luka20
05.09.07,11:16
Prajem pekný deň,
prosím Vás, rád by som začal podnikať s vlastnou reštauráciou. Reštaurácia by bola umiestnená v rekreačnej oblasti termálnych kúpelov. Máme tam rodinnný plac. Denne sa tam otočí 1500 ľudí,(záleží od ročnného obdobia). Zatiaľ nemám, ale žiadne peniaze a potreboval by som požičku. Myslíte ž eby som dostal požičku? Neviete na akú banku sa mám najlepšie obrátiť, poprípade ako začat postupovat vo vybavovaní? Podnikatelsky plán atd...
Moc krát dakujem za pomoc
berry
05.09.07,09:34
Každá banka posudzuje každého klienta inak. Tak si to musíš jedine osobne pobehať.
Ale ak ešte len začínaš v podnikaní, tak to budeš mať dosť ťažké, skoro až nemožné.
luka20
05.09.07,09:46
Prečo myslíž že je to nemožné? Mám vysokoškolské vzdelanie, 25 rokov, ale asi málo skúseností? Je tak?
willma
05.09.07,10:49
Nejde o skúsenosti, ale o preukázateľný príjem a ako to už bolo niekde spomínané a ospravedlňujem sa vopred autorovi, banke musíš preukázať, že ty vlastne na pôžičku od nich nie si vôbec odkázaný. Ale zázraky sa dejú, tak prečo sa nepokúsiť.
dom
05.09.07,15:13
Prajem pekný deň,
prosím Vás, rád by som začal podnikať s vlastnou reštauráciou. Reštaurácia by bola umiestnená v rekreačnej oblasti termálnych kúpelov. Máme tam rodinnný plac. Denne sa tam otočí 1500 ľudí,(záleží od ročnného obdobia). Zatiaľ nemám, ale žiadne peniaze a potreboval by som požičku. Myslíte ž eby som dostal požičku? Neviete na akú banku sa mám najlepšie obrátiť, poprípade ako začat postupovat vo vybavovaní? Podnikatelsky plán atd...
Moc krát dakujem za pomoc
Netreba sa dať odradiť. Najlepšie nakontaktovať sa s bankou, ich poradcami, ten všetko vysvetlí, čo budete musieť preukázať. Až máte čím ručiť,budete mať vypracovaný projekt, v ktorom preukážete že očakávate také príjmy, že budete splácať istinu a hradiť úroky. V prípade neplatenia si banka dopredu dohodne ručenie - nehnuteľnosť, zmenky...
lubos.tinak
05.09.07,16:20
Každá banka posudzuje klienta individuálne, len pri začínajúcom podnikateľovi sú si banky podobné. Väčšinou vyžadujú 2-ročné účtovné výkazy.
No sú tu aj výnimky, kedy banka financuje aj začínajúceho podnikateľa. Poznám tri spoločnosti, ktoré takto dostali úver.
Najdôležitejšie je mať dobrý podnikateľský zámer (popis činnosti, trhu, konkurencie a tiež ekonomiku). Podnikateľský zámer musí byť vypracovaný precízne, tak aby banka mala pocit, že jedná s človekom, ktorý vie čo chce a vie ako to dosiahne. Prepočítaná ekonomika vám dáva obraz o tom ako by sa malo vyvíjať vaše podnikanie. Tiež banke dáva obraz o tom ako chcete hospodáriť a tým aj splácať úver. Po presvedčení banky, že projekt je dobrý, musíte zodpovedať otázku ručenia. Jedno s najlepších ručení je nehnuteľnosť. Tú si musíte dať ohodnotiť znaleckým posudkom. Ak plánujete úver na opravu a rekonštrukciu už vlastnenej nehnuteľnosti, budete potrebovať projekt (stavebný) a všetky povolenia (stavebné povolenie a pod.). Potom banka vychádza z hodnoty znaleckého posudku a z budúcej hodnoty po rekonštrukcii. Tiež musíte banku presvedčiť, že máte vlastné zdroje vo výške min. 30% z potrebnej investície, ktoré použijete hneď na začiatku. Banka musí byť posledná, ktorá financuje.
Ak je to možné podpísal by som aj zmluvy o budúcich zmluvách s nejakými klientmi (cestovky, hotely a pod.) a prezentoval by som to banke, že už máte časť klientely.
Treba si uvedomiť, že projektové financovanie nie je jednoduché. Z pohľadu banky je tu veľké riziko, ako dotyčný podnikateľ bude vedieť riadiť spoločnosť a ako bude vedieť odolávať konkurenčným tlakom.
