evina
09.09.07,09:49
Riško, a podľa teba teda, čo spravili?
Idem spať, už ma to nebaví bojovať s veternými mlynmi- tak nech si teda robia všetci čo chcú- idem spať
Ja som založila túto tému kvoli tomu, aby sa ľudia zamysleli, čo v živote robia a pod, ale zbytočne- darmo dáme argumenty- stále len to svoje si každý omiela- misomiso dal neviem koľko dokazov, porovnaní, že by to mohlo presvedčiť aj mrtveho, ale neviem prečo my ženy stale chceme mať nejakú možnosť voľby- JA V TOMTO PRÍPADE ŽIADNU MOŽNOSŤ VOĽBY NIKDY, ALE NIKDY NEVYUžIJEM!!!To by som sa na seba nemohla pozrieť do zrkadla.
A Riško, ja nehovorím fanaticky proti- áno, keď je žena ohrozená na živote, to je ina vec, ale nie, že si niekto povie dovody- nemám peniaze,muž ma nechce- tak nech nesexuje, ani abstinencia občas neuškodí...

Ľudia sa zamysleli a dali svoje argumenty-tomu sa hovorí diskusia. Ty však chceš, aby všetci prijali len Tvoje myšlienky a prepáč argumenty u Teba nevidím, len bez rozdielu obviňuješ ženy, ktoré boli na interupcii zo zabitia.."vymetania postelí" a o tom, že "Dáma" by to nikdy nespravila a pod. Pritom si i tu videla príspevky, že to ženy museli urobiť zo závažných zdravotných ptroblémov. Ak Ty ako žena nepotrebuješ právo voľby chápem Ťa a ty sa snaž tie, ktoré to právo potrebujú...
Misomiso diskutuje a tomu sa skláňam, že sa snaží v pokoji používať argumenty a trpezlivo odpovedať, i keď s ním osobne vôbec nesúhlasím:)
DanielaSL
09.09.07,07:49
Dani nejako čudne ten citát dopálil, asik som to zle skopírovala, šak ja som tú otázku nedala:eek:

Opravila som to... :)
abel
09.09.07,07:50
V tomto úplne súhlasím s Aldou. Moja najlepšia priateľka je tiež silne veriaca, plne akceptujem jej vieru, ona vie, aký názor na náboženstvo mám ja, a pritom sme NIKDY, skutočne nikdy neprišli kvôli tomu do sporu. Na veľa vecí máme úplne opačné názory, každá si povieme ten svoj a očakávam, že si ho bude obhajovať, ale nikdy sa navzájom nepresviedčame, že ten môj je ten jediný správny. A pritom vždy viem, že sa odo mňa neodvráti len preto, že s ňou nesúhlasím ( a samozrejme to funguje aj naopak). Tým sa učím tolerovať ľudí.
Takže pooprav ten svoj príspevok, že doteraz žiadna odpoveď, pretože ja som ti odpovedala.
Ja mám telesne postihnuté dieťa ( na rozdiel od teba), nie som nadšená z prerušení tehotenstiev, ale každá žena musí mať právo sa slobodne rozhodnúť. Myslím, že o tom celá táto diskusia je.
evina
09.09.07,07:55
----------------------


Zvýhodňuje náš dôchodkový systém vôbec ľudí, ktorí sa o svoje deti dokážu postarať a ktorí vlastne "investujú" do vytvárania národného dôchodku?

Ak niekto vychová 4 deti a niekto jedno, má mať rovnaký dôchodok? Toto je hlavná chyba súčasného dôchodkového systému.

Ako fungovalo dôchodkové poistenie voľakedy? Jednoducho, ľudia mali deti :D

.

Richard vytiahla som len túto časť - áno bolo to tak kedysi za komunistov tu však je jeden veľmi citlivý problém. Sú ľudia, ktorí bohužiaľ nemôžu mať vôbec deti a Tí potom pri tom dôchodku by boli vlastne trestaní za svoje zdravotné problémy napriek tomu, že pracujú celý život do strhania :)
Paula
09.09.07,08:05
Vzhľadom k tomu, že téma bola založená akurátne v čase , keď bol ten "úžasný" plagát vycapený a zároveň média prezentovali reakcie / názory okoloidúcich naň, od začiatku som mala názor, že ide predovšetkým o názorovú anketu týkajúcu sa presne tohoto úžasu.

Hm....keby som bola jeho tvorcom, spolutvorcom alebo tým, kto jeho vycapenie odklepol, tiež by som sa tu možno čertila :cool: . Neviem si pomôcť, mne sa tá časová súvislosť vidí podozrivá.
evina
09.09.07,08:16
Preco sa tu doteraz nenasiel ani jeden clovek, ktory by mi odpovedal na tu uplne najzakladnajsiu otazku, polozenu v prispevku c. 41???

Preco odpovedate stale ako Meciar, ked sa ho nieco novinar pyta a on na uplne ine odpoveda???

Namiesto odpovede na otazku iba omielate stale dokola to iste, aki sme fanatici a a ko nepripustime svoj nazor, ako napr. teraz napisala DanielaSL (citujem) Katarína založila si túto tému, aby sme sa zamysleli, my sme sa zamysleli , povedali sme si svoj názor, ale prečo po každom názore, ktorý sa tebe prieči sem vstupuješ a snažíš sa vnútiť tej druhej strane tvoj názor ? To je fanatizmus...



Ja som sa v prispevku 41 pytal, preco nemozeme zabijat narodene deti. Ved napr. v pripade ochrany pred nezelanym rodicovstvom pri porozreni na postihnutie dietata by to bolo jedine skutocne efektivne riesenie. Ja uz som tu pisal o tom, ako sme mali mat dcerku postihnutu, kolko si manzelka vytrpela, ked ju lekari nutili dat "to" prec, Ako na nu pozerali ako na prasiveho psa, lebo je "nezodpovedna" a chce na svet priniest postihnute dcko a ako sa nam nakoniec narodila uplne zdrava, krasna a belmi sikovna dcera. Teda z hladiska ochrany pred narodenim postihnuteho decka by bolo logicke porodit ho, poriadne obzriet, a ak je postihnute, tak ho zlikvidovat, ako to robili v Sparte nie? Preco to nerobime?

Pozrite si pozorne prispevok c. 241 prosim. Tam Betka opisuje pani, ktorej ochoreli (tazkym sposobom) deti az vo veku 3 rokov a tato pani teraz lutuje, ze vobec nejake deti niekedy mala. Tento prispevok Betky vyznieva na obhajobu potratov - akoze "je toto zivot"? - starat sa o postihnute deti?

Vidite tu absurdnost uvazovania Betky? Ona argumentuje tym, ze niekomu ochorelo decko v 3 rokoch a agituje za potraty? Ale ako pravo na potrat zabezpeci, aby vam neochorelo dieta v 3 rokoch? To vratime cas a urobime mu potrat?

Jedinym riesenim je predsa v tomto pripade zabit toto uz narodene dieta. Opat sa pytam - uz po sty raz PRECO TO NEROBIME? Je snad dovodom, ze take dieta uz viac vnima a citi? To je predsa uplna hlupost. Moderna medicina uz nema ziaden problem zabit uplne bezpolestne a "humanne". Kto videl niekedy, ako veterinar utratil psa, vie, ze taky psik krasne zaspal v priebehu par sekund. V tom nie je ziaden problem. Zabit take 3 - rocne dieta by bolo ovela ferovejsie k nemu, pretoze by sme mu dopriali aspon tie 3 roky, ktore zilo stastne a zdravo, hoci z hladiska "celospolocenskeho" by jeho zivot nemal vyznam. Ale POTRAT toto neriesi vobec, pretoze nikto nie je vestec, aby s istotou mohol tvrdit, ze dieta urcite v 3 rokoch ochorie alebo ze ho zrazi auto.

Namiesto odpovede na tuto moju jedinu a zakladnu otazku stale omielate nieco iba o prave zeny sa rozhodnut a prave na iny nazor. Ale INY NAZOR znamena INY ARGUMENT. Taky "iny nazor" akoze "ste vsetci fanatici, nechajte nam pravo na nase slobodne rozhodnutie" skutocne nie je nazor do diskusie. To je taky zolik pre vsetkych, ktori si chu iba zanovito, ako male decko presadit svoje, hoci vedia, ze to, co chcu nema logiku.

Velmi by som si zelal, aby sa tu nasiel jeden, jediny jeden clovek, ktory by namiesto toho, aby odpovedal na ine ako sa ho pytam, opisoval tazkosti zeny pri tehotenstve, namiesto toho, aby ma obvinoval z fanatizmu, namiesto toho, aby bez akehokolvek argumentu pozadoval pravo na iny nazor - aby odpovedal na moju najzakladnejsiu otazku: PRECO NEZABIJAME NARODENE DETI?

Misomiso , myslím si, že o tom nebude nikto diskutovať -myslím tým na Tvoju poslednú vetu v tomto príspevku.
Rozdielne názory na prerušenie tehotenstva ako som tu písala sú tu odveky vekov a aj vždy budú a vyplývajú z toho, že sú rozdielne názory na životaschopnosť plodu až od určitého týždňa....Viem, že mi napíšeš, že život vzniká počatím, ale sú argumenty lekárov, že je tomu ináč...

Tieto rozdielne argumenty si treba v pokoji vysvetľovať a ovplyvňovať sa navzájom bez zbytočných slov ako vražda, zabitie, prespatie, vymetanie postelí, mravný poklesok a pod......

http://old.unipo.sk/FZ/molisa2/12.pdf
Ajuška
09.09.07,08:22
... Ale skuste debatovat napr. s kyselinarom stale vludne a priatelsky, ked sa vam vysmieva do oci...:(...tu sa radšej tvárim že som nepochopila...:( ...Tu vacsina ludi (pravdepodobne zien) bojuje proti tomu, aby sa im aby sa im vobec siahlo na ich (dnes zakonne) pravo
:(...mhm a tu si zase vôôôbec Ty nepochopil...:( rozhodovat o zivote ludi. Tato skupina zien (pri vsetkej ucte k inemu nazoru) nepatri zrovna k ludom, s ktorymi by som si chel "priatelsky pokecat" - prepacte...

...kdesi si napísal, že si pragmatik a emócie sú u Teba až na poslednom mieste. Z úvodu predošlého príspevku mám pocit že tu už na všetkých doslova "reveš" lebo Ťa nepočúvajú... takže aj u Teba emócie prevládli... a to ma na Teba /nielen z tejto témy/ mrzí... že si uzurpuješ právo diktovať... cítim sa /isto nielen ja/ byť človekom, ktorý pevne stojí na svojich nohách a diktovať mi už v ničom ozaj nikto nemusí... naopak dobre mienej rade sa nikdy nebránim... len si potrpím na spôsobe komunikácie...
a o tomto je tu aj väčšina príspevkov k danej kampani...

