hanelie
05.09.07,14:04
Ahojte,
nákup pohonných hmôt /súkromné auto na služobné účely/ učtujem v plnej sume ako prevádzkovú réžiu, je to správne?
ďakujem hanka
Johanka
05.09.07,12:09
NIE. O nákupe PHL sa účtuje pri MV, ktoré sú v obchodnom majetku.
V prípade súkromného MV využívaného na pracovné cesty postupuješ podľa §19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov, tzn. vyučtovávaš náklady spojené s pracovnou cestou podľa Zákona o cestovných náhradách.
hanelie
05.09.07,12:50
Ahoj johanka,
myslím, že vyššie uvedené fakty sa týkajú zamestnancov, ale v tomto prípade ide FO - SZČO ?
hanka
Zoltán Kovács
05.09.07,12:56
Ahoj johanka,
myslím, že vyššie uvedené fakty sa týkajú zamestnancov, ale v tomto prípade ide FO - SZČO ?
hanka

Platí to isté aj pre FO-SZČO, ak auto nemá v obchodnom majetku. Môže iba paušálne uplatniť nákladyiba uplatniť paušálne náhrady, podľa spotreby auta (z TP). Momentálne náhrada za 1 km je 6,20 Sk.
Pozri túto tému:
http://www.porada.sk/t34809-zakladna-nahrada-za-pouzitie-sukromneho-automobilu.html
Johanka
05.09.07,13:21
NIE. O nákupe PHL sa účtuje pri MV, ktoré sú v obchodnom majetku.
V prípade súkromného MV využívaného na pracovné cesty postupuješ podľa §19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov, tzn. vyučtovávaš náklady spojené s pracovnou cestou podľa Zákona o cestovných náhradách.


Ahoj johanka,
myslím, že vyššie uvedené fakty sa týkajú zamestnancov, ale v tomto prípade ide FO - SZČO ?
hanka
Prečítaj si uvedené ustanovenie Zákona o dani z príjmov. Hovorí o daňovníkoch s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2, čo nie sú zamestnanci ...

mimotemy Etiketa hovorí, že k odpovedi máme pripájať aj príslušné §§. Ale neviem ako zabezpečiť, aby sa pýtajúci do pripojeného §§ aj pozrel :rolleyes: .
Pre hanelie - neber to osobne, je to jav rozšírený. Aj keď - nebola si to Ty, ktorá nedávno napísala, že na čo účtovník, že stačí dobrý SW ???
Robina
05.09.07,17:41
čo sa týka odpovede súhlasím s Johankou, ale napadlo ma, či nemôžeme presne rozpísať, ako treba správne zaúčtovať paušálne výdavky. Stretla som sa už s viacerými /podľa mňa nesprávnymi/ výpočtami.
Zoltán Kovács
05.09.07,17:48
čo sa týka odpovede súhlasím s Johankou, ale napadlo ma, či nemôžeme presne rozpísať, ako treba správne zaúčtovať paušálne výdavky. Stretla som sa už s viacerými /podľa mňa nesprávnymi/ výpočtami.

Ja používam nasledovný vzorec:

((priemerná spotreba * cena PHM)/100 + 6,20) * ubehnuté kilometre
Johanka
06.09.07,07:31
čo sa týka odpovede súhlasím s Johankou, ale napadlo ma, či nemôžeme presne rozpísať, ako treba správne zaúčtovať paušálne výdavky. Stretla som sa už s viacerými /podľa mňa nesprávnymi/ výpočtami.
mimotemy Prosím, prosím, používajte správne pojmy. V tejto téme sa vôbec nehovorí o "paušálnych výdavkoch" - tento zľudovelý pojem sa používa pre výdavky uplatňované percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov. S vyúčtovaním pracovných ciest nemajú nič spoločné. Keď si to prečíta niekto, kto je začiatočník nielen v aplikovaní zákonov do praxe, ale má zmätok aj v pojmoch, tak sa bude čudovať , prečo Smith pri výpočte paušálnych výdavkov používa kilometre ;) . To už nehovorím o tom, že paušálne výdavky sa neúčtujú. Myslím, že hlavne účtovníci by mali do tém vnášať prehľad a nie chaos :) . Ďakujem .
Zoltán Kovács
06.09.07,07:34
mimotemy Prosím, prosím, používajte správne pojmy. V tejto téme sa vôbec nehovorí o "paušálnych výdavkoch" - tento zľudovelý pojem sa používa pre výdavky uplatňované percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov. S vyúčtovaním pracovných ciest nemajú nič spoločné. Keď si to prečíta niekto, kto je začiatočník nielen v aplikovaní zákonov do praxe, ale má zmätok aj v pojmoch, tak sa bude čudovať , prečo Smith pri výpočte paušálnych výdavkov používa kilometre ;) . To už nehovorím o tom, že paušálne výdavky sa neúčtujú. Myslím, že hlavne účtovníci by mali do tém vnášať prehľad a nie chaos :) . Ďakujem .

mimotemyĎakujem za upozornenie, aj v mene ostatných. Opravil som aj ja svoj príspevok.
hanelie
06.09.07,10:21
Ahoj johanka

Pre hanelie - neber to osobne, je to jav rozšírený. Aj keď - nebola si to Ty, ktorá nedávno napísala, že na čo účtovník, že stačí dobrý SW ???

