Infarkt
06.09.07,20:10
Ahojte poraďáci ;)

Zasik Vás otravujem, ale nenašiel som tu nikde o mojom probléme, tak sa prosím vyjadrite čo najskôr...vopred velké DÍKY :rolleyes:

Som SZČO, jed.účto, platca DPH od 15.8.2007...

Získal som zákazku naposkytnutie služby, ktorú som začal realizovať na začiatku augusta...dňa 7.8. som prijal zálohu od odberateľa na ktorú som mu vystavil aj faktúru, aj PPD, ale v tej dobe som ešte nebol platcom DPH, takže faktúra je v tomto znení :

Faktúrujeme Vám zálohu na vykonanie xxx prác na základe Vašej objednávky xxx v celkovej výške 5.000,- Sk ( slovom blablabla )...Nie som platca DPH.

Zajtra odovzdávam zakázku a následne budem teda faktúrovať konečnú sumu za vykonané práce v auguste...ale od 15.8. som už platcom DPH...

Ako teda mám v tej súhrnnej faktúre odpočítať tú zálohu a rozpísať DPH ???
Berme, že celková suma znie na sumu 10.000,- Sk bez DPH !

Vopred velikánske DÍKY :o
Zoltán Kovács
06.09.07,18:16
Ahojte poraďáci ;)

Zasik Vás otravujem, ale nenašiel som tu nikde o mojom probléme, tak sa prosím vyjadrite čo najskôr...vopred velké DÍKY :rolleyes:

Som SZČO, jed.účto, platca DPH od 15.8.2007...

Získal som zákazku naposkytnutie služby, ktorú som začal realizovať na začiatku augusta...dňa 7.8. som prijal zálohu od odberateľa na ktorú som mu vystavil aj faktúru, aj PPD, ale v tej dobe som ešte nebol platcom DPH, takže faktúra je v tomto znení :

Faktúrujeme Vám zálohu na vykonanie xxx prác na základe Vašej objednávky xxx v celkovej výške 5.000,- Sk ( slovom blablabla )...Nie som platca DPH.

Zajtra odovzdávam zakázku a následne budem teda faktúrovať konečnú sumu za vykonané práce v auguste...ale od 15.8. som už platcom DPH...

Ako teda mám v tej súhrnnej faktúre odpočítať tú zálohu a rozpísať DPH ???
Berme, že celková suma znie na sumu 10.000,- Sk bez DPH !

Vopred velikánske DÍKY :o



Cena práce 10.000,- SK
DPH 19% 1.900,- SK

Záloha -5.000,- Sk

K úhrade 6.900,- SK
Infarkt
06.09.07,18:24
Cena práce 10.000,- SK
DPH 19% 1.900,- SK

Záloha -5.000,- Sk

K úhrade 6.900,- SK

Mnooo, dobreee...ale tá záloha bola faktúrovaná a aj platená ešte ako neplatcovi DPH ...
Ide mi o to, ako to zaúčtovať, aby mi to nekolidovalo so zákonom o DPH...

Keď použijem uvádzaný postup, bude to v poriadku ? Nemal by som DPH rátať len zo sumy, z ktorej odpočítam tú zálohu 5.000,- ???
Zoltán Kovács
06.09.07,18:25
Mnooo, dobreee...ale tá záloha bola faktúrovaná a aj platená ešte ako neplatcovi DPH ...
Ide mi o to, ako to zaúčtovať, aby mi to nekolidovalo so zákonom o DPH...

Keď použijem uvádzaný postup, bude to v poriadku ? Nemal by som DPH rátať len zo sumy, z ktorej odpočítam tú zálohu 5.000,- ???

Nie cena tvojej služby je 10.000,- preto rátaš z toho dph. Prijatá bola iba záloha na vykonanie služby, to ešte neznižuje cenu služby.
betka
06.09.07,18:48
Ja si myslím opak.
Ak som nebola platitelom DPH, nazaujímal ma zákon o DPH, neviem ako neplatiteľ DPH, že existuje par. 71. Nemusela som vôbec vystaviť FA, ale vystavila som nejakú zálohovú FA, ....., kde je napísané nie som platiteľom DPH. Táto FA bola vystavená, aby si ju mohol daď odberateľ do nákladov napr...

