emve
06.09.07,12:09
Prosím o radu. Dnes mi doniesol klient podklady na mzdy a medzi iným je tam jeden pracovník, ktorý má dňa 20.8.07 vystavený od lekára lístok s textom: na deň 20.8.07 celodenné domáce ošetrovanie na základe zdravotného stavu. Druhý lístok je tiež vystavený 20.8.2007 od toho istého lekára s textom: na deň 21.8.07 celodenné domáce ošetrovanie na základe zdravotného stavu. Je to takto správne? Môžem tomuto pracovníkovi preplatiť celodenné ošetrovanie 2 dni po sebe? Nemal mať PN?
ďakujem za radu. Veronika
Tweety
06.09.07,10:10
Sú to prekážky v práci § 141 ZP. 2 dni preplatené priemerkou.
Farks
06.09.07,10:10
Kľudne mu to daj ako celodenné ošetrenie v trvaní dvoch dní.
emve
06.09.07,11:21
ďakujem za odpovede. Já som niekde čítala, že by to malo byť ako PN, ale fakt je, že ZP v § 41 nehovorí o žiadnom inom obmedzení, iba o 7 dňoch v roku. Veronika
veronikasad
06.09.07,15:32
Prosím o radu. Dnes mi doniesol klient podklady na mzdy a medzi iným je tam jeden pracovník, ktorý má dňa 20.8.07 vystavený od lekára lístok s textom: na deň 20.8.07 celodenné domáce ošetrovanie na základe zdravotného stavu. Druhý lístok je tiež vystavený 20.8.2007 od toho istého lekára s textom: na deň 21.8.07 celodenné domáce ošetrovanie na základe zdravotného stavu. Je to takto správne? Môžem tomuto pracovníkovi preplatiť celodenné ošetrovanie 2 dni po sebe? Nemal mať PN?
ďakujem za radu. Veronika

Viem, že to tak lekári robia.
§ 141 odst. 2 však hovorí
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno v tomtorozsahu :
a/ vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení - prac.voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kal.roku. O žiadnom celodennom domácom ošetrení sa tam nehovorí.

---------
Veronika
Infarkt
06.09.07,15:51
Viem, že to tak lekári robia.
§ 141 odst. 2 však hovorí
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno v tomtorozsahu :
a/ vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení - prac.voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kal.roku. O žiadnom celodennom domácom ošetrení sa tam nehovorí.

---------
Veronika

Pozor na zmenu od 1.9 2007 :
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok (file:///C:/Documents%20and%20Settings/R%C3%B3bert%20Much%C3%BD/Desktop/Firma%20ROB-EX/Legislat%C3%ADva/Z%C3%A1konn%C3%ADk%20pr%C3%A1ce%20od%20092007.htm# hore)

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu: Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


To len tak na okraj tejto témy ... ;)

Ináč súhlas s Veronikou :---
veronikasad
06.09.07,15:57
Pozor na zmenu od 1.9 2007 :
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok (file:///C:/Documents%20and%20Settings/R%C3%B3bert%20Much%C3%BD/Desktop/Firma%20ROB-EX/Legislat%C3%ADva/Z%C3%A1konn%C3%ADk%20pr%C3%A1ce%20od%20092007.htm# hore)

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

To len tak na okraj tejto témy ... ;)


S tým s tebou súhlasím, ale keby mal lekár na mysli odst.1 cit.zákona vystaví mu PN-ku. § je pre zamestnanca finančne výhodnejší, tak to skúšajú aj takto, ktorí zamestnavatelia to uznajú. Pokiaľ tam napíše celodenné odborné vyšetrenie, uznala by som to aj ja. Ale takto formulovaný § nie.
To je môj názor, nemusíš s ním súhlasiť.