...vytiahla som z Tvojho príspevku to - čo potrebujem komentovať... áno, každý si vyberáme s kým by sme si chceli "priateľsky pokecať"... len si vypichol akúsi skupinu žien... ak by si dokázal aj počúvať /teda čítať iný názor/... neušlo by Ti, že sa tu vyjadrilo veeľa žien, ktoré vzhľadom na svoj vek - rovnako ako ja - už nemajú žiadnu voľbu pred sebou - či porodiť, či neporodiť... naopak teda bojujú za všeobecne citlivý ľudský prístup...:rolleyes:
Monika Kováčová
09.09.07,08:23
... nuž, ja sa teda cítim riadne úboho čítajúc posledné príspevky ...

Napriek môjmu naivnému presvedčeniu v príspevku č. 166, že sme tu partia ľudí, tolerujúcich jeden druhého, cítim to presne naopak:

Som presvedčená, že kvôli tomu, že okrem mňa a zopár "odvážnejších" povedať NIE UPT, nezanevriem na ostatných priateľov z porady. Verím, že tí, ktorí si myslia, že žena právo rozhodnúť o živote svojho dieťaťa má, rovnako budú nás z "druhej strany" posudzovať ako doposiaľ... V podstate je to skutočne o názore.

Mrzí ma to. Napriek snahe vniesť do čierno bielej diskusie trochu ružovej stále sme na druhej strane tí čierni.... A mám pocit, že už sa to nezmení, preto chápem aj rozhodnutie misomisa a plne sa s ním stotožňujem... Príspevky v tejto téme mažem. Zostávam s pozdravom. M.
willma
09.09.07,08:35
"WILLMA,neviem, čo je na tom neetické, dieťaťu treba povedať pravdu, alebo zasa všetkých mentálne postihnutých pozatvárame do ústavov, ako za komunizmu- zasa si budeme zatvarať oči pred všetkým???Neeticka je, ale len pre tých, čo radšej vyznavaju kult smrti pred riešením problemov a možnosť voľby nie je vždy znak demokracie, napr.Poliaci už na to prišli"

"Bol tu nazor, že je to kečup, tak povedz, že to je kečup"

Nechcelka som už v tejto téme reagovať, aj keď ju sledujem.
Pre mňa potrat nepripadal v úvahu ani v jednom prípade. Viacerí o mne vedia, že som slobodná a nie len že som na svet priviedla dve viacmenej vydarené deti, ale dovolím si povedať, že ich dokonca aj vychovávam a nie zle. Synátor je skoro 18 ročný a je mi veľkou oporou. Moja výchova sa potvrdila aj v prvom ročníku na strednej, keď na rodičku profesorka povedala že skoro z 30 študentov v triede sú len traja nefajčiari,a viem, že jedným z nich je aj môj syn. Poznám jeho názory na drogy a verím mu, že ich neokúsi.
Dcérku som čakala v čase keď mi už bolo ako sa hovorí 2x 18, a to znamenalo postúpenie amniocentézy. Na genetike som dostala na výber a musela som sa rozhodnúť, čo spravým v prípade keď by bolo neodškriepiteľne preukázané, že dieťatko má závažnú vývojovú vadu "nepočítam do toho Downov syndróm, lebo sledujem rôzne relácie a viem, že takto postihnuté deti sú živé slniečka" Našťastie aj dcérka je v poriadku a je riadne šidlo.
Ani jeden z otcov sa nestará a kto trochu sleduje moje príspevky vie, že mám dosť bohaté skúsenosti s vymáhaním výživného.
Napriek môjmu presvedčeniu, nikoho nebudem odsudzovať, keď sa rozhodne pre UPT- nech sú už dôvody akékoľvek. Tá žena je potrestaná už dosť a v krajnom prípade aj tým, že už nikdy nemusí mať vlastné dieťa.
A ku kampani- stále tvrdím, že je mimoriadne neetická a tie ženy ktoré sú presvedčené že UPT podstúpia, neodradí nič.
Katarína, okopírovala som oba tvoje príspevky. Nehnevaj sa v jednom hovoríš o pravde a v druhom o kečupe. Tak si vyber. Lebo ja svojim deťom nemám vo zvyku klamať, ale v prípade otázky mojej dcérky, čo to vlastne vidí, by som skutočne len veľmi ťažko hľadala slová.
olga88
09.09.07,08:45
Kampane raz boli take, inokedy onake. Bez ohladu na kampan, vzdy podla mna bola a je interupcia vrazda.
Danila
09.09.07,09:09
... nuž, ja sa teda cítim riadne úboho čítajúc posledné príspevky ...

Napriek môjmu naivnému presvedčeniu v príspevku č. 166, že sme tu partia ľudí, tolerujúcich jeden druhého, cítim to presne naopak:


Mrzí ma to. Napriek snahe vniesť do čierno bielej diskusie trochu ružovej stále sme na druhej strane tí čierni.... A mám pocit, že už sa to nezmení, preto chápem aj rozhodnutie misomisa a plne sa s ním stotožňujem... Príspevky v tejto téme mažem. Zostávam s pozdravom. M.Monika, prečo mažeš? Každý Tvoj názor akceptujem ako jedinečný. Ja nevidím u Teba hystériu ani fanatizmus. A napriek tomu, že stojíš na opačnom brehu
v tejto téme, oceňujem tolerovanie iného názoru. Tak len zostaň. :)
misomiso
09.09.07,09:12
misomiso, ak chceš názor, dám Ti môj. Živé nezabíjame preto, lebo živé potvrdil aj rodný list. Ak by skutočne dospelo ľudstvo k tomu, že život/potvrdený rodným listom/ začína v niektorom týždni, tak by to celkom určite deklarovalo právne na základe objektívne daných skutočností. Ak by to tak bolo, tak by to ľudstvo tak vnímalo. A určite , by si každá žena/ aj tá menej zodpovedná, keď kráča z diskotéky rovno do postele nejakému jednorázovemu vyznavačovi lásky/ rozmyslela na základe takéhoto vnímania vzniku života, ako so svojím správaním bude vedieť v mene takejto interpretácie nakladať. A to zďaleka nie som zástancom potratov.

Ved o to, prave ide v tejto kampani, aby sa to (legislativne) deklarovalo, ako napr. v Polsku.

Beriem argument, ze plod ke sucastou matkinho tela (aj ked je zaroven novym jedincom). Ale kde je hranica, v ktorej sa podla vas stava clovekom? V nejakom 12 tyzdni? Teda jednu sekundu pred dovrsenim 12. tyzdna aste nie je clovekom a sekundu po uz ano? Ja by som skor chapal, keby sa za hranicu povazovalo spojenie s matkou pupocnou snurou. Teda ak je dieta spojene, je nepochybne sucastou jej tela, ak nie, je to uz iba iny clovek. Ale telicko dietata ostava spojene pupocnou snurou este aj kratko po porode. Tak teda porodme dieta, potom ho obzrime, co ma vsetky ruky a nohy a ak nie, zabime ho este pre oddelenim od matky. To bude asi v poriadku nie?
misomiso
09.09.07,09:15
Richard vytiahla som len túto časť - áno bolo to tak kedysi za komunistov tu však je jeden veľmi citlivý problém. Sú ľudia, ktorí bohužiaľ nemôžu mať vôbec deti a Tí potom pri tom dôchodku by boli vlastne trestaní za svoje zdravotné problémy napriek tomu, že pracujú celý život do strhania :)

Ano, toto je skutocny argument proti zavedeniu takehoto dochodkoveho systemu, hoci poznam nie jednych rodicov, ktori nemohli mat vlastne a rozhodli sa adoptovat odlozene z porodnice. Nikdy neolutovali.
kukučka
09.09.07,09:24
... nuž, ja sa teda cítim riadne úboho čítajúc posledné príspevky ...
Napriek môjmu naivnému presvedčeniu v príspevku č. 166, že sme tu partia ľudí, tolerujúcich jeden druhého, cítim to presne naopak:
Mrzí ma to. Napriek snahe vniesť do čierno bielej diskusie trochu ružovej stále sme na druhej strane tí čierni.... A mám pocit, že už sa to nezmení, preto chápem aj rozhodnutie misomisa a plne sa s ním stotožňujem... Príspevky v tejto téme mažem. Zostávam s pozdravom. M.

Monika veľká škoda, že si to urobila, ak už pre nič iné, tak preto aby ostali v archíve a mohol si ich niekto prečítať aj o rok, o dva.
Ak by som opomenula obsah témy a zamerala sa len na spôsoby, všímala som si nedostatky argumentácie a ako boli misove slová vytrhávané z kontextu a prekrúcané.
/ úplne jasný príklad je ten "Katkin kečup", ale tak to dopadne ak niekto nemá prečítanú celú diskusiu, nebol to jej nápad/


Ani mne ste veľmi na moje otázky nedali odpoveď.

Nenapadlo vás vôbec, že to misomiso považoval za svoju povinnosť?
Nevšimla som si, žeby sa z niekoho posmieval, alebo niekoho urážal, nechápem, ako ste to mohli urobiť vy jemu.
katarina.j
09.09.07,09:34
Kukučka, ja už skončím tuto diskusiu tu- tak nakoniec ja som fanatička a nervozna, neviem, že by som písala ako fanatička.Ale keď niekto nechce prijať argumenty, tak už neviem.Tak nech si majú voľby možnosť, ja ju nechcem- nikdy!!!Aby som raz na smrtelnej posteli nemusela ľutovať.
Kukučka, tebe ďakujem za podporu, maj sa fajn, si fajn baba a taktiež dík Ermon- vzdavam sa
evina
09.09.07,09:45
Kukučka, ja už skončím tuto diskusiu tu- tak nakoniec ja som fanatička a nervozna, neviem, že by som písala ako fanatička.Ale keď niekto nechce prijať argumenty, tak už neviem.Tak nech si majú voľby možnosť, ja ju nechcem- nikdy!!!Aby som raz na smrtelnej posteli nemusela ľutovať.
Kukučka, tebe ďakujem za podporu, maj sa fajn, si fajn baba a taktiež dík Ermon- vzdávam sa

Katka neviem, či Teba niekto osobne označil za fanatičku /nebudem už čítať dozadu/, ale s čím napr. ja nesúhlasím som Ti napísala v príspevku 251...Ak aspoň dvaja ľudia mne osobne vyčítajú spôsob mojej komunikácie zamyslím sa.... Pre mňa je nepochopiteľné, že práve obhajcovia práva na život sa cítia urazení a odchádzajú z diskusie a práve obhajcovia práva voľby nie hoci na túto adresu padajú stále slová, ktoré omieľam dokola a sú neprijateľné pre mňa - vražda, zabitie, vymetanie postelí, mravný poklesok-to nie je diskusia, to je osočovanie tých druhých, ktorí tak isto môžu povedať, že ich argumenty nechcú byť prijaté....