Pri fakturácii prác na konci mesiaca mi vznikne daňová povinnosť nasledovne:
ZD: 5000, Sk DPH 950, Sk Spolu 5950, Sk.
Infarkt
06.09.07,18:48
Ok, aj keď som prijal tú zálohu v tej dobe este ako NEPLATCA DPH ???

Takže v DP na DPH už budem rátať základ dane 10.000,-... áno?
Infarkt
06.09.07,18:51
Ja si myslím opak.
Ak som nebola platitelom DPH, nazaujímal ma zákon o DPH, neviem ako neplatiteľ DPH, že existuje par. 71. Nemusela som vôbec vystaviť FA, ale vystavila som nejakú zálohovú FA, ....., kde je napísané nie som platiteľom DPH. Táto FA bola vystavená, aby si ju mohol daď odberateľ do nákladov napr...

Pri fakturácii prác na konci mesiaca mi vznikne daňová povinnosť nasledovne:
ZD: 5000, Sk DPH 950, Sk Spolu 5950, Sk.

Nooo...a teraz som tam, kde som bol pred chvíľou :o

Takže ako ???
Zoltán Kovács
06.09.07,18:51
Ja si myslím opak.
Ak som nebola platitelom DPH, nazaujímal ma zákon o DPH, neviem ako neplatiteľ DPH, že existuje par. 71. Nemusela som vôbec vystaviť FA, ale vystavila som nejakú zálohovú FA, ....., kde je napísané nie som platiteľom DPH. Táto FA bola vystavená, aby si ju mohol daď odberateľ do nákladov napr...

Pri fakturácii prác na konci mesiaca mi vznikne daňová povinnosť nasledovne:
ZD: 5000, Sk DPH 950, Sk Spolu 5950, Sk.

A ako vysporiadaš potom tú zálohu? Veď aj samotné znenie fa je, že fakturujem zálohu. A to predsa musím vyúčtovať.
cloe
06.09.07,19:02
Prikláňam sa k názoru Smitha. Samostatná vyplatená záloha nie je ani pre odberateľa VOZD ale až po vyučtovaní konečnou faktúrou, na ktorej je vidieť, kedy bola služba skutočne vykonaná. Myslím si tiež, že základom pre DPH bude suma 10000,-- a záloha 5000,-- sa len odčíta, aby sme dostali sumu k úhrade.
Anja111
06.09.07,19:07
Ja by som postupovala tak, ako radí smith. Totiž zákazka bola dokončená a odovzdaná v čase, kedy si už bol platiteľom DPH... Podľa mňa je to zdaniteľné plnenie, ktoré podlieha DPH celé.
Infarkt
06.09.07,19:07
Prikláňam sa k názoru Smitha. Samostatná vyplatená záloha nie je ani pre odberateľa VOZD ale až po vyučtovaní konečnou faktúrou, na ktorej je vidieť, kedy bola služba skutočne vykonaná. Myslím si tiež, že základom pre DPH bude suma 10000,-- a záloha 5000,-- sa len odčíta, aby sme dostali sumu k úhrade.


Chápem to správne, že nezáleží na tom fakte, že som sa medzitým stal platcom DPH ??? :confused:
cloe
06.09.07,19:18
Zdá sa, že o tom ešte polemizujeme, možno sa pridajú ďalší.
Zoltán Kovács
06.09.07,19:20
Chápem to správne, že nezáleží na tom fakte, že som sa medzitým stal platcom DPH ??? :confused:



Áno správne.
A na oponovanie s betkou pripájam link, kde je citácia zákona ako sa majú zálohy časovo rozlišovať v JÚ:
http://www.porada.sk/t41957-casove-rozlisenie-zalohy.html

To len preto, že ak nevysporiadám tú 5 tisícovú zálohu na základe tohto ustanovenia by to nemalo isť potom ani do zdaniteľných príjmov, čo je zase v rozpore so zákonom, nakoľko k dodaniu služby došlo, preto nie je dôvod zálohu nevyúčtovať. Ak by si postupoval podľa betky, tak to z hľadiska zákona o dani z príjmov, ale aj DPH vyzeralo, že ide o dve samostatné plnenia, ktoré nemajú nič spoločné. Čo zase nie je pravda.

