uko
07.09.07,10:28
viem, že je tu o autách písané dosť. prešla som 500 tém. Prosím uistite ma:
1.prípad: FO má osobný automobil zaradený v majetku. V roku 2007 ho doodpisuje. Teraz je ZC 82.000,-. Chce ho darovať svojmu synovi. Ako postupovat?
- spisat darovaciu zmluvu a na zaklade nej urobit prepis na policii?
- 82.000 do nakladov????
- čo s daňou z príjmov?
našla som prispevky, že lepšie je predať ako darovať. ak predať, tak za symbolicku cenu, tiež som našla prispevky, že to neobstoji a mal by byť znalecky posudok alebo obvykla cena.
- ak moze ist ta ZC do nakladov, nebolo by najjednoduchsie ho predat za 82.000,-?
- alebo ho este tento rok doodpisovat a darovat ho na buduci rok.
vopred dakujem
betka
07.09.07,10:42
Daňovým výdavkom nie je:

f) zostatková cena trvale vyradeného hmotného majetku a nehmotného majetku s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. b) až d),

(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)
c) zostatková cena alebo obstarávacia cena hmotného majetku bezodplatne odovzdaného do vlastníctva organizácie zabezpečujúcej jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90) ak nie je súčasťou obstarávacej ceny stavby odpisovanej odovzdávajúcim daňovníkom,

ZC auta pri darovaní nemôžete dať do danových výdavkov. Do daňových výdavkov môže ísť vtedy, ak darujete do organizácie podľa 19/3/c
Milan Benka
07.09.07,10:46
viem, že je tu o autách písané dosť. prešla som 500 tém. Prosím uistite ma:
1.prípad: FO má osobný automobil zaradený v majetku. V roku 2007 ho doodpisuje. Teraz je ZC 82.000,-. Chce ho darovať svojmu synovi. Ako postupovat?
- spisat darovaciu zmluvu a na zaklade nej urobit prepis na policii?
- 82.000 do nakladov????
- čo s daňou z príjmov?
našla som prispevky, že lepšie je predať ako darovať. ak predať, tak za symbolicku cenu, tiež som našla prispevky, že to neobstoji a mal by byť znalecky posudok alebo obvykla cena.
- ak moze ist ta ZC do nakladov, nebolo by najjednoduchsie ho predat za 82.000,-?
- alebo ho este tento rok doodpisovat a darovat ho na buduci rok.
vopred dakujem

Doodpisovať a darovať na budúci rok.
uko
10.09.07,07:58
ďakujem velmi pekne, že ste zareagovali a pomohli. môžem ešte...
takže doodpisovat a darovat na buduci rok.
alebo mohlo by sa potom aj tento rok predat s tym, ze by sa predajna cena rovnala zostatkovej cene? pytam sa aj preto, lebo mam druhy pripad medzi dvoma bratmi:

