luigi72
06.09.07,11:23
Dobry den.
Mam taky problem, ze by som chcel zacat podnikat ako SZCO. :) Som aj zamestnany, takze by som podnikal vedla zavislej cinnosti. Ake odvody musim platit? Potrebujem mat aj dajaku miestnost, akoze prevadzku alebo miesto podnikania? Moze to byt aj nas byt, kde byvam so svojou rodinou? Ako je to potom, ked na podnikanie pouzivam vlastny mobil, pevnu linku, inertnetove pripojenie a pocitac? V jednej izbe mam pocitac, ale nie je to samostatna pracovna. Pouzivam aj elektrinu domacnosti. Vacsinou by som inac robil len web-stranky, prevadzkoval by som e-shop a sprostredkoval sluzby (financny leasing s mandatnou zmluvou).
Zivnost by som mal aj na maloobchod a velkoobchod, ale to by som zatial nerobil. Ako mam postupovat aby som niekde nespravil chybu? Viete mi seriozne poradit? Dakujem.
Kačena I.
06.09.07,09:36
K odvodom: neplatíš zo začiatku žiadne, len do ZP sa musíš nahlásiť, do SP až po uzávierke roku 2007.
AKo SZČO máš miesto podnikania - miesto trvalého pobytu. Nie je žiadna podmienka, že musíš mať vyčlenenú miestnosť. Telefón a internet si daš prehlásiť na IČO a môžeš davať do nákladov. Počítač si tiež môžeš dať ohodnotiť a vložiť do podnikania.
marcel7
06.09.07,09:38
Dobry den.
Mam taky problem, ze by som chcel zacat podnikat ako SZCO. :) Som aj zamestnany, takze by som podnikal vedla zavislej cinnosti. Ake odvody musim platit? Potrebujem mat aj dajaku miestnost, akoze prevadzku alebo miesto podnikania? Moze to byt aj nas byt, kde byvam so svojou rodinou? Ako je to potom, ked na podnikanie pouzivam vlastny mobil, pevnu linku, inertnetove pripojenie a pocitac? V jednej izbe mam pocitac, ale nie je to samostatna pracovna. Pouzivam aj elektrinu domacnosti. Vacsinou by som inac robil len web-stranky, prevadzkoval by som e-shop a sprostredkoval sluzby (financny leasing s mandatnou zmluvou).
Zivnost by som mal aj na maloobchod a velkoobchod, ale to by som zatial nerobil. Ako mam postupovat aby som niekde nespravil chybu? Viete mi seriozne poradit? Dakujem.
Napíšem ti svoju skúsenosť
Podla informácii ktoré mám od socialky a zdravotnej nemusíš platit žiadne odvody nakolko za teba platí zamestnávatel ale do 1.7. nasledujúceho roku si povinný podať výpis z DP na sociálku a ak ti vide povinnosť platit v nasledujúcom obdobý budeš platit odvody. Na podnikanie ti stačí aj to kde bývaš žo sa uvádza ako miesto podnikania . To čo si dáš do nákladov to je vec toho ako si zdôvodníš pred dan. uradom ( najlepšie je sa poradiť s ekonomkov ) to čo si napísal podla mna dá dat v pohode do nákladov ( mobil , pripojenie pevná linka , PC) Je na tvojom rozhodnutí či si si doma zriadiš kanceláriu ( prevádzku ) a uplatníš si náklady snou spojené v DP .
luigi72
06.09.07,09:39
Kolko by stalo ohodnotenie pocitaca? Potom by som mohol pouzivat len na podnikatelske ucely? deti sa na tom hraju...
marcel7
06.09.07,09:39
K odvodom: neplatíš zo začiatku žiadne, len do ZP sa musíš nahlásiť, do SP až po uzávierke roku 2007.
AKo SZČO máš miesto podnikania - miesto trvalého pobytu. Nie je žiadna podmienka, že musíš mať vyčlenenú miestnosť. Telefón a internet si daš prehlásiť na IČO a môžeš davať do nákladov. Počítač si tiež môžeš dať ohodnotiť a vložiť do podnikania.


Ešte jedno odporučenie najrozumnejšie ohladom odvodov je zajst na príslušné úrady a spýtať sa
Kačena I.
06.09.07,09:48
Kolko by stalo ohodnotenie pocitaca? Potom by som mohol pouzivat len na podnikatelske ucely? deti sa na tom hraju...