Z nicku Ti vidím, že si na materskej dovolenke, t.j. omnoho mladšia ako takmer všetky tu ostatné, ktoré už na materskú ísť nemôžeme, aj keď mne osobne by sa to veľmi páčilo :), a určite pod tlakom životných skúseností im takéto výrazy nepadnú dobre vo všeobecnosti...

P.s. a všetky, ktoré Ťa nepodporili, nie sú fajn baby?:rolleyes:
katarina.j
09.09.07,09:52
Evinka, ale s vami sa nedá diskutovať ferovo- vytrhate veci z kontextu, viď. kukučkin posledný prípevok v ktorom ma 100%pravdu
A mna nakoniec obviníte z klamstva- ten "kečup"- prečítaj si čo som písala a potom reagujte objektívne- žiadny kečup, ale čistá pravda je na tom plagate a to treba ludom ukázať!!!Ja viem, radšej je lepšia možnosť voľby- aj ja som ju dnes využila- napojili sme doma nový tv a starý SOM HODILA DO KONTAJNERA- NECH ŽIJE MOŽNOSŤ VOĽBY...
Katka22
09.09.07,09:53
Hrýzla som si do "jazyka", búchala sa po prstoch, ale nedá mi nezamiešať sa. Téma samotná - potraty - je taká závažná, že podľa mňa o nej treba debatovať. Ale nie s fanatizmom. A ten tu bol cítiť z viacerých príspevkov. Nikto z nás nie je ten "jediný spravodlivý". Hovoríme o práve na rozhodnutie, o slobodnej voľbe - ale potom predsa každý z nás má právo mať aj svoj vlastný názor. Hovoríme o Božej vôli, odvolávame sa na vieru, cirkev. Ale veď aj samotná cirkev v mene Ježiša Krista napáchala v minulosti zločinov viac než dosť. A to píšem napriek tomu, že som veriaca. Ale nechcem byť fanatik. Vieru musí mať človek v srdci. Niekto verí v Boha, niekto verí v niečo iné. Ale prečo mám brať tomu druhému právo na jeho vieru, na jeho názor?
Ja osobne radšej podporujem kampaň za hniezda záchrany ako za krvavé bilboardy.

Prepáčte ale musím sa aj ja vyjadriť : Presne ako píše Eulalia treba podporovať takéto kampane + projekty (hniezda záchrany) . Tadiaľto vedie cesta.. (môj názor) Ženy idú často na potrat, lebo sa boja svojich vlastných pocitov, (cítia sa že sú samé v tej situácii ) dnešnej dobe dosť zaváži aj ekonomická situácia !!!!! A nie každý ma milujúcich rodičov, kamarátov , širšiu rodinu čo podajú pomocnú ruku . Nikdy by som nechcela byť pred voľbou : ísť , neísť .!!!!!!!!!!!!!! Môj záver : treba niečo robiť pre takéto situácie nikdy nevieme čo nás môže stretnúť. Veľa krát si zato môže človek sám, ale problémom sa netreba vyhýbať, ale treba ich riešiť a vždy sa problémy riešia ľahšie keď človek na to nieje sám............
evina
09.09.07,09:59
Evinka, ale s vami sa nedá diskutovať ferovo- vytrhate veci z kontextu, viď. kukučkin posledný prípevok v ktorom ma 100%pravdu
A mna nakoniec obviníte z klamstva- ten "kečup"- prečítaj si čo som písala a potom reagujte objektívne- žiadny kečup, ale čistá pravda je na tom plagate a to treba ludom ukázať!!!Ja viem, radšej je lepšia možnosť voľby- aj ja som ju dnes využila- napojili sme doma nový tv a starý SOM HODILA DO KONTAJNERA- NECH ŽIJE MOŽNOSŤ VOĽBY...

Ja nemám pocit, že s nami sa nedá .... Ja som tu napr. celý čas sa nevyjadrila k tomu či áno, či nie, aj keď z podpory niektorých príspevkov sa to dá vyčítať. Snažím sa len napísať, že sa nikdy dva protichodné názory v tomto nestretnú a môžu sa len navzájom ovplyvňovať. Nepoužívaj množné číslo "obviníte a pod." Niektoré tvrdenia vychádzajú aj z nepochopenia - napr. ten kečup a treba to trpezlivo vysvetľovať, alebo ak nie som schopná tak nediskutovať.
Napríklad nikdy nebudem s Tebou súhlasiť, že ten plagát treba dávať na oči všetkým ľuďom - deťom, ženám, ktoré nechtiac prišli o dieťa a pod. Tým, ktoré chcú ísť na potrat z ľahkovážnosti to v ničom nepomôže a tým, ktoré musia napr. zo zdravotných dôvodov nekonečne ublíži...
kukučka
09.09.07,10:06
Kukučka, ja už skončím tuto diskusiu tu- tak nakoniec ja som fanatička a nervozna, neviem, že by som písala ako fanatička.Ale keď niekto nechce prijať argumenty, tak už neviem.Tak nech si majú voľby možnosť, ja ju nechcem- nikdy!!!Aby som raz na smrtelnej posteli nemusela ľutovať.
Kukučka, tebe ďakujem za podporu, maj sa fajn, si fajn baba a taktiež dík Ermon- vzdávam sa
no tak Katka, pofúkať a život ide ďalej. :) To isté pre Miša. :)
Už tu bolo písané, že táto téma je večná.
Nemám problém rozprávať osobné veci, ale tu a teraz to robiť nebudem. ak len, tak heslovite pre tých, ktorí si nevšimli, že misomiso prežíval s manželkou predpoveď poškodeného plodu a jej ťažké tehotenstvo a písali niečo o práve a rodení :mee:
Už som písala, že poznám ženu neplodnú po potrate, poznám človeka, ktorý je na svete vďaka veriacemu lekárovi, krorý rodičov odhovoril od potratu a tiež človeka, ktorý je práve teraz na ceste za matkou, ktorá ho dala na adopciu.
Ale je tiež pravda, že moje deti boli chcené a nikdy som v opačnej situácii nebola. Nikdy som nikoho nesúdila, ale to ešte neznamená,
že nemôžem odsúdiť takýto skutok.
evina
09.09.07,10:10
no tak Katka, pofúkať a život ide ďalej. :) To isté pre Miša. :)
Už tu bolo písané, že táto téma je večná.
Nemám problém rozprávať osobné veci, ale tu a teraz to robiť nebudem. ak len, tak heslovite pre tých, ktorí si nevšimli, že misomiso prežíval s manželkou predpoveď poškodeného plodu a jej ťažké tehotenstvo a písali niečo o práve a rodení :mee:
Už som písala, že poznám ženu neplodnú po potrate, poznám človeka, ktorý je na svete vďaka veriacemu lekárovi, krorý rodičov odhovoril od potratu a tiež človeka, ktorý je práve teraz na ceste za matkou, ktorá ho dala na adopciu.
Ale je tiež pravda, že moje deti boli chcené a nikdy som v opačnej situácii nebola. Nikdy som nikoho nesúdila, ale to ešte neznamená,
že nemôžem odsúdiť takýto skutok.
Áno Kukučka sú takéto prípady a mnohé iné....odsúdiť skutok je však to najľahšie:)
Danila
09.09.07,10:14
no tak Katka, pofúkať a život ide ďalej. :) To isté pre Miša. :)
Už tu bolo písané, že táto téma je večná.
Nemám problém rozprávať osobné veci, ale tu a teraz to robiť nebudem. ak len, tak heslovite pre tých, ktorí si nevšimli, že misomiso prežíval s manželkou predpoveď poškodeného plodu a jej ťažké tehotenstvo a písali niečo o práve a rodení :mee:
Už som písala, že poznám ženu neplodnú po potrate, poznám človeka, ktorý je na svete vďaka veriacemu lekárovi, krorý rodičov odhovoril od potratu a tiež človeka, ktorý je práve teraz na ceste za matkou, ktorá ho dala na adopciu.
Ale je tiež pravda, že moje deti boli chcené a nikdy som v opačnej situácii nebola. Nikdy som nikoho nesúdila, ale to ešte neznamená,
že nemôžem odsúdiť takýto skutok.Táto diskusia bola pôvodne založená ako názor na tú visiacu ohavnosť, čo vo mne vyvoláva pocit úzkosti. To, čo tu píšeš, je možné podporiť a súhlasiť s tým. každý z nás poznal podobné životné príbehy. A Katka, zakladateľka témy má tiež svoj názor. Neberiem jej ho. Ale viem jedno. Že s pribúdajúcim vekom som prehodnocovala vlastné poznania a názory... A nebolo to to isté.
Eulalia
09.09.07,10:16
Kukučka, ja už skončím tuto diskusiu tu- tak nakoniec ja som fanatička a nervozna, neviem, že by som písala ako fanatička.Ale keď niekto nechce prijať argumenty, tak už neviem.Tak nech si majú voľby možnosť, ja ju nechcem- nikdy!!!Aby som raz na smrtelnej posteli nemusela ľutovať.
Kukučka, tebe ďakujem za podporu, maj sa fajn, si fajn baba a taktiež dík Ermon- vzdavam sa