- podnikatel kupil osobny automobil 13.12.2005 a za rok 2005 uplatnil odpis.
- 1.9.2006 pozastavil zivnost. k tomuto dňu automobil preradil do osobneho uzivania.
- teraz ho chce posunut bratovi, ktory 1.9.2007 zacal podnikat.
1. mohol by ho teda predat s tym, ze by sa predajna cena dohodla vo vyske zostatkovej ceny? uvedene sumy by potom isli do danoveho priznania do tabulky VIII. riadok 3 - ostatne prijmy §8? príjmy by sa rovnali výdavkom a teda by nevznikla danova povinnost?
2. z pohladu kupujuceho by islo o klasicke obstaranie DHM kupou a teda vstupna cena by bola vo vyske kupnej ceny. vsak?
Metodik
10.09.07,13:04
Bohužiaľ ja by som nepostupovala tak že doodpisovať a darovať ho na budúci rok , v tomto nesúhlasím a to z jediného dôvodu že ide o syna, čiže osobu blízku a personálne prepojenú . V tomto prípade, DÚ bude posudzovať cenu reálnu v čase darovania, a túto subjektu dodaní. Najnovšia skúsenosť mojej kolegyne z daňovej kontroly. Ja by som to darovala nezávislej osobe a až tá by to s odstupom času darovalo synovi . Čiže záver - doodpisovať a ďaľší rok darovať nezávislej osobe a až následne synovi. Obdobne by som postupovala i pri predaji, tiež sa posudzuje cena reálna v čase predaja na danom trhu.
Jana Acsová
10.09.07,13:23
Metodik
10.09.07,13:35
Pozrela som to, takto možno riešiť len predaj medzi nezávislými osobami. Je tu však ten spomínaný § 2n, a tu práve spadá ten syn. Je závislou osobou a všetky transakcie s ním sú pod drobnohľadom DÚ. Toto ustanovenie dáva daniarom obrovskú voľnosť a to práve v časti inak prepojená !!. Predajná cena je naozaj dohoda medzi predávajúcim a kupujúcim a pri nezávislých osobách by som naozaj nepotrebovala pri obhajobe znalecký posudok. V tomto prípade je možné predať i pod zostatkovú cenu , nakoľko to § 19 ods.3 pís.b umožňuje. Nie však medzi osobami závislými- a tým je aj spomínaný v danom linku zamestnanec.
Ešte by som si dovolila dodať, že §2 n) pri predaji nadväzuje na §2písm.c a preto v tomto bode daný názor ja mám problém akceptovať.
Milan Benka
10.09.07,17:29
Bohužiaľ ja by som nepostupovala tak že doodpisovať a darovať ho na budúci rok , v tomto nesúhlasím a to z jediného dôvodu že ide o syna, čiže osobu blízku a personálne prepojenú . V tomto prípade, DÚ bude posudzovať cenu reálnu v čase darovania, a túto subjektu dodaní. Najnovšia skúsenosť mojej kolegyne z daňovej kontroly. Ja by som to darovala nezávislej osobe a až tá by to s odstupom času darovalo synovi . Čiže záver - doodpisovať a ďaľší rok darovať nezávislej osobe a až následne synovi. Obdobne by som postupovala i pri predaji, tiež sa posudzuje cena reálna v čase predaja na danom trhu.

Ak by sme chceli aplikovať v tomto prípade § 2, definujúci základné pojmy používané v zák. (595/2003), potom by postup popísaný v závere bol napadnuteľný §2 písm. p; kt. hovorí o " inom prepojení" ako o obchodnom vzťahu vytvorenom len na účel zníženia základu dane ....

Ale to že zákon zavádza definíciu závislej osoby ešte neznamená, že automaticky má tento vzťah vplyv na výpočet základu dane. O výpočte základu dane hovoria iné paragrafy, kt. dávajú povinnosť upravovať základ dane iba pri zahraničných závislých osobách.

