mackova
06.09.07,18:00
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či je už niečo uzákonené ohľadom predčasného dôchodcu a je zároveň SZČO?
gita
06.09.07,16:59
To je môj prípad, čakám, či mám zrušiť živnosť, lebo som dostala minulý rok minimálny predčasný dôchodok, tak ma to riadne naštvalo, čo vymysleli, či mám zo 6000 existovať. Zatiaľ to nie je schválené.
mackova
06.09.07,18:43
ahoj Gita, prosím ťa mám kamaráta, ktorý je predčasný dôchodca a panička na sociálnom mu povedala, že už jr to schválené.
rozumieš to mu?
Monika Kováčová
06.09.07,18:51
bububu od ministerky Tomanovej... ktovie čo bude, ale nový zákon o sociálnom poistení schválený ešte nebol..
Jozef Mihál
06.09.07,18:57
Uzákonené to nie je, ale pani ministerka má nevyvrátiteľnú snahu všetkým "špekulantom", ktorí podnikajú ako SZČO a súčasne poberajú predčasný dôchodok, osladiť ich život.
ajobs
06.09.07,18:57
Presne tak, netreba robiť paniku, novela zákona č.461/2003 Z.z. je zatiaľ v NR SR, a je zaradená do programu 13. schôdze NR od 11.9.2007 ako bod č. 26 (ČPT 386).
A pokiaľ ide o informácie osadenstva SP, tie netreba brať vážne - iba čo vás pomylia a zneistia. Seriózne info dávať (až na ojedinelé výnimky) nevedia.
Jozef Mihál
06.09.07,19:07
Paniku robiť netreba ale zostať čušať ako voš pod chrastou a potom "pri pive" nadávať, čo to zasa "páni v parlamente" vymysleli, tiež nie je najlepší nápad.

To, že súčasní poberatelia predčasných dôchodkov, ktorí budú chcieť po 1.1.2008 pracovať v pracovnom pomere alebo podnikať ako SZČO, budú po schválení predloženej novely výrazne poškodení, je fakt. Viac tu:
http://blogy.etrend.sk/106033/mihalblog/diskriminacia-poberatelov-predcasnych-dochodkov
gita
07.09.07,10:30
Tak teraz ste ma, pán Mihál, prekvapili. Ja som počítala s tým, že sa tá "pokuta" vráti, keď si dam prepočítať ten biedny predčasný dôchodok napr. od 1.1.2008. Nemám radosť z toho!!!
gita
07.09.07,10:31
Ešte jeden dotaz: Na dohodu sa bude dať robiť?
Jozef Mihál
07.09.07,13:03
Robiť sa bude dať na tie formy práce, pri ktorých sa človek nepovažuje podľa zákona o sociálnom poistení za zamestnanca a nepovažuje sa za SZČO. Teda napríklad:
- dohody - DoVP, DoBPŠ, DoPČ,
- zmluvy podľa občianskeho zákonníka,
- zmluvy podľa Autorského zákona.
jamis
07.09.07,13:15
Lenže v týchto prípadoch sa mu dôchodok už nebude každoročne navyšovať.
Jozef Mihál
07.09.07,13:36
V týchto prípadoch sa dôchodok nenavyšuje ani teraz - čo je spravodlivé, pretože sú to formy zárobkovej činnosti, z ktorých sa neplatí poistné na starobné poistenie.
jamis
07.09.07,13:39
Viem, že sa nenavyšuje, ale mnohí poberatelia PSD pracujú ďalej na HPP preto, aby si výrazne prilepšili a zároveň aby sa im dôchodok navyšoval.
Jozef Mihál
07.09.07,14:00
Kde človek pozrie, všade samý špekulant, fuj...
gita
10.09.07,08:22
a keď si platím odvody do SP ako živnostíčka? Na riadnom dôchodku sa dá pracovať a môže sa potom prepočítať? Už ničomu nerozumiem. Ako by to bolo napríklad, keby som sa teraz zamestnala a nepoberala PSD až do dovršenia starobného veku?
sta
20.09.07,04:43
Ako sa dá vyriešiť situácia, ak niekto poberá predčasný starobný dôchodok a zároveň má s.r.o. kde je jediným konateľom a aj zamestnancom. "Riadnym" dôchodcom sa stane v septembri 2008. Ak bude schválený návrh p. Tomanovej, čo má tento človek počas tých 9 mesiacov spraviť, aby neprišiel o dôchodok, ale ani o príjmy z s.r.o?:o
Môže zostať v s.r.o. ako konateľ bez príjmu a robiť pre vlastnú s.r.o. napr. na príkaznú zmluvu? Alebo je aj nejaké iné riešenie? :confused:
ajobs
20.09.07,19:12
Ako sa dá vyriešiť situácia, ak niekto poberá predčasný starobný dôchodok a zároveň má s.r.o. kde je jediným konateľom a aj zamestnancom. "Riadnym" dôchodcom sa stane v septembri 2008. Ak bude schválený návrh p. Tomanovej, čo má tento človek počas tých 9 mesiacov spraviť, aby neprišiel o dôchodok, ale ani o príjmy z s.r.o?:o
Môže zostať v s.r.o. ako konateľ bez príjmu a robiť pre vlastnú s.r.o. napr. na príkaznú zmluvu? Alebo je aj nejaké iné riešenie? :confused:


