anka
18.02.05,11:14
Mohol by mi niekto poradit, ak mi za rok 2004 vyjde danova povinnost, je potrebnu ju zaevidovat v knihe zavazkov v r.2004?
Katarina
19.02.05,08:36
Ano, tento záväzok sa týka roku 2004.
ojka
23.02.05,11:17
Ja si musím zaúčtovať daň do knihy záväzkov? A čo keď som tak nikdy nerobila. Stane sa niečo?
Manual
23.02.05,16:45
Ano, tento záväzok sa týka roku 2004.Ale Ty sa dozvieš či platíš daň až /preženiem/ napr. 10.3.05. Aj keď je to za rok 2004 ale povinnosť úhrady je do 31.3.2005, nie ? Veď to sa týka aj mzdy, odvodov, DPH a neviem čoho, keď je prechod do nového roku. Prosím pripojte sa s názormi.
Pekný večer...
Martas
23.02.05,16:49
V JÚ dám do záväzkov daň z príjmov za rok 2004 až v roku 2005.
ondrejvla
23.02.05,16:54
Ale Ty sa dozvieš či platíš daň až /preženiem/ napr. 10.3.05. Aj keď je to za rok 2004 ale povinnosť úhrady je do 31.3.2005, nie ? Veď to sa týka aj mzdy, odvodov, DPH a neviem čoho, keď je prechod do nového roku. Prosím pripojte sa s názormi.
Pekný večer...Ja som doteraz neúčtovala v JÚ daň z príjmov ako záväzok, veď aj pri úhrade je to výdavok neovplyňujúci základ dane, do záväzkov nedávam ani mzdy a povinné odvody z nich, ale len záväzky týkajúce sa došlých faktúr, leasingu a ostatných záväzkov-napr.krátkodobých pôžičiek. V podvojnom je to samozrejmé, tam to máš kde zaúčtovať, doteraz mi to žiadna kontrola nevytkla, ale nič sa nestane, ak si k podkladom k uzávierke zaeviduješ aj tieto záväzky, i keď sú to nie záväzky z obchodného styku - faktúry, alebo leasingu-majetok.Aký máte Vy názor?
jessica
23.02.05,16:56
Ale Ty sa dozvieš či platíš daň až /preženiem/ napr. 10.3.05. Aj keď je to za rok 2004 ale povinnosť úhrady je do 31.3.2005, nie ? Veď to sa týka aj mzdy, odvodov, DPH a neviem čoho, keď je prechod do nového roku. Prosím pripojte sa s názormi.
Pekný večer...Mzdy, odvody, DPH účtujem k 31.12.2004 so splatnosťou napr. 15.1. alebo 25.1.2005 a je to v záväzkoch 2004, ale daň nie. Nevidím v tom žiaden problém. Záväzok zaplatiť daň z príjmu za rok 2004 je záväzok roku 2005, aspoň v JÚ určite. Robím to tak vždy a okrem toho málokedy ostáva tento záväzok neuhradený do ďalšieho roka. :rolleyes:
lenkak
23.02.05,16:57
Ja tiež neevidujem daň z príjmov v evidencii záväzkov. A ani som nemala s tým žiaden problém pri daň.kontrolách.
evuša
23.02.05,17:05
Môj názor je, že do knihy záväzkov v jednoduchom účtovníctve sa dávajú odvody do poisťovní za zamestnancov, daň, tvorba SF a dokonca k 31.12 upravujem knihu záväzkov ešte aj o nevyplatené mzdy zamestnancov za december a odvody za podnikateľa za december. Kniha záväzkov musí podľa zákona o účtovníctve odzrkadľovať všetky neuhradené záväzky podnikateľa k 31. 12. bežného roka. Prebehla mi daňová kontrola a daňový úrad tvrdil, že to robím správne. V podvojnom účtovníctve vraj nemusia byť tieto položky naúčtované v knihe záväzkov nakoľko sa to nachádza na iných záväzkových účtoch podnikateľa ale vraj v jednoduchom účtovníctve áno nakoľko účtovníctvo musí byť vedené v zmysle zákona o účtovníctve. Nevyplatené mzdy, odvody, tvorba SF, daň to všetko sú záväzky, ktoré má podnikateľ voči niekomu. Nezabudnite do knihy záväzkov zaúčtovať aj daňovú povinnosť podnikateľa podľa daňového priznania, ak ju má. Je to záväzok podnikateľa voči daňovému úradu, ktorý vznikol k 31. 12.
