janaZH
05.09.07,07:43
Dobrý deň! Prosím o radu: Zamestnankyňa, ktorá nastúpila dňa 01.09.2007 do zamestnania odmietla uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Dôvod - jej manžel je podnikateľ a vraj si nezdaniteľnú časť na manželku uplatňuje on. Pred nástupom do zamestnania bola na MD a RD. Je v poriadku, že si nezdaniteľnú časť neuplatní a ak áno, je to pre nich výhodné? Ďakujem.
Paula
05.09.07,05:52
Nepáči sa mi formulácia "odmietla si uplatniť". K tomuto kroku nemôžme zamestnanca nútiť. A čo je pre nich výhodné, to nie je Tvoj problém :)
janaZH
05.09.07,05:59
Ďakujem za odpoveď. To "odmietla" som možno len zle formulovala. Jednoducho - nechce si ju uplatniť. My ju nenútime. Vyhlásenie teda podpíše s tým, že si nezdaniteľnú časť neuplatňuje. Bude to takto v poriadku? Ešte raz ďakujem.
KvetkaK
05.09.07,06:00
Paula má pravdu, že ty ju k tomu nemôžeš nútiť. Ale každý daňovník má právo si uplatniť nezdaniteľnú časť, o to menej zaplatí na daniach. Aj keď nepodpíše vyhlásenie, potom pri ročnom vyrovnaní dane si nezdaniteľnú časť vždy môže uplatniť. A keď si ju chce uplatniť manžel, tak až pri podaní DP za rok 2006 a tam sa uvádza čiastka ponížená o príjem manželky. Neviem, čo je už na tom výhodné.
vikinka
05.09.07,06:02
Bude to v poriadku,ale pozri si § 11 ZDP,zamestnankyňa by si to mala dobre rozmylsieť, ak bude zamestnaná a bude mať vlastné príjmy.
KvetkaK
05.09.07,06:02
Ďakujem za odpoveď. To "odmietla" som možno len zle formulovala. Jednoducho - nechce si ju uplatniť. My ju nenútime. Vyhlásenie teda podpíše s tým, že si nezdaniteľnú časť neuplatňuje. Bude to takto v poriadku? Ešte raz ďakujem.
Áno bude to v poriadku. Ak sa tak rozhodla, ty to musíš rešpektovať. Bude dostávať o to menšiu výplatu a keď jej budeš robiť ročné zúčtovanie alebo si podá DP, tak jej tú daň vrátia.