Môže kľudne pre svoju s.r.o. robiť na mandátnu (konateľskú, čiže obchodnú) zmluvu. Takýto výkon činnosti sa nepovažuje sa zárobkovú činnosť v zmysle návrhu novely zákona o soc. poistení. Pracovnú zmluvu si v prípade schválenia novely v jej súčasnej podobe ukončí k 31.12.2007. Aj tak mi nie je jasné, prečo robí aj na PZ ako zamestnanec ?
Vysvetlíš prečo ?
sta
21.09.07,04:55
Môže kľudne pre svoju s.r.o. robiť na mandátnu (konateľskú, čiže obchodnú) zmluvu. Takýto výkon činnosti sa nepovažuje sa zárobkovú činnosť v zmysle návrhu novely zákona o soc. poistení. Pracovnú zmluvu si v prípade schválenia novely v jej súčasnej podobe ukončí k 31.12.2007. Aj tak mi nie je jasné, prečo robí aj na PZ ako zamestnanec ?
Vysvetlíš prečo ?

Ďakujem. Je to prekladateľka/tlmočníčka, predtým robila ako SZČO, teraz má s.r.o. a je tam jediným zamestnancom. Neviem prečo to má takto vymyslené, ja už som ju takto prebrala. Veď keď pre svoju s.r.o. pracuje (prekladá, vystavuje fa,....) tak by mala mať pracovnú zmluvu ako zamestnanec, nie? :o

Ešte doplním, ona v súčasnosti za to, že je konateľka nepoberá žiaden príjem, ani si nevypláca žiadne odmeny. Má len tú PZ z ktorej má mesačný príjem a to je všetko.
ajobs
21.09.07,06:59
Ďakujem. Je to prekladateľka/tlmočníčka, predtým robila ako SZČO, teraz má s.r.o. a je tam jediným zamestnancom. Neviem prečo to má takto vymyslené, ja už som ju takto prebrala. Veď keď pre svoju s.r.o. pracuje (prekladá, vystavuje fa,....) tak by mala mať pracovnú zmluvu ako zamestnanec, nie? :o

Ešte doplním, ona v súčasnosti za to, že je konateľka nepoberá žiaden príjem, ani si nevypláca žiadne odmeny. Má len tú PZ z ktorej má mesačný príjem a to je všetko.


Môže mať iba konateľskú zmluvu , pracovnú zmluvu nepotrebuje - ušetrí na odvodoch do SP, a o to viac si môže vyplatiť v rámci tejto zmluvy.
sta
21.09.07,07:22
Môže mať iba konateľskú zmluvu , pracovnú zmluvu nepotrebuje - ušetrí na odvodoch do SP, a o to viac si môže vyplatiť v rámci tejto zmluvy.

Ok, ďakujem :) skúsim jej navrhnúť toto riešenie :) :) :)