Hneď na úvod hovorím, že som proti zbytočným potratom, teda proti tým, ktoré sa používajú ako "následná antikoncepcia". V tomto prípade si skutočne niektoré ženy zaslúžia odsúdenie. Ale hádzať všetky, ktoré podstúpili a aj tie, ktoré "museli" podstúpiť UPT do jedného vreca a označovať ich za vrahyne, zabijakov, porovnávať ich s kyselinármi a pod. je podľa mňa fanatizmus. Nedovolila by som si odsúdiť žiadnu ženu, ktorá sa musela rozhodovať pre buď - alebo. Nebola som v jej koži, nepoznám jej dôvody, jej problémy a ani to, ako to zvládla psychicky.
A Katka, prepáč, vyznačila som v Tvojom príspevku tú časť, ktorá mi potvrdila, že nie si ochotná počúvať argumenty iných. Ak si začala takúto diskusiu - mimochodom, považujem ju za veľmi prospešnú - musela si počítať s tým, že bude mať niekto aj iný názor ako Ty. Podľa Teba by sme mali automaticky všetci prijať Tvoje argumenty? Ako si prišla k názoru, že jedine Tvoje argumenty sú tie správne?
Ak si presvedčená, že všetky UPT sú hriechom a sú vraždou, je to Tvoj názor a ja ho rešpektujem. Znovu opakujem, že voči mnohým potratom mám vážne výhrady. Ale vysvetli mi, prečo by niekto nemohol mať iný názor ako Ty? Prečo by mal plne akceptovať len tie Tvoje argumenty? Ak si veriaca, vieš, že Boh nám dal síce pravidlá pre život, ale dal nám zároveň možnosť slobodnej voľby. Ty ju nedávaš nikomu, Ty jednoducho chceš, aby sme všetci prebrali Tvoj názor a ak to neurobíme, sme skrátka neschopní a nechápaví. Prepáč, toto mi práve vadí na Tvojom prístupe, práve toto mi zaváňa fanatizmom. Život nie je len biely alebo čierny. Má milióny farieb a ich odtieňov. Rovnako by bolo treba podľa mňa posudzovať aj ženy, ktoré sa pre UPT rozhodli. Vieš, prečo to ktorá z nich urobila? Vieš, prečo sa rozhodla práve k tomuto neľahkému kroku? Ako ju môžeš odsúdiť, keď nepoznáš jej životné podmienky, jej okolie a pod. Kto Ti dal právo ju vôbec posudzovať? Každá, ktorá sa takto rozhodla, si to musí vybaviť so svojim vlastným svedomím a bude sa z toho zodpovedať niekde inde. Nie sme povolaní na to, aby sme súdili činy iných - nič Ti to nepripomína? (Voľná citácia Biblie.)
Každý z nás sa môže snažiť presvedčiť druhého o tom, že moje argumenty, názory sú správne. Ale vnucovať ich násilím? Ďakujem, neprosím. To už nie je diskusia.
katarina.j
09.09.07,10:29
Táto diskusia bola pôvodne založená ako názor na tú visiacu ohavnosť, čo vo mne vyvoláva pocit úzkosti. To, čo tu píšeš, je možné podporiť a súhlasiť s tým. každý z nás poznal podobné životné príbehy. A Katka, zakladateľka témy má tiež svoj názor. Neberiem jej ho. Ale viem jedno. Že s pribúdajúcim vekom som prehodnocovala vlastné poznania a názory... A nebolo to to isté.

Tak Danilka, konečne úspech mám, aspoň jeden po troch dňoch- konečne niekto priznal, že ten bilboard je ohavnosť, je to nesmierna ohavnosť a ty tu taketo veci podporuješ...,Áno, je to ohavné a prave preto to musia mať tie čo to sposobili na očiach, aby nezabudli, že zavraždili- resp. dali zavraždiť
katarina.j
09.09.07,10:33
Hneď na úvod hovorím, že som proti zbytočným potratom, teda proti tým, ktoré sa používajú ako "následná antikoncepcia". V tomto prípade si skutočne niektoré ženy zaslúžia odsúdenie. Ale hádzať všetky, ktoré podstúpili a aj tie, ktoré "museli" podstúpiť UPT do jedného vreca a označovať ich za vrahyne, zabijakov, porovnávať ich s kyselinármi a pod. je podľa mňa fanatizmus. Nedovolila by som si odsúdiť žiadnu ženu, ktorá sa musela rozhodovať pre buď - alebo. Nebola som v jej koži, nepoznám jej dôvody, jej problémy a ani to, ako to zvládla psychicky.
A Katka, prepáč, vyznačila som v Tvojom príspevku tú časť, ktorá mi potvrdila, že nie si ochotná počúvať argumenty iných. Ak si začala takúto diskusiu - mimochodom, považujem ju za veľmi prospešnú - musela si počítať s tým, že bude mať niekto aj iný názor ako Ty. Podľa Teba by sme mali automaticky všetci prijať Tvoje argumenty? Ako si prišla k názoru, že jedine Tvoje argumenty sú tie správne?
Ak si presvedčená, že všetky UPT sú hriechom a sú vraždou, je to Tvoj názor a ja ho rešpektujem. Znovu opakujem, že voči mnohým potratom mám vážne výhrady. Ale vysvetli mi, prečo by niekto nemohol mať iný názor ako Ty? Prečo by mal plne akceptovať len tie Tvoje argumenty? Ak si veriaca, vieš, že Boh nám dal síce pravidlá pre život, ale dal nám zároveň možnosť slobodnej voľby. Ty ju nedávaš nikomu, Ty jednoducho chceš, aby sme všetci prebrali Tvoj názor a ak to neurobíme, sme skrátka neschopní a nechápaví. Prepáč, toto mi práve vadí na Tvojom prístupe, práve toto mi zaváňa fanatizmom. Život nie je len biely alebo čierny. Má milióny farieb a ich odtieňov. Rovnako by bolo treba podľa mňa posudzovať aj ženy, ktoré sa pre UPT rozhodli. Vieš, prečo to ktorá z nich urobila? Vieš, prečo sa rozhodla práve k tomuto neľahkému kroku? Ako ju môžeš odsúdiť, keď nepoznáš jej životné podmienky, jej okolie a pod. Kto Ti dal právo ju vôbec posudzovať? Každá, ktorá sa takto rozhodla, si to musí vybaviť so svojim vlastným svedomím a bude sa z toho zodpovedať niekde inde. Nie sme povolaní na to, aby sme súdili činy iných - nič Ti to nepripomína? (Voľná citácia Biblie.)
Každý z nás sa môže snažiť presvedčiť druhého o tom, že moje argumenty, názory sú správne. Ale vnucovať ich násilím? Ďakujem, neprosím. To už nie je diskusia.
Evička, teraz nechapem, kde je tam vyznačené, že nie som niečo ochotná počúvať-akože fakt neviem
evina
09.09.07,10:33
Tak Danilka, konečne úspech mám, aspoň jeden po troch dňoch- konečne niekto priznal, že ten bilboard je ohavnosť, je to nesmierna ohavnosť a ty tu taketo veci podporuješ...,Áno, je to ohavné a prave preto to musia mať tie čo to sposobili na očiach, aby nezabudli, že zavraždili- resp. dali zavraždiť
Myslím, že týmto príspevkom si Tvoj pomyselný úspech okamžite stratila....Uspechom bolo, že ľudia boli ochotní diskutovať a hľadať cestu...a neviem, či to už tu vôbec bude niekto ochotný na túto tému. :confused:
Eulalia
09.09.07,10:35
Betka, prečo mažeš? Takto som si to nestihla prečítať. A zase sa môže stať, že niečo bude nedopovedané alebo zle pochopené.
Eulalia
09.09.07,10:38
Evička, teraz nechapem, kde je tam vyznačené, že nie som niečo ochotná počúvať-akože fakt neviem

citujem znovu ... ale keď niekto nechce prijať argumenty, tak už fakt neviem.....Dúfam, že som si to zapamätala správne. My sme reagovali na Tvoje argumenty a na Tvoje názory. Ale sme aj povinné prebrať ich na 100% za svoje?
Paula
09.09.07,10:38
..,Áno, je to ohavné a prave preto to musia mať tie čo to sposobili na očiach, aby nezabudli, že zavraždili- resp. dali zavraždiť


Dúfam už všetci tvorcovia a podporcovia tejto ohavnosti už majú všetky steny doma ňou otapetované a nezabudli jeden kus pribaliť deťom do školských aktoviek s požiadavkou, aby sa tapetovalo aj v škole:confused:
katarina.j
09.09.07,10:41
citujem znovu ... ale keď niekto nechce počúvať argumenty, tak už fakt neviem.....
Dúfam, že som si to zapamätala správne. My sme reagovali na Tvoje argumenty a na Tvoje názory. Ale sme aj povinné prebrať ich na 100% za svoje?
Evi, ešte raz si to prečitaj- su tam ARGUMENTY a nie MOJE ARGUMENTY-A určite som nemyslela moje argumenty, lebo to neviem tak povedat ako misomiso, som v tom handicapovana
Evi vidiš,toto je to prekrucanie o čom pisala kukučka-nikde tam nie slovko JA, ja ho tam nevidim...
evina
09.09.07,10:47
Evi, ešte raz si to prečitaj- su tam ARGUMENTY a nie MOJE ARGUMENTY-A určite som nemyslela moje argumenty, lebo to neviem tak povedat ako misomiso, som v tom handicapovana
Evi vidiš,toto je to prekrucanie o čom pisala kukučka-nikde tam nie slovko JA, ja ho tam nevidim...

Myslím, že to nie je prekrúcanie... Používaš argumety k podpore svojho názoru, to znamená si s nimi stotožnená. Takisto ako Tí, ktorí používajú argumenty napr. lekárov, ktorí tvrdia, že plod je životaschopný od...sú s nimi stotožnení, a to sa dá povedať, že sú to teda Tvoje,. jeho, moje argumenty.. Podstata je v tom, že nič iné neberieš, len to o čom píšeš Ty..
Katka22
09.09.07,10:47
Dosť silné slová katka.j:(
Môj názor .
Prajem ti aby sa ti v živote len darilo a nech ta život nikdy nepostaví do podobnej situácie pri ktorej sa budeš musieť rozhodnúť. Netreba ale zabúdať že ľudia budu vždy súdiť ...............................a potom si možno spomenieš na svoje slová : Áno, je to ohavné a prave preto to musia mať tie čo to sposobili na očiach, aby nezabudli, že zavraždili- resp. dali zavraždiť[/quote]
Eulalia
09.09.07,10:51
Ak by niekto mal pochybnosti o mojom názore, čo sa týka konkrétnej kampane, vyjadrím ho tu naplno a zrozumiteľne:
Tento spôsob kampane sa mi nepáči. Odsudzujeme násilie v televízii, hovoríme o tom, ako zlý vplyv majú rôzne filmy na deti a mládež. A takéto krvavé bilboardy majú na ne aký vplyv?
Súhlasím s tým, že treba bojovať proti potratom. Ale takouto formou? Richard sem dal dva svoje príspevky a musím mu dať za pravdu. Potraty sú takou vážnou vecou, že ich netreba vytrhávať z kontextu, ale riešiť celú situáciu komplexne. Teda ak nechceme aby boli potraty, musíme rozmýšľať aj nad riešením, ako sa im vyhnúť.
Všimol si vôbec niekto z tvorcov kampane, že odkedy sa zlepšila osveta o používaní antikoncepcie a zvýšila sa jej dostupnosť, štatistiky vykázali výrazný pokles počtu umelých prerušení tehotenstva?
Prečo by napríklad toto nemohla byť jedna zo súčastí kampane proti UPT? A myslím, že spolu s takými akciami ako sú hniezda záchrany, by to bolo oveľa prínosnejšie, ako takáto krvavá kampaň.
kukučka
09.09.07,11:13
Betka, prečo mažeš? Takto som si to nestihla prečítať. A zase sa môže stať, že niečo bude nedopovedané alebo zle pochopené.

