Bea Š.
18.02.05,14:30
Vie niekto niečo bližšie o tom, že zamestnanec je povinný sa ísť nahlásiť pri PN do ZP ? ( Od 01.01. )
Sabrina
18.02.05,15:27
Zamestnanec je povinný oznámiť ukončenie dočasnej PN- ak trvala viac ako 10 dní,
v lehote do troch dní od skončenia DNP.Zamestnávateľ oznamuje DNP až po 10 dňoch je trvania-prvých 10 dní platí zamestnávateľ.Tieto údaje sú pre Soc. poisť., čo sa týka ZP, skúsim zistiť.
Jozef Mihál
18.02.05,15:37
Bea - v zmysle § 23 má poistenec (zamestnanec) povinnosť ohlásiť ZP zmenu platiteľa poistného. A to nastane v prípade, keď zamestnanec v nejakom mesiaci má v zamestnaní vymeriavací základ = 0, napríklad preto, lebo bol celý mesiac PN - vtedy sa stáva platiteľom poistného za tohto zamestnanca štát. A túto "zmenu platiteľa" musí zamestnanec ohlásiť.
V praxi to znamená, že ak zamestnanec bude celý mesiac PN, do 8 dní po skončení takéhoto mesiaca skutočnosť, že nemal žiaden príjem, ohlási svojej ZP spôsobom, akým určí jeho ZP.
ivetakli
18.02.05,15:51
Nie je to keď dosiadne VZ nižší ako 6500,-- Sk ?
vladan
19.02.05,08:40
V povinnostiach poistenca v zákone o zdrav. poistení sa táto povinnosť neuvádza.táto povinnosť je daná zákonom o zdravotnom poistení, konkrétne v § 23 ods. 1b) zmena platiteľa poistného ... zmena platiteľa nastane podľa § 11 ods. 8b) ... dúfam, že toto vás o povinnosti poistenca oznámiť zmenu platiteľa poistného presvedčí :D

... a globálne vzato som len rozšírila príspevok Jožka Mihála (príspevok č. 3 v tejto téme) o nejaký-ten paragraf :cool: ... inak to je to isté
Pekný deň
Deni
19.02.05,11:03
V praxi to znamená, že ak zamestnanec bude celý mesiac PN, do 8 dní po skončení takéhoto mesiaca skutočnosť, že nemal žiaden príjem, ohlási svojej ZP spôsobom, akým určí jeho ZP. Bea , súhlasím s pánom Mihálom, je to presne tak. Už som mala aj takýto prípad za január. ZP mi dala tlačivo-Čestné vyhlásenie, ktoré musí zamestnanec vyplniť, podpísať a do 8 dní zaniesť na ZP. Podotýkam, že je to povinnosť zamestnanca, nie zamestnávateľa.
Tanenka
21.02.05,06:09
Deni, môžem Vás prosím poprosiť o radu. Môj šéf je síce aj zamestnancom ale aj konateľom no a je teraz na PN. Minulý týždeň som bola zaniesť papiere do SP, pretože maródi dlhšie. Ako mám teraz postupovať so zdravotnou poisťovňou? Ja som niečo také že sa to má ohlasovať nikdy nepočula.
Bea Š.
21.02.05,06:43
K tej mojej otázke, vďaka za odpovede, už som sa zľakla, že to platí pri každej PN. Prajem pekný a úspešný týždeň. U mňa sa to asi nedá tak nazvať, lebo mi v stredu začína daňová kontrola. Pa
Jana Motyčková
21.02.05,08:05
Deni, môžem Vás prosím poprosiť o radu. Môj šéf je síce aj zamestnancom ale aj konateľom no a je teraz na PN. Minulý týždeň som bola zaniesť papiere do SP, pretože maródi dlhšie. Ako mám teraz postupovať so zdravotnou poisťovňou? Ja som niečo také že sa to má ohlasovať nikdy nepočula.Konateľ je pre ZP SZČO, on aj keď je zároveň zamestnancom nemusí nahlasovať PN. PN nahlasuje len zamestnanec, ktorý zároveň nie je SZČO pre zdavotné poistenie. Platí to od 1.1.2005.
Evanka
21.02.05,11:22
V praxi to znamená, že ak zamestnanec bude celý mesiac PN, do 8 dní po skončení takéhoto mesiaca skutočnosť, že nemal žiaden príjem, ohlási svojej ZP spôsobom, akým určí jeho ZP.Pan Mihal. to znamena, ze nie je predpisana jednotnost v "nahlasovani" ze je poistenec PN cely mesiac? Volala som pracovnicke Zdravotnej poistovne (Vseobecna...Zilina. Manzel je PN od 17.1. a pravdepodobne bude aj cely februar, takze sa ho to tyka). Pracovnicka chce doniest kopiu PN, ale to udajne nestaci, tak aj kopiu potvrdenia od lekara ktore dava pri prelome mesiaca na penazne davky. Citala som v predchadzajucich prispevkoch, ze niekde maju tlaciva - cestne prehlasenie. Myslim, ze ta nejednotnost zas narobi zbytocny chaos.
Tanenka
21.02.05,11:28
Vidíte a mne zase povedala pracovníčka ZP niečo úplne iné. Ja mám však problém o to viac, že ešte síce neprešiel termín 30dní, no zamestnanec pracoval prvé dni. Keďže to ako VZ nestačí mám to vypočítať alikvótnou časťou, a vraj ten VZ vyrobiť. Neporadíte mi prosím ako?
marcelaStanakova
21.02.05,13:11
A keď VZ je nižší ako 6500,- keď je zamestnanec PN odvody do poisťovní sú z VZ alebo z 6500,-?
Jozef Mihál
21.02.05,13:42
Evanka - s tým ohlasovaním a nahlasovaním by som to videl takto:

