luigi72
07.09.07,07:22
Dobry den.
Mam taky problem, ze by som chcel zacat podnikat ako SZCO. :) Problem mam uz so samotnym menom firmy. Niekde som cital, ze v pripade fyzickej osoby je meno firmy meno a priezvisko fyzickej osoby. To by som nerad. Predtym sme chceli s.r.o. , ale sa potom z toho zislo kvoli zakladnemu imaniu. Teraz kazdy z nas by chcel podnikat zatial samostatne ako fyzicka osoba - podnikatel. Nevieme vsak, ci meno by sme mohli mat skoro rovnake, vo forme napr.
Nasafirma-AB
Nasafirma-CD
Nasafirma-EF
kde AB, CD a EF by boli inicialky nasich mien, kvoli tomu, aby obchodne meno Nasafirma sa udomacnilo medzi zakaznikmi.
Bolo by to jednoduchsie, keby sme potom casom nazbierali na zakladne imanie, potom by sme zalozili firmu s nazvom Nasafirma s.r.o.

Dakujem.
Johanka
07.09.07,05:45
Obchodný zákonník
§ 8
Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.

§ 9
(1) Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len "meno"). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.

...

§ 10
(1) Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.

;)
mlyn16
07.09.07,06:16
Myslím, že takto by to šlo. Poznám tento postup aj z blízkeho okolia, že pod jedným názvom vystupovali traja. (fy Kamoš, Intergrate... a pod.)
Kuzelnicka
07.09.07,07:14
Len format nazvu vasej firmy by mal byt: AB - Nasafirma

Alebo sa mylim?
hanelie
07.09.07,07:35
ahojte
správne je:
SZČO - živnostenský register - fyzická osoba
meno priezvisko - NAZOVFIRMY

s.r.o. a.s. ap. NAZOVFIRMY - obchodný register /pravnická osoba/
ahojte hanka
Johanka
07.09.07,08:42
Myslím, že takto by to šlo. Poznám tento postup aj z blízkeho okolia, že pod jedným názvom vystupovali traja. (fy Kamoš, Intergrate... a pod.)
No, neviem či moja citácia z Obchodného zákonníka je nepostačujúca ...

Kľudne mohli pod jedným názvom vystupovať aj dvadsiati, otázka znie ,či ich postup bol správny :rolleyes: . Zvyšajne si združenia dávajú kadejaké krycie názvy, nie je to v súlade zo zákonom a ich faktúry poväčšine nemajú, napr. z pohľadu Zákona o DPH žiadnu hodnotu. Vôbec netušia, že v mene združenia vystupuje iba jeden člen združenia, na ktorého sa vystavujú všetky doklady ....
Johanka
07.09.07,08:49
ahojte
správne je:
SZČO - živnostenský register - fyzická osoba
meno priezvisko - NAZOVFIRMY

s.r.o. a.s. ap. NAZOVFIRMY - obchodný register /pravnická osoba/
ahojte hanka

U FO je OBCHODNÉ MENO (názov firmy) - meno priezvisko a dodatok
napr. Jano Mrkvička Auto-moto

K PO citácia § 9 Obchodného zákonníka
(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.

tzn. obchodné meno je napr. Auto-moto s.r.o.
TinkiDinki
07.09.07,09:03
Keď chceš byť SZČO tak inú cestu nemáš iba to meno priezvisko - názov firmy

Ale ak chceš riešenie aj na tento problém:

Daj sa premenovať - zmeň si meno resp. aj priezvisko

Napríklat: Autoservis Dunčo "Atoservis" je tvoje meno, "Dunčo" je tvoje priezvisko. Tak to neprehoď lebo budeš Dunčo Autoservis.
Zákon o mene a priezvisku iba zakazuje že to nesmie byť vulgárčina ani v zahraničnej reči.

A možno ťa to bude stáť menej ako založenie SRO
Sú ludia ktorí si zo seba nechajú krájať (plastika), aby boli úspešní. Ty sa iba premenuješ a už si v balíku.