Prepáč Evička, bola tom len veta, že si myslím, že si proti kampani
a nebola to reakcia na teba, ale Katku 22 a jej príspevok tuším 268, ktorý vyzerá, že si za kampaň...
Ajuška
09.09.07,11:31
... Potraty sú takou vážnou vecou, že ich netreba vytrhávať z kontextu, ale riešiť celú situáciu komplexne. Teda ak nechceme aby boli potraty, musíme rozmýšľať aj nad riešením, ako sa im vyhnúť...

...nakoľko som v živote ja /bohužiaľ i moja sestra, dcéry, nevesta.../ riešila opačný problém - teda ako úspešne otehotnieť... nevyznám sa ani ako to fungovalo kedysi, ani ako dnes... matne mám v pamäti že existovali dajaké "odborné" komisie, pred ktoré každá žena so svojím rozhodnutíť musela /podľa mňa ponižujúco/ predstúpiť... potešilo by ma na duši, ak by v súčasnosti existovali "inštitúcie", ktoré by citlivo s každou jednotlivo, ktorá sa rozhoduje čo ďalej, prešli fakty... tam je parketa na reálny pohľad, čo ktorú vlastne čaká... minimalizovali by sa rozhodnutia z nevedomosti...:rolleyes:
cloe
09.09.07,12:37
Včera sme boli u babky a na stole mala nejaký denník. Samozrejme, na prednej strane - kampaň Právo na život a rozhovor s nejakou jej aktivistkou.
Ani som to nečítala a viete prečo? Prečítala som si, že je 29-ročná, slobodná, panna. Mne to stačí. Nechcem sa nikomu vysmievať alebo niečo podobné, ale neviem si predstaviť, že by túto kampať rozpútali ženy ako my, štyridsiatničky, päťdesiatničky..., ktoré vieme o živote svoje, prešli sme si mnohým a naše názory sa postupne cibrili. Takže ďakujem, neprosím!
Danila
09.09.07,13:24
Tak Danilka, konečne úspech mám, aspoň jeden po troch dňoch- konečne niekto priznal, že ten bilboard je ohavnosť, je to nesmierna ohavnosť a ty tu taketo veci podporuješ...,Áno, je to ohavné a prave preto to musia mať tie čo to sposobili na očiach, aby nezabudli, že zavraždili- resp. dali zavraždiťDoteraz som Ťa považovala len za jednostranne orientovanú. Po tomto príspevku začínam mať vážne obavy o Tvoje duševné zdravie. A to vôbec nepreháňam, ani nie som na Teba nahnevaná, ani Ti Tvoje názory neberiem. Mám z Tvojích príspevkov veľmi nedobrý pocit. A žiaľ aj z Teba. Ak by som sa mýlila, tak potom Ťa niekto za tieto nezmysly platí. Prachy sú možno aj tu dôležitejšie ako podstata sama.
kukučka
09.09.07,13:32
Zákon občanovi do 18 roku veku: zakazuje predať cigarety, alkohol, nedovoľuje mu ani založiť si rodinu a nedáva mu volebné právo.
Ale dievčine dovoľuje ísť na potrat! A dokonca bez vedomia jej rodičov.

Nesúhlasím s takým zákonom.
DanielaSL
09.09.07,14:27
Bety a lepšie by bolo, keby jej to nedovolil a ona by ho podhodila narodené živé a zdravé niekde do kontajnera?
Eulalia
09.09.07,14:31
Zákon občanovi do 18 roku veku: zakazuje predať cigarety, alkohol, nedovoľuje mu ani založiť si rodinu a nedáva mu volebné právo.
Ale dievčine dovoľuje ísť na potrat! A dokonca bez vedomia jej rodičov.

Nesúhlasím s takým zákonom.
A práve kvôli týmto prípadom, kedy je aj podľa mňa UPT priam škodlivé, si myslím, že celá tá kampaň by sa mala uberať iným smerom. Zrejme sa nevyhneme tomu, že mladí ľudia začínajú sexuálne žiť podstatne skôr, ako naša generácia. Prečo teda mladým ľuďom nedá nikto seriózne informácie o dôsledkoch nechceného tehotenstva? Áno, treba aj sexuálnu výchovu v školách. Ale nech sa na mňa nikto nehnevá, tie základy musí tomu dievčaťu či mládencovi dať rodina - rodičia, starí rodičia. Keď som v 18-tich rokoch odchádzala z domu do školy, moja matka mala o mňa strach. Vtedy môj otec povedal len pár slov, ale pamätať si ich budem asi do smrti. "Ak sme ju doteraz nič nenaučili, sk...........í sa, aj keby si jej tam ruku držala." Moji rodičia sú už dávno na druhej strane, ale viem, že keď sa s nimi stretnem, až nadíde môj čas, nebudem sa musieť za seba hanbiť. Moje rovesníčky si určite pamätajú, že celá sexuálna výchova trvala v 7. či 8. ročníku základnej školy jednu hodinu, v rámci biológie človeka. Dnešní rodičia na to akosi nemajú čas. Podnikanie, zháňanie kšeftov, alebo naopak, priveľa spoločenských kontaktov. Deti sú odkázané na televíziu a počítače. Ak doma nedostanú základy výchovy, ktoré sú naplnené predovšetkým láskou, musíme hľadať iné riešenia a tento nedostatok suplovať napr. sexuálnou výchovou v škole. Ale nech ju vedú fundovaní odborníci, ktorí majú aj psychologické vzdelanie, aby sa nebáli s mladými, ktorí sú dnes vzdelanejší, ako sme boli my v ich veku, hovoriť otvorene o všetkom, čo so sexom súvisí.
Ak sa niekto pozastaví na tom, že propagujem sexuálnu výchovu v školách, nech sa dobre popozerá okolo seba, koľko rôznych sex-shopov má vo svojom okolí. Nech si ráno, keď si kupuje noviny, pozrie, čo za časopisy sa predávajú. A keď večer zapína televízor, nech si dobre popozerá, aký je televízny program. A nech si uvedomí, že tomu svojmu decku do jeho izby dal televízor on sám, teda rodič.
Nemyslím, že dnešnej mládeži, ktorá je už otrlá zo všelijakých hororov a katastrofických filmov takéto plagáty niečo povedia. Krvi predsa vidia všade okolo seba dosť a dosť.
Môj názor je, že kampaň proti UPT treba začať niekde tu.
Eulalia
09.09.07,14:32
Bety a lepšie by bolo, keby jej to nedovolil a ona by ho podhodila narodené živé a zdravé niekde do kontajnera?
...alebo v popôrodnej psychóze a v strachu, čo tomu povedia rodičia, ho vyhodí z balkóna....
Danila
09.09.07,14:34
Zákon občanovi do 18 roku veku: zakazuje predať cigarety, alkohol, nedovoľuje mu ani založiť si rodinu a nedáva mu volebné právo.
Ale dievčine dovoľuje ísť na potrat! A dokonca bez vedomia jej rodičov.

Nesúhlasím s takým zákonom.Betka, zákon síce zakazuje, ale cigarety, alkohol sa predáva mladistvým bežne, s výnimkou si zakladajú aj rodiny. Dievčina bola bez rodičov aj pri tom predinterrupčnom akte, a určite im to neoznámila. Ale je fakt, že ak rodičia ako zákonní zástupcovia mladistvých za deti zodpovedajú, tak by mali byť o zdravotnom stave svojej dcéry do dovŕšenie l8 rokov, aj o tom, čomu sa ide podrobiť informovaní. Za túto požiadavku, ak je to tak, ako spomínaš, kľudne pôjdem pred parlament s ostatnými o jej uzákonenie. Napriek tomu, že podobné starosti ma nestretli, a už ani nestretnú.
Ľubomír
09.09.07,15:03
Sledujem túto diskusiu od začiatku jej vzniku, myslela som si že nebudem reagovať, lebo je to skutočne vec každého jedinca, ako by sa s takou vecou ako je interupcia vysporiadal. V tejto diskusii je mnoho otázok, odpovedí, osočovania, vnucovania názoru, nerešektovania toho druhého. A rozhodnutie ísť na potrat je presne o tom. Bije sa to v každom jednotlivcovi ako táto diskusia. Vážim si život, aj ten ešte nenarodený. Je však dôležité medicínske a zdravotné hľadisko. Obdivujem rodičov, ktorí majú postihnuté deti akokoľvek ťažko a starajú sa s láskou one, skladám im poklonu.
Žiadne hľadisko fanatické, náboženské a už vôbec nie plagátové s kečupom či bez. Racio. To je dôležité.
Myslím si, že ten kto chce, bude to robiť, nech je tu akýkoľvek zákon. Bolo to vždy a bude. Tento vývoj sa nedá zastaviť. Je to fakt boj s veternými mlynmi. Mnoho vplyvov na rozhodnutia a p. V žiadnom prípade by som neporovnavala jedincov, ktorí nemôžu mať potomka a niekto si rozmyslí že ho nechce a ide na potrat. Je to píroda, a vždy bola. A kto nechce mať deti je tu osveta a antikoncepcia. Skôr sa hrozím toho, že veda sa pohráva s akýmkoľvek klónovaním ako zvieracie a ľudské embria. To ma trápi.
-----------------------------
píšem z manželovho profilu, preto Lubomír v ženskom rode
misomiso
09.09.07,16:07
Doteraz som Ťa považovala len za jednostranne orientovanú. Po tomto príspevku začínam mať vážne obavy o Tvoje duševné zdravie. A to vôbec nepreháňam, ani nie som na Teba nahnevaná, ani Ti Tvoje názory neberiem. Mám z Tvojích príspevkov veľmi nedobrý pocit. A žiaľ aj z Teba. Ak by som sa mýlila, tak potom Ťa niekto za tieto nezmysly platí. Prachy sú možno aj tu dôležitejšie ako podstata sama.

Prepac, pri vsetkej ucte - ale toto je prave jeden z prispevkov, ktory do kultivivanej diskusie absolutne nepatri. Moj rating: doposial najnevhodnejsi prispevok, z dvoch dovodov. jednak sa absolutne netyka problemu a navyse uraza.

