ali
18.02.05,12:34
Vsetkych zdravim,

prosim Vas, uz som uplne zmagorena (prepacte za vyraz), vsetko uz mam popletene. Ako je to ak:
dodavatel strojov nie je platcom DPH
my ako firma sme platcami
Mame narok na odpocet DPH???

Teda ak dodavate nie je platcom DPH, mozme si my dan odpocitat???
Prosim Vas o skoru odpoved, lebo som z toho uz uplne mimo :-)))
Vera
18.02.05,11:36
Od dodávateľa neplátcu DPH si nemôžeš odpočítať DPH.
Daniela
18.02.05,11:39
Dám ti jednu radu, nekupuj u neplatcu !!! Vyberaj si.
romanf
18.02.05,12:28
Presne tak ako vraví Vera, ak dodávateľ nie je platiteľ, tak nemám právo na odpočítanie dane.
alica
18.02.05,12:39
Ali, keď je dodávateľ strojov neplatca DPH, zrejme predaj stroja "neodanil" nie? Takže nie je čo odpočítať.
jeso
18.02.05,23:31
Vsetkych zdravim,

prosim Vas, uz som uplne zmagorena (prepacte za vyraz), vsetko uz mam popletene. Ako je to ak:
dodavatel strojov nie je platcom DPH
my ako firma sme platcami
Mame narok na odpocet DPH???

Teda ak dodavate nie je platcom DPH, mozme si my dan odpocitat???
Prosim Vas o skoru odpoved, lebo som z toho uz uplne mimo :-)))
Ali, neplatca DPH vystavuje danový doklad na ktorom nie je vyčíslená DPH-/jednoducho nemôže byť / ako si ju potom chceš uplatniť ?
Deni
19.02.05,15:45
Súhlasím s ostatnými, ak sa jedná o neplatcu DPH, žiadne odpočítanie DPH sa nekoná!
adam
19.02.05,18:27
Je to presne tak, od neplatcu žiadne uplatnenie DPH!
michal20
20.02.05,12:55
Prosím všetkých skúsených, aby sa vyjadrili k môjmu problému:

Od 01.01.2005 som sa registroval za mesačného platcu DPH. Nakoľko mi je známe, že k 1.1.2005 pozmenili zákon o DPH a ja nemám vôbec skúsenosti chcem Vás skúsenejšich poprosiť o radu poprípade vysvetlenie. Môj problém spočíva v tom, že DPH mám prvý krát odovzdať v piatok 25.2. budte láskaví a pomôžte mi.
1) Fakturujem odberateľovi za vykonané slúžby na Slovensku s DPH riadok 01, 02 a 13.
2) Chcem si odpočítať daň za nakúpený tovar na Slovensku r. 14.
3) Bol som v Česku a kúpil som si počítač - fakturu od platcu v Česku (mám na nej CZ) som dostal bez dane. To znamená, že daň si mám sám vypočítať aj odpočítať? Riadky - 16 a ???
4) stíhol som dostať aj dobropis - r. 25
5) fakturoval som službu čechovi bez dane - asi ju nikde neuvádzam.
Som tak blby, že sa hanbim.
Prosím skúsených o poradenie. Za pochopenie ďakujem. Možno Vám skúsenejším to pripada neskutočné, že sa vypytujem, ale každý raz musí začať. Ďakujem a túžobne očakávam Vaše odpovede.:o
michal20
20.02.05,16:48
Nepomôže mi nikto chudačíkovi zmorenému, začínajúcemu?????
vladan
20.02.05,17:08
1. fakturujem odberateľovi za vykonané služby na Slovensku s DPH riadok 01, 02 a 13.
2. chcem si odpočítať daň za nakúpený tovar na Slovensku r. 14.
3. bol som v Česku a kúpil som si počítač - fakturu od platcu v Česku (mám na nej CZ) som dostal bez dane. To znamená, že daň si mám sám vypočítať aj odpočítať? Riadky - 16 a ???
4. stíhol som dostať aj dobropis - r. 25
5. fakturoval som službu čechovi bez dane - asi ju nikde neuvádzam.1. dodanie služby - riadok 03 - uvedieš základ dane
2. správne, riadok 14 - uvedieš iba daň
3. nadobudnutie tovaru z EÚ - riadok 04 - uvedieš základ dane (prepočet základu dane kurzom NBS platným v deň vzniku daňovej povinnosti) a na riadku 16 uvedieš iba daň z tohto nákupu
4. správne, riadok 25 - uvedieš iba daň so znamienkom "plus"
5. o aký druh služby ide?