áno ja som napísala, ale SW nemá zákony a nenapovie ti , ten zákon som študovala ale akosi mi unikol súvis zamestnanci + SZČO
ahojky hanka:)
hanelie
06.09.07,10:42
ahojte
SZČO ak si chce uplatnovať cestovné náhrady musí zaplatiť cestnú daň,
čo zamestnanec nemusí /súkromné auto na služobné účely/
hanka
Tweety
06.09.07,10:43
Zamestnanec nemusí.
vikinka
06.09.07,10:44
Nie zamestnanec nemusí,na prac.cestu ho vysiela zamestnávateľ.
radkoslavko
11.09.08,07:02
Ja používam nasledovný vzorec:

((priemerná spotreba * cena PHM)/100 + 6,20) * ubehnuté kilometre

Prepáčte, som začiatočník, ale chcel by som sa spýtať, chápem tento vzorec, ale ako a kde zaúčtujem bločky za PHM do JÚ keď som počul, ze si tie bločky nemožem účtovať ako výdavky ? Požívam program POHODA.

Dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
11.09.08,07:07
Prepáčte, som začiatočník, ale chcel by som sa spýtať, chápem tento vzorec, ale ako a kde zaúčtujem bločky za PHM do JÚ keď som počul, ze si tie bločky nemožem účtovať ako výdavky ? Požívam program POHODA.

Dakujem za odpoved.

Pri použití súkromného MV na podnikateľské účely neúčtuješ o nákupe PHL. Nákup už máš zohladnený v tom vzorci.
Anja111
11.09.08,07:08
Prepáčte, som začiatočník, ale chcel by som sa spýtať, chápem tento vzorec, ale ako a kde zaúčtujem bločky za PHM do JÚ keď som počul, ze si tie bločky nemožem účtovať ako výdavky ? Požívam program POHODA.

Dakujem za odpoved.
Pri paušálnej náhrade o bločkoch za PHL neúčtuješ... Priložíš ich k vyúčtovaniu pracovnej cesty...
Tweety
11.09.08,07:09
Prepáčte, som začiatočník, ale chcel by som sa spýtať, chápem tento vzorec, ale ako a kde zaúčtujem bločky za PHM do JÚ keď som počul, ze si tie bločky nemožem účtovať ako výdavky ? Požívam program POHODA.

Dakujem za odpoved.
Teraz už 6,20 neplatí, bolo to zmenené na 5,50. Zaúčtuješ to ID do VOZD-réžia.
radkoslavko
11.09.08,07:34
Teraz už 6,20 neplatí, bolo to zmenené na 5,50. Zaúčtuješ to ID do VOZD-réžia.

Dakujem za promtne odpovede. Mam este otazocku, od kedy plati ta zmena z 6,20 na 5,50 ?
Zoltán Kovács
11.09.08,07:35
Dakujem za promtne odpovede. Mam este otazocku, od kedy plati ta zmena z 6,20 na 5,50 ?

Od 01.06.
martina2006
19.10.08,20:31
Prosím o radu, môžem účtovať nákup PHM odo dňa vystavenia faktúry pri nákupe auta a jeho prevzatí, alebo až od dátumu prepisu na DI, ide o firemný automobil Ďakujem.
julinka1
25.11.08,11:03
zadanie otázky: existuje SW na evidenciu PHL u nákladných vozidiel - plošín?
NICOLETTA
14.01.09,05:23
Musia sa teraz odkladať bločky o nákupe PHM keď využívam na podnikanie auto nezaradené do obch.majetku?

Ktoru cenu PHM použijem pri výpočte spotreby PHM? Priemerné ceny zo Slovnaftu alebo priemerne ceny z mojich nakupov? Alebo FIFO metodu?
balunka
14.01.09,05:29
od 01.01.2007 musíš dokladovať nákup PHM aj pri aute nezaradenom do majetku a použiješ cenu na bločku,preto ho musíš mať
NICOLETTA
14.01.09,05:34
A keď idem na druhý deň musim mať zase tankovačku z toto druheho dňa?
balunka
14.01.09,06:28
ak ti množstvo PHM vystačí na cestu,ktorú urobíš,tak netankuješ,doklad dávaš iba pri tankovaní.Je to logické ,že ak natankujem 30l,tak s tým podľa spotreby auta prejdem určitý počet km,ale nemôžem predsa natankovať 5l a prejazdiť s nimi 400km
Johanka
14.01.09,08:19
od 01.01.2007 musíš dokladovať nákup PHM aj pri aute nezaradenom do majetku a použiješ cenu na bločku,preto ho musíš mať
Opravím preklep - od 1.1.2008 - aby sme nešírili poplašnú správu :).
slavkavar
14.01.09,09:08
SZČO vlastní súkromne auto prevádzku má mimo sídla firmy a každý deň chodí tým autom do prevádzky môže si účtovať tak isto náklady na PHM. je to cca 24 km denne