Okrem toho si musíte zistiť, ktorá banka je ochotná financovať tento segment podnikania. Býva zvykom, že najväčšie bankové domy nemajú záujem vstupovať do veľkého rizika a tie malé banky si dajú zaplatiť svoju ústretovosť v úroku.
Netreba sa zľaknúť, pokiaľ je to podnikanie premyslené, vždy sa nájde niekto, kto je ochotný financovať ziskové podnikanie. No ak by sa žiadna banka nenašla, sú tu ešte iné spoločnosti, ktoré sa zaoberajú investovaním do nových prevádzok s trochu iným pohľadom na riziko.
Robina
05.09.07,17:50
Treba sa obrátiť na spoločnosti, ktoré poskytujú financie bez dokladovania príjmu v takýchto začiatkoch a ručíš trebárs nehnuteľnosťou príp. autom. S bankou je to dosť ťažké, budú ťa naháňať a nakoniec si aj tak niečo nájdu. A zaplatené poplatky sú preč.
lubos.tinak
06.09.07,03:47
Treba sa obrátiť na spoločnosti, ktoré poskytujú financie bez dokladovania príjmu v takýchto začiatkoch a ručíš trebárs nehnuteľnosťou príp. autom. S bankou je to dosť ťažké, budú ťa naháňať a nakoniec si aj tak niečo nájdu. A zaplatené poplatky sú preč.

Len opatrne s takými spoločnosťami čo nechcú nič vydokladovať. Je to lákavé, ale na druhej strane klient platí aj 100%-né úroky. To potom radšej nepodnikať.
Tak ako som písal, všetko sa dá, len treba skúsiť. A to že tu vzniknú náklady, je asi riziko podnikania. Neviem :) ale väčšina podnikateľ mala najskôr náklady a potom mala zisk.
willma
06.09.07,04:24
Súhlasím s Lubošom, so spoločnosťami, ktoré ponúkajú peniaze do 2 hodín radšej do spolkov nevstupovať- nemajú chrbtovú kosť. A ver že hovorím bohužiaľ z vlastnej nedávnej skúsenosti. (aj keď sa mi našťastie podarilo z toho dostať vďaka zamestnávateľovi.)
Robina
06.09.07,16:31
a v akej si bol, ak nás môžeš varovať?
willma
06.09.07,16:50
je to vlastne úplne jedno akej, ale nikdy viac. Inzercia je v zmysle: rýchle pôžičky už do 2 hodín, bez potvrdení o príjme, bez zbytočnej byrokracie atď. Akurát ručíš bytom prípadne autom. Mesačne platíš len úroky a ku koncu musíš vyplatiť celú istinu v hotovosti. Nestíhaš, prišiel si o zamestnanie? No a čo. Bez škrupulí ti vezmú založený majetok. A vôbec nie je podstatné, že si si požičal 100 000,- a majetok má hodnotu v prípade 2-oj izbového bytu minimálne 1,5 milióna. A ver, že tých 1,4 milóna, čo je rozdiel medzi založeným majetkom a výškou pôžičky v živote neuvidíš.
lubos.tinak
06.09.07,17:19
Je dobré si uvedomiť, že tieto spoločnosti podnikajú podľa iných paragrafov ako banky. Banka si nemôže dovoliť predať majetok dlžníka len tak. Ten proces je strašne zdĺhavý a preto chcú baky podnikateľské plány. Chcú byť presvedčené, že podnikanie bude ziskové.
No ale keď príde problém zo splácaním a klient je ochotný s bankou rokovať, vždy sa vedia dohodnúť. Je to pre banku lacnejšie ako súd a exekúcia.
Tie iné spoločnosti radi požičiavajú peniaze bez toho aby si zistili či im budú vrátené normálnou cestou (splácaním). Lebo ak ich nedostanú po dobrom, dostanú ich po zlom. Je na tom len smutné, že vrámci zákona.
dessire
12.09.07,18:12
Možno by bol najlepší úver na nehnuteľnosť od LUBY bez dokladovania príjmu. Podobný produkt dáva aj TABA aj ČSOB, aleb v LUBE je najlacnejší - 1000,- za spracovanie a aj pomerne rýchly a naozaj sa tam príjem deklaruje čestným prehlásením.
makusko
12.09.07,18:39
zdravim. a co tak to spojit s ubytovanim a inymi sluzbami a poziadat o fondy? vsak to je najlepsie riesenie na turizmus je to v poho. nedavno dostal znamy na chatku dotaciu po vypracovani projektu na ubytovanie...