Prave pre taketo prispevky som sa rozhodol odist, z Porady, pretoze som tu vzdy rad chodil predovsetkym preto, ze tu bola vzdy diskusia na urovni. Richard to tu drzal pevne v rukach, a ocenoval som ze samotni clenovia nevahali sfuknut niekoho noveho, kto spamoval, nabadal k poruseniu zakona a pod. Jeden cas sa zvyklo dost casto odkazovat na Etiketu Porady, ktora tu niekde visi. Bohuzial, toto je uz minulostou.

Dal som si sam termin do konca tohto tyzdna, takze mi ostava par hodin. (Preco polnoc? No nejaky termin si treba dat a trening pevnej vole dodrzat co som si zaumienil tiez nie je na skodu.) Mozno si do polnoci najdem este nejaky cas, aby som napisal to, co som nestihol, v podstate toho nie je vela, snad iba to, preco som sa zmenil, a hlavne by som chcel zavesit odpoved na moju najzakladnejsiu otazku - PRECO NEZABIJAME NARODENE DETI.

Len sem PROSIM opat nevypisujte take veci, ze nech neblbnem, nech ostane a pod. Netrucujem, je to moje rozhodnutie (ktore padlo prave kvoli takymto prispevkom ako citujem vyssie) a prosim respektujte to. Myslim, ze ludia, ktori vyznavaju pravo volby vzdy a vsade, by mi mohli poskytnut toto pravo odist z POrady bez akyhkolvek dalsich komentarov. Ale ako som uz povedal, do polnoci sem este mozno stihne odbehnut, potom sa uz nejako osobitne nebudem lucit.

Spravim to teraz (ak by som uz nestihol). Dakujem tymto vsetkym, co mi radili v odbornych temach celkom nezistne. Bolo prijemne vediet, ze clovek so svojim problemom neostane sam. Zelam vela uspechov hlavne v osobnom zivote, ale aj v praci, ale neprehanajte to :) :) :) .
kukučka
09.09.07,16:19
Máš pravdu, že Danilin príspevok je ostrý a veľmi mnou hrklo, keď som ho čítala, /lebo vždy si so záujmom prečítam jej hodnotné príspevky/, oveľa viac ma hrklo, keď som čítala príspevok kataríny.j, ktorá ju obvinila z podpory potratov!
Hoci sa tu každý vie obrániť sám, musím to teraz urobiť.
cloe
09.09.07,16:43
Misomiso, nechápem prečo chceš veci riešiť tak demonštratívne?! Bojovať za pravdu je krásna vec, len kto z nás s určitosťou vie, že tá jeho pravda je jediná a správna?
Táto téma, aj keď nič nevyrieši, ukázala mnoho...
betka
09.09.07,16:51
Betka, prečo mažeš? Takto som si to nestihla prečítať. A zase sa môže stať, že niečo bude nedopovedané alebo zle pochopené.


mimotemy

Ja nemažem, ak myslíš mňa. Možno inú Betku. JA som sa konečne teraz pripojila a čítam. Len toľko k tomuto.....(ja som sa rozhodla nevyjadrovať..., nemá to zmysel. A neviem prečo to ešte čítam. Zvedavosť??)
evina
09.09.07,16:52
mimotemy

Ja nemažem, ak myslíš mňa. Možno inú Betku. JA som sa konečne teraz pripojila a čítam. Len toľko k tomuto.....(ja som sa rozhodla nevyjadrovať..., nemá to zmysel. A neviem prečo to ešte čítam. Zvedavosť??)


Bola to betka - Kukučka :):)
Danila
09.09.07,17:04
To misomiso:

Život je krásny, ale zároveň príliš krátky na to, aby moje srdce rozbúšili Tvoje a im podobné postoje.

Život si vážim rovnako ako ty. Aj počaté deti. Len právo na slobodnú voľbu ženy posudzujeme rozdielne. Tak to rešpektuj, ako ja rešpektujem Tvoj názor. A ak už niečo cituješ, tak vedz,že každá minca má rub aj líc.
Ja jednoducho nebudem pred Tebou smekať, ani Ťa prosiť, aby si zostal. Mňa si totiž až natoľko neoslnil, aby som podľahla tvojím čítankovým textom.:)
betka
09.09.07,17:09
Už sa to tu vyostruje. Z priateľov sa robia nepriatelia......

Možno by bolo vhodné túto tému i uzavrieť. Možno Katka ako pôvodca témy, aby sa nemusela rozčuľovať nad tým, čo sa tu píše ....a niekto má iný názor, resp. Richard, alebo vy poraďáčky, kt. ste do témy prispievali....:)
Danila
09.09.07,17:12
Už sa to tu vyostruje. Z priateľov sa robia nepriatelia......

Možno by bolo vhodné túto tému i uzavrieť. Možno Katka ako pôvodca témy, aby sa nemusela rozčuľovať nad tým, čo sa tu píše ....a niekto má iný názor, resp. Richard, alebo vy poraďáčky, kt. ste do témy prispievali....:)Z priateľov sa nikdy nestanú nepriatelia...:)
kukučka
09.09.07,17:14
mimotemy o tom rozhoduje Richard
DanielaSL
09.09.07,17:14
Skutočne si myslím, že to tu k ničomu nevedie , preto znovu navrhujem uzatvoriť túto tému.
Paula
09.09.07,17:33
Príspevky č. 301 a 302 asi škriatok - humorista za sebou zaradiil.....veru som sa napokon aj zasmiala v tejto búrlivej téme :D
bepo
09.09.07,17:57
Misomiso-ti poviem prečo sa nevraždia deti po pôrode. Po prvé je síce rozdiel medzi plodom a človekom pretože asi vieš ako sa vyvíjajú ľudia- spoja sa dve bunky, rozdelia sa na štyri a tak ďalej a určite ani ty nepovieš o napr šestnástich bunkách že to je človek ale to nie je rozhodujúce. Rozhodujúce je že na čom sa my ako spoločnosť dohodneme a vo forme zákonov uzákonime. Tá dohoda sa formuje na základe rôznych vplyvov ako je história-skúsenosti- poznatky z vedy a pod. To že je nejaký zákon v Poľsku neznamená že je geniálny a celý svet ho má napodobniť pretože jeho výsledkom sú nelegálne potraty a tie Poľky čo si to môžu dovoliť tak cestujú potratiť do zahraničia. Voľakedy dávno v Japonsku ak poddaný nepozdravil svojho pána-šogúna, ten mu okamžite bez mihnutia oka sťal hlavu a nikto sa nad tým nepozastavil, jednoducho to bolo bežné tak isto ako terajšie zabíjanie novonarodených dievčat v Číne na vidieku lebo sú považované za menj cenené ako chlapci. Terajšia kampaň by bola v poriadku v jednom prípade- ak by bol zákon že všetky ženy musia ísť na interupciu a iba nejakým enornmým úsilím by bolo dovolené žene donosiť a porodiť dieťa. Tí zástancovia a organizátori kampane si myslia že tie ženy nevedia čo to je interupcia a treba im "hlúpym nevedomým" niečo vysvetliť? Už aj z komentárov žien tu na Porade vidíš že to pre nikoho nebolo také jednoduché aj v čase keď sa interupcie museli povolovať pred komisiami a nie je to jednoduché ani teraz. Takže podľa mňa je to totálne spackaná kontraproduktívna neefektívna hlúpa kampaň pretože aj tak neosloví a nepresvedčí tie ženy tie ženy ktoré by mala- pre ktoré je interupcia malá nepodstatná epizódka.
misomiso
09.09.07,18:11
Misomiso , myslím si, že o tom nebude nikto diskutovať -myslím tým na Tvoju poslednú vetu v tomto príspevku.
Rozdielne názory na prerušenie tehotenstva ako som tu písala sú tu odveky vekov a aj vždy budú a vyplývajú z toho, že sú rozdielne názory na životaschopnosť plodu až od určitého týždňa....Viem, že mi napíšeš, že život vzniká počatím, ale sú argumenty lekárov, že je tomu ináč...

Tieto rozdielne argumenty si treba v pokoji vysvetľovať a ovplyvňovať sa navzájom bez zbytočných slov ako vražda, zabitie, prespatie, vymetanie postelí, mravný poklesok a pod......

http://old.unipo.sk/FZ/molisa2/12.pdf

To si vobec nemyslim. Argumenty lekarov si moze precitat na www.pravonazivot.sk (http://www.pravonazivot.sk) ale aj inde, po celom svete. Samozrejme jestvuju lekari, ktori sa spreneverili Hippokratovej prisahe a nemaju problem vykonat potrat. Ale to je presne to iste, ako keby som ja chcel uzakonit sex s patrocnymi chlapcami preto, ze su na svete farari, ktori to robia. Mozno ak by som sa posnazil, nasiel by som takych, ktori by mi aj verbalne potvrdili, ze je to spravne.
evina
09.09.07,18:17
To si vobec nemyslim. Argumenty lekarov si moze precitat na www.pravonazivot.sk (http://www.pravonazivot.sk) ale aj inde, po celom svete. Samozrejme jestvuju lekari, ktori sa spreneverili Hippokratovej prisahe a nemaju problem vykonat potrat. Ale to je presne to iste, ako keby som ja chcel uzakonit sex s patrocnymi chlapcami preto, ze su na svete farari, ktori to robia. Mozno ak by som sa posnazil, nasiel by som takych, ktori by mi aj verbalne potvrdili, ze je to spravne.

Argumenty lekárov Misomiso nie sú len na stránke, ktorú uvádzaš. Vieš dobre, že môžeme uverejniť x argumentov renomovaných lekárov, ktorí vysvetľujú životaschopnosť plodu ináč.....a o tom to je, pre to sa nikdy nemôže tieto dve strany dohodnúť a nikto nemôže zo 100 % istotou povedať, že práve Tí na stránke "právonazivot" sú Tí pravdívi....
V tomto prípade nemôžem osobne akceptovať teraz ani Tvoje prirovnanie...
Skôr by som dala prirovnanie ako vznikol život a svet, kto ho stvoril.... a kto má pravdu??
Johanka
09.09.07,18:48
To misomiso:

Život je krásny, ale zároveň príliš krátky na to, aby moje srdce rozbúšili Tvoje a im podobné postoje.

