Gabi03
06.09.07,13:04
Ahoj, moja známa podpísala dohodu o BPŠ, ale neskoro sa zobudila a zistila, že nie je pre ňu výhodná.
Mám otázky, ktoré sa mi aj tak nezdajú legálne.

1. Na dohode nie je uvedená mzda. Je tam uvedené, že je to súčasťou nejakého dodatku, ktoré samozrejme známa nevidela. Je to možné riešiť takouto formou, teda neuviesť v dohode, ale v nejakom dodatku? Musí byť tento dodatok súčasťou dohody, alebo stačí k nahliadnutiu?

2. Ževraj ak známa nenastúpi do zamestnania, bude musieť zaplatiť niekoľko sto-tisíc korún ako pokutu. Aj to podpísala. Viem, že PP na PZ vzniká nastúpením do práce, platí toto aj pre dohody? (odvolávajúc sa na § 223, ods. 4: Spory vyplývajúce z tejto dohody sa prejednávajú rovnako ako spory z pracovného pomeru)

Prosím ak vie niekto odpovedat.... Vopred vďaka.
Gabi03
07.09.07,08:21
posúvam...
veronikasad
07.09.07,08:33
Pozri § 228 odst.2 ZP

Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých je možné okamžite skončiť pracovný pomer.
Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutímuu termínu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

--------
Veronika
macula
07.09.07,08:42
1.Na dohode by mala byť uvedená dohodnutá odmena a ak nie je tak dodatok by mal byť súčasťou pracovnej zmluvy.
2.Nenastúpením do pracovného pomeru vlastne nevznikne žiadny pracovný pomer-tiež by som povedala, že sa to vzťahuje aj na dohody, ale určite to neviem.
Gabi03
07.09.07,08:57
Čo keď neobdržala žiaden papier o mzde? Je platná táto dohoda?
veronikasad
07.09.07,09:01
§ 228 odst. 1 hovorí o náležitostiach DoBPŠ. V dohode musí byť uvedené : dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, ...
Nech sa odvolá na tento § a žiada doplnenie.

---------
Veronika
ZuzanaP
07.09.07,09:03
Myslím, že nie, pozri § 228- Dohody o pracovnej činnosti
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

Keď v PZ chýba nejaká zákonná povinnosť, tak je neplatná. Ja by som povedala, že to platí aj pre dohody.:rolleyes:
anklar
07.09.07,09:07
posúvam...
Ahoj. Môj názor neodborníka:
Tvoja známa až po podpise dohody vlastne zistila, že je pre ňu nevýhodná. A spoločnosť ju za to, že nevstupuje do pracovného vzťahu, chce sankcionovať mnoho tisíc korunami. Môj názor neodborníka je, že tá spoločnosť je neseriózna, a preto jej treba tvrdo oponovať. Nebáť sa jej.Takéto sankcie predsa, myslím si, nemajú právnu oporu v zákonníku práce. Nech sa Tvoja známa ničoho neobáva.
Gabi, ja nerozumiem Tvojim skratkám, možno ti píšem hlúposti, som však presvedčená, že tá spoločnosť nie je celkom v poriadku ak vyžaduje takéto sankcie. Pozri jej na prsty.
Gabi03
07.09.07,09:26
Ahoj. Môj názor neodborníka:
Tvoja známa až po podpise dohody vlastne zistila, že je pre ňu nevýhodná. A spoločnosť ju za to, že nevstupuje do pracovného vzťahu, chce sankcionovať mnoho tisíc korunami. Môj názor neodborníka je, že tá spoločnosť je neseriózna, a preto jej treba tvrdo oponovať. Nebáť sa jej.Takéto sankcie predsa, myslím si, nemajú právnu oporu v zákonníku práce. Nech sa Tvoja známa ničoho neobáva.
Gabi, ja nerozumiem Tvojim skratkám, možno ti píšem hlúposti, som však presvedčená, že tá spoločnosť nie je celkom v poriadku ak vyžaduje takéto sankcie. Pozri jej na prsty.

Pochopila si to správne. Tiež sa mi nezdá seriózne vyžadovať nejakú pokutu. Na druhej strane sa dá pochopiť aj tá firma. Tiež mám s tým osobné skúsenosti, že čakáte, že Vám ZC nastúpi do zamestnania, normálne podpíšete zmluvu a on nepríde jednoducho. A vtedy je PZ neplatná.
No a preto potrebujem zistiť, či majú právo žiadať túto sankciu, resp. ak ju obe strany podpíšu, či je aj právoplatná.
anklar
11.09.07,09:33
Pochopila si to správne. Tiež sa mi nezdá seriózne vyžadovať nejakú pokutu. Na druhej strane sa dá pochopiť aj tá firma. Tiež mám s tým osobné skúsenosti, že čakáte, že Vám ZC nastúpi do zamestnania, normálne podpíšete zmluvu a on nepríde jednoducho. A vtedy je PZ neplatná.
No a preto potrebujem zistiť, či majú právo žiadať túto sankciu, resp. ak ju obe strany podpíšu, či je aj právoplatná.
Ahoj, Gabi. Prepáč, niektoré veci ak mi do druhého dňa zmiznú z dohľadu, už ich ťažko nájdem - ešte stále nie som zbehlá na tejto fantastickej Porade. Gabi, tieto sankcie boli v pracovnej zmluve uvedené? Teda, že ak zamestnanec nenastúpi do práce (podľa PZ)na začiatku prac. vzťahu tak bude sankcionovaný? Musí uhradiť spoločnosti ušlý zisk? Pýtam sa už po funuse, ale zaujíma ma to. Môžeš mi láskavo dať info ako si to vyriešila? Ď.
Gabi03
11.09.07,10:06
Ahoj, Gabi. Prepáč, niektoré veci ak mi do druhého dňa zmiznú z dohľadu, už ich ťažko nájdem - ešte stále nie som zbehlá na tejto fantastickej Porade. Gabi, tieto sankcie boli v pracovnej zmluve uvedené? Teda, že ak zamestnanec nenastúpi do práce (podľa PZ)na začiatku prac. vzťahu tak bude sankcionovaný? Musí uhradiť spoločnosti ušlý zisk? Pýtam sa už po funuse, ale zaujíma ma to. Môžeš mi láskavo dať info ako si to vyriešila? Ď.

V DoBPŠ je niečo také: ak študent (?) nenastúpi do práce, bude mu uložená pokuta vo výške ...

Známa to podpísala. Ale nakoľko v časti o mzde je: podľa dodatku č. 1, ktorý neprevzala, ani jej ho nedali k nahliadnutiu, podľa mňa je dohoda neplatná.
Ale "našťastie" (?!) známa je dosť flegmatická, tak nastúpi a aspoň získa vedomosti. :D

Ak bude niečo nové, dám vedieť.
anklar
11.09.07,10:31
Ďakujem ti, Gabika. Vskutku ma to zaujíma. Totiž, ešte som sa s niečím takým nestretla. Takže, ak bude niečo nové, dáš mi vedieť. Ďakujem.