P.S. Betka uvádza, že záloha fa sa vystavila len preto aby odberateľ to mohol dať do nákladov. Záloha sa nikdy nedáva do nákladov, bez vyúčtovania.
betka
06.09.07,19:20
A ak sa zamyslím nad 19/4. Dańová povinnosť mi vzniká z prijatej platby dňom prijatia platby. Už keď sa ide podľa zákona o DPH.

Ak som ja prijala platbu v čase, keď som nebola platiteľom DPH, tak by sa mi povinnosť vzťahovala k tomuto dátumu, ale sa mi nevzťahuje....lebo.

Ja nič, ja sa hrám len so zákonom a slovíčkami...;)
betka
06.09.07,19:43
cloe
06.09.07,20:00
Je to trochu ošemetné ale nesúhlasím s Benkom /ou/ v priloženom linku, že:
Žiadna vyučtovacia faktúra! To sa mi vôbec nezdá. My si asi musíme ujasniť - dátum dodania služby, či nastal pred tým než sa stal Infark plátcom DPH alebo nenastal. Myslím si, že v uvedenom prípade nás dátum úhrady zálohy nezaujíma a preto mi zostáva stále, že deň dodania služby nastal až potom, keď už bol plátca DPH a preto by som celú sumu zdanila.
Infarkt
07.09.07,04:33
Všetkým...


...ochotným poraďákom ;)

FAKTY :

Záloha prijatá aj faktúrovaná ako záloha 7.8. ( neplatca DPH )

Služba dodávaná priebežne od 1.8. do 31.8.

Od 15.8. platca DPH !

Súhrnnú faktúru za august vystavím dnes, t.j. 7.9. ( platca DPH )


Väčšina je zatiaľ na strane SMITH - a :rolleyes:
Jana Acsová
07.09.07,06:40
Bez bližšej špecifikácie ... nie je možné fakturovať 2x a to čiastočnú dodávku do termínu, kedy sa subjekt stal platiteľom a konečnú fakturáciu ostávajúcej časti služby v závislosti od jej rozpracovanosti?

Ak napríklad máme právo na odpočítanie dane pri registrácii z riadne inventarizovaného majetku a nemáme právo na odpočítanie dane z dodávok, ktoré sme neuskutočnili na zdaniteľné obchody, tak by sme mali vedieť aj to, ako prebiehala služba.

Porozmýšľajte a skúste sa dohodnúť s odberateľom, prípadne upravte zmluvu dodatkom.
betka
07.09.07,11:25
Všetkým...


...ochotným poraďákom

FAKTY :

Záloha prijatá aj faktúrovaná ako záloha 7.8. ( neplatca DPH )

Služba dodávaná priebežne od 1.8. do 31.8.

Od 15.8. platca DPH !

Súhrnnú faktúru za august vystavím dnes, t.j. 7.9. ( platca DPH )


Väčšina je zatiaľ na strane SMITH - a



Prečo si myslím, že mám pravdu, obhajoba: Vyvrátte mi ju..

Tebe to je teoreticky jedno. Ty ako dodávateľ služby, keď vystavíš FA cena služby 10 000, Sk+DPH (1900, Sk)....proste tak, ako Ťa naviedol Smith...
Odberateľ Ti celú sumu zaplatí. Nemáš problém.
FA si za svoje služby, vznikla Ti „daňová povinnosť dodaním služby v sume 1900, Sk“...( a vzniká i zo zálohy?, .....diskusia, kde sú 2 názory)

Keď si zoberieme par. 71/6- ak platiteľ uvedie na FA vyššiu sumu dane ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť vyššiu sumu dane.
K tomu toľko. To by sa Ťa týkalo.

Zoberme si i druhú stranu- Odberateľ služby.
Je otázne, ako bude postupovať DK pri poskytnutej zálohe, keď dodavateľ v tomto čase nebol platiteľom DPH (posudzovanie sumy vo výške 5 000, Sk z toho DPH 950, Sk).
A teda: 49/1-právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla danová povinnosť.
Kedy vznikla daňová povinnosť? 7.8.2007 (par. 19/4) je to deň, keď bola platba prijatá -vzniká daňová povinnosť. Týmto dňom by mal mať platiteľ i nárok na odpočítanie DPH z prijatej služby.