--------
Veronika
imino
05.02.08,09:15
Ahojte, nechcem zakladat novu temu, tak sa tu spytam. ;)

Som SZCO a momentalne ma "chnapla" nejaka bacilova potvora... Ked pojdem na vysetrenie k obvodnej lekarke, mam sa nechat vypisat na PN? Ma to pre mna ako SZCO nejaky vyznam? Alebo to mam "len" ;) s predpisanymi medecinkami vylezat? Prosim, nevidte v tom nejake vych.....stvo, len chcem vediet, ako mam postupovat ked som SZCO.... ;)

Vdaka, pekny den.
jankasm
05.02.08,09:21
Ahojte, nechcem zakladat novu temu, tak sa tu spytam. ;)

Som SZCO a momentalne ma "chnapla" nejaka bacilova potvora... Ked pojdem na vysetrenie k obvodnej lekarke, mam sa nechat vypisat na PN? Ma to pre mna ako SZCO nejaky vyznam? Alebo to mam "len" ;) s predpisanymi medecinkami vylezat? Prosim, nevidte v tom nejake vych.....stvo, len chcem vediet, ako mam postupovat ked som SZCO.... ;)

Vdaka, pekny den.

Myslím, že to má pre Teba určite význam. Pokiaľ si ako SZČO platíš nemocenské poistenie, tak budeš mať vyplatené aj nejaké peniažky. ;)
Za dni PN neplatíš do SP odvody. Do ZP síce platíš, ale poistné, ktoré si zaplatila počas PN sa Ti vráti pri RZZP. Takže určite sa oplatí, hlavne ak sa doba liečenia pretiahne. :)
PN treba odovzdať do SP a myslím, že kópiu aj do ZP.
imino
05.02.08,09:26
Myslím, že to má pre Teba určite význam. Pokiaľ si ako SZČO platíš nemocenské poistenie, tak budeš mať vyplatené aj nejaké peniažky. ;)
Za dni PN neplatíš do SP odvody. Do ZP síce platíš, ale poistné, ktoré si zaplatila počas PN sa Ti vráti pri RZZP. Takže určite sa oplatí, hlavne ak sa doba liečenia pretiahne. :)
PN treba odovzdať do SP a myslím, že kópiu aj do ZP.
Dakujem za radu! ;)

Do SP zatial neplatim, az od jula, lebo len teraz budem mat 1. DP.

Este raz vdaka a pekny den. ;)
brčko
05.02.08,09:38
Dakujem za radu! ;)

Do SP zatial neplatim, az od jula, lebo len teraz budem mat 1. DP.

Este raz vdaka a pekny den. ;)

To, že neplatíš, je podstatné.:o Bohužial, v tom prípade Ti SP nebude vyplácať nemocenské, pretože nie si nemocensky poistený/á.
imino
05.02.08,09:50
To, že neplatíš, je podstatné.:o Bohužial, v tom prípade Ti SP nebude vyplácať nemocenské, pretože nie si nemocensky poistený/á.Takze "smola"... Ale nevadi, aspon, ze uz viem. ;) Takze na PN-ku az ked zacnem platit poistenie do SP... :D :D

Vdaka.
irena83
07.06.10,09:11
prosím Vas poradí mi niekto?
Som na PN a ešte budem asi tak dalšie dva mesiace,som zamestnana na trvalý pracovny pomer ale zmluvu mam iba na dobu určitu a ta mi končí v juli 30-teho možu mi ju nepredlžiť aj ked som na PN a bude mi platiť socialka PN-ku dalej?Nebola som pred tým zamestnana takže nemam odrobene 3 roky iba jeden rok ak sa tam počíta aj PN-ka.
VERONIKA6
07.06.10,09:14
prosím Vas poradí mi niekto?
Som na PN a ešte budem asi tak dalšie dva mesiace,som zamestnana na trvalý pracovny pomer ale zmluvu mam iba na dobu určitu a ta mi končí v juli 30-teho možu mi ju nepredlžiť aj ked som na PN a bude mi platiť socialka PN-ku dalej?Nebola som pred tým zamestnana takže nemam odrobene 3 roky iba jeden rok ak sa tam počíta aj PN-ka.
Sociálka Ti bude platiť DPN aj po skončení pracovného pomeru. Nerozumiem tomu, že si zamestnaná na trvalý prac. pomer a zmluvu máš na dobu určitú.
vieraaaa
07.06.10,09:17
prosím Vas poradí mi niekto?
Som na PN a ešte budem asi tak dalšie dva mesiace,som zamestnana na trvalý pracovny pomer ale zmluvu mam iba na dobu určitu a ta mi končí v juli 30-teho možu mi ju nepredlžiť aj ked som na PN a bude mi platiť socialka PN-ku dalej?Nebola som pred tým zamestnana takže nemam odrobene 3 roky iba jeden rok ak sa tam počíta aj PN-ka.

