sicilia
05.09.07,19:38
Ahojte, chcela by som sa opytat, ci je niekde definovane "prevzatie bytu". Som vlastnickou bytu v bytovom dome od januara ale kedze neboli splnene vsetky podmienky stanovene v kupnej zmluve, tak som odmietla podpisat Preberaci protokol a do dnesneho dna nie je podpisany, ale v byte byvam a uzivam ho. Staci na naplnenie pojmu "prevzatie bytu" to, ze byt uzivam, alebo je nutne mat podpisany ten protokol?

A tiez ma zaujima, ci je rozdiel medzi pojmami kolaudacia a kolaudacne konanie. V stavebnom zakone to nie je uvedene a na webe som nasla toto:
Kolaudácia je činnosť príslušného stavebného úradu smerujúca k vydaniu rozhodnutia o užívaní stavby. Novopostavený dom je pripravený na kolaudáciu vo fáze, keď je už skoro hotový a chýbajú len maličkosti, ktoré sa aj tak dopĺňajú ešte dlhé mesiace po nasťahovaní sa.
Ale nie je to pravne podlozene, tak chcem vediet, ci je to niekde v zakone, komentari alebo v dovodovej sprave definovane.
DAKUJEM
Mária27
05.09.07,19:11
Sicilia, zadefinuj problém. Myslím, že sa zaoberáš výrazmi, ktoré problém neovplyvnia. Stala si sa vlastníčkou na základe kúpnej zmluvy, zmluvy o výstavbe, ... ? Od koho máš prevziať byt, keď si jeho vlastníčkou? Čo chceš reklamovať, alebo čoho sa domáhať? Zasahuje niekto do tvojho vlastníctva? Objavili sa na byte skryté závady?
sicilia
06.09.07,15:52
byt som nadobudla na základe kúpnej zmluvy, ale kedze je to byt v novostavbe a vady nie su skryte, su jasne viditelne (zle tesnenia na oknach, nefunguje ventilacia vo wc....)no a kedze tam byvam uz od januara a je september, tak chcm vediet, ci ma mozu nejako postihnut, teda ci som byt prevzala, ked som nepodpisala, alebo kedze nemaju moj podpis, tak som byt neprevzala...
neviem, ci som sa dobre vyjadrila, ale je to nejako takto
Zoltán Kovács
06.09.07,16:30
Ak na liste vlastníctva figuruje tvoje meno, tak si právoplatným majiteľom bytu.
Mária27
06.09.07,17:09
Si vlastníkom a nik ťa nebude za nič stíhať. Ale ty by si sa mala domáhať odstránenia závad. Ak je to novostavba, určite je zhotoviteľ povinný v záručnej dobe závady odstrániť ...
porban
29.08.08,19:54
A od akého dátumu si povinná platiť nájomné? Aká je tam väzba na právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia ?
evula0
29.09.08,07:07
Aké nájomné,keď je vlastníčka? Ak kúpila byt, tak odvtedy je povinná zálohovo a neskôr podľa vyúčtovania zaplatiť za poskytnuté služby,ak v kúpnopredajnej zmluve nie je niečo iné a správca jej odovzdal predpis na zálohové platby.
Ak sú v byte závady, treba ich reklamovať ako na hocičo iné.Súčasťou kúpy by mal byť aj odovzdávací protokol, v ktorom sú uvedené zistené závady a termíny a spôsob ich odstránenia.Ak to tak nebolo(nebol podpísaný asi pre nesúhlas s ním),musím podniknúť kroky na ich odstránenie a ak je to možné,tak nezaplatím, alebo si v obchode kúpite nefungujúci alebo zjavne poškodený televízor prípadne bez primeranej zľavy?Byt býva investícia pomaly na celý život a sme schopní ho zaplatiť (alebo aspoň nejakú záverečnú čiastku) bez toho,aby sme ho videli?
Ešte k tomu protokolu o odovzdaní a prevzatí.Nepodpísať ho nie je žiadne riešenie.Je potrebné doňho zapísať všetky pripomienky a požadovať v nejakom objektívnom alebo dohodnutom termíne odstránenie.
Viem, že pri kúpe by sme už najradšej bývali a predajca sa snaží rôznymi tlakmi čo najrýchlejšie inkasovať a zbaviť zodpovednosti, ale ak zaplatíme plnú kúpnopredajnú cenu,stratili sme našu najväčšiu výhodu.
porban
24.02.09,07:29
Čo v prípade, ak správca bytového domu žiada platiť poplatky za služby od 1.9.2008 ? Právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia bytu v nadstavbe bytového domu je zo dňa 19.9.2008. Pokial mi je známe, byt je užívania schopný odo dňa právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia.
Moja doplňujúca otázka je, či správca domu má právo žiadať poplatky za služby v dome za obdobie (1.9. -19.9.2008)? Poznamenávam, že byt bol zavkladovaný na katastri 24.9.2008.
Mária27
28.02.09,21:16
Aké sú to poplatky? Za správu? Možno bol ustanovený za správcu a niečo vykonával od začiatku septembra. Odkedy máš kľúče od bytu?
porban
02.03.09,07:24
Ide o poplatky za správu domu-upratovanie spoloč. priestorov, výťah, odvoz smetí atď. Byty v nadstavbe bytového automaticky pristupujú k pôvodnej zmluve o spoločenstve vlastníkov bytov a nebyt. prietorov. Otázka je, že len od kedy. Správca sa jednoducho rozhodol, že byty v nadstavbe bude spoplatnovať od 1.9.2008, tak aj vystavil zálohové predpisy platby a doručil do schránky. To, že od kedy mám klúče od bytu nie je vôbec podstatné. Dôležité je, od kedy je byt právoplatne skolaudovaný a oficiálne obývatelný.
Nejde o velkú sumu peňazí, ale o princíp a súlad s platnou legislatívou.
Mária27
02.03.09,07:49
Nuž, tak ti musím povedať, že platby sú mesačné a platia sa vopred. Nie sú delené na dni. Je dôležité, odkedy byt používaš - ide aj o ostatných susedov, ktorí by museli niektoré platby hradiť za teba (napr. upratovanie).
Nám vydali kolaudačné rozhodnutie tiež až po nasťahovaní, keď odstránili závady zistené pri predkolaudačnej obhliadke.
Adkah
02.12.09,10:32
Poraďáci, ideme preberať byt v novostavbe a potrebujem súrne vzor preberacieho protokolu. Prosím Vás ak niekto má vzor budem Vám veľmi vďačná. Ďakujem.
Adkah
02.12.09,11:35
Poraďáci, ideme preberať byt v novostavbe a potrebujem súrne vzor preberacieho protokolu. Prosím Vás ak niekto má vzor budem Vám veľmi vďačná. Ďakujem.

