Kvietocek
07.09.07,08:45
Je zamestnávateľ povinný zo zákona dať pri podpise zmluvy aj náplň práce?
Peterka
07.09.07,06:47
§ 43
(1)V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
Kvietocek
10.09.07,07:45
A čo robit v pripade ked pracovna zmluva sice je ale nie je k nej vypracovaná pracovná nápln. Zamestnavatel ju odmieta napisat so slovami, ze to nie je nikde presne napisane ze je to povinne?
sgm
10.09.07,07:53
Pokiaľ sa bližšie vyšpecifikuje charakteristika práce v pracovnej zmluve, tak áno, ak nie, platí § 43 Zákonníka práce - myslím, že tam je to dosť presne "povinné"..
Bea
Danila
10.09.07,07:53
A čo robit v pripade ked pracovna zmluva sice je ale nie je k nej vypracovaná pracovná nápln. Zamestnavatel ju odmieta napisat so slovami, ze to nie je nikde presne napisane ze je to povinne?Zadefinovanie pracovnej funkcie aspoň všeobecne označuje, čo je ZC povinný v rámci pracovnej činnosti urobiť. To, že ZĽ bližšie nešpecifikuje popis pracovnej činnosti, je skôr v jeho neprospech. Najmä v prípade porušenia pracovnej disciplíny. Napriek tomu by som si tento popis vyžiadala písomne.
zanetth
10.09.07,12:41
Tiež som bola zamestnaná a v pracovnej zmluve som mala len uvedenú pozíciu - čiže napr. referent odbytu, a veľavravný dodatok, že zamestnanec vykonáva svoju prácu podľa pokynov svojho nadriadeného. Keďže som vtedy nemala skúsenosti a presný popis práce v danej pozícii vo firme neexistoval, vykonávala som prácu podľa pokynov nadriadeného a doplatila som na to. Postupne som robila veľa vecí, ktoré vlastne s danou pozíciou nemali nič spoločné, síce som sa viac-krát ohradila , ale nepomohla som si, keďže pracovná zmluva hovorila, že musím počúvať pokyny nadriadeného inak by to bolo porušenie pracovnej disciplíny. Dala som výpoveď. Odvtedy si dávam veľký pozor na to čo obsahuje pracovná zmluva. Na tvojom mieste by som trvala na popise pracovnej činnosti. Seriózne firmy by mali mať vypracovanú charakteristiku a popis jednotlivých pracovných pozícií vo firme.
Kvietocek
11.09.07,04:55
Tiež som bola zamestnaná a v pracovnej zmluve som mala len uvedenú pozíciu - čiže napr. referent odbytu, a veľavravný dodatok, že zamestnanec vykonáva svoju prácu podľa pokynov svojho nadriadeného. Keďže som vtedy nemala skúsenosti a presný popis práce v danej pozícii vo firme neexistoval, vykonávala som prácu podľa pokynov nadriadeného a doplatila som na to. Postupne som robila veľa vecí, ktoré vlastne s danou pozíciou nemali nič spoločné, síce som sa viac-krát ohradila , ale nepomohla som si, keďže pracovná zmluva hovorila, že musím počúvať pokyny nadriadeného inak by to bolo porušenie pracovnej disciplíny. Dala som výpoveď. Odvtedy si dávam veľký pozor na to čo obsahuje pracovná zmluva. Na tvojom mieste by som trvala na popise pracovnej činnosti. Seriózne firmy by mali mať vypracovanú charakteristiku a popis jednotlivých pracovných pozícií vo firme.




To je presne aj moj pripad. No zamestnavatel /hoc na tom trvam/ napln prace nechce dat. Co mam v takomto pripade robit?
zanetth
11.09.07,07:46
Podľa mňa je to porušenie §43 ZP. Ak nepomôže odvolanie sa na tento paragraf a napriek tomu ti zamestnávateľ nedá písomne náplň práce, možno by si uspela na súde ale to je asi na dlhé lakte.

Odporúčam:

http://financie.etrend.sk/49719/moje-pravo/oznacenie-druhu-prace-v-pracovnej-zmluve

http://www.harm.sk/H6_03/asist.htm

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=369

http://www.tvojepeniaze.sk/tlac.asp?r=sk_pkariera&c=A070805_064542_sk_pkariera_p01
Danila
11.09.07,07:49
To je presne aj moj pripad. No zamestnavatel /hoc na tom trvam/ napln prace nechce dat. Co mam v takomto pripade robit?V takomto prípade by som sa ráznejšie ozvala vtedy, ak by ma poveril, alebo poveroval činnosťami, ktoré s odbytom nemajú nič spoločné. Ak by to bolo častejšie, ako je primerané, kontaktovala by som IP.