PP skončí dňom 30.7. - nie 31.7.? Pracovný pomer na dobu určitú končí aj počas PN-ky, tam nie je čo predlžovať a po ukončení PP zamestnávateľ pošle podklady na SP, ktorá bude PN-ku v rámci ochrannej doby vyplácať až do jej ukončenia, max. do skončenia 52-týždňa.
VERONIKA6
07.06.10,09:20
PP skončí dňom 30.7. - nie 31.7.? Pracovný pomer na dobu určitú končí aj počas PN-ky, tam nie je čo predlžovať a po ukončení PP zamestnávateľ pošle podklady na SP, ktorá bude PN-ku v rámci ochrannej doby vyplácať až do jej ukončenia, max. do skončenia 52-týždňa.
Troška Ťa poopravím, zamestnávateľ posiela DPN po 10. dni a pokiaľ zamestnanec skončí pracovný pomer skôr ako ukončí DPN, ukončenie si odnesie sám na sociálku.
irena83
07.06.10,09:22
neviem prečo mam zmluvu na dobu určitu asi preto že tam robim iba rok
irena83
07.06.10,09:26
takto ja som na pnke už mesiac a ešte budem asi dva mesiace takže ak mi zmluvu nepredlží zamestnavatel tak budem dostavať tu pnku?
A ked ja nechcem už nastupiť ani po pnke do tej roboty tak čo mam urobiť?
vieraaaa
07.06.10,09:32
takto ja som na pnke už mesiac a ešte budem asi dva mesiace takže ak mi zmluvu nepredlží zamestnavatel tak budem dostavať tu pnku? Áno, tak ako v podstate už teraz Ti vypláca PN-ku SP (prých 10-dní to bola náhrada príjmu a tú vypláca zamestnávateľ).
A ked ja nechcem už nastupiť ani po pnke do tej roboty tak čo mam urobiť? Pokiaľ by Ti chcel zamestávateľ predľžiť PP, potrebuje k tomu aj Tvoj súhlas a Ty s tým nemusíš súhlasiť. Inak Tvoj PP skončí termínom uvedeným v pracovnej zmluve
Pokiaľ k súčasnému zamestnávateľovi nechceš naozaj opäť nastúpiť, bolo by dobré, pred ukončním termínu PP informovať sa u zamestnávateľa na výstupné doklady, aby si vedela, či Ti naozaj ukončí PP. Nie som si istá, no myslím, že aj v tomto prípade, keď si na PN-ke, ak Ti neukončí PP, zmenila by sa doba určitá na dobu neurčitú.
irena83
07.06.10,11:57
a ak mi teda nepredlžia tu zmluvu tak musím isť na urad prace hned alebo až ked ukončím pn-ku?
rodina1
07.06.10,11:59
a ak mi teda nepredlžia tu zmluvu tak musím isť na urad prace hned alebo až ked ukončím pn-ku?
Na úrad práce sa ideš zaevidovať až po skončení PN.
irena83
07.06.10,12:02
a potom kto medzi tým mi bude platiť socialne a zdravotne?či to mi platí už iba socialka?
veronikasad
07.06.10,12:07
prosím Vas poradí mi niekto?
Som na PN a ešte budem asi tak dalšie dva mesiace,som zamestnana na trvalý pracovny pomer ale zmluvu mam iba na dobu určitu a ta mi končí v juli 30-teho možu mi ju nepredlžiť aj ked som na PN a bude mi platiť socialka PN-ku dalej?Nebola som pred tým zamestnana takže nemam odrobene 3 roky iba jeden rok ak sa tam počíta aj PN-ka.
Pracovný pomer na dobu určitú konči dňom dohodnutým v prac.zmluve - bez ohľadu na to, že si PN. Nemocenské dávky naďalej vypláca soc. poisťovňa.

