Shane
05.09.07,12:51
Zamestnanci v skolstve cerpaju svoju dovolenku pocas prazdnin. Kedze je po letnych prazdninach zostatok dovolenky ma sestra 5 dni. Kedze k 1.9.2007 dostala vypoved, zamestnavatel jej krati mzdu o takmer cely mesacny plat. Je toto v sulade s "kostolnym poriadkom"??????
Kačena I.
05.09.07,10:57
Neviem, koľko dní dovolenky mala sestra na celý rok. Ale vypočítaš si to ako: celkový nárok:12xpočet odrobených mesiacov. Dostaneš dni, na ktoré mala nárok. Pozrieš, koľko dní čerpala v skutočnosti a keď prekročila, tak jej to zamestnávateľ strhol. Je predpoklad, že nejaký ten deň prekročila, ale na celomesačný sa mi nezdá.
Shane
05.09.07,11:04
Mala 45 dni dovolenky. Po prepocte mala precerpanych 16 dni. To viem, ale problem je v tom, ze ona tu dovolenku musela cerpat, lebo boli prazdniny. A teraz kedze dostala vypoved, ma za tu dovolenku este aj zaplatit???? To asi nie je v poriadku????
Kačena I.
05.09.07,11:11
Nesúhlasím s tým, že má za dovolenku zaplatiť. Ona len má vrátiť niečo, na čo jej nevznikol nárok. Nerobím štátnu správu, ale ani neviem o výnimke zo ZP. Je tam proste len riešené, že ak zamestnanec prečerpá nárok, je povinný vrátiť. Ale rozumiem ti z ľudského hľadiska. Prideš o prácu a ešte aj o peniaze. A tiež je trochu nelogické, prečo ako učiteľka dostala výpoveď 1.9. a nie 30.6.?
Jana Motyčková
05.09.07,12:56
Čo napísala Kačena I. je OK, ale dovolenku nariaďuje zamestnávateľ (s ohľadom na potreby zamestnanca).

Ak zamestnávateľ pred nariadením dovolenky vedel, že zamestnankyňa nemá na ňu nárok, nemal ju nariadiť, čiže dôlezité je, či dostala alebo dala výpoveď pred dovolenkou. V takom prípade, keď už nemala dosť dovolenky, mala chodiť do práce. Ak zamestnávateľ nemal pre ňu prácu, je to prekážka na strane zamestnávateľa. V takomto prípade by teda mohla byť pravda aj na strane zamestnanca a mohla by ísť do sporu so zamestnávateľom.

Ak sa na skončení prac.pomeru dohodli až teraz, tak potom postup zamestnávateľa je úplne v poriadku.