riadok 01 = 03 + 04
riadok 02 = 19% daň z riadku 01 (resp. 19% daň z riadku 03 a 04)
riadok 13 = 02
michal20
21.02.05,06:15
Vladan veľmi pekne ďakuje. A čo sa týka tej služby, ide o prevoz materiálu, ktorý nakupil Čech v Zemianských Kostoľanoch a mi sme sa mu ponukli, že mu to prevezieme. Takže túto službu neuvádzam nikde a FA vystavim bez DPH. Srdečná vďaka. Pekný pracovný týždeň. Mišo.
michal20
21.02.05,17:11
Pre Vladan a ostatných kto sa vyzná v DPH: Z môjho predchádzajúceho dotazu - keďže v tom nemám jasno a čítam zákon dookola chcem reagovať na bod 3 - kúpu počítača v Česku - počítač kupený u platcu DPH v Čechách, FA vystavená za 19000,- CZ bez DPH. Ja si chcem uplatniť DPH na Slovensku - prepočítam si to kurzom a v daňovom priznaní - to uvediem do riadkov 16? Tam sa uvádza súčet dane zo všetkých nadobudnutých tovarov v tuzemsku z iného členského štátu za prislušné zdaňovacie obdobie.Ja som ten počitač nadobudol v Čechách a nie v tuzemsku?????Vysvetli mi niekto nech to pochopím, prosím.Riadok 04 - základ dane z tovaru nadobudnutého v tuzemsku????
A služby, ktoré vykonám pre iného platcu napríklad pre Čecha neuvádzam niekde, lebo tie niesu predmetom dane, na výkaze DPH sa nezobrazia nikde.
A čo s došlou FA za elektrinu? Tá sa vo výkaze zobrazi v ktorom riadku - 04??:mad:
Chcem vysvetiť, že niesom skusený v týchto veciach, prosím o trpezlivosť a hlavne o vysvetlenie. Budem všetkým velmi vďačný. Pochopte ma prosím a vysvetlite mi.Srdečná vďaka.;)
evina
21.02.05,22:45
Je to tak ako ti písala vladan. riadok č.4 je nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa §11 a 11a- veľmi skrátene rozumie sa tým, že môžeš nakladať ako vlastník hnuteľného majetku prepraveného do tuzemska z iného členského štátu. Rozpis tak ako píše Vladan
evina
21.02.05,22:49
Zabudla som pripísať došlá faktúra za elektrinu - uvedieš daň v riadku 14, t.j. daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku
michal20
22.02.05,04:46
Pre Evin a Vladan, som asi natvrdlý, ale ta 11-tka mi nejde do hlavy. Nevadí urobim ako kážete. Srdečná vďaka za vysvetlenie.Mišo.
vladan
22.02.05,05:50
Pre Evin a Vladan, som asi natvrdlý, ale ta 11-tka mi nejde do hlavy. Nevadí urobim ako kážete. Srdečná vďaka za vysvetlenie.Mišo.
michal, trošku sa povznes nad tú kúpu počítača :D ... ja viem, že si ho nadobudol v ČR, ale doniesol si ho na Slovensko, však? Počujem áno, takže preto tá 11-tka. Je to trošku jasnejšie? :cool:
evina
22.02.05,07:37
Prikláňnam sa k tomu, že formulácia nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je natvrdlá, ale ako píše vladan priniesol si ho na Slovensko, je tvoj a ty ho budeš tu používať tak ty vysporiadavaš DPH v rámci EU t.j. aj za toho Čecha. Dúfam, že som ti pomohla a nie Ťa ešte viac doplietla
michal20
22.02.05,13:04
Ďakujem Vám kočky ja som tak troška "pribitý" ako ta 11-stka:D . Velmi pekne ďakujem.