Na úrade práce ťa zaevidujú až po skončení PN-ky, po skončení prac.pomeru treba isť s kopiou PN-ky do zdr. poisťovne (možno budú chcieť aj potvrdenie zo SP, že si mala nemocenské skutočne vyplatené), platitelom zdr. poistného bude štát.
irena83
07.06.10,12:16
dakujem velmi pekne za pomoc lebo ja som stoho jelen
sybila3
11.06.10,05:01
ako sa vypisuje PN zamestnanca v oznámení zamestnávateľa do ZP? Kód dám zamestnanec, ale z písmen je tam len Z,K a X, čo dám Z a napíšem rukom PN?????A pri ukončení ďalšie tlačivo K-tiež poznámku PN a dátum? díkí
rodina1
11.06.10,05:06
ako sa vypisuje PN zamestnanca v oznámení zamestnávateľa do ZP? Kód dám zamestnanec, ale z písmen je tam len Z,K a X, čo dám Z a napíšem rukom PN?????A pri ukončení ďalšie tlačivo K-tiež poznámku PN a dátum? díkí
Rodné číslo, meno a priezvisko kód - 10, platnosť zmeny - Z - dátum začiatok PN (pri začiatku PN)
kód 10, plaatnosť zmeny - K - dátum ukončenie PN (pri ukončení PN)
KEJKA
11.06.10,05:06
ako sa vypisuje PN zamestnanca v oznámení zamestnávateľa do ZP? Kód dám zamestnanec, ale z písmen je tam len Z,K a X, čo dám Z a napíšem rukom PN?????A pri ukončení ďalšie tlačivo K-tiež poznámku PN a dátum? díkí
mne tam SW dal automaticky 1O, Z-začiatok, alebo K-koniec
janaGT
11.06.10,05:09
ako sa vypisuje PN zamestnanca v oznámení zamestnávateľa do ZP? Kód dám zamestnanec, ale z písmen je tam len Z,K a X, čo dám Z a napíšem rukom PN?????A pri ukončení ďalšie tlačivo K-tiež poznámku PN a dátum? díkí

začiatok PN:
kód 1O
platnosť zmeny Z
dátum zmeny ....
ukončenie PN:
kód 1O
platnosť zmeny K
dátum zmeny ...
sybila3
11.06.10,05:14
ten kon 10 nemá byť O1? Lebo medzi kodmi som 10 nenašla a O1 je fyzická osoba, ktorá poberá náhradu príjmu?
rodina1
11.06.10,05:15
ten kon 10 nemá byť O1? Lebo medzi kodmi som 10 nenašla a O1 je fyzická osoba, ktorá poberá náhradu príjmu?
Kód je 1O
kaupke
11.06.10,05:15
ten kon 10 nemá byť O1? Lebo medzi kodmi som 10 nenašla a O1 je fyzická osoba, ktorá poberá náhradu príjmu?
Ten kod sa píše : 1 je to číslo , a písmeno O . Spolu 1O
janaGT
11.06.10,05:16
Ten kod sa píše : 1 je to číslo , a písmeno O . Spolu 1O

číslo 10 - nesprávna informácia, ospravedlňujem sa
veronikasad
11.06.10,05:19
číslo 10
Nie je to 10, ale 1O - pozri poučenie k oznámeniu

http://www.vszp.sk/files/tlaciva/new/Oznamenie_zamestnavatela_o_poistencoch-vyplnitelne.pdf

1 - platitel poistného štát

O - poberanie nemocenského, náhrady príjmu ...
sybila3
11.06.10,05:37
ďakujem pekne, mne tam SW nehonidl automaticky, ale vybrala som zo zoznamu a je to 1O-čko, díky ešte raz moc ste mi pomohli. SW mi neurobí na jedno tlačivo aj Z aj K, takže musím vypísať dve?
rodina1
11.06.10,05:47
ďakujem pekne, mne tam SW nehonidl automaticky, ale vybrala som zo zoznamu a je to 1O-čko, díky ešte raz moc ste mi pomohli. SW mi neurobí na jedno tlačivo aj Z aj K, takže musím vypísať dve?
Ak máš začiatok a ukončenie PN-ky v jednom mesiaci, stačí jedno tlačivo. Ale ak v dvoch mesiacoch, tak začiatok PN na jednom tlačive a koniec PN na druhom tlačive (ja som to takto vždy robila).
sybila3
11.06.10,05:50
koniec zmeny dávam posledný deň PN, ak je napr. práceschopný 1.6., tak koniec dám 31.5.?
kaupke
11.06.10,05:50
ďakujem pekne, mne tam SW nehonidl automaticky, ale vybrala som zo zoznamu a je to 1O-čko, díky ešte raz moc ste mi pomohli. SW mi neurobí na jedno tlačivo aj Z aj K, takže musím vypísať dve?
Pokiaľ posielaš oznámenie hneď ( do 8 dní) , tak nevieš či bude zamestnanec PN krátko, abo dlhšie , ja dávam oznámenie o začiatku samostatne a potom po skončení Pn zase oznámenie o ukončení .
janaGT
11.06.10,05:52
Ak máš začiatok a ukončenie PN-ky v jednom mesiaci, stačí jedno tlačivo. Ale ak v dvoch mesiacoch, tak začiatok PN na jednom tlačive a koniec PN na druhom tlačive (ja som to takto vždy robila).

