petacuckova
07.09.07,06:14
Dobré ránko. Mám prosbu. Ako mám vyrátať náhradu príjmu u dôchodcu, ak pracoval od 11.4.2007 a teraz v auguste bol na PN, keď jeho VZ na nemocenské poistenie nulový ? A mám rátať za mesiace apríl až júl ?
ĎAkujem.
Olgica
07.09.07,06:06
Ak sa neplatí nemocenské, tak nemá nárok ani na PN.
Tweety
07.09.07,06:17
Ak sa neplatí nemocenské, tak nemá nárok ani na PN.
Dôchodca má nárok na náhradu príjmu za DPN.
Jana Motyčková
07.09.07,06:17
Na PN nemá nárok, ale na náhradu príjmu pri PN nárok má. Použila by som pravdepodobný DVZ podľa ZSP_§57.
petacuckova
07.09.07,06:58
Ďakujem vám veľmi pekne za pomoc.
petacuckova
04.11.08,05:45
Dobré ráno. Mám zamestnanca, ktorému bol v roku 2007 presne od 18.5. priznaný predčasný dôchodok. Je od 27.10 na PN a neviem, ako mu mám vyrátať DVZ. Mám rátať z VZ na nemocenské poistenie v roku 2007 za obdobie 1.1 až 17.5, alebo od 1.1.2008 do 30.9.2008, keďže do 1.1.2008 dôchodcovia neplatili nemocenské poistenie ? Ďakujem za odpoveď.
petacuckova
05.11.08,06:07
Viete mi prosím Vás niekto poradiť ?
Iveta Matlovičová
05.11.08,08:01
Odcitujem ti stanovisko MPSVR, ale upozorňujem, že názor Sociálnej poisťone je odlišný, takže pri výpočte náhrady PN za prvých 10 dní postupuj podľa MPSVR, a ak PN pokračuje ďalej, tak budeš musieť zaslať tlačivo Potvrdenie o uplatnení nároku na ND s tým, že RO bude rok 2007, mimotemy sranda že ?, ale takýto stav bude trvať len do 31.12.2008, potom to už bude ok:

"S účinnosťou od 1. januára 2008 opäť podlieha povinnému nemocenskému poisteniu fyzická osoba, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako
70 %.

Aj keď poberatelia uvedeného okruhu dôchodkov boli s účinnosťou od 1. augusta 2006 vyňatí z povinného nemocenského poistenia „zo zákona“, nie skončením činnosti zamestnanca a od 1. januára 2008 opätovne zaradení do povinného nemocenského poistenia „zo zákona“, nie odo dňa vzniku činnosti zamestnanca, je potrebné opätovné zaradenie uvedeného okruhu fyzických osôb do osobného rozsahu povinného nemocenského poistenia považovať za skutočnosť ovplyvňujúcu určenie rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca (ďalej len „náhrada príjmu“).

Na zistenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorý u zamestnávateľa pracoval ako poberateľ starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % už pred 1. januárom 2008 a od 1. januára 2008 je opätovne povinne nemocensky poistený, je potrebné určiť rozhodujúce obdobie so zohľadnením skutočnosti, že mu povinné nemocenské poistenie vzniklo 1. januára 2008 „zo zákona“ a tento deň je potrebné z hľadiska určenia rozhodujúceho obdobia postaviť na roveň vzniku zamestnania.

Pre určenie rozhodujúceho obdobia sa potom v praxi môžu vyskytnúť napríklad tieto situácie:

1. poberateľ dôchodku sa stal dočasne práceneschopným od 1. januára 2008 – nemocenské poistenie mu vzniklo v tento deň - pretože dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia, denný vymeriavací základ na určenie dennej výšky náhrady príjmu sa zamestnancovi určí podľa § 57 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení - jeho denným vymeriavacím základom je pravdepodobný denný vymeriavací základ,

2. poberateľ dôchodku sa stal dočasne práceneschopným 2. januára 2008 – zamestnanec mal v rozhodujúcom období, ktorým je pre neho iba jeden deň trvania nemocenského poistenia, a to 1. január 2008, nárok na náhradu mzdy za sviatok – rozhodujúcim období na zistenie denného vymeriavacieho základu je tento jeden deň a zamestnancovi sa denná výška náhrady príjmu určí z vymeriavacieho základu dosiahnutého 2. januára 2008 podľa § 54 ods. 2 písm. c) zákona o sociálnom poistení,

3. poberateľ dôchodku sa stal dočasne práceneschopným napr. 10. januára 2008 – rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie dennej výšky náhrady príjmu je v tomto prípade podľa § 54 ods. 2 písm. c) zákona o sociálnom poistení obdobie od 1. januára 2008 do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, t.j. do 9. januára 2008,

4. poberateľ dôchodku sa stal dočasne práceneschopným napr. od 16. júla 2008 – rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie dennej výšky náhrady príjmu je v tomto prípade podľa § 54 ods. 2 písm. b) zákona o sociálnom poistení obdobie od 1. januára 2008 do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, t.j. do 30. júna 2008.

Vzhľadom na to, že zamestnancovi, ktorý má priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, od 1. januára 2008 opätovne vzniká povinné nemocenské poistenie, jeho rozhodujúce obdobie na určenie výšky náhrady príjmu je potrebné určiť podľa § 54 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov z dôvodu nového vzniku nemocenského poistenia."