Manual
23.02.05,17:35
Ako je vidieť z príspevkov, kontrolorov DU asi ani nezaujíma či to alebo ono je v knihe záväzkov, lebo nikto nespomenul, že mu niečo také kontrola vytkla. A je toto nejak ošetrené v postupoch účtovania JU ? Čo kde má byť ? Asi zákon na to zabudol...
Pekný večer želám...
babenko1
23.02.05,17:38
Daňová kontrola vôbec nekontroluje výkazy o majetku a záväzkoch, ani o príjmoch a výdavkoch :-)
Manual
23.02.05,17:47
Daňová kontrola vôbec nekontroluje výkazy o majetku a záväzkoch, ani o príjmoch a výdavkoch :-)Tak potom problém, čo dať kedy do knihy záväzkov z časového hladiska v JU prestáva byť problémom či v r. 2004 alebo v 2005 ?

babenko1 už mi tá szp ide stiahnuť.
Pekný večer želám...
evuša
23.02.05,19:16
Ale áno. Daňováci to kontrolujú. Dokonca to môžu aj vytknúť. Ale vzhľadom k tomu, že v jednoduchom účtovníctve ste vlastne štát neokradli na dani, ak si to nedáte do knihy záväzkov v danom roku ,tak sa vlastne nič strašné nestalo. Horšie je to v podvojnom účtovníctve pretože tam to priamo ovplyvňuje daň. Ale správne to tam má byť naúčtované. Oni totiž daňováci môžu dávať pokuty nielen za ošklbanie štátu na dani ale tiež za nesprávny spôsob vedenia účtovníctva. A pokiaľ nemáte zúčtované všetky záväzky podnikateľa v knihe záväzkov, tak to vlastne je nesprávny spôsob vedenia účtovníctva.
jeso
23.02.05,19:29
Ale Ty sa dozvieš či platíš daň až /preženiem/ napr. 10.3.05. Aj keď je to za rok 2004 ale povinnosť úhrady je do 31.3.2005, nie ? Veď to sa týka aj mzdy, odvodov, DPH a neviem čoho, keď je prechod do nového roku. Prosím pripojte sa s názormi.
Pekný večer...
ja danovú povinnosť za rok 2004 dávam ako záväzok roku 2004 k 31.12.2004 s dátumom splatnosti 31.3.2005
tak isto DPH za 12/04 mám v knihe záväzkov ako záväzok k 31.12.2004 a splatnosť 25.1.2005
podobne mzdy, odvody do poistovní za zamestnancov , aj za zamestnávatela -podla mna by to tak malo byt-lebo sa to týkalo toho roku a tým pádom mi tie záväzky znížili ku koncu roka majetok firmy
Manual
23.02.05,19:34
Ja to do r. 2004 nedávam, nikto mi doteraz za to "nenadával" pri kontrole. Neviem čo k tomu viac dodať...
Asi už končím, pekný večer želám...
jeso
23.02.05,19:37
Ja to do r. 2004 nedávam, nikto mi doteraz za to "nenadával" pri kontrole. Neviem čo k tomu viac dodať...
Asi už končím, pekný večer želám...
dakujeme...
silveco
23.02.05,20:15
nie..určite nie,,,tých kontrol som už prežil stovky a ani pri jednej mi to nikdo nevytkol,,,netreba byt zase velmi aktívny,,,daniari to nemajú príliš radi,,,
accad
23.02.05,20:51
nie..určite nie,,,tých kontrol som už prežil stovky a ani pri jednej mi to nikdo nevytkol,,,netreba byt zase velmi aktívny,,,daniari to nemajú príliš radi,,,Pokiaľ aktívnymi nie sú oni sami.
Marianna01
23.02.05,20:59
nikdy som v záväzkoch neúčtovala dane - vy to robíte napr. aj s DPH? Z hľadiska účtovníctva má byť JU prehľad o SKUTOČNE vynaložených prostriedkoch na dosiahnutie príjmu ... - mne z toho vyplýva, že daň. povinnosť, ktorá mi vznikne až v budúcom roku, do záväzkov nepatrí. A ak ju zaradím až po 3. mesiaci nasl. roka - stráca táto debata význam, lebo v tomto roku som ju povinný uhradiť. Ak tak neurobím, vzniká mi záväzok voči DU a tu opäť niet o čom debatovať - je to záväzok, ktorý musím splácať podľa napr. spl. kalendára a premietne sa mi v nasl. mesiacoch/rokoch v záväzkoch.
Pekný večer