majcop
06.09.07,19:22
Ahojte!

Prosim chcel by som sa spytat na dar domu. Moja manzelka pred casom dostala od rodicov dom do daru. (za vydata) Teraz tento domcek prerabame, investujeme do neho spolocne peniaze. dajme tomu, ze v buducnosti sa rozideme (snad nehrozi) a co dalej? Stale je ten dom jej aj napriek tomu, ze sme manzelia a investovaliu sme do neho spolocne financie? Ako mozno preukazat, o kolko sa cena darovaneho domu zvysila? Stacilo by pred prestavbou urobit odhad odbornikom a potom opat odhad po dokonceni nehnutelnosti? Plati vzorec: (odhad po dokonceni - odhad pred zacatim)/2 = moja cast domu? Dakujem za radu a prajem prijemny den!
wagner
06.09.07,17:34
Samozrejme, že dar mal nejakú hodnotu. Alebo mal iba fiktívnu hodnotu? Aby ste náhodou niekedy nemali problémy, tak ste si mali dať odhadnúť dom pred rekonštrukciou - hodnota pre manželku. Odhad domu po rekonštrukcii a rozdiel sa delí medzi obidvoch na polovicu. A máte dobré vzťahy vyriešené i do budúcna. Necítiš sa podvedený, že spoločné peniaze investuješ do zhodnotenia domu vo vlastníctve Tvojej manželky.
Mária27
06.09.07,18:28
Zhodnotenie domu je spoločný majetok. Ale nedá sa to riešiť tak jednoducho ocenením v konkrétnom okamihu. Pred revolúciu darovaný pomerne nový dom mal hodnotu napr. 300 tisíc (o dva roky stál ten istý dom tri milióny), zhodnotenie dnes za 300 tisíc je len desatina jeho ceny (neveľká oprava). Nevieme, ako skočia ceny (aj platy) o 5 - 10 rokov, čo prinesie napr. euro ...
majcop
06.09.07,18:29
Ano, je mi jasne, ze dom ma na zaciatku hodnotu. Ide mi vsak o to, ze ked spolocne do neho investujeme, ze ci sa mi tym vytvara urcite podiel na nom, alebo stale je iba manzelkyn. Predsa len bol darovany vyhradne jej. Logicky by moj podiel mal byt po dokonceni domu nizsi ako manzelkym o cenu domu, ktora bola odhadnuta na zaciatku. Dakujem
majcop
06.09.07,18:32
Suhlasim, ale ta zmena sa udeje behom jedneho roka. Tym myslim, ze za rok ho stihneme prerobit a investovat spolocny kapital. Takze predpokladam, ze pociatocna hodnota by sa mala manit proporcionalne s hodnotou po prestavbe....
misomiso
06.09.07,18:48
A máte dobré vzťahy vyriešené i do budúcna.

No - nie som si isty tym, ze toto staci na vyriesenie dobrych vztahov do buducna...:)