ja to robím takto isto
sybila3
11.06.10,05:52
Ak máš začiatok a ukončenie PN-ky v jednom mesiaci, stačí jedno tlačivo. Ale ak v dvoch mesiacoch, tak začiatok PN na jednom tlačive a koniec PN na druhom tlačive (ja som to takto vždy robila).
Ale v softe nemám takú možnosť, že na jedno tlačivo, alebo neviem ako to urobiť v MoneyS3 na jedno tlačivo.
janaGT
11.06.10,05:53
koniec zmeny dávam posledný deň PN, ak je napr. práceschopný 1.6., tak koniec dám 31.5.?

áno
sybila3
11.06.10,05:53
No do 8 dní, mám problém, že mi PN doručia aj po dvoch mesiacoch.
sybila3
11.06.10,05:55
ešte možno taká hlúposť, ale PN som ešte nemala, môžem to poslať v jednej obálke s mesač.výkazmi alebo zvlášť? dík
rodina1
11.06.10,06:01
ešte možno taká hlúposť, ale PN som ešte nemala, môžem to poslať v jednej obálke s mesač.výkazmi alebo zvlášť? dík
V jednej obálke to môžeš poslať spolu.
mimotemyNeuvažovala si o odosielaní výkazov elektronicky? Aj keď nemáš povinnosť, je to veľká výhoda.
sybila3
11.06.10,06:04
uvažovala, len stále mám kopu roboty, tak som nemala čas naštudovať čo a ako, keby mi niekto poradil, či to treba vybaviť za SZČO, ktorému robím výplaty. dík
veronikasad
11.06.10,06:44
No do 8 dní, mám problém, že mi PN doručia aj po dvoch mesiacoch.
Oznámenie zamestnávatela do ZP stačí poslať do konca nasl. mesiaca od začiatku alebo konca zmeny platitela. Napr. ak PN končí 31.5. oznámenie stačí poslať do 30.6.

Za neskoro doručenú PN-ku budeš mať problém na sociálnej poisťovni
sybila3
14.06.10,11:19
ja nie, ale zamestnávateľ alebo zamestnanec.
Misela77
28.03.13,10:01
Dobrý deň,
prosím o informáciu, či pri pracovnej neschopnosti trvajúcej viac ako 10 dní zamestnávateľ predkladá originál dokladu IIa. Žiadosť o náhradu príjmu pri PN sociálnej poisťovni. Alebo sa odosiela fotokópia? Môj názor je ten, že sociálke ide iba II. Žiadosť o nemocenské a prípadné preukaz ku koncu mesiaca a ukončenie PN.
Vopred ďakujem za odpoveď
Tweety
28.03.13,10:04
SP postupuješ žiadosť o nemocenské, prípadnú prechodku a potom ukončenie PN.
Misela77
28.03.13,10:08
Ďakujem za promtnú odpoveď. A čo v prípade ak moja "predchodkyňa" mzdárka odosielala všetky originály do sociálky? Teda tie, ktoré trvali viac ako 10 dní...
Tweety
28.03.13,10:13
Ďakujem za promtnú odpoveď. A čo v prípade ak moja "predchodkyňa" mzdárka odosielala všetky originály do sociálky? Teda tie, ktoré trvali viac ako 10 dní...
A nechávala si aspoň kópie, ak áno, myslím si, že by to nemal byť problém.
Misela77
28.03.13,10:15
áno, tie sú tu... ešte raz vďaka
Zuzy
13.05.13,03:17
Dobrý deň, mám taký prípad, že zamestnanec už tretí mesiac mi doniesol papier, že je PN. V marci odpracoval 5 dní, potom bol PN, v apríli zase odpracoval 4 dni, a bol PN, teraz v máji zase má odrobených 7 dní a už je vypísaný, Koľkokrát takto môže žiadať o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti? Za odpovede ďakujem