Život si vážim rovnako ako ty. Aj počaté deti. Len právo na slobodnú voľbu ženy posudzujeme rozdielne. Tak to rešpektuj, ako ja rešpektujem Tvoj názor. A ak už niečo cituješ, tak vedz,že každá minca má rub aj líc.
Ja jednoducho nebudem pred Tebou smekať, ani Ťa prosiť, aby si zostal. Mňa si totiž až natoľko neoslnil, aby som podľahla tvojím čítankovým textom.:)
...a to katarína.j chce vydať jeho "myšlienky" knižne :D .
Katarína nás v prvom príspevku vyzvala na zamyslenie, asi nepočítala s tým, že niekto nájde odvahu napísať svoj názor a už vôbec nepočítala s tým, že sa nájdu aj odvážlivci s protikampaňovými názormi . Každému muselo byť jasné, aký je jej postoj ku kampani, inak by tému nezakladala.
Súhlasím s tým, aby sa táto téma uzavrela a ďalej sa môžeme zamýšľať ;) .
misomiso
09.09.07,18:59
Myslim, ze posledny argumet, na ktory som tu este neodpovedal je, ze zeny by aj tak vyhladavali "anjelickarky" a po ich zakroku by mozno aj zomierali.

Ak by sa drogy aplikovali v lekarskych ambulanciach, nepochybne by sa znizili riziko predavkovania ale aj prenosi HIV a pod. Je toto dovod na legalizaciu drog?

Ak by boli kradez, lupez a znasilnenie legalne, vyrazne by klesol pocet usmrtenych obeti tycho cinov, pretoze vacsiina pachatelov zabija svoju obet zo strachu pred identifikaciou na policii a na sude. Predstavte si krajinu, kde by lupez a znasilneni boli povolene a niekto by prisiel s takymto argumentom "Nezakazujme to, lebo aj tak to ludi abudu robit a navyse sa zvysi riziko, ze budu obete aj zabijat" - no a mal by v podstate pravdu.
willma
09.09.07,19:18
Myslim, ze posledny argumet, na ktory som tu este neodpovedal je, ze zeny by aj tak vyhladavali "anjelickarky" a po ich zakroku by mozno aj zomierali.

Ak by sa drogy aplikovali v lekarskych ambulanciach, nepochybne by sa znizili riziko predavkovania ale aj prenosi HIV a pod. Je toto dovod na legalizaciu drog?

Ak by boli kradez, lupez a znasilnenie legalne, vyrazne by klesol pocet usmrtenych obeti tycho cinov, pretoze vacsiina pachatelov zabija svoju obet zo strachu pred identifikaciou na policii a na sude. Predstavte si krajinu, kde by lupez a znasilneni boli povolene a niekto by prisiel s takymto argumentom "Nezakazujme to, lebo aj tak to ludi abudu robit a navyse sa zvysi riziko, ze budu obete aj zabijat" - no a mal by v podstate pravdu. Prepáč, ale domnievam sa že zachádzaš do mimoriadnych extrémov.
Muška
09.09.07,19:22
trošku mimo témy:

A čo tak agitácia za antikoncepciu mužov??
misomiso
09.09.07,19:27
Vsetko ma svoj koniec, toto je moj posledny prispevok. Dovodom je to, ze uz som povedal k tejto teme vsetko. Jedine, co ostalo je odpoved na otazku, na ktoru mi nikto z vas neodpovedal - preco nezabijame narodene deti, hoci by sme mnohi z nas na to mali tie iste dovody ako u nenarodenych deti (ekonomicke, zdravotne).

Narodene deti nezabijame preto, ze by sme "to" len tak nemohli hodit do kontajnetra. Jednoducho mali by sme problem hodit napr. 9 rocne decko do smetiaka, strasne by to smrdelo, hlavne v lete. To by bolo uz aj na sucasnu liberalnu spolocnost moc. Mali by sme s tym moralny problem.

Museli by sme "tomu" vystrojit normalny poherb. A asi by sa nam tazko vyplakavalo nad bielou truhlickou, ked by sme vedeli (mozno kazdy by vedel) ze sme mu smrt zapricinili sami. Bol aby to typicka scena z mafianskeho filmu: Male mestecko na Sicilii, pohrebna svata omsa so vsetkou pompeznostou, v strede kostola truhla a na nu kladu vence pozostali, vratane truchliacich chlapikov v ciernych oblekoch, ktoru neboztika pred par hodinami vlastnymi rukami zamordovali. Nebali sa prist na pohreb, pretoze vedia, ze ich policia nebude hladat. My by sme zasa mohli prist na pohreb preto, ze zabijat deti by nebol trestny skutok.

Ale nerobime to. Prieci sa to nasej moralke. Zatial. Ale mozno ked bude libaralizmus v Europe postupovat takymto tempom, raz to bude legalne. Rozhodne by v tomto pripade islo o ovela logickejsi pravny stav, pretoze by neboli diskriminovane matky, ktore siahnu na narodene deti. (Teraz zrovna sudia nejaku Svetlanu, ktora sa pokusala podrezat dceru, ale nastastie mala tupy nozik). Kazdopadne, dufam, ze ak bude nasa legislativa "natolko moderna a bez predsudkov", ze vrazdenie narodenych deti umozni, ja uz nebudem na tomto svete aby som sa na to musel pozerat.

Uz iba posledna uvaha. Stale sa tu dokola ohanate nejakymi tazkymi zivotnymi situaciami matky, chorobou, rizikovym tehotensvom a snazite sa vyvolat dojem ze ved predsa kazda zena sa pre to rozhoduje iba vo vynimocnej situacii a preto jej musi byt ponechane pravo rozhodnut.

Ale realita je ina. Iste, su mozno aj take zeny, ale drviva vacsina potratov na Slovensku prebieha podla scenara, ktory opisala CarminaBurana v prispevku 33 - citujem:

Tam su dovody väcsinou iste.
Ja si neviem predstavit, ze by som na zaciatku kariery otehotnela. V case, kedy som niekedy 18hodin 7dni v tyzdni pracovala by dieta neprislo vhod. Ja by som sa rozhodla pre interupciu.

Tych zien, co mali odvahu priznat sa k takemuto niecomu tu nebolo vela najma potom, co sa tu rozputala burliva debata.

Ale napr. Abel sa priznava v podstate k tomu istemu v prispevku 243:

Tehotenstvo prerušujeme preto, aby sme zabránili vývin plodu na dieťa, pretože dieťa nechceme mať.

Teda - samotny dovod, ze "dieta necheme mat" staci na to, aby sme mu zobrali uz pocaty zivot.

Nechcite po mne prosim, aby som tu uviedol kompletnu "sukromnu" statistiku potratov, o ktorych viem zo svojho okolia. V podstate vsetko su to dovody: bud - "kariera" (napr. znama, ktora takto odpravila svoje prve dieta a teraz uz nikdy nebuide moct mat deti) a - "uz mame 2 deti".

Teda taketo (este raz citujem prispevok 33:
Tam su dovody väcsinou iste.
Ja si neviem predstavit, ze by som na zaciatku kariery otehotnela. V case, kedy som niekedy 18hodin 7dni v tyzdni pracovala by dieta neprislo vhod. Ja by som sa rozhodla pre interupciu.
tu podporujeme sucasnym zakonom.

Tymto koncim, ja dokazem "posediet pri kavicke" s kazdym, ale zivot je prilis kratky na to, aby sme pri kavicke stale omielali to iste.

Prosim neposialajte mi od tejto chvile ziadne SS.
katarina.j
09.09.07,19:36
Doteraz som Ťa považovala len za jednostranne orientovanú. Po tomto príspevku začínam mať vážne obavy o Tvoje duševné zdravie. A to vôbec nepreháňam, ani nie som na Teba nahnevaná, ani Ti Tvoje názory neberiem. Mám z Tvojích príspevkov veľmi nedobrý pocit. A žiaľ aj z Teba. Ak by som sa mýlila, tak potom Ťa niekto za tieto nezmysly platí. Prachy sú možno aj tu dôležitejšie ako podstata sama.
Panebože, kde sa len vo Vás berie toľká zlosť a nenávisť??? Nenávisť voči iným, nenávisť a zasa len nenávisť
katarina.j
09.09.07,19:41
A možeš si byť istá, že moje duševné zdravie je OK, to si teda píš a ja sa neznížim aby som ťa začala urážať ako ty mňa
Johanka
09.09.07,19:41
Prosim neposialajte mi od tejto chvile ziadne SS.



Daj si to do profilu, nemá každý nervy na čítanie "jedinej pravdy" ;) .
cloe
09.09.07,19:49
Misomiso, na tvoj posledný príspevok len toľko::eek: :eek: :eek:
evina
09.09.07,19:51
Vsetko ma svoj koniec, toto je moj posledny prispevok. Dovodom je to, ze uz som povedal k tejto teme vsetko. Jedine, co ostalo je odpoved na otazku, na ktoru mi nikto z vas neodpovedal - preco nezabijame narodene deti, hoci by sme mnohi z nas na to mali tie iste dovody ako u nenarodenych deti (ekonomicke, zdravotne).

Narodene deti nezabijame preto, ze by sme "to" len tak nemohli hodit do kontajnetra. Jednoducho mali by sme problem hodit napr. 9 rocne decko do smetiaka, strasne by to smrdelo, hlavne v lete. To by bolo uz aj na sucasnu liberalnu spolocnost moc. Mali by sme s tym moralny problem.

Museli by sme "tomu" vystrojit normalny poherb. A asi by sa nam tazko vyplakavalo nad bielou truhlickou, ked by sme vedeli (mozno kazdy by vedel) ze sme mu smrt zapricinili sami. Bol aby to typicka scena z mafianskeho filmu: Male mestecko na Sicilii, pohrebna svata omsa so vsetkou pompeznostou, v strede kostola truhla a na nu kladu vence pozostali, vratane truchliacich chlapikov v ciernych oblekoch, ktoru neboztika pred par hodinami vlastnymi rukami zamordovali. Nebali sa prist na pohreb, pretoze vedia, ze ich policia nebude hladat. My by sme zasa mohli prist na pohreb preto, ze zabijat deti by nebol trestny skutok.

Ale nerobime to. Prieci sa to nasej moralke. Zatial. Ale mozno ked bude libaralizmus v Europe postupovat takymto tempom, raz to bude legalne. Rozhodne by v tomto pripade islo o ovela logickejsi pravny stav, pretoze by neboli diskriminovane matky, ktore siahnu na narodene deti. (Teraz zrovna sudia nejaku Svetlanu, ktora sa pokusala podrezat dceru, ale nastastie mala tupy nozik). Kazdopadne, dufam, ze ak bude nasa legislativa "natolko moderna a bez predsudkov", ze vrazdenie narodenych deti umozni, ja uz nebudem na tomto svete aby som sa na to musel pozerat.