Podľa mňa, keď maš faktúru od počítača a nákupnú cenu ponížiš o odpisy, tak vlastne ti ostane hodnota počítača. Ale nie je podmienkou ho vložiť do podnikania, to len keby si naháňal náklady.
luigi72
06.09.07,10:28
Ked chcem robit e-obchod a web-stranky, je tam predpoklad, ze musim mat k tomu pocitac, ako pracovny nastroj, nie? Takze to asi budu kontrolovat aj danovaci (legalnost software atd.), musim mat k tomu doklad o nadobudnuti (je este v zaruke). Ako je teraz s uctovnictvom? Existuje este pausalny vydavok? Alebo staci, ked raz rocne dam uctovnicke vsetky uctovne doklady na spracovanie?
Este som mal otazku, len som medzitym zabudol...:mee:
luigi72
06.09.07,10:30
Telefon mam na pausal na svoje meno a zmluvu na 2 roky (ostava 1 rok). Ako dam do podnikania?
marcel7
06.09.07,10:36
Telefon mam na pausal na svoje meno a zmluvu na 2 roky (ostava 1 rok). Ako dam do podnikania?


Zajdi do predajne svojeho operátora , povedz že chceš prepísať mobil na seba ako podnikateľa ( ale už musíš mať živnosť a aj živnostenský so sebou ) ak nebudeš znižovať paušál v pohode ti to prepíšu ale za poplatok
Prue
06.09.07,10:45
Orange si neučtuje poplatok, len T-mobil.
Kačena I.
06.09.07,10:45
Ked chcem robit e-obchod a web-stranky, je tam predpoklad, ze musim mat k tomu pocitac, ako pracovny nastroj, nie? Takze to asi budu kontrolovat aj danovaci (legalnost software atd.), musim mat k tomu doklad o nadobudnuti (je este v zaruke). Ako je teraz s uctovnictvom? Existuje este pausalny vydavok? Alebo staci, ked raz rocne dam uctovnicke vsetky uctovne doklady na spracovanie?
Este som mal otazku, len som medzitym zabudol...:mee:

Ak nemáš veľa dokladov a predpokladám, že nebudeš platca DPH, tak stačí dať doklady aj raz do roka na spracovanie. A dajú sa uplatniť 40% výdavky z dosiahnutých príjmov. Najlepšie je poradiť sa s účtovníkom.
luigi72
10.09.07,11:57
Este jedna otazka: v akej vyske sa plati odvod pre ZP pocas prveho roku podnikania?
hanelie
10.09.07,12:26
ahojky
výška odvodov do ZP záleží od minimálnej mzdy - teraz 7.600Sk, ale pozor mení sa od 01.01.2008
do 31.12.2007 to je suma 1.064sk /t.j. 14% z min. mzdy/
to sa týka len prípadu, že budeš len SZČO,
hankahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
hanelie
10.09.07,12:34
Potrebujem mat aj dajaku miestnost, akoze prevadzku alebo miesto podnikania? Moze to byt aj nas byt, kde byvam so svojou rodinou? Ako je to potom, ked na podnikanie pouzivam vlastny mobil, pevnu linku, inertnetove pripojenie a pocitac? V jednej izbe mam pocitac, ale nie je to samostatna pracovna. Pouzivam aj elektrinu domacnosti. Vacsinou by som inac robil len web-stranky, prevadzkoval by som e-shop a sprostredkoval sluzby (financny leasing s mandatnou zmluvou).
Zivnost by som mal aj na maloobchod a velkoobchod, ale to by som zatial nerobil. Ako mam postupovat aby som niekde nespravil chybu? Viete mi seriozne poradit? Dakujem
1. miestnosť - nemusíš, len sídlo t.j. tvoju adresu
2.môže to byť tvoj byt /ale len ako sídlo, pretože by si musel časť bytu vyňať z bytového na prevádzkovanie živnosti/ tu môžeš použiť argument, že s klientmi sa stretávaš mimo bytu na neutrálnej pôde
3.telefón, počítač, pevnú linku aj internet môžeš dať do podnikania
4.s elektrikou je to ako s prevádzkou, čiže v elektrárňach by si musel nahlásiť zmenu - podnikateľské sadzby sú ale omnoho drahšie a samozrejme si nemôžeš učtovať celý odber
hankahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif