evalo
06.09.07,11:06
Náš zamestnanec s pracovnou zmluvou na dobu neurčitú začal v decembri 2006 dočasnú práceneschopnosť, ktorá doteraz trvá (diagnóza: rakovina hrtnana, podrobil sa operácii). Minulý týždeň si od nás vyžiadal potvrdenia, potrebné pri konaní invalidného dôchodku a odkázal nám, že chce ďalej u nás pracovať ako invalidný dôchodca na plný úväzok.
Moje otázky:
Sme povinní ho prijať nazad ako invalidného dôchodcu a pôjde o pokračovanie pôvodnej pracovnej zmluvy na dobu neurčitú? Alebo sa pôvodná pracovná zmluva ukončí a uzatvorí sa nová pracovná zmluva s inými "parametrami"? Ak sa pôvodná pracovná zmluva ukončí, ako sa tu prejaví nový zákonník práce?
Ako bude vlastne vyzerať jeho návrat? Lekár ukončí PN a on sa proste vráti do práce ako invalid?
Proste vôbec nevieme, čo s tým a ak mám byť úprimná, za dobu jeho neprítomnosti sme sa naučili bez neho zaobísť...
Budem vďačná za každé slovo.
Gabhus
06.09.07,10:08
Mali sme podobný prípad a postup bol takýto:
Pracovný pomer s pracovníkom ukončený nebol, vrátil sa normálne do práce ako invalidný dôchodca bez akýchkoľvek obmedzení. Musel však predložiť potvrdenie, že je schopný vykonávať svoju doterajšiu prácu. Inak sa nezmenilo nič, riadne pracuje už tretí rok a pri takejto diagnóze to namá ani vplyv na dôchodok. Tento postup nám poradila sociálna poisťovňa - aj keď je možné, že sa časom niečo zmenilo.
Aj keď mal rakovinu - pracuje tak ako ostatní. V dnešnej dobe sa veľa nemocí dá vyliečiť, alebo aspoň zastaviť. A ak ste sa bez neho už naučili zaobísť, tak ho vždy môžete prepustiť pre nadbytočnosť alebo pre nejaký iný dôvod.
martinka.ch
17.03.09,12:59
Ahojte, chcem sa spýtať k téme, ako mám postupovať, ak sa zamestnanec vráti z PN ako invalidný dôchodca, neschopný vykonávať svoju predchádzajúcu funkciu. V súčasnosti ani v blízkej budúcnosti mu neviem ponúknuť inú vhodnú pozíciu. Ako ďalej? Musíme vytvoriť novú funkciu špeciálne preňho?
Ďakujem
verenka@azet.sk
17.03.09,13:25
Mali sme ´takého zamestnanca. Doniesol od lekára potvrdenie, že danú prácu nemôže vykonávať zo zdravotných dôvodov. Tak sme sa rozlúčili § 60 dohodou zo zdr.dôvodóu
a s odstupným.
rodina1
17.03.09,13:31
Možno ma skúsenejší poraďáci opravia, ale myslím si, že ak sa zamestnanec preukáže lekárskym potvrdením, že z dôvodu svojho nevyhovujúceho zdravotného stavu nie je schopný vykonávať doterajšiu prácu, môžte využiť § 63 ods. 1 písm. c) ZP a dať zamestnancovi výpoveď, alebo skončiť pracovný pomer dohodou. V prípade výpovede si myslím, že zamestnanec má nárok na odstupné. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
Iveta Matlovičová
17.03.09,20:33
Pripájam znenie § 76 Zákonníka práce:
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
martinka.ch
18.03.09,08:22
Ďakujem, pomohli ste mi