Kto chce kam pomôžme mu tam...:)
luigi72
07.09.07,09:41
Keď chceš byť SZČO tak inú cestu nemáš iba to meno priezvisko - názov firmy

Ale ak chceš riešenie aj na tento problém:

Daj sa premenovať - zmeň si meno resp. aj priezvisko

Napríklat: Autoservis Dunčo "Atoservis" je tvoje meno, "Dunčo" je tvoje priezvisko. Tak to neprehoď lebo budeš Dunčo Autoservis.
Zákon o mene a priezvisku iba zakazuje že to nesmie byť vulgárčina ani v zahraničnej reči.

A možno ťa to bude stáť menej ako založenie SRO
Sú ludia ktorí si zo seba nechajú krájať (plastika), aby boli úspešní. Ty sa iba premenuješ a už si v balíku.

Kto chce kam pomôžme mu tam...:)


:D vtipkujeme? :D
TinkiDinki
07.09.07,10:38
Ale naozaj inú cestu nemáš.

Zrejme aj v minulosti u nás panovala takáto nekonečná "sloboda"
a preto tu máme také ako:
-Šuster
-Záhradník
-Zedník

Napríklad: Dobrý Záhradník - firma ako lusk;)
luigi72
08.09.07,09:30
:) dobre, no. Ale v tom mas pravdu, ze vacsina priezvisk vznikla ako rozlisovacie meno v ramci spolocenstva a zo zaciatku ako druhe meno davali predovsetkym povolania, neskor aj prezyvky alebo nieco, cim sa dali odlisit od ostatnych "rovnakovolajucich" a bolo to na prvy pohlad viditelne a jasne pre kazdeho.
V kazdom pripade sa ale nedam premenovat, necham to ako pisala Hanka (hanelie) :

SZČO - živnostenský register - fyzická osoba
meno priezvisko - NAZOVFIRMY

Dakujem.
qwe
12.09.07,21:04
Dobry den chcem sa spytat moja firma sa vola Meno priezvysko - abcdeef
a chcel by som si zmenit ten dodatok meno priezvyzko - abcdef doplnit este jedno slovo... lebo sa chcem prisposobit firme s ktorou spolupracujeme .mozem to len tak lubovolne ci musim ist na zivnostensky a tam to dat prerobit???kolko to bude stat??dostal som dotaciu z uradu prace aj im to oznamit ze sa idem premenovat??
hanelie
13.09.07,05:56
mozem to len tak lubovolne ci musim ist na zivnostensky a tam to dat prerobit
Nielen na živnostenský, ale na všetky úrady, ktoré s podnikaním súvisia...
hanka:)
qwe
13.09.07,06:03
Hanka dakujem aj do Zdravotnej poistovne?
hanelie
13.09.07,06:11
SP, ZP, DÚ, ŽÚ, MsÚ, ÚPSVaR, /máš od nich dotáciu/, Banka, a ďalšie napr. ak máš telefón na živnosť, / zabudla som na niečo?:D /
hanka
qwe
20.09.07,15:38
ahoj a vopred dakum za ochotu .este sa chcem spytat ze ked premenim ako zivnostnik za svojim menom-dodatok tak zmeni sa mi aj datum prevadzkovania zivnosti?
Zoltán Kovács
20.09.07,16:37
ahoj a vopred dakum za ochotu .este sa chcem spytat ze ked premenim ako zivnostnik za svojim menom-dodatok tak zmeni sa mi aj datum prevadzkovania zivnosti?

Nie nezmení sa. Je to taká istá zmena v živnostenskom liste , keď napr. meníš trvalé bydlisko a to nahlásiš. Všetky ostatné záležitosti živn.oprávnenia ostanú nezmenené.
qwe
21.09.07,13:14
Nie nezmení sa. Je to taká istá zmena v živnostenskom liste , keď napr. meníš trvalé bydlisko a to nahlásiš. Všetky ostatné záležitosti živn.oprávnenia ostanú nezmenené.

dakujemmmm :)