Eva
06.09.07,14:01
Potrebujem poradiť, či platí študent externého štúdia, ktorý je konateľom a ktorý nepoberá príjem zo závislej činnosti odvody do ZP?
Anja111
06.09.07,12:07
Potrebujem poradiť, či platí študent externého štúdia, ktorý je konateľom a ktorý nepoberá príjem zo závislej činnosti odvody do ZP?
Ak nepoberá odmenu za výkon funkcie ako konateľ, tak do ZP z tohoto titulu neplatí.
Gabi03
06.09.07,12:09
Z tohto pohľadu externý študent nie je študent. :)
Znie to divne, ale je to tak. ;)
Jana Motyčková
06.09.07,12:18
Ak nepoberá príjem ako konateľ, je považovaný za tzv. samoplatiteľa pre ZP a ako taký si musí platiť poistné do ZP. Ak by ako konateľ odmenu poberal (v ľubovoľnej výške), bol by pre ZP považovaný za zamestnanca a platila by za neho poistné s.r.o. z tejto odmeny a neplatil by on.
Eva
11.09.07,09:41
Ďakujem za odpovede. Po osobnej návšteve ZP som sa dozvedela,
že študent externého štúdia na VŠ, ktorý nie je zamestnaný odvody do ZP neplatí, ak je to jeho prvá vysoká škola.Poistné za ňho platí štát.
Taktiež ako konateľ, ktorý nemá príjem zo závislej činnosti neplatí odvody do ZP.
Jana Motyčková
11.09.07,10:01
Ďakujem za odpovede. Po osobnej návšteve ZP som sa dozvedela,
že študent externého štúdia na VŠ, ktorý nie je zamestnaný odvody do ZP neplatí, ak je to jeho prvá vysoká škola.Poistné za ňho platí štát.
Taktiež ako konateľ, ktorý nemá príjem zo závislej činnosti neplatí odvody do ZP.
Bohužiaľ : http://www.porada.sk/447800-post176.html
- pozrite si ZZP_§11_ods.8_pism.a) - študent externej formy štúdia nie je poistencom štátu.
Eva
16.09.07,16:41
Na moju horeuvedenú otázku som dostala písomnú odpoveď zo ZP
kde mi odpovedali citujem: "Študent je v zmysle novely zákona
č. 580/2004 Z.z. § 11 ods. 8 písmena a/, považovaný za poistenca štátu.
Študent VŠ vo veku do 26 rokov je považovaný za nezaopatreného,
hradí za neho štát aj keď študuje externou formou štúdia alebo opakuje ročník.
Toto sa ale nedotýka prerušenia štúdia, kedy sa počas tohto obdobia za nezaopatreného nepovažuje.
Záver:
- doneste potvrdenie o návšteve školy - ukončenia štúdia na strednej škole -
prijatie štúdia na VŠ
- poistné na verejné zdravotné poistenie za Vás bude platiť štát aj keď
budete študovať externe". Koniec citátu.

Takže ani tomuto nemám veriť?
Jana Motyčková
17.09.07,12:25
Nuž, nepomôžem. Môžte tomu veriť, ale nikto vám nezaručí, že o týždeň nezmenia názor, keďže zákon hovorí iné.