Veľmi pekne prosíííím.
majkii
02.12.09,12:48
Poraďáci, ideme preberať byt v novostavbe a potrebujem súrne vzor preberacieho protokolu. Prosím Vás ak niekto má vzor budem Vám veľmi vďačná. Ďakujem.

Na nete je vzorov nespočet, treba zagúgliť, dá sa vyhľadať aj v starších témach tu na porade napríklad aj tento odkaz (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=15973&d=1196012943) . treba ho samozrejme upraviť podľa potreby
Adkah
09.12.09,12:17
Na nete je vzorov nespočet, treba zagúgliť, dá sa vyhľadať aj v starších témach tu na porade napríklad aj tento odkaz (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=15973&d=1196012943) . treba ho samozrejme upraviť podľa potreby

Guglila som ale nedarilo sa mi, tak som skúsila poradu a tu tiež nič, asi som mala zlý deň. :) Ďakujem pekne.
Chobot
09.12.09,14:50
Guglila som ale nedarilo sa mi, tak som skúsila poradu a tu tiež nič, asi som mala zlý deň. :) Ďakujem pekne.

A ten, čo ti dala majkii do odkazu ti nevyhovoval???
Adkah
20.12.09,18:07
A ten, čo ti dala majkii do odkazu ti nevyhovoval???

Ďakujem pekne, ten pomohol.
Tasilus
16.03.11,22:16
Rad by som sa spytal ..
Kupil som byt v novostavbe v novembri som dostal LV , bytove druzstvo mi dalo vymeriavaci zaklad a platim najomne. Byt bol dokonceny zaciatkom marca a bol podpisany preberaci protokol. Som povinny platit najomne uz od novemra alebo az od marca ked som prebral byt od zhotovitela?
vopred dakujem
sito
16.03.11,22:35
Rad by som sa spytal ..
Kupil som byt v novostavbe v novembri som dostal LV , bytove druzstvo mi dalo vymeriavaci zaklad a platim najomne. Byt bol dokonceny zaciatkom marca a bol podpisany preberaci protokol. Som povinny platit najomne uz od novemra alebo az od marca ked som prebral byt od zhotovitela?
vopred dakujem

Máš v tom trocha zmätok.

Niekto postavil, ty si kúpil, si vlastník. Bytové družstvo je čo? Správca, ktorému platíš nájom? To družstvu si prenajal svoj byt a platíš mu za to nájom?