Aj keď som zástancom daňovej reformy a rovnej dane, myslím si že tvorcovia zákona iba prevzali definície základných pojmov z predchádzajúceho zákona (366/1999). V tom zákone boli definície základných pojmov uvádzané zväčša pri ich prvom použití v texte zákona. Nebol na to ustanovený samostatný §. Konkrétne závislé osoby a úprava základu dane pri vzťahoch medzi nimi riešil §23/6-9. Ale úprava základu dane pri obchodných vzťahoch tuzemských závislých osôb v zák. 595/2003 chýba.
Metodik
02.10.07,14:56
Nesúhlasím s názorom kolegu a to preto , že iné prepojenie je riziko, do ktorého vstupuje každá spoločnosť, ktorá obchoduje. A závislá osoba má automaticky vplyv na výpočet základu dane, následne sa uplatnuje definícia §2. Čiže je potrebné posudzovať aj reálnosť obchodov medzi závislými osobami, v konečnom dôsledku uvádzame tieto obchody aj v poznámkach. Prečo asi ? To že som v závere uviedla takýto postup, len som znížila riziko dorubu zo strany daňového úradu. Nie je to však nenapadnuteľné.
andrej_rv
02.10.07,20:29
Bohužiaľ ja by som nepostupovala tak že doodpisovať a darovať ho na budúci rok , v tomto nesúhlasím a to z jediného dôvodu že ide o syna, čiže osobu blízku a personálne prepojenú . V tomto prípade, DÚ bude posudzovať cenu reálnu v čase darovania, a túto subjektu dodaní. Najnovšia skúsenosť mojej kolegyne z daňovej kontroly. Ja by som to darovala nezávislej osobe
Skúsenosť z konkrétnej kontroly to síce môže byť, ale pokiaľ nevieme, akého zdaňovacieho obdobia (resp. jeho časti) sa týkala a na základe akého ustanovenia zákona správca dane takúto transakciu dodanil, tak ako argument do diskusie to príliš neobstojí.
Čo sa týka obchodných vzťahov medzi závislými osobami, zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. účinný od 1.1.2004 ich definoval v § 17 ods. 5:
5) Súčasťou základu dane zahraničnej závislej osoby je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch zahraničných závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane.
Napriek tomu, že zákon poznal pojem „závislé osoby“ (definuje ich v úvode zákona v § 2 písm. n), tento pojem ďalej používal iba v prípade zahraničných závislých osôb a v ďalších paragrafoch neobsahoval žiadne ustanovenie povinnej úpravy základu dane medzi tuzemskými závislými osobami pri nedodržaní obvyklých cien v obchodných vzťahoch.
V roku 2005 sa novelou ZoDP č. 314/2005 Z.z., účinnou od 20.7.2005, znenie § 17 ods. 5 zmenilo takto:
(5) Súčasťou základu dane závislej osoby je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane. Pri určení rozdielu sa použije postup podľa § 18. Rovnako sa posudzuje aj vzťah medzi zahraničnými závislými osobami.
Táto novela znamenala podstatnú zmenu v tom, že povinná úprava dane pri nedodržaní obvyklých cien sa vzťahovala na všetky závislé osoby, nielen na zahraničné. Bola však v platnosti necelý polrok - ďalšou novelou ZoDP č. 534/2005 Z.z., účinnou od 15.12.2005 sa znenie § 17 ods. 5 opäť zmenilo na súčasne platné:
(5) Súčasťou základu dane zahraničnej závislej osoby je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch zahraničných závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane.
Pokiaľ sa prípad kolegyne vzťahoval na obchodné transakcie medzi tuzemskými závislými osobami v období medzi 20.7.2005 a 15.12.2005, naozaj mohol správca dane dodaniť transakcie do výšky obvyklej ceny. Dodanenie obchodov medzi tuzemskými závislými osobami po 1.1.2004 v inom období ako medzi uvedenými novelami v r. 2005 podľa mňa nemá oporu v zákone.
Témou príspevku však bolo darovanie hnuteľného majetku používaného na podnikanie, doodpisovaného a preradeného z podnikania do osobného užívania (viď odporúčanie Benku). Ako predmet dane z príjmu sa uvádza v zmysle § 9 ods. 1 písm. d) ZoDP len príjem z predaja hnuteľnej veci zahrnutej do obchodného majetku do 5 rokov od vyradenia. Darovanie - bez ohľadu na to, či ide o nezávislú, závislú zahraničnú alebo závislú tuzemskú osobu - predmetom dane v zmysle zákona nie je a postup navrhovaný Benkom je podľa mňa daňovou optimalizáciou, ktorá nie je v rozpore s platným znením ZoDP.
Milan Benka
05.11.07,10:42
Obnovujem debatu.

Páni a dámy, sme v omyle.

K príspevkom Metodika je potrebné uviesť ešte jeden argument, pretože bez neho zdôvodňovanie dodaňovania iba §-om 2 z 595-ky nie je dostačujúce. Týmto argumentom je §2/6 zák. 511/1992.

V zmysle týchto dvoch §§ je už možný postup zo strany daňového úradu, ktorý urobil dorub na dani jej kolegyni.


Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som svojimi predchádzajúcimi príspevkami uviedol do omylu, ale ešte to môžu dať do poriadku.

A samozrejme ďakujem aj všetkým, kt. prispeli názormi v tejto téme.