Má nárok odberateľ na uplatnenie odpočítania DPH z poskytnutej zálohy, keď v tomto období nebol dodavateľ služby plátcom DPH? Myslím si, že nie.

Prečo by sa nemohli chytiť DK dátumu 7.8.?
Milan Benka
07.09.07,11:42
Je to trochu ošemetné ale nesúhlasím s Benkom /ou/ v priloženom linku, že:
Žiadna vyučtovacia faktúra! To sa mi vôbec nezdá. My si asi musíme ujasniť - dátum dodania služby, či nastal pred tým než sa stal Infark plátcom DPH alebo nenastal. Myslím si, že v uvedenom prípade nás dátum úhrady zálohy nezaujíma a preto mi zostáva stále, že deň dodania služby nastal až potom, keď už bol plátca DPH a preto by som celú sumu zdanila.

Záleží na tom, o akú službu sa jedná. Nie je to také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Toľko k nesúhlasu.
betka
07.09.07,11:49
Záleží na tom, o akú službu sa jedná. Nie je to také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Toľko k nesúhlasu.

Som rada, že si sa tu zamiešal.:)
Aký máš názor? Viem, že bude stáť za to....čakáme...
Milan Benka
07.09.07,11:57
Ja si myslím opak.
Ak som nebola platitelom DPH, nazaujímal ma zákon o DPH, neviem ako neplatiteľ DPH, že existuje par. 71. Nemusela som vôbec vystaviť FA, ale vystavila som nejakú zálohovú FA, ....., kde je napísané nie som platiteľom DPH. Táto FA bola vystavená, aby si ju mohol daď odberateľ do nákladov napr...

Pri fakturácii prác na konci mesiaca mi vznikne daňová povinnosť nasledovne:
ZD: 5000, Sk DPH 950, Sk Spolu 5950, Sk.

Touto zálohovou fa bola požadovaná záloha na práce, nebola vystavená na to aby si ju odberateľ mohol dať do nákladov.


Mám za to, že pojem služba je veľmi široký. Je potrebné ju bližšie špecifikovať.
Z doteraz uvedených faktov sa prikláňam k riešeniu Smitha.
Jana Acsová
07.09.07,13:13
Zamiešam sa, lebo na túto tému by bolo zrejme viac teórií. Moja je nasledovná:
- jedna dodávka ... vznik daňovej povinnosti.
Daňová povinnosť na zálohu sa neviaže a ani vo faktúre pre účely DPH premietnutá byť nemusí. Má informatívny charakter pre účely platby. Pre účely DPH nie je relevantná.

Ale: prečo súhrnná faktúra? O súhrnnej faktúre hovoríme v súvislosti s DPH ... pri viacerých dodávkach za mesačné obdobie. Keby to tak bolo, tak sa prihováram za viac faktúr (2) a nie jednu súhrnnú faktúru. 15-dňová lehota sa viaže len na platiteľa dane a neplatiteľa sa týkajú všetky dodávky vyfakturované s dodaním do termínu registrácie.
Jana Acsová
07.09.07,13:15
A poznámka pre diskutujúcich:
Účtovné ani daňové (daň z príjmu) predpisy nemajú vplyv na posúdenie vzniku daňovej povinnosti pre účely DPH.
Z môjho pohľadu je najdôležitejší: dátum dodania. Ak spadá do obdobia po registrácii, dodávka sa zdaní.
Jana Acsová
07.09.07,13:30
Trošku rozoberiem príspevok:

Tebe to je teoreticky jedno. Ty ako dodávateľ služby, keď vystavíš FA cena služby 10 000, Sk+DPH (1900, Sk)....proste tak, ako Ťa naviedol Smith...
Odberateľ Ti celú sumu zaplatí. Nemáš problém.Myslím si, že Smith nenaviedol ... Smith postupoval podľa znenia zákona .-)
Zaplatiť by mal, ak by sa stotožnil, že dátum dodania je dobrý a teda aj zdanenie faktúry. Keby to tak nebolo a nevznikla by daňová povinnosť, tak by to nebolo správne a nemalo by to byť jedno ani dodávateľovi, ani odberateľovi ... odberateľovi by nevzniklo právo na odpočítanie dane.

