dogicka
07.09.07,11:08
Ahojte Poraďáci, potrebujem poradiť. SZČO sa k 20.8.2007 stal platcom dane. Zo zásob tovaru má nárok na odpočet DPH pri podaní prvého daňového priznania. No on má aj zásoby, ktoré nakupoval v zahraničí, a ako neplatcovi DPH mu ich vystavovali s DPH. Má nárok na vrátenie DPH aj zo zásob nadobudnutých v zahraničí? Ďakujem za vaše rady. Eva
macula
07.09.07,09:40
Nemá nárok na vrátenie DPH zo zásob nadobudnutých z iného členského štátu.V prípade tovaru dovezeného pred registráciou si môže platiteľ dane uplatniť odpočet dane ak má písomné colné vyhlásenie a doklad o zaplatení dane colnému orgánu.
dogicka
07.09.07,10:44
Ďakujem.Len nerozumiem tomu, že musí mať doklad o zaplatení dane colnému orgánu. On predsa daň zaplatil dodávateľovi.
A ak si chce uplatniť vrátenie DPH ako treba postupovať? Tovar bol nakúpený v júli 2007 z Poľska. Ďakujem, nemám s tým žiadne skúsenosti.
Milan Benka
07.09.07,10:49
Ahojte Poraďáci, potrebujem poradiť. SZČO sa k 20.8.2007 stal platcom dane. Zo zásob tovaru má nárok na odpočet DPH pri podaní prvého daňového priznania. No on má aj zásoby, ktoré nakupoval v zahraničí, a ako neplatcovi DPH mu ich vystavovali s DPH. Má nárok na vrátenie DPH aj zo zásob nadobudnutých v zahraničí? Ďakujem za vaše rady. Eva

Nemá .................
macula
07.09.07,10:55
Ďakujem.Len nerozumiem tomu, že musí mať doklad o zaplatení dane colnému orgánu. On predsa daň zaplatil dodávateľovi.
A ak si chce uplatniť vrátenie DPH ako treba postupovať? Tovar bol nakúpený v júli 2007 z Poľska. Ďakujem, nemám s tým žiadne skúsenosti.
Ale ja som napísala, že ak sa jedná o DPH z členského štátu, čo Poľsko je, tak nemá nárok na vrátenie.Ten doklad o zaplatení dane colnému orgánu je v prípade tretích krajín.Ty si totiž nenapísala v prvom príspevku o aké zahraničie ide, tak som vypísala tieto možnosti.
Johanka
07.09.07,11:05
Ahojte Poraďáci, potrebujem poradiť. SZČO sa k 20.8.2007 stal platcom dane. Zo zásob tovaru má nárok na odpočet DPH pri podaní prvého daňového priznania. No on má aj zásoby, ktoré nakupoval v zahraničí, a ako neplatcovi DPH mu ich vystavovali s DPH. Má nárok na vrátenie DPH aj zo zásob nadobudnutých v zahraničí? Ďakujem za vaše rady. Eva
Myslím, že v tomto prípade si stačí položiť otázku, kde bola DPH zaplatená ...ak zaplatíš DPH do iného štátneho rozpočtu nemôžeš chcieť aby Ti bola vrátená v SR ;) .
JAJA11
07.09.07,11:11
Ďakujem.Len nerozumiem tomu, že musí mať doklad o zaplatení dane colnému orgánu. On predsa daň zaplatil dodávateľovi.
A ak si chce uplatniť vrátenie DPH ako treba postupovať? Tovar bol nakúpený v júli 2007 z Poľska. Ďakujem, nemám s tým žiadne skúsenosti.


Treba zistiť, či nie je možné požiadať o vrátenie v Poľsku.
Johanka
07.09.07,11:13
Ďakujem.Len nerozumiem tomu, že musí mať doklad o zaplatení dane colnému orgánu. On predsa daň zaplatil dodávateľovi.
A ak si chce uplatniť vrátenie DPH ako treba postupovať? Tovar bol nakúpený v júli 2007 z Poľska. Ďakujem, nemám s tým žiadne skúsenosti.
Odpovedať sa dá iba na to , čo zadávateľ napíše do otázky. Ak je neúplná alebo nepresná, čo je hlavne pri DPH nebezpečné, odpoveď môže byť nesprávna alebo zavádzajúca. Myslím, že pre účtovníkov by nemal byť problém vyjadrovať sa z odbornej stránky "spisovne" ;) .
Zákon o DPH presne definuje v § 2
(2) Na účely tohto zákona je
a) tuzemskom územie Slovenskej republiky,
b) zahraničím územie, ktoré nie je tuzemskom,
c) územím Európskych spoločenstiev tuzemsko a územia ostatných členských štátov, ktoré sú zákonmi týchto členských štátov vymedzené na účely dane ako tuzemsko týchto členských štátov,
d) územím tretích štátov územie, ktoré nie je územím Európskych spoločenstiev.

:)
dogicka
07.09.07,11:20
Ale ste ma "spucovali". Zaslúžila som si to.:D Ďakujem za vaše rady a ospravedlňujem sa za nepresné položenie otázky. :)
Teraz ma ešte zaujíma, či mi vie niekto poradiť, ako sa postupuje v prípade, keď chcem požiadať o vrátenie dane v Poľsku.
betka
07.09.07,11:46
Cieľom refundácie dane zahraničnému podnikateľovi je zabrániť dvojitému zdaneniu, ak je podnikateľ registrovaný ako platiteľ DPH na území svojho štátu, v kt. z predaja tovarov a služieb odvádza DPH, nakúpi tovary za cenu s daňou v inom štáte, v kt. nevykonáva žiadnu činnosť.
Aby sa daň zaplatená v tomto štáte nestávala súčasťou jeho nákladov, a tým aj predajných cien tovarov a služieb v štáte, v kt. je registrovaný ako platiteľ dane.

U nás toto rieši par. 56. ako postupovať pri vrátení dane.