mrkni §122, odstavec 3 ;)
mirčiak
24.11.08,06:16
Zdravím vás všetkých. Chcem sa opýtať. Ono to tu už bolo rozoberané ale predsa mám ešte dotaz. Ide o prípad ak zamestnanec robieva pondelok - piatok a odrobí aj sobotu kedy bol náhodou sviatok. Ako som sa tu dočítala je potrebné mu za túto sobotu sviatok preplatiť. Len moja otázka je: niekde som počula že sa to delí podľa toho či to je štátny sviatok alebo len deň pracovného pokoja. Ak je to štátny sviatok má sa tá sobota preplatiť ak je to deň pracovného pokoja tak sa sviatok v sobotu neprepláca. Takže teraz neviem ako to vlastne je. Vie mi s tým niekto pomôcť?
zuzana
04.04.13,17:10
Tento príspevok ma potešil lebo presne tak aj ja uvažujem -za čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas (nie za prácu vo sviatok) mu nepatrí mzda a ani náhrada mzdy( v inom príspevku sa tvrdí inak, neviem vložiť link na tento príspevok) ale ešte jedna poznámka, ohľadne práce vo sviatok, .t.j.pokiaľ čerpá náhradné voľno za prácu vo sviatok, potom dostane mzdu za prácu vo sviatok bez príplatku a keď čerpá náhradné voľno, tak dostane náhradu mzdy za čerpanie náhradného voľna.

Ak zamestnanec v jednom mesiaci pri hod.mzde odpracuje sviatok, a v nasledujúcom mesiaci si chce vybrať za tento odpr.sviatok náhradné volno, potom mu v mesiaci, keď odpracuje sviatok zaplatím mzdu za odpracovaný sviatok/bez príplatku/ a v nasledujúcom mesiaci náhradu mzdy priemerom za náhradné volno??, nie je to nespravodlivé voči tomu zamestnancovi, ktorý odpracuje sviatok a nevyberie si náhr,volno-ten dostane mzdu za odpr.sviatok+50% príplatok za prácu vo sviatok a ten čo si vyberie náhr.volno dostane mzdu za odpr.sviatok + vlastne celú náhradu vo sviatok 100%??
zuzana
05.04.13,03:11
Vie niekto poradiť ako je to správne v predch.príspevku?A ak zamestnanec odpracuje vo sviatok 10 hodín/má 7,5 hod.prac.čas/, sviatok pripadne na pondelok/prac.deň/, tak má prepl.mzdu za sviatok, príplatok 50% za 7,5 hod, alebo 10 hodín a ešte k tomu aj 2,5 hod.25% príplatok za nadčas??alebo tých 25% nie?
ccokoladecka
10.06.13,19:14
mam konkretny dotaz, zamestnanec bol na sluzobke od 30.4.do 2.5., teda bol tam aj v deň sviatku - vyplatila som mu stravne, ale neviem ako so mzdou vo sviatok. je odmenovany mesacnou mzdou. podla tychto prispevkov, ak tomu rozumiem, ma narok na mzdu vo sviatok (nie nahradu, ktoru by automaticky program vyratal pri neodpracovanom sviatku) a priplatok min. 50% alebo si môže čerpať náhradné voľno? chápem tomu správne?