Nadobudnutie bytu je jedná vec a správa domu v ktorom je tvoj byt, druhá vec. To treba rozlíšiť.

Ja by som povedal, že od apríla, ak byt nebol odovzdaný k 1.3. 2011.

A čo ostatní vlastníci? Na to. Hádam nie družstevných bytov.
Tasilus
17.03.11,08:22
dakujem za odpoved...tieto veci vobec neovladam.....preto s toho mam trocha spanielsku dedinu
skusim to lepsie popisat

v novembri som dostal Lv a stal som sa vlastnikom konkretneho bytu. Spravcovska spolocnost mi dala uz od novembra vymeriavaci zaklad na najomne. Stavebna splocnost co postavila dom mi dokoncila interier bytu zaciatkom marca a pri podpisani preberacieho protokolu som dostal aj aj kluce od bytu. dovtedy som ho nemohol uzivat.
Jedna sa mi o tie platby najomneho, ci stavebna spolocnost plati najom pokyal som nedostal LV alebo podpisal preberaci protokol.
DUfam ze som to popisal presnejsie... eventuelne ak by niekto vedel v ktorom zakone mam hladat ...si uz dohladam

vdaka
Tasilus
17.03.11,08:26
dakujem za odpoved...tieto veci vobec neovladam.....preto s toho mam trocha spanielsku dedinu
skusim to lepsie popisat

v novembri som dostal Lv a stal som sa vlastnikom konkretneho bytu. Spravcovska spolocnost mi dala uz od novembra vymeriavaci zaklad na najomne. Stavebna splocnost co postavila dom mi dokoncila interier bytu zaciatkom marca a pri podpisani preberacieho protokolu som dostal aj aj kluce od bytu. dovtedy som ho nemohol uzivat.
Jedna sa mi o tie platby najomneho, ci stavebna spolocnost plati najom pokial som nedostal LV alebo podpisal preberaci protokol. Stavebna spolocnost platila spravcovi za zvisok nepredanych bytov.
DUfam ze som to popisal presnejsie... eventuelne ak by niekto vedel v ktorom zakone mam hladat ...si uz dohladam

vdaka
Chobot
17.03.11,08:30
Rad by som sa spytal ..
Kupil som byt v novostavbe v novembri som dostal LV , bytove druzstvo mi dalo vymeriavaci zaklad a platim najomne. Byt bol dokonceny zaciatkom marca a bol podpisany preberaci protokol. Som povinny platit najomne uz od novemra alebo az od marca ked som prebral byt od zhotovitela?
vopred dakujem

Kúpil si byt v novostavbe, dostal si LV - z toho vyplýva, že si sa stal vlastníkom bytu, hoci nedokončeného.

Bytové družstvo - chcel si asi napísať správca bytového domu - ti dal nie vymeriavací základ, ale Zálohový predpis na úhradu nákladov spojených s vlastnícvom nehnuteľnosti (aspoň to správne nazvi). Neplatíš nájomné, lebo byt je tvoj. Nájomné by si platiť, keby si si ten byt od niekoho prenajal. Ty platíš zálohové platby ako vlastník bytu.

Na povinnosti platiť zálohové platby na úhradu nákladov spojených s bytom nič nemení skutočnosť, že byt bol dokončený až v marci. Zálohové platby si povinný platiť od mesiaca, kedy si sa stal vlastníkom bytu.
Tasilus
17.03.11,09:04
dakujem za odpoved
sito
17.03.11,09:08
dakujem za odpoved...tieto veci vobec neovladam.....preto s toho mam trocha spanielsku dedinu
skusim to lepsie popisat

v novembri som dostal Lv a stal som sa vlastnikom konkretneho bytu. Spravcovska spolocnost mi dala uz od novembra vymeriavaci zaklad na najomne. Stavebna splocnost co postavila dom mi dokoncila interier bytu zaciatkom marca a pri podpisani preberacieho protokolu som dostal aj aj kluce od bytu. dovtedy som ho nemohol uzivat.
Jedna sa mi o tie platby najomneho, ci stavebna spolocnost plati najom pokial som nedostal LV alebo podpisal preberaci protokol. Stavebna spolocnost platila spravcovi za zvisok nepredanych bytov.
DUfam ze som to popisal presnejsie... eventuelne ak by niekto vedel v ktorom zakone mam hladat ...si uz dohladam

vdaka

Je priklincovaný, prvý, hore. 182/1993, Správca, § 8 a následne paragrafy, minimálne po § 14.

Preštuduj, potom sa opýtaj na to, čomu nebudeš rozumieť.