Uz iba posledna uvaha. Stale sa tu dokola ohanate nejakymi tazkymi zivotnymi situaciami matky, chorobou, rizikovym tehotensvom a snazite sa vyvolat dojem ze ved predsa kazda zena sa pre to rozhoduje iba vo vynimocnej situacii a preto jej musi byt ponechane pravo rozhodnut.

Ale realita je ina. Iste, su mozno aj take zeny, ale drviva vacsina potratov na Slovensku prebieha podla scenara, ktory opisala CarminaBurana v prispevku 33 - citujem:

Tam su dovody väcsinou iste.
Ja si neviem predstavit, ze by som na zaciatku kariery otehotnela. V case, kedy som niekedy 18hodin 7dni v tyzdni pracovala by dieta neprislo vhod. Ja by som sa rozhodla pre interupciu.

Tych zien, co mali odvahu priznat sa k takemuto niecomu tu nebolo vela najma potom, co sa tu rozputala burliva debata.

Ale napr. Abel sa priznava v podstate k tomu istemu v prispevku 243:

Tehotenstvo prerušujeme preto, aby sme zabránili vývin plodu na dieťa, pretože dieťa nechceme mať.

Teda - samotny dovod, ze "dieta necheme mat" staci na to, aby sme mu zobrali uz pocaty zivot.

Nechcite po mne prosim, aby som tu uviedol kompletnu "sukromnu" statistiku potratov, o ktorych viem zo svojho okolia. V podstate vsetko su to dovody: bud - "kariera" (napr. znama, ktora takto odpravila svoje prve dieta a teraz uz nikdy nebuide moct mat deti) a - "uz mame 2 deti".

Teda taketo (este raz citujem prispevok 33:
Tam su dovody väcsinou iste.
Ja si neviem predstavit, ze by som na zaciatku kariery otehotnela. V case, kedy som niekedy 18hodin 7dni v tyzdni pracovala by dieta neprislo vhod. Ja by som sa rozhodla pre interupciu.
tu podporujeme sucasnym zakonom.

Tymto koncim, ja dokazem "posediet pri kavicke" s kazdym, ale zivot je prilis kratky na to, aby sme pri kavicke stale omielali to iste.

Prosim neposialajte mi od tejto chvile ziadne SS.




Misomiso podľa môjho názoru zbytočne patetický záver:)
Na Tvoju otázku, ktorú si viackrát položil prečo nezabíjame narodené deti, Ti ani nemohol a nemôže nikto odpovedať, lebo to ani vo sne ani vôbec na malinkú sekundu nikoho samozrejme nenapadne.

Ženy, o ktorých píšeš, že sa vzdávajú svôjho budúceho dieťaťka kvôli kariére a pod. nepresvedčí žiadna kampaň a už vôbec nie tá, ktorá teraz prebieha...

V ženách, ktoré sa museli vzdať svojho budúceho dieťaťka z vážnych zdravotných dôvodov nenáleží vyvolávať pocit zabitia, vraždy.
Tí, ktorí sú presvedčení a veria lekárom, že životaschopnosť plodu sa začína od.... nemôžu ani nikdy a ani nechceme pochopiť absurdné porovnávania so zabíjaním narodených detí.
Ja osobne akceptujem Tvoj názor v tejto oblasti a som rada, že ste takúto voľbu nikdy nemuseli, neprijali a ani by neprijali ....Ja našťastie tiež...
Akceptujem ho, ale nesúhlasím s Tebou a nesúhlasím s tým, aby bol uzákonený zákaz prerušenia interupcie a ani aby sa osveta robila takýmto spôsobom...
evina
09.09.07,19:52
Panebože, kde sa len vo Vás berie toľká zlosť a nenávisť??? Nenávisť voči iným, nenávisť a zasa len nenávisť

:eek::eek::eek:
Ajuška
09.09.07,20:16
Narodene deti nezabijame preto, ze by sme "to" len tak nemohli hodit do kontajnetra. Jednoducho mali by sme problem hodit napr. 9 rocne decko do smetiaka, strasne by to smrdelo, hlavne v lete. To by bolo uz aj na sucasnu liberalnu spolocnost moc. Mali by sme s tym moralny problem...

...MUSELA som zmenšiť tie písmenká... na môj vkus až príliš kričíš... a nepočúvaš...
...aj narodené deti zabíjajú /beštie/... napriek tomu, že im smrdí v kontajneri... ale beštie sa tu - pokiaľ som dobre čítala, nevyjadrovali ani ku kampani, ani k zabíjaniu... v akomkoľvek štádiu...
...v tej halde príspevkov som si o.i. zapamätala poznámku v štýle, že žena nie je inkubátor... osobne som tiež presvedčená, že podať jedlo, vodu, šaty, naučiť čítať /hoci v detskom domove, či útulku/... nie je splnená úloha :rolleyes:...práva na život...:rolleyes: Pretože sme ľudia... a ľudská dôstojnosť má /nielen u mňa/ iné hranice... toooľko detí by menilo vzácny krajec chleba za úprimné objatie... či pohladenie... skutočný zmysel života...:rolleyes:
Bral by si DAVY pred súd... lenže zodpovednosť má jadro kdesi úúplne inde... minimálne vo výchove... a to už od prvého objatia...
...svoju mieru zodpovednosti skutočne len každý jedinec vie... akú unesie...:rolleyes:
ayya
09.09.07,20:17
Myslim, ze posledny argumet, na ktory som tu este neodpovedal je, ze zeny by aj tak vyhladavali "anjelickarky" a po ich zakroku by mozno aj zomierali. ....
tak dufam, ze ta este stihnem ... ostatne z tvojho prispevku som vymazala, lebo to je podla mna obyajna demagogia ..
tiez som sa nechcela zapajat, uz som si volaco na tuto temu oddiskutovala na inych strankach ... na zaciatok poviem, ze som proti UPT, ale v takom zmysle, ze si zelam, velmi zelam, aby neexistovali... lenze oni budu existovat - doporucujem ti pozriet si film "pravidla mustarne" - vyborny film, vobec nie strata casu

zda sa, ze ty mas pocit, ako to mas v tejto otazke vsetko upratane a ulozene, ale nemas, sorry
mam pocit, ze v tejto kampani ani nejde tak o to aby UPT neexistovali, ale ze v nej ide o to aby neexistovali legalne UPT - a to je sakra rozdiel. dobra kampan vyhladava cieloveho "zakaznika" a toto nie je ten pripad podla mna. myslim, ze "cielovy zakaznik" v tomto pripade tento rok navstevuje priblizne siedmy a osmy rocnik zakladnej skoly.

ale podme k tej legalite. zakon, ktorym sa povolili UPT vznikol z potreby na jednej strane chranit zivoty zien, ktore UPT podstupovali a nasledkom neodbornosti alebo nevhodnych hygienickych pomerov zomierali na sepsu. Ale, aby zase UPT nebolo povazovane za naslednu antikoncepciu, tak boli v zakone stanovene take (neviem presne) eticke komisie, ktore rozhodovali o povoleni, alebo nepovoleni UPT ... ja si nemyslim, ze ak by sa UPT zakonom zakazalo, ze by prestali existovat - ano - posunuli by sa do "sedej zony" - bohuzial

su zakony prirodzene (bozie, zakony prirody) a zakony v spolocnosti. casto sa v mnohom odlisuju, napr. taky trest smrti - ten je zo stareho a nie z noveho zakona a prekvapuje ma, kolko krestanov je za znovuzavedenie trestu smrti ... treba tieto zakony rozlisovat ... myslim...
alebo: ked ta niekto udrie na ulici - nastavis druhe lice? alebo pojdes na policiu, aby potrestala vinnika? toto ti pisem preto, lebo tvrdis, ze niektore veci su len cierne alebo len biele ...

a uplne nakoniec ti dam otazku, ked si tu pisal o "hranici" do 12 tyzdnov minus jedna sekunda a tak... co si ty myslis o "zruseni" mimomaternicoveho tehotenstva? tam je tiez v podstate hranica nejakych par centimetrov, operaciu pri mimomaternicovom tehotenstve povazujes za co? kam to patri, podla teba?
Richard
09.09.07,20:24
Stretli sa tu dva názorové brehy a každý si tu tvrdí svoje.
Hádka o základných princípoch...
Sme síce ďalej ako Iráčania, či iné diskusné fóra na SK, ale na môj vkus tejto téme chýba ešte veľmi veľa, aby sme ju mohli volať diskusiou.

Takže ju uzatváram (viem mohol som skôr, bol som však zvedavý :rolleyes: ).
Ajuška
09.09.07,20:26
...Prepac, pri vsetkej ucte - ale toto je prave jeden z prispevkov, ktory do kultivivanej diskusie absolutne nepatri. Moj rating: doposial najnevhodnejsi prispevok, z dvoch dovodov. jednak sa absolutne netyka problemu a navyse uraza...

...nedá mi Ťa nepoopraviť... do kultivovanej spoločnosti taký fenomén ako Danila trefne uviedla - nepatrí... napriek tomu sa rozmáha ako plevel...:rolleyes:
misomiso
09.09.07,20:46
skoda - Richard uzavrel diskusiu o kampani. Chel som este pred polnocou reagovat na AYYA, ktora pise, ze dufa, ze ma este stihne. Dufal som, ze aj ja stihnem odpovedat. Richard diskusiu uzavrel, co chapem, ale po nom este niekto dostal sancu, co celkom nechapem.

Ked uz som toho tu napisal tolko, chcel som len doplnit (na otazku AYYA) ze s mimomaternicovym tehotenstvom nemam ziaden problem. Pokial viem, nie je mozne ziadnym zazrakom takto priviest na svet dieta, cize ja to za tehotenstvo nepovazujem. Ten chudak tam je uz od pociatku v podstate mrtvy, minimalne v pozicii pasaziera lietadla, ktore je sice este vo vzduchu, ale smrt ludi v nom je vecou niekolkych sekund.

Takisto nemam ziaden problem s tym, ked musia lekari ratovat zenu a pri tom im v ruke "ostane" ludsky plod. Ale ako som uz napisal v minulom prispevku, toto nie je "typicky" Slovensky potrat.

Richard, chapem, ze tuto temu zmazes, co je spravne, pretoze by si skutocne nebolo vhodne, keby tu pokracovala dislkusia, ktora inde neviedla. Bolo by ale fajn, keby si najprv AYYA mohla precitat moju odpoved (patri sa odpovedat, skoda, ze ste sa neopytali skor).