FA si za svoje služby, vznikla Ti „daňová povinnosť dodaním služby v sume 1900, Sk“...( a vzniká i zo zálohy?, .....diskusia, kde sú 2 názory)No ak vznikla daňová povinnosť dodaním služby, nevzniká inak, lebo daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby a ten bol pred registráciou, preto o vzniku daňovej povinnosti z prijatej platby pred registráciou nemôžeme hovoriť.
Či však došlo k dodaniu služby, kde mohla byť záloha vyúčovaná a to dodávateľom ako neplatiteľom dane, to je možné posúdiť len z dohodnutých podmienok medzi dodávateľom a odberateľom a to najmä v tomto prechodnom období. Predsa len nie je jedno dodávať ako platiteľ a dodávať ako neplatiteľ.

Keď si zoberieme par. 71/6- ak platiteľ uvedie na FA vyššiu sumu dane ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť vyššiu sumu dane.
K tomu toľko. To by sa Ťa týkalo.To áno, ale už som uvádzala ... keby bolo fakturované niečo, kde daňová povinnosť nevznikne, odberateľovi nevznikne právo na odpočítanie dane.

Kedy vznikla daňová povinnosť? 7.8.2007 (par. 19/4) je to deň, keď bola platba prijatá -vzniká daňová povinnosť. Týmto dňom by mal mať platiteľ i nárok na odpočítanie DPH z prijatej služby. )Tu by som nesúhlasila ... prijatá platba je zatiaľ mimo DPH. Netýka sa majetku, ale služieb. Daňová povinnosť nevznikla ... vznikla by keby bol platiteľom, ale nebol. A teda nie je možné ani daň viažucu sa k uhradenej zálohe odpočítať.
Infarkt
08.09.07,17:57
Veľká vďaka za doterajšiu ochotu... ;)

... na základe Vašich reakcií pripájam ďalšie fakty :

jednalo sa o upratovacie služby, teda upratanie a čistenie...

Odberateľ je stavebná firma, ktorá stavala objekt a samozrejme pred kolaudáciou si ho dala upratať a vyčistiť...chvalabohu mne :D

V takomto prípade je u mňa bežným štandardom, že vyhotovujem tzv. Súpis vykonaných prác, v ktorom mi zodpovedná osoba odberateľa potvrdí svojím podpisom vykonanie tej-ktorej práce v ten-ktorý deň.
Vzhľadom k tomu, že takéto práce sa neurobia za 1-2 dni, ale viac a nemusia sa každý kalendárny deň, tak mi vlastne tento Súpis slúži zároveň aj ako podklad k fakturácii na odberateľa a samo, že ho pripájam k faktúre napr. raz za mesiac...lebo som mal aj napríklad zakázku, ktorá trvala v podstate 2 a pol mesiaca od začiatku vykonávania prác do ukončenia...
ekopo
08.09.07,18:15
Mohlo sa teoreticky postupovať aj takto: dňa 14.8. by bola vystavená FA za služby za obdobie do 14.8. aj so zohľadnením prijatej platby - to všetko ako neplatca DPH (zmluva mohla byť upravená dodatkom). Ďaľšia FA už je v pohode vystavená s DPH od 15.8. A ovca je celá a vlk sýty :rolleyes: a bez polemík. Drsné, nie?
Infarkt
09.09.07,06:10
EKOPO :
Škoda, že ma to nenapadlo skôr :o

Bolo by to najjednoduchšie... :rolleyes:

Ale čo už...

Jani Acsova :
Ok, takže normálne to urobím tak, ako mi aj poradil Smith...
Cena : 10.000
DPH 19 % : 1.900
Záloha : -5.000
K úhrade : 6.900

Všetkým Vám naozaj velikánske DÍKY ;)

Ale myslím, že to aspoň rozprúdilo zaujímavú diskusiu, ktorá prešla až do polemiky, ktorá určite nepomôže len mne...

Prajem príjemný deň...ahojte :cool: