Sandruš
05.09.07,14:58
Dobry den
akosi sa neviem vymotat z prispevkou, ktore som tu nasla ohladom vypoctu materskej dovolenke, pretoze nikde nie je uvedeny moj pripad.Mam 20rokov a mimo skoly som cca 1 rok aj nieco, termin nastupu na MD mam 21.12.2007.Zamestnavatel ma prepustil 11.6.2007 a dovtedy som nezamestnana.Vsade sa uvada , ze narok na matersku dostanem po min 2 rokoch , z ktorych musim mat 270 dni odpracovanych.Co potom c mojom pripade?mam narok na matersku?
prosim pomozte mi :mee:

Katy a R
05.09.07,13:10
V tvojom pripade asi nemáš nárok na materské, ktoré sa platí z NP.
Ale po narodení dieťaťa si môžeš požiadať o rodičovský príspevok - to je štátn dávka a žiada sa na UPSVaR. (okolo 4 tis)
Katy a R
05.09.07,13:42
V tvojom pripade asi nemáš nárok na materské, ktoré sa platí z NP.
Ale po narodení dieťaťa si môžeš požiadať o rodičovský príspevok - to je štátn dávka a žiada sa na UPSVaR. (okolo 4 tis)

ešte doplním - k NP
Ale nemusíš byť zamestnaná 2 roky! V posledných dvoch rokoch dozadu musíš byť poistená 270 dní (asi 9 mes). Možno to máš aj splnené, tak by sa stačilo pred materskou zamestnať na pár dní s vzšším VZ. Alebo ešte stihneš aj 6 mesačnú ochrannú dobu.
ajobs
05.09.07,21:54
ešte doplním - k NP
Ale nemusíš byť zamestnaná 2 roky! V posledných dvoch rokoch dozadu musíš byť poistená 270 dní (asi 9 mes). Možno to máš aj splnené, tak by sa stačilo pred materskou zamestnať na pár dní s vzšším VZ. Alebo ešte stihneš aj 6 mesačnú ochrannú dobu.


6-mesačnú lehotu už nestihne - viď dátumy- ak sa nikde nezamestná, ale v inom príspevku som od Sandruš žiadal, aby napísala ako presne bola poistená v posledných 2 rokoch, ale zatiaľ nie je výsledok.
Katy a R
06.09.07,06:22
6-mesačnú lehotu už nestihne - viď dátumy- ak sa nikde nezamestná, ale v inom príspevku som od Sandruš žiadal, aby napísala ako presne bola poistená v posledných 2 rokoch, ale zatiaľ nie je výsledok.

Prvá možnosť je samozrejme lepšia. Len nie je také jednoduché nájsť ochotného zamestnávateľa (vlastná skúsenosť - aj mne by bodol).
Myslela som že by bolo možné požiadať lekára, aby ju vypísal do 10.12. na MD.
Ale pozrela som tú druhú tému - termín pôrodu, tak máš pravdu. To by už asi nešlo.