Zákon nehovorí nič o tom, ako presne má "vyzerať" oznamovacia povinnosť poistenca podľa § 23 ods.1 písm b) - oznámenie zmeny platiteľa poistného. Podľa môjho názoru, ak poistenec pošle do ZP list, v ktorej jej oznámi danú skutočnosť, poisťovňa nemôže proti tomu namietnuť ani mäkké f.

Zákon nehovorí nič o tom, že poistenec si má splniť túto povinnosť na tlačivách alebo spôsobom určeným poisťovňou. Poisťovňa nemá žiadnu oporu v zákone, keď žiada od poistenca doniesť tlačivo od lekára o PN-ke.

Mimochodom, a čo potom tá poisťovňa bude žiadať od poistenca napríklad v prípade jeho (neospravedlnenej) absencie na pracovisku, trvajúcej celý kalendárny mesiac?
Potvrdenie od zamestnávateľa, že sa tak stalo?
Evanka
21.02.05,14:16
Pan Mihal, co pisete je logicke (nakoniec ako vzdy http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif). Vdaka. Skusim napisat list. Uvidime...
Sabrina
24.02.05,14:30
Presvedčili ste ma,ďakujem za reakciu.
Jara
24.02.05,14:55
Myslím, že sa opäť opakuje táto téma, ale ja som mala pracovníka ktorý celý mesiac marodil, /t.j. už pokračovanie z decembra/ dala som ho do prílohy s nulovým VZ a všetko je OK. Nič som nepotrebovala...

No a neviem ako podpíše čestné prehlásenie, keď bude niekde v špitáli na druhom konci republiky, pretože aj takého mám a tiež nech mi nikto nehovorí, že zamestnanci to budú robiť, veď koľkí tomu vôbec nerozumejú a ani to nesledujú. Možno keď ich poisťovňa vyzve, aby doložili tak prídu za mzdárkou,že čo vlastne chcú... Píšem to z praxe, pretože aj ja sa s mnohými ani nevidím, pretože mzdy idú na účet a podklady mi nosí ich vedúci prevádzky, čiže sú to čísla a mená ktoré ani nevidím... Je to povinnosť zamestnanca a myslím, že to bude problém pri vysporiadaní preddavkov, keď bude potrebné dokladovať tieto "hluché miesta"

Nič to nebojte sa baby, Zajac sľúbil o 2 mesiace novelizáciu... :D :confused: :cool: :eek: